Halogenová žárovka

Velmi výkonná žárovka, co Vás nezruinuje.

Jak vybrat halogenovou žárovku

Na trhu je k dostání celá škála žárovek, podívejme se, podle čeho si vybrat mezi halogenovými žárovkami. Může se to zdát jako banalita, ale do různých místností a pro různé činnosti se hodí žárovka s jinými parametry. Pojďme je tedy porovnat.

Charakteristika a srovnání

Halogenová žárovka je obdobou klasické žárovky. Jedná se o zdroj světla se žhaveným vláknem. Rozdíl v technologii oproti běžné žárovce je naplnění skleněné části žárovky halovými plyny. Odtud i název tohoto typu žárovek.

Jelikož klasické žárovky se oficiálně už neprodávají kvůli své nehospodárnosti, tak halogenové žárovky jsou nejlevnějším typem žárovek a zároveň nejméně hospodárným oproti ostatním typům jako LED žárovky nebo úsporné zářivky. Plusem halogenové žárovky je okamžitý 100 % výkon.

Stmívatelná
Emos Halogenová žárovka ECO JC 28W G9 Teplá bílá Stmívatelná

Srovnejme jednotlivé typy žárovek pomocí následující tabulky:

Typ žárovky Výhody Nevýhody
Klasická, wolframová Nízká pořizovací cena Oficiálně už se neprodávají
    Nízká světelná účinnost
    Krátká životnost (+/- 1000h)
Halogenová Nízká pořizovací cena Nízká světelná účinnost
  Rychle dosáhne plného výkonu Kratší životnost (+/- 2000h) Nahřívají se do vysokých teplot (až 250 °C) Zářivky Poměrně dobrá světelná účinnost Vyšší pořizovací cena
  Delší životnost (až 10000 h) Delší náběh světla
    Obsahují nebezpečnou rtuť
LED Rychlý náběh světla Vysoká pořizovací cena
  Vysoká účinnost  
  Dlouhá životnost (až 25000 h)  

Shrnutím a srovnáním výhod a nevýhod halogenových žárovek dostaneme i doporučené využití tohoto zdroje světla. Hodí se tam, kde se svítí krátce, a tam, kde potřebujete plné světlo ihned. Takže to může být například koupelna, vstup do domu, schodiště v domě a další místa, kde netrávíte dlouhý čas.

Svítivost

Při výběru žárovky je všeobecně svítivost nebo také světelný tok či světelný výkon nejdůležitějším parametrem. Jedná se totiž o jednotku, která říká, jak moc světla Vám daná žárovka vyrobí. Tato hodnota je udávána v lumech (lm).

Miniaturní
Kanlux Halogenová žárovka G9-33W STAR

Dříve se světelný výkon mezi žárovkami srovnával pouze hodnoty příkonu ve wattech (W). To bylo v časech, kdy na trhu dominovaly obyčejné žárovky a spotřebitel si mohl vybrat maximálně mezi 40 W, 60 W atd.

S postupem času a rozšířením nabídky různých druhů žárovek vznikla situace, kdy různé typy žárovek z jednoho wattu dokáží vyrobit různé množství světla.

Kolik lumů Vám dá halogenová žárovka při určité hodnotě příkonu ve wattech naznačuje následující tabulka. Plus přidáváme i srovnání, jaká hodnota příkonu běžné žárovky odpovídá stejně svítivé halogenové žárovce.

Do chladničky
Osram HALOLUX T 40W halogenová E14 64861TSST40W230VE14BLI1
Svítivost Příkon halogenové žárovky Odpovídající běžná žárovka
500 lm 35 W 40 W
750 lm 46 W 60 W
1300 lm 70 W 100 W

Barva světla

Každý druh žárovky svítí trochu jinak a většinou to jsme schopni poznat pouhým okem. Velký rozdíl je v tom, jak na nás světlo působí. Některé žárovky vyzařují světlé bílé světlo, které působí chladně. Naopak jiné druhy disponují teple žlutým světlem a to je i případ většiny halogenových žárovek.

Barva světla nebo také chromatičnost se udává v kelvinech (K), pro přehlednost si opět pomůže tabulkou:

Barva světla Chromatičnost  
Teplá, nažloutlá až bílá 1200 až 3500 K  
Běžné denní světlo 3500 až 6000 K  
Bílá chladná barva 6000 až 9000 K  

U halogenových žárovek je výběr především mezi zdroji teplého žlutého světla, takže se hodí do ložnice do lampičky na noční stolek a na další místa, kde nebude vadit, že toto světlo působí únavně. Naopak halogenové žárovky se nehodí do pracoven, zasedacích místností a prostě tam, kde se potřebujete soustředit. Například do obývacího pokoje je vhodné vybrat halogenovou žárovku s chromatičností kolem 2700 až 4000 K, která působí příjemně jako denní světlo a lehce nažloutle vytvoří pohodovou atmosféru s teplem domova.

Dekorativní svítidla
Philips instal Halogenová žárovka Plusline ES S 120W R7s 230V

Patice

Patice halogenové žárovky je stejně jako u jiných typů žárovek velice důležitým parametrem při výběru. Patice žárovky je její stříbrná část, která patří do objímky. Proto se výběr žárovky se odvíjí od toho, jakou objímku má svítidlo, do kterého kupujete novou žárovku.

U halogenových žárovek obdobně jako u dalších typů vítězí závitové, šroubovací patice. Nejrozšířenější jsou typy se závitem 14 mm = E14 a 27 mm = E27.

K dostání je i halogenová žárovka s bajonetovou paticí, kdy závit GU10 je typický právě pro halogenové zdroje světla.
U halogenových žárovek se často setkáte s paticí G4 a G9, které se do svítidla jen zasunou. První je určena do zařízení zapojených do sítě s napětím 12 V a druhý typ pro běžných 230 V.

Do stolních lamp
Halogenová JC-10W G4 PREMIUM

Patice MR16/GU5,3 je běžná pro žárovky, které se používají hodně u bodových světel, která jsou instalována v koupelnách, vestavěných skříních, u bazénů nebo sprchových koutů. I tady dominují právě halogenové žárovky.

Výrobci

Pro halogenovou žárovku se můžete vydat i do nejbližšího supermarketu, kde často najdete méně známé levnější značky, a pak také světově známé značky, které jsou cenově náročnější. O cenách ještě bude zmínka, ale u levných výrobků je riziko v podobě kratší životnosti žárovky zapříčiněné méně kvalitními vstupními materiály. A jaké značky patří mezi tu osvědčenou kvalitu?

Může to být například Osram, Kanlux, Philips či Emos. Pokud budete nakupovat na e-shopu nebo v kamenném obchodě se svítidly, tak u těchto značek najdete bohatý výběr různých světelností, teplot světla a typů patic, takže je určitě výhodnější hledat v této kategorii výrobců.

Do podhledových svítidel
Osram DECOSTARR 51 44860 WFL 20W 12V GU5,3

Cena

Už výše bylo uvedeno, že cena je jednou z největších výhod halogenových žárovek a je tím důvodem proč je lidé kupují. Tam, kde se svítí málokdy a krátce, se zkrátka vyplatí koupit levnou halogenovou žárovku. Dražší úsporná zářivka by neměla prostor si na sebe například v předsíni vydělat (tedy naspořit).

Halogenovou žárovku koupíte za několik desítek korun, pokud pomineme slevové akce, tak běžně začínají u 25 až 30 Kč a neměli byste se dostat přes hranici 100 Kč.

Co dělá ten cenový rozdíl? Primárně je to lepší značka, která by měla garantovat delší životnost žárovky. O pár korun navíc také stojí žárovky, které mají trošku specifický tvar, ale rozdíly se pohubují v několika málo korunách.

Jméno
Stmívatelná
Miniaturní
Do chladničky
Dekorativní svítidla
Do stolních lamp
Do podhledových svítidel
Image
Produkt
Emos Halogenová žárovka ECO JC 28W G9 Teplá bílá Stmívatelná
Kanlux Halogenová žárovka G9-33W STAR
Osram HALOLUX T 40W halogenová E14 64861TSST40W230VE14BLI1
Philips instal Halogenová žárovka Plusline ES S 120W R7s 230V
Halogenová JC-10W G4 PREMIUM
Osram DECOSTARR 51 44860 WFL 20W 12V GU5,3
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
12 V
12 V
Světelný tok
370 lm
460 lm
490 lm
2220 lm
120 lm
210 lm
Výrobce
EMOS
Kanlux
Osram
Philips
Kanlux
Osram
Cena ca. 0 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 0 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena