Halogenová trouba

Horkovzdušná fritéza.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat halogenovou troubu

 • Halogenová trouba je kuchyňský spotřebič, který pravděpodobně najdete v kategorii horkovzdušných fritovacích hrnců. Jedná se o jeden ze tří základních typů těchto přístrojů.
 • Z parametrů můžete sledovat např. objem nebo výkon spotřebiče. Obojí jsou poměrně důležitá kritéria při výběru.
 • Dostatek funkcí a dalšího příslušenství dělá z tohoto spotřebiče opravdu multifunkční zařízení.

Typ

Pokud se zaměříme na horkovzdušné fritovací hrnce obecně, máte na výběr ze tří možností:

Halogenový

Základem přístroje je halogenové světlo, které vytváří teplo, to je většinou za pomoci ventilátoru rovnoměrně rozprostřeno uvnitř nádoby a tím dochází k požadované úpravě pokrmu. V podstatě se jedná o multifunkční zařízení, které umožňuje:

Originální
Esperanza EKO003
 • Grilování
 • Pečení
 • Vaření (v páře)
 • Smažení
 • Fritování
 • Opékání
 • Ohřívání
 • Rozmrazování potravin

Statický, Dynamický

Oba spotřebiče fungují na stejném principu, kdy kolem vložených potravin cirkuluje horký vzduch. Základní rozdíl je v tom, že dynamická fritéza je navíc vybavena ramenem nebo lopatkou, která promíchává obsah. To zaručuje rovnoměrnou tepelnou úpravou. V případě statické fritézy je toto nutné zajistit ručně.

Víte, že…?

Halogenová trouba představuje zdravý způsob vaření s minimem tuku. Vysoce tučné pokrmy představují zdravotní riziko. Neprospívají srdci, cévám a dalším orgánům. Tento kuchyňský spotřebič pak nabízí alternativu, jak vařit chutně a přitom zdravě.

Multifunkční zařízení
Lund TO-67641

Objem

Objem představuje velikost nádoby, ve které se daný pokrm připravuje. Tento parametr přizpůsobte počtu strávníků ve vaší domácnosti, respektive čím víc potravin potřebujete zpracovat, tím větší halogenovou troubu vybírejte.
Na našem trhu najdete spotřebiče s objemem od cca 1 do zhruba 12 litrů. Nádoby s vysokým objemem pak často umožňují přípravu i více jídel najednou nebo zpracovat větší kusy potravin (upéct celé kuře apod.). Běžná rodina by měla vystačit s troubou střední velikosti, která má objem mezi 3 až 7 litry.

Výkon

Výkon těchto typů kuchyňských spotřebičů má zásadní vliv jednak na dobu ohřevu, ale i kvalitu připravovaného pokrmu. Z tohoto hlediska se nedoporučuje kupovat přístroje s výkonem nižším než 1300 W. Nejčastěji se pak hodnoty pohybují v rozmezí 1400 až 1800 W. I zde pak platí, že čím vyšší výkon bude, tím lépe a rychleji bude pokrm hotový. U některých modelů existuje možnost regulace výkonu dle konkrétních potřeb.

Materiál

Většina přístrojů má tělo vyrobeno z odolného plastu, výjimečně můžete narazit na modely z nerezové oceli. Ty nabízí větší odolnost. U vnitřní nádoby se vyplatí sáhnout po výrobcích, které mají nepřilnavou úpravu, která zamezí připalování pokrmů.

Dostupný
Toya TO-67640

Víte, že…?

Jednou z podstatných vlastností halogenové trouby je snadné čištění. Výhodou je, pokud je možné jednotlivé části odejmout a vložit do myčky na nádobí. O této možnosti se informujte u vámi zvoleného modelu.

Funkce

I halogenová trouba může mít funkce, které vylepší její vlastnosti a usnadní obsluhu přístroje. V tabulce níže najdete přehled nejčastějších.

Funkce Popis
Časovač Umožňuje nastavení času pro přípravu konkrétního pokrmu
  Některé modely nabízí možnost jeho odejmutí
  Signalizuje konec vaření nebo se automaticky vypne
LCD displej Pohodlné ovládání
  Zobrazení průběhu vaření, důležitých informací
Volba teploty Využití při přípravě více druhů potravin
  Nastavení teploty je možné uzpůsobit vlastnostem potravin
Předvolené programy Usnadnění vaření
  Programy pro konkrétní přípravu pokrmů
Odložený start Umožňuje odložit vaření na konkrétní čas, který nastavíte
Kontrolky Upozornění připravenosti trouby k použití
Průhledné víko Možnost sledování průběhu vaření
Samostatná vnitřní nádoba Usnadňuje čištění spotřebiče

Příslušenství

Škála příslušenství se liší u každého modelu. Základem je manuál k obsluze a napájecí kabel. Mezi rozšířené příslušenství pak mohou patřit např.:

Efektivní a zdravá příprava
Bredeco BC-HO-17LU
 • Grilovací rošty a mřížky
 • Kleště
 • Nástavce a držáky
 • Plechy
 • Kuchařské recepty atd.

Výrobci a ceny

Halogenové trouby najdete např. pod značkami jako je Bredeco, Sencor, Meedo nebo Esperanza.
Obecně patří halogenové trouby mezi dražší spotřebiče tohoto typu. Nejlevnější modely můžete zakoupit za cenu kolem 3000 Kč. Prakticky vždy se jedná o multifunkční zařízení, která disponují celou řadou funkcí a poměrně širokou výbavou.

Otázky a odpovědi

V čem se liší halogenová trouba od ostatních horkovzdušných spotřebičů tohoto typu?

Tato trouba je na rozdíl od ostatních typů vybavena halogenovým světlem, které produkuje teplo potřebné k úpravě daných pokrmů. Samotný princip přípravy je pak stejný a tedy založený na úpravě horkým vzduchem. Vždy se jedná o multifunkční zařízení.

V čem spočívá zdravější příprava pokrmů v halogenové troubě?

Základem je absence oleje případně používání jen minimálního množství. Tím docílíte zdravých a chutných pokrmů. Navíc se vyhnete nepříjemnému zápachu z přepáleného tuku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Originální
Multifunkční zařízení
Dostupný
Efektivní a zdravá příprava
Image
Produkt
Esperanza EKO003
Lund TO-67641
Toya TO-67640
Bredeco BC-HO-17LU
Hmotnost
5.9 kg
5.91 kg
4.72 kg
Výrobce
Esperanza
Lund
Toya
Bredeco
Objem
18 l
17 l
17 l
10,6 l
Příkon
1200 W
1400W
1400W
1.4 kW
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.