Houpací lavice

Odpočinek i relaxace po náročném dni.

Práce na zahrádce je oblíbenou činnosti mnoha lidí. Neměli byste ale zapomínat na odpočinek a relaxaci, která je také pro člověka důležitá. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným a nezačít relaxovat na zahradě? Pro tuto činnost je ideální pořídit si houpací lavici neboli zahradní houpačku, kterou můžete umístit jak na zahradě, tak i třeba na městské terase. V následujícím článku se dozvíte, jak vybrat tu pravou, která vám bude plně vyhovovat.

Konstrukce

Nejdůležitějším parametrem při volbě zahradní lavice je bezpochyby konstrukce, na které je postavena. Odolná konstrukce sice zvýší cenu výrobku, ale zároveň můžete počítat s dlouhou životností výrobku. Nezapomeňte na to, že vaše houpačka bude muset odolávat špatnému počasí, takže musí být nejen bezpečná, ale také silná. Vybírat můžete z těchto typů konstrukcí:

Typ konstrukce Popis
Hliníková Tento typ konstrukce je jeden z nejmodernějších. Hliníková konstrukce je odolná, lehká a také oceníte i její design. Jedinou nevýhodou je, že se jedná o finančně nejnáročnější variantu.
Ocelová Odolnost ocelové konstrukce je stejná jako u hliníku. Tím, že je ocel těžší, počítejte s obtížnější manipulací. Z finančního hlediska je ale dostupnější.
Dřevěná Dřevo je velmi odolný materiál, takže s houpačkou ze dřeva rozhodně chybu neuděláte. Pokud jde o typ dřeva, ze kterého může být vyrobena, existuje více možností, například jedle, cedrové nebo cypřišové dřevo je vhodné. Vypadá dobře a je odolné proti nepříznivému počasí. Ovšem tento typ materiálu musíte průběrně udržovat. Vhodným dřevem není například dub nebo topol, který časem hnije.

Polstrování

Další důležitý prvek každé houpací lavice je její polstrování. Co se výběru týče, máte nespočet možností. V případě dřevěné houpačky, polstrování ani nemusíte řešit, pokud je vyloženě nechcete. V ostatních případech mohou být čalounění vyrobeny z poly-ratanu nebo ratanu, což je velmi oblíbená a odolná tkanina. Samozřejmě jsou i možnosti čalounění z jiné tkaniny, ale vždy dbejte na to, aby byla tkanina především vodotěsná a ošetřena UV zářením tak, aby byla schopna odolávat špatnému počasí.

Zahradní houpací lavice se stříškou pískově bílá

Nosnost

Když se dáte do výběru zahradní lavice, měli byste vědět, pro kolik lidí chcete houpačku pořizovat. Existují totiž modely, které jsou jen pro jednu osobu. Častější variantou bývají houpačky pro 2 – 3 osoby, není problém pořídit si i robustnější lavici, která unese 4 lidi.

U každého produktu je vždy uvedena maximální nosnost. Můžete se řídit tím, že většinou se počítá na jednu dospělou osobu 100 – 120 kg, pokud se jedná o dítě, je to 40 – 60 kg na jedno dítě. Samozřejmě je vždy lepší, když budete počítat s nějakou rezervou.

Víte, že…?

Když si budete pořizovat houpačku, myslete také na to, abyste kolem ní měli dostatek volného prostoru. Ať už před ní nebo vzadu. Je to potřeba zejména z hlediska bezpečnosti.

DBA Houpací lavice z akátového dřeva

Design

Tím nejklasičtějším designem, který zapadá do většiny zahrad, je dřevo, tedy dřevěné lavice. Pokud máte rádi moderní design, přijdete si na své, a to díky různým závěsným konstrukcím. Ať už se jedná o houpačku ve tvaru vajíčka nebo proutěného koše, či dokonce houpačka s altánem nebo moskytiérou. V těchto případech se většinou jedná o kombinaci kovové konstrukce a umělého ratanu.

Dalším důležitou věcí, kterou je třeba znát, je četnost využití. To znamená, že musíte vědět, jestli budete houpačku využívat každý den nebo jen občas, třeba v případě, že si pořizujete houpačku na chalupu apod. Pokud bude lavice využívána každodenním způsobem, vyplatí se do ní investovat větší obnos peněz, ale pokud ji budete využívat jen občas, můžete být méně nároční.

Víte, že…?

Důležitou součástí zahradní houpačky je stříška nad houpačkou. Díky ní se můžete houpat i za mírného deště nebo se ubránit silnému slunci.

Dětská houpací lavice Dekorhome Hnědá

Údržba

Pokud chcete prakticky bezúdržbovou houpačku, pořiďte si kovovou nebo hliníkovou. Náročnější na péči je dřevěná houpací lavice, protože je nutné ji občas přebrousit, naolejovat nebo natřít. Každopádně u všech variant sledujte, kam by se mohly zanášet nečistoty a tato místa pravidelně čistěte. Nezbytné je také čas od času vyprat potahy polštářů.

Víte, že…?

K houpací lavici byste si měli pořídit jedno příslušenství a tím je krycí plachta. Ať už se jedná o dřevěnou, ocelovou nebo hliníkovou houpačku, žádná z nich nemá ráda vlhké prostředí, což platí především pro mimosezónní uskladnění.

Cena

Cena se samozřejmě odvíjí od velikosti houpačky, její konstrukce i typu polstrování. Nejlevnější modely začínají na hodnotě 2 000 Kč, jedná se o základní modely pro dva dospělé. V rozmezí 5 000 – 10 000 Kč se pohybuje většina houpacích lavic. Je jen na vás, jestli upřednostníte raději kvalitnější materiál, co největší nosnost nebo zajímavý či moderní design. V hodnotě nad 10 000 Kč už koupíte opravdu luxusní modely, které mají bohaté polstrování či zmíněné altány s houpačkou i varianty s moskytiérou.
.

Meedo Houpací lavice z masivního teaku 120 x 60 x 57,5 cm hnědá