Hifi věž

Užijte si každý tón.

ca. 2 200 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 12 000 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 3 100 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat Hifi systém?

Posloucháte rádi hudbu, ale někdy si říkáte, že to doma prostě není ono? Možná to bude tím, že nemáte to správné zařízení k přehrávání. Pro kvalitní domácí reprodukci hudby je vhodné koupit si Hifi systém. Podle čeho vybrat správnou hifi? Poradí Vám tento průvodce.

Co to je Hifi systém?

Ze všeho nejdříve je dobré ujasnit si, co to je hifi systém a z čeho se skládá. Takže popořádku, hifi systém je soubor několika elektronických zařízení, které jsou vzájemně kompatibilní a proto se prodávají všechny společně.

Hifi systém je tvořen třemi částmi:

Mikro
Panasonic SC-PM250EC
ca. 2 200 CZK
Aktuálni cena
  • zesilovačem
  • reproduktory
  • přehrávačem

Každá z těchto částí má vliv na to, jak kvalitní zvuk Vámi pořízený hifi systém vyloudí. Proto při výběru věnujte pozornost každé z těchto částí, stejně tak jako je to v tomto článku.

Zesilovač

Tato část systému je zásadní, protože má vliv na to, jak silný zvuk Hifi vytvoří. Odvíjí se to od výkonu zesilovače, který se udává ve wattech. Nejslabší zesilovače začínají na výkonu kolem 20 W a jsou vhodné do malých prostor nebo na běžný poslech hudby s rozumnou hlasitostí, jakou si můžete dovolit například v paneláku.

Dostupná
SENCOR SMC 2100B
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena

Dá se říct, že od výkonu zesilovače 30 W a více už to začíná být dost znát a v kombinaci s kvalitními reproduktory jste schopni ozvučit velkou místnost a nebo uspořádat slušnou house párty. Nejvyšší výkony se pohybují kolem 50W a jsou už vhodné do opravdu velkých prostor jako klubovny, nebo pro různé restaurace či bary, kde chcete reprodukovat hudbu.

Reproduktory

Reproduktory jsou stejně důležité jako zesilovač a společně tvoří zásadní kombinaci, ze které nakonec vyplyne, kolik decibelů vytáhne Vaše hifi sestava. Plus rozhodují o kvalitě hudby, tedy jak dobře budou znít basy a výšky. U reproduktoru můžete vybírat dle výkonu a provedení.

Výkon reproduktoru

Při hodnocení reproduktorů je důležitý jejich výkon, který může být jen několik desítek wattů, ale také několik tisíc wattů. Pokud Vám to přijde nereálné, tak stojí za to si povšimnout, že na výběr máte z reproduktorů, které jsou jen malé bedýnky na poličku a pak pořádné „repráky“, které sotva křehčí jedinec sotva uzvedne. Zjednodušeně platí, že čím větší reproduktor, tím vyšší výkon. Samozřejmě má vliv i použitý výrobní materiál. Informaci o výkonu byste měli najít v návodu či na štítku na reproduktoru.

Na karaoke
Panasonic SC-MAX3500EK
ca. 12 000 CZK
Aktuálni cena

Provedení reproduktoru

U reproduktorů se setkáte se třemi typy provedení:

  • širokopásmové = jednopásmové
  • dvoupásmové
  • třípásmové.

Širokopásmové reproduktory jsou složeny z jednoho reproduktoru a ten zahraje vše, výšky i basy. Je to univerzální reproduktor, který je levný. Samozřejmě produkovaná hudba není tak „vymazlená“, jako u složitějších reproduktorů.

Kompaktní
Sony MHC-V11
ca. 4 000 CZK
Aktuálni cena

Dvoupásmové reproduktory jsou takové, které vysílají zvuk ze dvou reproduktoru – jeden je pro basy a druhý pro výšky. Kvalita zvuku u takových reproduktorů je znatelně vyšší než u širokopásmových a cenový rozdíl není až tak velký. Jedná se o dobrý kompromis mezi kvalitou a cenou.

Třípásmové reproduktory jsou pro hudební fajnšmekry. Oproti dvoupásmovým mají navíc třetí výstup a to subwoofer. Ten zlepšuje kvalitu hlavně nízkých tónů. Tyto reproduktory by měly být znatelně větší než dvoupásmové. Pokud si připlatíte za třípásmové reproduktory, které budou malé s malým výkonem, tak se ten rozdíl mezi dvoupásmový a třípásmovým reproduktorem téměř maže. Jak bylo uvedeno, za tyto reproduktory si připlatíte nejvíce.

Přehrávač

Přehrávač je jakýsi mozek celé sestavy. Rozhoduje o tom, co všechno půjde přehrát a z jakých médií. Na přehrávači jsou také podstatné další funkce, které Vám umožní a jaké má ovládání, displej a podobně. Samozřejmě opět platí úměra, čím více funkcí, tím vyšší cena.

Pořádný zvuk
LG CK43
ca. 3 100 CZK
Aktuálni cena

Akceptovaná média

Podívejme se z čeho všeho by měla být dobrá hifi sestava být schopná přehrávat hudbu a v jakých formátech.
Rádio je naprostý základ. Každý přehrávač by měl mít zabudovanou anténu pro příjem rádiových AM a FM vln. Dobrý přehrávač by měl být také schopen uložit si několik rádiových stanic, mezi kterými můžete přepínat ovladačem jako u televize.

Hudba z CD je druhou základní položkou, kterou hifi musí zvládnout. Navíc v různých formátech, ať už běžná audio stopa nebo MP3. Ideální je pokud přehrávač zvládne kromě CD i přehrávat hudbu z DVD, na které se vejde větší počet skladeb. Ty dražší hifi systémy Vám spustí i Blu-ray disk, ze kterého dostane více hudby a ve větší kvalitě.

USB konektor se u nejnovějších hifi systémů stal rovněž nezbytným vybavením, díky kterému můžete přehrávat muziku z USB disku a nebo přes kabel z telefonu či tabletu. Výhoda těchto nosičů je v tom, že se s časem neopotřebují jako CD/DVD/Blu-Ray a nepoškrábou, takže neklesá kvalita přehrávané muziky.

Mikro-systém
Sharp XL-B510BK
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Bluetooth připojení také umožní přenos hudebních souborů z telefonu do přehrávače, ovšem není to asi nejpopulárnější systém přenosu hudby. Mnohem více bluetooth využijete k ovládání hifi systému místo dálkového ovládání a to pomocí stažené aplikace v mobilu.

Velikost a provedení

Hifi systémy se prodávají ve dvou variantách velikosti provedení:

  • mini systém
  • mikro systém

Mini systém je větší variantou přehrávače se silnějším zesilovačem a větším reproduktory, takže zvládne ozvučit větší prostor, například celý byt. Mikro systémy jsou menší co do rozměrů a taky mají menší výkon a reproduktory, takže se hodí například na ozvučení jednoho pokoje.

Provedení hifi sestav je velice pestré. Nejlevnější a nejobyčejnější provedení je z plastů, které tvoří většinu těla zesilovače, přehrávače a reproduktorů. Dražší variantou jsou různé designové kousky v dřevě či kovu. Takové sestavy umí být hlavním prvkem Vašeho obývacího pokoje a vypadají hodně stylově. Samozřejmě čím luxusnější vzhled, tím vyšší je cena celé sestavy.

Ovládání

K základnímu ovládání hifi většinou slouží několik knoflíků na přehrávači. Stejné a mnohdy pokročilejší úkony, ale uděláte pomocí dálkového ovladače. Ten navíc dělá ovládání hifi pohodlnější, je to stejné jako u televize, koho by ještě bavilo vstávat a jít k televizi, aby přepnul kanál? U hifi je to stejné.

Už bylo také zmíněno ovládání pomoci mobilu, který se většinou s hifi spáruje bezdrátově, například pomocí bluetooth a když máte aplikaci ovladač, tak můžete ovládat hifi pomocí mobilu.

Pro lepší ovládání a přehled o přehrávané hudbě slouží displej. Ten by Vám měl ukazovat čas, jestli přehráváte z CD, USB nebo posloucháte rádio. Dále si na něm často můžete přečíst název skladby nebo alba. Dražší hifi mají barevný displej, kde můžete vidět například obrázek alba. Stejně tak se už objevují i přehrávače s dotykovým displejem, který nahrazuje knoflíky pro ovládání.

Další doplňky

U hifi systému se dá najít celá řada „vychytávek“ a funkcí, které Vám zpříjemní její užívání a zážitek z poslechu hudby.

