Horkovzdušný hrnec

Zdravé vaření bez oleje.

ca. 1 100 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat horkovzdušný hrnec

 • Horkovzdušné hrnce nabízí moderní a zdravý způsob přípravy pokrmů jen s minimem nebo dokonce žádným olejem. Na našem trhu se můžete setkat se třemi základními typy a to halogenovou, statickou a dynamickou fritézou.
 • Objem fritézy má vliv na množství potravin, které budete moci tepelně upravit. Vhodně zvolený výkon ovlivňuje kvalitu připravovaného pokrmu.
 • Při výběru se také zaměřte na škálu funkcí, které vám usnadní obsluhu přístroje.

Typ

Horkovzdušné hrnce lze rozdělit na tři základní kategorie fritéz.

Halogenové

Halogenové trouby jsou vybaveny halogenovým světlem. To vytváří požadované teplo, díky kterému dochází k následné úpravě potravin. Může se jednat jak o vaření, smažení, tak grilování. Hrnec je vybaven průhledným víkem a díky osvětlení je možné pozorovat proces přípravy pokrmu. S těmito spotřebiči se ale většinou pojí také vyšší pořizovací cena.

Originální
Esperanza EKO003

Statické

Jedná se o cenově méně náročný kuchyňský spotřebič, čemuž ale odpovídá i způsob přípravy pokrmů. I zde horký vzduch cirkuluje kolem potravin, ale nemusí u nich dojít k rovnoměrnému propečení. V případě statické fritézy je nutné jeho obsah čas od času promíchat.

Dynamické

Princip přípravy pokrmu je stejný, jako u předchozích typů. Součástí konstrukce je ale navíc ještě rameno nebo lopatka, která zajišťuje promíchávání obsahu nádoby. Tím je docíleno rovnoměrného opečení, uvaření a není nutné tedy proces více hlídat.

Typ Výhody Nevýhody
Halogenové Prosklené víko umožňující sledování procesu přípravy Vysoká pořizovací cena
  Nabízí více možností úpravy pokrmů Menší nabídka na trhu
Statické Nízká pořizovací cena Nutnost občasného promíchání obsahu
  Zdravý způsob přípravy pokrmů  
Dynamické Není třeba do přípravy jakkoli zasahovat Vyšší pořizovací cena oproti předchozímu
  Většinou větší objem  

Víte, že…?

Horkovzdušné hrnce pracují na principu, při kterém uvnitř přístroje koluje horký vzduch. Součástí je topné těleso, většinou umístěné pod víkem, které vzduch ohřeje a ten následně cirkuluje kolem potravin a tím dochází ke smažení, vaření, grilování.

Multifunkční
Patricca HFP-7

Velikost

Z hlediska tohoto parametru se lze zaměřit na dvě oblasti:

 • Rozměry spotřebiče
 • Objem fritovací nádoby

Rozměry

Rozměry spotřebiče je třeba promyslet kvůli jeho umístění, respektive zde bude hrnec trvalou součástí kuchyňské linky nebo ho budete po každém použití uklízet. Obecně se jedná o větší přístroje, takže v případě, že máte malou kuchyňskou linku nebo skříňky, můžete v tomto ohledu narazit na problém.

Pokročilé funkce
TESLA EliteCook K70 Premium

Objem

Objem fritovací nádoby přizpůsobte velikosti vaší domácnosti – zde platí přímá úměra, tedy čím víc strávníků, tím větší objem budete potřebovat. Hodnoty se běžně pohybují mezi 1 až 3 litry, ale existují i modely o objemu kolem 12 litrů. Běžná rodina by si měla vystačit s fritézou o objemu 3 až 7 litrů.

Výkon

U výkonu vždy platí, že čím vyšší bude, tím lépe. U většiny fritéz se pohybuje v rozmezí od 1400 do 1800 W. Zcela jistě se vyhněte spotřebičům s hodnotou nižší než 1300 W. Na výkonu fritézy přímo závisí:

 • Doba ohřevu
 • Kvalita fritování
Halogenová trouba
Mpm MKO-01

Výkon je pak možné u většiny přístrojů regulovat. K tomu slouží buď manuální přepínače nebo dotykové displeje.

Funkce

Funkce na spotřebičích vždy vylepšují dané modely a usnadňují jejich obsluhu.

 • Kontrolky – upozorňují na připravenost fritézy k použití
 • Časovač – umožňuje nastavení doby přípravy dle požadavků daného pokrmu; na ukončení vaření upozorní, případně se automaticky vypne; některé fritézy disponují odnímatelným časovačem
 • Pachový filtr – u tohoto přístroje není nutný, protože při vaření nevzniká olejový zápach, přesto jsou jím některé modely vybaveny
 • Displej – modernější hrnce jsou vybaveny displejem, který zobrazuje jeho nastavení a informace o průběhu vaření
 • Přednastavené programy – usnadňují vaření, není třeba nic nastavovat
 • Volitelná teplota – užitečná funkce při přípravě více druhů potravin
 • Odložený start – umožňuje odložit vaření na konkrétní čas
Multifunkční zařízení
Toya TO-67641

Víte, že…?

Některé modely horkovzdušných fritéz můžete dovybavit také praktickým příslušenstvím. Může se jednat např. o rošty nebo grilovací mřížky, plechy na pizzu, nástavce a držáky, kleště apod.

Výrobci a ceny

Horkovzdušné fritovací hrnce vyrábí např. Philips, Tefal, Sencor nebo Delimano.
Cenově lze tyto kuchyňské spotřebiče rozdělit do několika kategorií:

 • Do 2500 Kč – zejména statické fritézy; objem se pohybuje do 3 litrů; nejčastěji uváděný výkon má hodnoty mezi 1500 a 1800 W; pouze základní funkce
 • Do 3500 Kč – v této kategorii narazíte již na multifunkční přístroje s řadou funkcí a slušnou výbavou; zvyšuje se výkon i objem fritézy, některé modely mohou mít i kolem 10 l
 • Nad 3500 Kč – modely všech uvedených typů; přístroje jsou špičkově vybavené a disponují vysokým výkonem a velkou kapacitou

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl v přípravě pokrmů v horkovzdušné a běžné fritéze?

Základem je absence oleje, takže pokrmy se prakticky nesmaží, ale pečou. Tím pádem nemůžete počítat např. s křupavou strouhankou. Také příprava je o něco delší. Na druhou stranu se rozhodně jedná o zdravější variantu.

Opravdu se nepoužívá žádný olej?

U horkovzdušných hrnců se uvádí, že se jedná o přípravu pokrmů bez oleje. Nicméně jsou případy, kdy výrobci doporučují použít několik kapek před samotným fritováním. V každém případě se jedná o zanedbatelné množství.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Originální
Multifunkční
Pokročilé funkce
Halogenová trouba
Multifunkční zařízení
Image
Produkt
Esperanza EKO003
Patricca HFP-7
TESLA EliteCook K70 Premium
Mpm MKO-01
Toya TO-67641
Výrobce
Esperanza
Patricca
TESLA
MPM
Toya
Příkon
1200 W
1500 W
1000 W
1400 W
Displej
Objem
18 l
7 l
6 l
12 l
Cena ca. 1 100 CZK ca. 3 000 CZK ca. 5 000 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.