Gravírovací laser

Vypaluje obrázky i předměty.

ca. 228 700 CZK
ca. 240 800 CZK
ca. 176 400 CZK
ca. 393 100 CZK

Jak vybrat gravírovací laser

  • Gravírování je přesná povrchová úprava, která se využívá ve strojírenství i při tisku různých reklamních předmětů.
  • Základním měřítkem je výkon laseru. Ten se udává v jednotkách miliwatů (mW) a určíte díky němu, jaký materiál s laserem opracujete.
  • Druhým nejdůležitějším parametrem při výběru gravírovacího laseru je velikost pracovní plochy, tedy prostoru, do kterého upnete gravírovaný předmět.
  • Gravírovací lasery jsou nástroje, které úzce spolupracují s počítači. I z tohoto důvodu před pořízením gravírovačky ověřte, s jakým operačním systémem je přístroj kompatibilní.

Výkon laseru

Gravírovací lasery už dávno nejsou doménou velkých reklamních kanceláří a CNC dílen. Princip výroby je přitom stále stejný, díky uživatelské přívětivosti se celý proces ale zjednodušil a zaznamenal rozvoj i mezi domácími kutily.
Rozdíl mezi lasery pro domácí a profesionální využití poznáte snadno. Základním měřítkem je výkon laseru. Ten se udává v jednotkách miliwatů (mW) a určíte díky němu, jaký materiál s laserem opracujete.

  • Lasery s výkonem do 2 000 mW se hodí převážně pro domácí využití a gravírování do měkkých materiálů jako plast, guma, papír a látka.
  • Mezi výkonnější patří gravírky s výkonem mezi 2 000 mW7 000 mW. Tyto lasery opracují plasty, bambus, gumu, ale proříznou i dřevo. Zvládnou také gravírování do některých typů oceli.
  • 7 000 mW a více využijete především v CNC dílně a při sériové výrobě. Tyto lasery kromě vynikají i rychlou a přesnou prací. Jejich provoz je ovšem náročnější a složitější.
Řezací, gravírovací
GBOS GH1610 – CO2 řezací a gravírovací laser 1 laser 90W

Víte, že…?

Nezaměňujte výkon laserového paprsku a výkon laserové řezačky. Výkon, nebo lépe řečeno příkon, určuje především odběr elektrického proudu, což je hodnota, která udává energetickou náročnost, nikoliv výkonnost samotného zařízení.

Pracovní plocha

Druhým nejdůležitějším parametrem při výběru gravírovacího laseru je velikost pracovní plochy, tedy prostoru, do kterého upnete gravírovaný předmět. Gravírky se vyrábějí s plochou od velikosti 4 × 4 cm až do 50 × 50 cm.
Výběr pracovní plochy volte podle předmětů, jejichž opracování plánujete. Malý předmět s rozměry 4 × 4 cm do velké řezačky s plochou přes 45 cm upnete těžko a zároveň tím riskujete nerovné gravírování díky nepřesnému uchycení.

Materiál

Gravírovací lasery patří k zařízením, které čas od času potřebujete přenést, čímž riskujete poškození při manipulaci. Z tohoto důvodu se gravírky vyrábějí hned v několika materiálových provedeních.

2 Lasery
GBOS GH1610 – CO2 řezací a gravírovací laser 2 lasery 2x90W
  • Nejlevnější gravírovací lasery se vyrábějí z plastu. Jedná se o levný a lehký materiál, u kterého ale riskujete poškození nejen při manipulaci, ale také při samotné práci v důsledku vzniklého tepla.
  • Kvalitnější gravírky využívají kombinaci lehkého hliníku a akrylátu, což je kombinace velmi často využívaná v reklamních agenturách.
  • Nejodolnější lasery jsou vyrobené z masivního železného šasi, ty patří ale k velmi těžkým a manipulace s nimi je poměrně složitá.

Víte, že…?

Pozor na levné kopie známých značek. Zejména v asijských obchodech najdete celou řadu kopií známých výrobců. Tito výrobci zkopírují design a někdy i označení výrobce, šasi a elektriku ovšem nahradí levnými materiály. Namísto renomované gravírky vám pak přijde plastová napodobenina.

Kompatibilita

Gravírovací lasery jsou nástroje, které úzce spolupracují s počítači. I z tohoto důvodu před pořízením gravírovačky ověřte, s jakým operačním systémem je přístroj kompatibilní.
V tomto případě mají výhodu majitelé operačního systému Windows, se kterým si gravírovací lasery poradí a jediný problém může nastat při využití starší verze systému.
Pozor by si měli dát především uživatelé operačních systémů macOS a Linux. Pro ně tu je například profesionální gravírovací laser od firmy Narran s vlastním softwarem, který dodává přímo výrobce. Pro malovýrobu pak velmi často využívají program Lightburn.

Co2 laser
HS-FTRCNC-012 CNC řezací a gravírovací Co2 laser 100W FUTURO 960H

Programy

Bez speciálního softwaru určeného ke gravírování nic nevyřežete. Na trhu najdete několik stálých softwarů, které se liší svým určením, náročností a také kompatibilitou s operačním systémem.

Program Určení Operační systém Cena
LaserGRBL Začátečníci, uživatelsky přívětivý, někteří výrobci řezaček ho dodávají společně s přístroji Windows, Linux (při využití knihovny) zdarma
Lightburn Nabízí rozšířené funkce pro náročnější uživatele Windows, macOS demo verze zdarma, licence 1 650 Kč
Corel Draw Nutno využít propojovací modul, vhodný pro gravírování fotografií, složitější ovládání, možnost dalších grafických úprav Windows, macOS licence pro školy zdarma, pokročilá licence 9 250 Kč
SprutCam Jednoduché ovládání, nevyžaduje speciální znalosti Windows licence pro školy zdarma, jinak podle modulů programu

Víte, že…?

Kromě laserů můžete používat gravírovací stroj, který je k dostání v několika podobách.

Značky

Mezi nejběžnější značky gravírovacích laserů pro základní a středně pokročilé uživatele patří Neje a LR. Pokročilé lasery nabízí firma KKMoon. Velké lasery pro reklamní agentury a CNC dílny nabízí například výše zmiňovaná firma Narran.

Cena

Pořizovací cena gravírovacích laserů se odvíjí především od výkonu laseru a velikosti pracovní plochy. Běžné gravírovací lasery pro domácí použití seženete mezi 2 000 až 4 000 Kč. Za profesionální gravírku ale dáte i více než 20 000 Kč. Zlatá střední cesta se v tomto případě pohybuje mezi 5 000 až 10 000 Kč.

Výkonný
GBOS GH1810 AT – výkonný řezací a gravírovací laser s automatickým podáváním řezaného materiálu 2 lasery s automatickým podáváním

Otázky a odpovědi

Co je gravírování?

S gravírovanými předměty se v životě setkáváme prakticky denně. Detailní loga a vypálené obrázky na předmětech často vznikají díky gravírovacímu laseru. Gravírování ale neznamená jen kreslení obrázků na klíčenky. Tato přesná povrchová úprava se díky svojí přesnosti často využívá i ve strojírenství. Princip je přitom pořád stejný – laserový paprsek odstraňuje vrstvu materiálu, čímž se na povrchu vytvářejí předem připravené ornamenty a struktury.

Jak vybrat gravírovací laser?

V domácnosti si vystačíte s laserem s výkonem okolo 2 000 mW. S jejich pomocí můžete gravírovat textil, plast, papír a další materiály. Kvalitní laser by měl být vyroben z kovu, velikost pracovní plochy vybírejte podle toho, k čemu budete laser používat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.