Vstup na 3,5mm jack slouží pro připojení sluchátek. To se Vám bude určitě hodit pokud zbytek domácnosti nemá zrovna náladu na hudbu, a nebo když máte až moc osobitý vkus, se kterým se nikdo jiný neztotožní.

Slot na paměťovou kartu je užitečný v tom, že si na kartu můžete nahrát svou oblíbenou hudbu a tu budete mít neustále k dispozici přímo v hifi přehrávači.

Ekvalizér slouží k upravení projevu produkované hudby podle stylu hudby, kterou posloucháte. Většinou si buď můžete sami vyladit basy, výšky a podobně. Druhou variantou je možnost vybrat si z přednastavených hudebních stylů.

Budík není pro většinu populace oblíbeným vynálezem. Pokud ho ale máte zabudovaný v hifi, tak Vás může budit spuštění přehrávače a oblíbených skladeb, které Vás po ránu nakopnou nebo aspoň zmírní utrpení, pokud zrovna nejste ranní ptáče.

Už jen okrajově se můžeme zmínit o dalších možnostech, které Vám můžou nabídnout některé hifi soustavy, ovšem většinou si za tyto funkce připlatíte. Například se jedná o možnost připojit pomocí HDMI video zařízení, připojit hifi k internetu nebo hifi s dokovací stanicí pro spojení se smartphonem. Posledním doplňkem, který zmíníme je schopnost mít v přehrávači více CD najednou a střídat jejich poslech.

Výrobci a ceny

Výrobců hifi systému je velký zástup. Najdeme mezi nimi velice známé značky výrobců elektroniky, ale také specialisty právě na kvalitní přehrávání hudby.

Do první kategorie světoznámých producentů elektroniky patří Panasonic, Sony nebo LG. Především první dva výrobci nabízejí hodně širokou škálu hudebních systémů v různých cenových relacích. Mezi specialisty, kteří jsou jednoznačně dražší můžeme zařadit značku Marantz nebo Pioneer. Elegantní a stylové sestavy produkuje značka Numan.

Ceny za hifi sestavu začínají už lehce na 1000 Kč, ale můžou se dostat do řádu desetitisíců a překročit hranici 100 tisíc Kč.

Za cenu 1000 – 5000 Kč nemůžete čekat zázraky. Je potřeba počítat se širokopásmovými reproduktory a slabším výkonem zesilovače do 20 W. Samozřejmě přehrajete CD, ale USB nebo AUX pro připojení dalšího zařízení už není samozřejmostí a musíte hledat nebo čekat na dobrou cenovou akci.

V rozmezí 5000 – 10000 Kč už dostanete kvalitní sestavu. Dají se očekávat dvoupásmové reproduktory a výkon zesilovače kolem 30 W. I výkon reproduktorů roste, ale je dobré si ho pohlídat, aby reproduktory byly stavěny i na ten vyšší výkon zvládaly vyšší decibely. Samozřejmostí by mělo být přehrávání CD/DVD a připojení USB. Čím blíže k hranici 10000 Kč, tím více funkcí si můžete vybrat a většinou najdete to, co hledáte pro poslech v hudby v klidu domova.

Cena vyšší 10000 Kč a do 20000 Kč už nabízí vytříbené sestavy s vysokým výkonem, jak na přehrávači tak u reproduktorů. Za tyto ceny se dají buď pořídit sestavy v elegantním designu, které Vám vytvoří doplněk domácnosti. Nebo pořídíte výkonné zařízení pro velké fandy hudby a nebo pro ozvučení většího prostoru jako je například restaurace.

Od 20000 Kč výše většinou investují ti, kteří hledají něco speciálního a mají zvláštní nároky. Všeobecně vzato se dá říct, že pokud už investujete takový obnos peněz, tak dostane to, na co si ukážete.

Nomination
Mikro
Dostupná
Na karaoke
Kompaktní
Pořádný zvuk
Mikro-systém
Image
Product
Panasonic SC-PM250EC
SENCOR SMC 2100B
Panasonic SC-MAX3500EK
Sony MHC-V11
LG CK43
Sharp XL-B510BK
Bluetooth
Výkon
20 W
10 W
2000 W
470 W
300 W
40 W
Mp3
USB
Cena ca. 2 200 CZK ca. 1 500 CZK ca. 12 000 CZK ca. 4 000 CZK ca. 3 100 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena