Granule pro psy

Vybrané dobroty pro Vaše čtyřnohé miláčky.

ca. 1 000 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat granule pro psy

Přestože náklady na krmiva jsou hlavním faktorem pro většinu majitelů psů, většina lidí se rychle učí, že kvalitní a tím pádem dražší krmivo šetří peníze v dlouhodobém horizontu. Levnější krmiva ve většině případů používají levnější a méně kvalitní složky. Nákup lepšího krmení pro psy znamená, že obvykle kupujete lepší přísady pro vašeho psa a to se může přenést na lepší zdraví. Obvykle to znamená, že s vaším psem poté uskutečníte méně návštěv u veterináře. Níže uvedené informace by vám měly pomoci při rozhodování o výběru krmiva pro vašeho psa.

6 typů živin

Při výběru jídla pro svého psa potřebujete rozpoznávat klíčové živiny, které psi potřebují. V závislosti na věku vašeho psa, životním stylu a zdravotním problému (je-li nějaký) možná budete muset zvýšit určité živiny, které mu pomohou zůstat zdravým. Váš veterinář vám poradí co hledat, pokud má váš pes zvláštní zdravotní potřeby.

Obecně platí, že šest druhů živin, které by měly obsahovat všechny potraviny pro psy, jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitamíny a minerály. Krmivo pro psy, které obsahuje kvalitní ingredience zajistí, aby váš pes mohl správně trávit.

Pro štěňata
Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Proteiny

Protein pomáhá posilovat svaly, kosti a kůži vašeho psa, aby mohly být oporou pro celé tělo. Proteiny obsahuje především kuře, losos, sójová moučka, ječmen, kukuřice nebo vejce.

Sacharidy

Sacharidy poskytují energii pro vašeho psa po celý den. Sacharidy se nacházejí v ječmeni, kukuřici, rýži a čiroku.

Tuky

Tuky jsou také potřebné pro energii a zdravou pokožku. Mohou se nalézt v rybách a rostlinných olejích.

Pro velká plemena
Royal Canin Maxi Adult 5+ 15 kg
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Vláknina

Vláknina je zásadní pro správnou funkci trávicího systému. Vlákninu lze nalézt v řepné buničině, v sóji a v celulóze.

Vitamíny

Vitamíny potřebné pro vaše psy jsou součástí mnoha výše uvedených složek. Vajíčka jsou dobrým zdrojem vitaminů A a E, zatímco hnědá rýže je plná draslíku. Játra a hovězí maso obsahují železo. Když váš pes dostane vitamíny, které potřebuje, bude jeho srdce, játra a imunitní systém účinně pracovat, což mu pomůže vést zdravější život.

Minerály

Minerály jsou také důležité pro vyváženou výživu a podobně jako vitamíny je lze nalézt ve výše uvedených složkách. Minerály, jako je hořčík, pomáhají podporovat silné kosti a zuby, zatímco správné množství sodíku podporuje zdravé srdce.

Pro všechny
Acana Grasslands DOG 11,4 kg
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Druhy masa

Protože se váš pes vyvinul jako masožravec, tak by mělo krmivo obsahovat co nejvyšší podíl masa. Zatímco prvních 5 ingrediencí na obale nemusí být jen maso a pravděpodobně nebude, maso by mělo být převažující složkou, a především by ve složení neměla být kukuřice. Pokud je na etiketě ingredience s vysokým obsah sacharidů, je lepší, když se jedná o brambory (zejména sladké brambory), ovesné vločky, proso, amarant nebo. Tyto sacharidy jsou pro psa mnohem stravitelnější než produkty z pšenice nebo kukuřice.
Všechno maso pro psy není vyráběno stejně, proto si přečtěte více o složení masa dále.

Vedlejší produkty z masa

Stručně řečeno, toto není dobrá volba a určitě není doporučeno si vybírat krmení pro psy s jakýmkoli druhem masného vedlejšího produktu v seznamu ingrediencí. Vedlejší produkt z masa znamená, že může být použita jakákoli část zvířete. Takže například pokud informační štítek zahrnuje vedlejší produkty z kuřat, znamená to, že může být zahrnuto peří, zobáky, nohy, oční bulvy, střeva atd. A co je horší, mohou být zahrnuta také zvířata, která jsou nemocná, nebo zvířata, která zemřela před porážkou. Jsou to zbytky a odpadky, které nikdo nechce. Váš pes by pravděpodobně tyto části využil, ale není to to, co chcete, aby jedl. Je tedy velmi vhodné hledat krmivo pro psy bez jakéhokoli vedlejšího produktu z masa, nebo minimálně 100% jistotu, že vedlejší produkt z masa není uveden v prvních 5 přísadách.

Masný produkt

Pokud vidíte na obalu ingredience typu kuřecí moučka, jehněčí moučka, lososová moučka nebo jakýkoli jiný druh konkrétní masné moučky, míříte správným směrem. Masová moučka, sušené nebo dehydrované maso – tohle všechno je v naprostém pořádku. Tyto položky mohou obsahovat pouze skutečné maso. Na rozdíl od masných vedlejších produktů nemohou být použity jiné části zvířete jako zobáky, střeva, rohy, peří atd. Jídla se skládají výhradně z masa, kůže a kostí. Důvod, proč krmivo pro psy obsahuje masovou moučku, je to, že je to koncentrované maso, které z něj činí potravinu s velmi vysokým obsah bílkovin a živočišných tuků. Masné pokrmy jsou velmi výživné a prospěšné pro psy. Největším problémem s masovou moučkou je, že může legálně obsahovat zvířata, která umírají, jsou nemocní, deformováni nebo zemřeli před porážkou. Obecně však je masová moučka mnohem lepší než jakýkoli vedlejší produkt.

Pro seniory
Calibra Dog Premium Line Senior&Light 2 x 12 kg
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Celé maso

Tyto druhy masa budou jednoduše označeny jako kuřecí maso, hovězí maso, jehněčí, losos atd. Mohou také být pojmenovány jako čerstvé kuře nebo celé kuře. Jedná se o prémiové věci a jedná se o masa té kvality, kterou používají i lidé. Hlavním rozdílem u tohoto typu masa je, že před vařením může obsahovat až 70% vlhkosti, zatímco masné moučky mají odstraněnou vlhkost před zpracováním. To znamená, že celé maso obsahuje méně živin než masné moučky. Pokud prvních 5 složek obsahuje alespoň 3 zdroje masa, jedná se o dobré krmivo.

Je třeba poznamenat, že žádná ze složek v krmivu pro psy nemůže být legálně označena jako “pro lidskou spotřebu” nebo jako “humánní”. Některé společnosti však tvrdí, že používají složky “humánní kvality”, ale termín je poue většinou marketingový výraz. Nicméně tento údaj vám také napoví že krmivo obsahuje to, co hledáte.

Čemu se vyhnout

Pro celkové porozumění, jak si vybrat krmivo pro psy je také důležité vědět, kterých surovin se máte vyvarovat. Množství levných komerčních ingrediencí pro použití v psích krmivech jsou pouze plnidlami. Mnoho z těchto plnidel je často používáno jako hlavní přísada. Nejlepší je tedy najít výrobek bez následujících složek:

Pro malá plemena
Fitmin Dog Mini Maintenance 15 kg
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena

Obilí

Obiloviny sice nevyvolávají alergie, zvýšení tělesné hmotnosti, cukrovku nebo jiné zdravotní problémy, ale někteří psi jsou alergičtí na pšenici, kukuřici a sóju. Přestože však tyto rostlinné bílkoviny nejsou pro psy snadné trávit tak jako živočišné bílkoviny, nejsou to jen levné náplně nebo zcela nedostatečná výživa.

Hovězí lůj

Jedná se o zdroj tuku s velmi nízkou kvalitou, používaný ke zvýšení chuti krmiva. Měli byste hledat vysoce kvalitní a přirozené zdroje tuku, jako je drůbeží nebo kuřecí tuk, který je přirozeně konzervován vitamínem C nebo E.

Zvířecí tuk

Jedná se o velmi obecný termín pro savčí nebo drůbeží tuk. Opět chcete, aby byl tuk, maso a další složky uvedeny na obalu co nejpřesněji.

Pro psy s nadváhou
Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice 12 kg
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Fragmenty potravin

Fragmenty potravin se obvykle skládají z nízkokvalitních zbytků z některých jiných typů procesů výroby potravin, jako je zbytková rýže, která byla použita při výrobě alkoholických výrobků. Také se vyvarujete jakýchkoliv krmiv, které obsahují bramborový produkt, mouku, obilné pokrmy, kukuřičné otruby, ovesné slupky, rýžové slupky, arašídové slupky, destilované zrno, fermentovanou rýži a celulózu.

Cukr a umělá sladidla

Je doporučeno se vyvarovat nejen cukru, ale také cukrové třtiny, kukuřičného sirupu, sorbitolu, sacharózy, fruktosy, glukózy, glycyrrhizinu, propylenglykolu a xylitolu. Tyto přísady se používají k tomu, aby krmivo bylo chutnější. Přidávají zbytečně další kalorie a nemají absolutně žádnou nutriční hodnotu. Cukry mohou také vést k obezitě, hyperaktivitě, nervozitě a zubnímu kazu.

Umělá barviva

Měli byste se vyhnout barveným potravinám a to především barviv modré, červené a žluté barvy a oxidu titaničitému. Jsou zbytečné, protože váš pes se nestará, jakou velikost, tvar nebo barvu jídlo má. Barvivo je přidáno pouze proto, aby bylo pro člověka atraktivnější.

Kyselina chlorovodíková

Některé společnosti používají ve svých krmivech kyselinu chlorovodíkovou, aby pomohly psům strávit toto krmivo lépe. Kyselina chlorovodíková se přirozeně vyrábí v žaludku psů, aby rozložila krmivo. Jakékoli potraviny, které musí obsahovat kyselinu chlorovodíkovou jsou potraviny zcela nevhodné. Nekupujte tedy žádné krmivo pro psy obsahující kyselinu chlorovodíkovou.

Individuální potřeby psa

Kalorie

Další věc, kterou musíte zvážit, je kalorický obsah potravy, kterou si vyberete. Pokud potravina, kterou vyberete pro svého psa, je energeticky hutná a váš pes je gaučový typ, možná budete muset výrazně snížit denní dávku krmiva, abyste zabránili přibírání tuku.

Úroveň aktivity

Čím více se pes pohybuje, tím větší množství kvalitního krmiva budete potřebovat.

Růst

Štěňata mají vyšší energetické nároky než dospělí psi. Krmivo s vyšším obsahem bílkovin a středním obsahem tuku je ideální.

Věk

Starší psi obvykle vyžadují méně kalorií k udržení jejich tělesné hmotnosti a stavu, částečně proto, že mají tendenci být méně aktivní než mladší psi.

Ekologické faktory

Psi, kteří žijí nebo tráví většinu svého času venku ve studených teplotách, potřebují od 10% až po 90% více energie než psi, kteří pobývají uvnitř.

Nemoc

Nemocní psi mají zvýšené energetické potřeby. Psi, kteří se necítí dobře, mají však tendenci být neaktivní, což naopak snižuje jejich energetické potřeby.

Kojení

Kojící fena může vyžadovat až osmkrát více energie než běžná fena stejné věkové kategorie.

Kastrace

Je obecně známo, že kastrovaný pes má sníženou potřebu energie.

Další faktory

Mezi další faktory, které mohou ovlivnit energetický požadavek psa, patří jeho temperament (nervózní nebo klidný) a také kvalita pokožky, tuku a srsti (jak dobře je izolován před povětrnostními podmínkami).

Víte, že…?

Když vyberete krmivo pro psa vyšší kvality, váš pes je schopen trávit více živin z méně jídla. Levnější potraviny mají méně kvalitních přísad a váš pes není schopen plně trávit živiny, což znamená, že musíte podat více jídla. Když podáváte kvalitní potraviny, můžete méně krmit. Váš pes se bude cítit více spokojeně a jídlo bude více výživné. Bude mít také lepší zdraví kvůli lepší výživě, takže v průběhu života by mělo být méně návštěv u veterináře. Lepší výživa tedy znamená lepší zdraví. To platí pro lidi i pro psy. Navíc některé ingredience v potravinách s nižší kvalitou jsou pro vašeho psa prostě špatné, a to zejména dlouhodobě. S kvalitnějšími potravinami můžete očekávat, že váš pes bude mít dobrou kůži, lesklou srst, jasné oči, dostatek energie, pevnou stolici a bude se obecně cítit dobře.

Ceny a značky

Značka Cena (v přepočtu na 1Kg) Druh obsaženého masa
Acana Od 126 Kč Drůbeží, kuřecí, hovězí, jehněčí, rybí
Brit Od 90 Kč Jehněčí, králičí, rybí, zvěřina
Calibra Od 50 Kč Drůbeží, kuřecí, kachní, jehněčí, rybí
Royal Canin Od 99 Kč Drůbeží, hovězí
Yoggies Od 130 Kč Hovězí, kachní, rybí, zvěřina
Pedigree Od 60 Kč Hovězí & zelenina, drůbeží & zelenina
Purina Pro Plan Od 100 Kč Hovězí, drůbeží, losos
Eukanuba Od 60 Kč Drůbeží, jehněčí
Nomination
Pro štěňata
Pro velká plemena
Pro všechny
Pro seniory
Pro malá plemena
Pro psy s nadváhou
Image
Product
Brit Care Puppy Lamb & Rice 12 kg
Royal Canin Maxi Adult 5+ 15 kg
Acana Grasslands DOG 11,4 kg
Calibra Dog Premium Line Senior&Light 2 x 12 kg
Fitmin Dog Mini Maintenance 15 kg
Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice 12 kg
Druh masa
jehněčí
drůbeží
jehněčí
kuřecí
drůbeží
králičí
Věk psa
pro štěňata
pro dospělé psy
pro všechny
pro seniory
pro dospělé psy
pro seniory
Velikost plemene
pro všechny
velké
pro všechny
obří
malé
pro všechny
Aktivita psa
mláďata ve vývinu
nízká
nízká
běžná
nízká
Grain free
Cena ca. 1 000 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena