Nejlepší halogenové trouby 2024 a jak vybrat

Horkovzdušná fritéza.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Esperanza EKO003
89 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat halogenovou troubu

 • Halogenová trouba je kuchyňský spotřebič, který pravděpodobně najdete v kategorii horkovzdušných fritovacích hrnců. Jedná se o jeden ze tří základních typů těchto přístrojů.
 • Z parametrů můžete sledovat např. objem nebo výkon spotřebiče. Obojí jsou poměrně důležitá kritéria při výběru.
 • Dostatek funkcí a dalšího příslušenství dělá z tohoto spotřebiče opravdu multifunkční zařízení.

Halogenová trouba - náš výběr

Esperanza EKO003
přečíst recenzi
Výrobce: Esperanza
Hmotnost: 6 kg
Objem: 18 l
Příkon: 1200 W
Zobrazit více
Esperanza EKO003 je prvotřídní vychytávka do každé instantní domácnosti! Vyznačuje-se jednoduchou a elegantní designem a je praktická. Zařízení disponuje 5200mAh baterii a dvojitým výstupním portem USB-A a USB-C. Kromě toho EKO003 poskytuje špičkové bezpečnostní ochrany.
Zobrazit méně
Lund TO-67641
přečíst recenzi
Výrobce: Lund
Hmotnost: 7 kg
Typ: multifunkční hrnce
Zobrazit více
Halogenová trouba Lund TO-67641 je multifunkční zařízení s příkonem 1400W. Nabízí pečení, grilování, smažení, vaření, rozmrazování a ohřívání pokrmů. Umožňuje regulaci teploty v rozmezí 65-250°C a časovač do 60 minut. Základní objem nádoby činí 12l, avšak lze jej díky nástavci rozšířit na 17l.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Halogenová trouba

Jak vybrat halogenovou troubu

Halogenová trouba

Halogenová trouba spadá do kategorie horkovzdušných fritéz, iStock / Gonzalo Calle Asprilla

Typ

Pokud se zaměříme na horkovzdušné fritovací hrnce obecně, máte na výběr ze tří možností:

Halogenový

Základem přístroje je halogenové světlo, které vytváří teplo, to je většinou za pomoci ventilátoru rovnoměrně rozprostřeno uvnitř nádoby a tím dochází k požadované úpravě pokrmu. V podstatě se jedná o multifunkční zařízení, které umožňuje:

 • Grilování
 • Pečení
 • Vaření (v páře)
 • Smažení
 • Fritování
 • Opékání
 • Ohřívání
 • Rozmrazování potravin

Statický, Dynamický

Oba spotřebiče fungují na stejném principu, kdy kolem vložených potravin cirkuluje horký vzduch. Základní rozdíl je v tom, že dynamická fritéza je navíc vybavena ramenem nebo lopatkou, která promíchává obsah. To zaručuje rovnoměrnou tepelnou úpravou. V případě statické fritézy je toto nutné zajistit ručně.

Víte, že…?

Halogenová trouba
Esperanza EKO003

Halogenová trouba představuje zdravý způsob vaření s minimem tuku. Vysoce tučné pokrmy představují zdravotní riziko. Neprospívají srdci, cévám a dalším orgánům. Tento kuchyňský spotřebič pak nabízí alternativu, jak vařit chutně a přitom zdravě.

Objem

Objem představuje velikost nádoby, ve které se daný pokrm připravuje. Tento parametr přizpůsobte počtu strávníků ve vaší domácnosti, respektive čím víc potravin potřebujete zpracovat, tím větší halogenovou troubu vybírejte.
Na našem trhu najdete spotřebiče s objemem od cca 1 do zhruba 12 litrů. Nádoby s vysokým objemem pak často umožňují přípravu i více jídel najednou nebo zpracovat větší kusy potravin (upéct celé kuře apod.). Běžná rodina by měla vystačit s troubou střední velikosti, která má objem mezi 3 až 7 litry.

Výkon

Výkon těchto typů kuchyňských spotřebičů má zásadní vliv jednak na dobu ohřevu, ale i kvalitu připravovaného pokrmu. Z tohoto hlediska se nedoporučuje kupovat přístroje s výkonem nižším než 1300 W. Nejčastěji se pak hodnoty pohybují v rozmezí 1400 až 1800 W. I zde pak platí, že čím vyšší výkon bude, tím lépe a rychleji bude pokrm hotový. U některých modelů existuje možnost regulace výkonu dle konkrétních potřeb.

Materiál

Halogenová trouba
Lund TO-67641

Většina přístrojů má tělo vyrobeno z odolného plastu, výjimečně můžete narazit na modely z nerezové oceli. Ty nabízí větší odolnost. U vnitřní nádoby se vyplatí sáhnout po výrobcích, které mají nepřilnavou úpravu, která zamezí připalování pokrmů.

Víte, že…?

Jednou z podstatných vlastností halogenové trouby je snadné čištění. Výhodou je, pokud je možné jednotlivé části odejmout a vložit do myčky na nádobí. O této možnosti se informujte u vámi zvoleného modelu.

Žena stojí za multifunkčním hrncem

Halogenové trouby nabízí řadu různých funkcí, iStock / Nature, food, landscape, travel

Funkce

I halogenová trouba může mít funkce, které vylepší její vlastnosti a usnadní obsluhu přístroje. V tabulce níže najdete přehled nejčastějších.

FunkcePopis
Časovač Umožňuje nastavení času pro přípravu konkrétního pokrmu
 Některé modely nabízí možnost jeho odejmutí
 Signalizuje konec vaření nebo se automaticky vypne
LCD displejPohodlné ovládání
 Zobrazení průběhu vaření, důležitých informací
Volba teplotyVyužití při přípravě více druhů potravin
 Nastavení teploty je možné uzpůsobit vlastnostem potravin
Předvolené programyUsnadnění vaření
 Programy pro konkrétní přípravu pokrmů
Odložený startUmožňuje odložit vaření na konkrétní čas, který nastavíte
KontrolkyUpozornění připravenosti trouby k použití
Průhledné víkoMožnost sledování průběhu vaření
Samostatná vnitřní nádobaUsnadňuje čištění spotřebiče

Příslušenství

Škála příslušenství se liší u každého modelu. Základem je manuál k obsluze a napájecí kabel. Mezi rozšířené příslušenství pak mohou patřit např.:

 • Grilovací rošty a mřížky
 • Kleště
 • Nástavce a držáky
 • Plechy
 • Kuchařské recepty atd.

Výrobci a ceny

Halogenové trouby najdete např. pod značkami jako je Bredeco, Sencor, Meedo nebo Esperanza.
Obecně patří halogenové trouby mezi dražší spotřebiče tohoto typu. Nejlevnější modely můžete zakoupit za cenu kolem 3000 Kč. Prakticky vždy se jedná o multifunkční zařízení, která disponují celou řadou funkcí a poměrně širokou výbavou.

Otázky a odpovědi

V čem se liší halogenová trouba od ostatních horkovzdušných spotřebičů tohoto typu?

Tato trouba je na rozdíl od ostatních typů vybavena halogenovým světlem, které produkuje teplo potřebné k úpravě daných pokrmů. Samotný princip přípravy je pak stejný a tedy založený na úpravě horkým vzduchem. Vždy se jedná o multifunkční zařízení.

V čem spočívá zdravější příprava pokrmů v halogenové troubě?

Základem je absence oleje případně používání jen minimálního množství. Tím docílíte zdravých a chutných pokrmů. Navíc se vyhnete nepříjemnému zápachu z přepáleného tuku.
Zobrazit kompletní nabídku Halogenová trouba