Gravírovací stroj

Technologie nahrazující ruční rytí.

ca. 22 700 CZK
ca. 25 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 10 800 CZK

Jak vybrat gravírovací stroj

Gravírování je moderní technologie, která nahradila ruční rytí. Princip spočívá v odebírání materiálu, čímž vzniká např. nápis, logo, ornament apod.

Typy

V současné době lze gravírovací stroje rozdělit na manuální a řízené počítačem.

Pantograf

Jedná se o manuální stroj, který pro vytvoření požadovaného obrazce, využívá šablony. Skládá se z různě uspořádaných ramen. Na jedné straně ramene je vodící kolík, na druhé pak gravírovací fréza nebo jiný nástroj. Soustava ramen následně umožňuje zmenšování, zvětšování nebo převracení výsledného produktu.

Laserový
LR 40W CO2 USB laserový gravírovací řezací stroj
ca. 22 700 CZK
Aktuálni cena

Plotter

Stroj je řízený prostřednictvím počítače. Výsledný produkt je vyroben na základě počítačem vytvořeného návrhu. Výrobky jsou tak velmi přesné. Plottery se dále dělí na:

 • Malé gravírky – návrh tvoříte přímo ve stroji; jeho zpracování je poměrně omezené, ale rychlé; vhodné např. pro výrobu jednoduchých štítků
 • Gravírovací plottery – široká škála funkcí zajišťuje dokonalejší provedení; návrh i výpočet trasy frézy zajišťuje počítač mimo samotný stroj; dovoluje zpracovat i náročnější grafiku; dále umožňuje zpracovat i větší plochy
 • Laserové gravírky – nejmodernější typ; různé typy dle použitého laseru; u tohoto stroje nejsou žádná omezení v grafice; výsledné produkty se vyznačují přesností a trvanlivostí

Software

U Plotterů je zpravidla nutné vytvořit návrh v počítači. K tomuto účelu se využívá

Řezací
Zoneway ZW150-40W laserový řezací gravírovací stroj 40W (40 000mW) modul, 100x150cm
ca. 25 000 CZK
Aktuálni cena
 • Jazyk HPGL
 • Grafické editory
 • Speciální software

Typy softwaru

Programů pro vytváření návrhů pro gravírování je celá řada. Může se jednat např. o:

 • Program pro výpočet dráhy frézy – závisí na jejích parametrech; neumožňuje grafickou úpravu nebo jen omezeně
 • Programy pro vytváření návrhu a výpočet dráhy frézy – umožňuje také „vybarvování“ ploch
 • Univerzální software – kreslení, řezání, tisk, práce s gravurami, komunikace s gravírkou
 • Software ke zpracování gravur z obrázků
 • Software pro výrobu tiskařských štočků – využívá 2,5D technologii (plynule vytáhne rohy, hrany)
 • Programy pro zpracování plastik – pracují ve třech rozměrech
Pro laptop
Laserový gravírovací stroj KKmoon K5 3000mW
ca. 5 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Původně tato technika vznikala díky práci s rydly nebo čakany. Vytvořené nápisy či jiné obrazce se zvýrazňovaly nejrůznějšími kovy (cín, zlato, měď atd.). Pomocí rytectví se vytvářely např. náhrobní kameny, erby nebo jiné zdobené předměty. Později se zaměření nasměrovalo na informační a reklamní oblast.

Účel

Před nákupem je třeba si uvědomit, za jakým účelem stroj kupujete. Zpravidla se jedná:

 • Komerční využití – tedy pro profesní účely např. ve strojírenství, elektrotechnice, ale i v oděvním průmyslu atd.; pro toto využití se zaměřte na gravírovací plottery nebo laserové gravírky
 • Nekomerční použití – sem můžete zařadit např. práci s dětmi ve školách nebo různých výtvarných kroužcích, modelářství nebo jen hobby využití pro vlastní potřeby; z tohoto hlediska budou postačující malé gravírky nebo např. gravírovací pera.
Snadná instalace
LR Laserový CNC gravírovací stroj GRBL ER11 Verze: 5500 mW
ca. 10 800 CZK
Aktuálni cena

Techniky

U gravírování lze definovat tři základní techniky, které korespondují s typem gravírovacího stroje:

 • Gravírování diamantem – u této techniky se používá diamantový hrot, který umožňuje vytvoření velmi jemné a decentní rytiny; zpravidla je tato technika vhodná při zdobení nejrůznějších dárkových předmětů nebo např. šperků.
 • Gravírování frézou – nejčastější použití u kovových materiálů a plastů; princip gravírování spočívá v odebírání materiálu frézou
 • Gravírování laserem – nejnovější technologie; umožňuje gravírování nejrůznějších materiálů; výsledný výrobek je přesný a vysoce odolný

Materiály pro gravírování

Pro gravírování za pomoci frézy se používá materiál, který je dobře obrobitelný, tzn. dostatečně tvrdý, aby nedocházelo k jeho napékání na frézu. U laserových modelů je škála materiálů pestřejší. V každém případě si vždy ověřte u vámi vybraného modelu, pro jaké materiály je přesně určený!

Materiál Popis
Plast Používají se pro nápisy a další, u kterých chcete zároveň vybarvovat
Kov Nejčastěji se jedná o polotvrdou nebo tvrdou mosaz, která může obsahovat olovo; polotvrdý, tvrdý elektrochemicky eloxovaný hliník; zlato a stříbro (ve šperkařství)
Dřevo Použít můžete masivní dřevo i např. překližku nebo bambus
Další materiály Za určitých podmínek lez gravírovat také do kůže, skla, kamene, keramiky atd.

Víte, že…?

Někdy je dobré popsat si svoje věci a předměty proto, aby se neztratily. Větší službu než popisovače nebo obyčejné propisky vám udělá např. gravírovací pero. Díky němu získáte trvalé označení vašeho majetku. Využití najde např. ve školách, dílnách nebo kdekoli jinde.

Ceny a výrobci

 • Do částky 1000 Kč koupíte malé ruční elektrické gravírovačky pro jemné zdobení nejrůznějších drobných předmětů. Kolem 1000 Kč se už jedná o sady mini brusek a gravírovaček. Jedná se o hobby výrobky. Mezi výrobce patří např. PROXXON, Fengda® – Fenghua Bida nebo PROSKIT.
 • První laserové gravírovací stroje koupíte cca od 2500 Kč. Do 10000 Kč se zpravidla jedná o menší většinou přenosná zařízení. Vyrábí je např. NEJE nebo KKMOON.
 • Cena nejdražších modelů se může vyšplhat i k více než 200000 Kč. Zde už se ale jedná o profi zařízení, která vyrábí např. Gravograph nebo Jinan Bodor CNC Machine Co., Ltd.