Houpací lehátko

Aby mělo dítě přehled.

ca. 2 100 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat houpací lehátko

 • Houpací lehátko má několik různých podob.
 • Kostra lehátka je tvořena pružnou kovovou konstrukcí.
 • Pro bezpečí dítěte jsou u všech modelů tří nebo pětibodové pásy.
 • Lehátka určená pro novorozené děti by měly být doplněny o polstrovanou vložku pro novorozence.
 • Nosnost lehátek je v rozmezí 9 kg – 18 kg.

Víte, že…?

Lehátko je sice praktická pomůcka, ale ani v tomto případě by v něm miminko nemělo pobývat dlouhou dobu. Pediatři doporučují lehátko používat asi 1 hodinu denně.

Rozdělení lehátek

Houpací lehátka jsou k dostání jako:

Jednoduché
New Baby dětské houpací lehátko Shaky Gray
 • klasická
 • vibrační
 • interaktivní
 • polohovací.

Nejčastěji jsou však vybavena několika těmito funkcemi zároveň. Čím více vám toho lehátko poskytne, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.

Ať už vyberete jednodušší verzi lehátka pro miminka, nebo sáhnete po vybavenějším typu, měli byste se v první řadě zaměřit na jeho bezpečnost. Všechna lehátka musí splňovat evropskou normu kvality EN 12790.

S hrazdičkou
New Baby dětské houpací lehátko Teddy Gray

Konstrukce

 • Kostra lehátka je tvořena pružnou kovovou konstrukcí.
 • Konstrukce je potažena látkou a pro větší pohodlí jsou lehátka doplněná o měkké polstrování.
 • Pro bezpečí dítěte jsou u všech modelů tří nebo pětibodové pásy.
 • A stejně jako v případě kojeneckých autosedaček mají lehátka praktická madla, která umožňují pohodlné přenášení. V tomto případě madlo zároveň slouží jako hrací hrazdička.
3v1
Tiny Love multifunkční houpací lehátko 3v1 šedá
 • Lehátka s označením 3v1 umožňují přestavbu na houpačku nebo sedátko a budou vašemu miminku sloužit delší dobu.
 • Lehátka určená pro novorozené děti by měly být doplněny o polstrovanou vložku pro novorozence. Je také vhodné, aby lehátka pro nejmladší děti umožňovala nastavení do horizontální polohy.

Nosnost lehátka

Nosnost lehátek je v rozmezí 9 kg – 18 kg. Mohou je tak používat děti do 1 roku věku. Ne vždy však starším dětem, které se již dokáží přetáčet nebo začínají lézt, pobyt v tomto lehátku líbí. Proto raději počítejte s tím, že lehátko bude sloužit asi jen 6 měsíců. Lehátko o nosnosti do 18 kg lze starším dětem přestavět na křesílko.

Moderní
4Baby lehátko Rock’ n Relax Grey

Napájení

V případě interaktivních lehátek, která umožňují zapnutí houpání a poslech hudby vás bude zajímat i druh napájení. Některá lehátka jsou napájeny pomocí baterií, jiná je třeba zapojit do sítě. Obě možnosti mají svoje výhody, v případě lehátek na baterie budete muset baterie občas měnit nebo dobíjet. Lehátka napájena z elektrické energie mohou být nepraktická při cestování.

Funkce lehátka

Jednotlivé výrobky poskytují více než leh dítěte ve vyvýšené poloze:

Funkce Popis
Polohování Lehátka mohou měnit svoji polohu z lehu do polosedu.
Automatické houpání Dražší modely poskytují funkci automatického houpání. Tato funkce by měla poskytovat možnost nastavit intenzitu a dobu houpání. Taková lehátka můžete ovládat ručně pomocí knoflíků, propracovanější lehátka pak disponují dálkovým ovladačem.
Vibrace Stejně jako máte možnost automatického houpání, poskytují lehátka také funkci vibrování. Kvalitnější modely by měly poskytovat možnost nastavovat intenzitu vibrování.
Melodie Lehátka často poskytují možnost přehrávat několik melodií, může to být relaxační hudba, nějaký zvuk nebo dětská písnička. Ve většině případů máte k dispozici několik melodií.
Světelné efekty V tomto případě se jedná o blikání nebo měnění barev.
Aretační brzda S její pomocí můžete houpání lehátka zablokovat.
Stříška proti slunci Bývá vybavením některých modelů, poslouží vám v případě, že lehátko budete používat také venku.

Cena

Na trhu je k dostání velké množství kojeneckých lehátek, vybírat můžete mezi jednoduchými modely nebo lehátky, které disponují velkým množstvím funkcí.

Pro odpočinek a hru
Lorelli Houpací lehátko Rock Star Beige Daisy

Nejlevnější lehátka vás vyjdou na necelých 700 Kč, tyto modely nabízí značka RK Toys. Lehátka neumožňují polohování ani houpání. Jsou vybaveny bezpečnostními pásy i hrazdičkou. Lehátka do 1 000 Kč nabízí dále Milly Mally Hippo a Ecotoys. Tyto výrobky již umožňují ruční houpání.

Za necelé 2 000 Kč, můžete koupit lehátka značek Kinderkraft, Baby Mix, Eurobaby nebo Bestent. Tato lehátka jsou již vybaveny mnoha funkcemi, nechybí houpání, melodie ani světlo. Cena lehátek může šplhat až k 5 000 Kč, záleží na vás, kolik chcete do tohoto výrobku investovat.

Jsou lehátka pro kojence vhodná?

Houpací lehátko brání miminku v procvičování důležitých svalových skupin. Houpací lehátko má šikmou oporu zad. Už po několika minutách se tak kojenec dostává do nesprávné polohy. Malé děti nedokáží udržet hlavičku a ta tak padá na stranu, hrozí tedy pokřivení páteře. Umístění do lehátka miminku téměř neumožňuje pohyb kyčlí a kolenou. Lehátko dále dítěti brání v posilování břišního a zádového svalstva a natahovačů. Tyto svaly jsou důležité k sezení, a stejně tak je důležitá poloha na břiše. Dlouhodobý každodenní pobyt v houpacím lehátku může nepříznivě ovlivnit motorický vývoj a vést k chybnému držení těla.

Stylové
Kinderkraft houpací Finio černá/bílá

Otázky a odpovědi

Co je houpací lehátko?

Dětské houpací lehátko je praktická pomůcka, která vám na určitý čas umožní mít volné ruce. Malým dětem umožňují sledovat svět kolem sebe a zároveň mají přehled o tom, kde se právě nacházíte. Lehátka jsou vybaveny hrazdičkou z hračkami, umožňuje několik stupňů houpání a dítě pomůže utěšit také relaxační hudba.

Je lehátko vhodná pomůcka?

Houpací lehátka vás mohou jako praktická pomůcka nadchnout, mezi terapeuty však panuje názor, že se nejedná o příliš vhodnou pomůcku. Vadí jim zejména tvarování miminek do takových lehátek, které nemá z hlediska psychomotorického vývoje žádnou ergonomii. Miminko by v tomto lehátku nemělo zůstávat déle než 2 hodiny a je daleko vhodnější, pokud bude v bezpečí náruče rodičů nebo ležet na rovné postýlce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduché
S hrazdičkou
3v1
Moderní
Pro odpočinek a hru
Stylové
Image
Produkt
New Baby dětské houpací lehátko Shaky Gray
New Baby dětské houpací lehátko Teddy Gray
Tiny Love multifunkční houpací lehátko 3v1 šedá
4Baby lehátko Rock’ n Relax Grey
Lorelli Houpací lehátko Rock Star Beige Daisy
Kinderkraft houpací Finio černá/bílá
Cena ca. 2 100 CZK ca. 1 800 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 100 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.