Lehátko pro miminko

Praktická pomůcka při péči o miminko.

ca. 1 500 CZK
ca. 2 400 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat lehátko pro miminko

 • Lehátko pro miminko patří mezi oblíbené pomůcky, které můžete při každodenní péči o děťátko využít.
 • Jejich výhodou je bezpečné umístění dítěte v případech, kdy se potřebujete postarat o domácnost, starší dítě a koneckonců i o sebe.
 • Tato lehátka můžete využít i při podávání prvních příkrmů malým dětem, které ještě nedokáží sedět bez opory.

Typy

Dětská lehátka jsou uzpůsobena tak, aby se do nich miminko umístilo do polosedu. Díky tomu může pozorovat, co se kolem něho děje. Miminko v lehátku můžete pohodlně přenášet. Jejich používání je možné již od narození. Na trhu jsou dětská lehátka v několika podobách.

Typ Popis
Klasické Lehátko, jehož konstrukce neumožnuje houpání, je vyrobeno z kovové nebo plastové konstrukce. Konstrukce je potažena látkou, kterou můžete sundat a vyprat. Nejlevnější lehátka jsou vybavena pouze tříbodovým pásem, který je umístěn v různých podobách na všech typech lehátek, určených pro běžné použití. Modernější lehátka jsou vybavena hrací hrazdičkou.
Interaktivní Tato lehátka jsou dražší a nabízejí mnoho funkcí k zabavení dítěte. Jednat se může o lehátko vibrační, případně lehátko houpací. Samozřejmostí je zde hrazdička s hračkami a funkce jako houpání, světelné a hudební prvky. Nejdražší typy mohou využívat děti so cca 2 let věku. Tato lehátka se dají přestavět na křesílko nebo houpačku.
Do vaničky Lehátko do vaničky využijete v prvních měsících života dítěte jako pomůcku při koupání. Tato lehátka jsou ve své podstatě podložky, které se miminko při koupání položí a vy tak máte volné obě ruce. Jsou vyrobena z různých materiálů a nejsou doplněna o tříbodový pás.

Konstrukce a bezpečnost

Konstrukce lehátek musí mít v první řadě stabilní základnu, která zabrání případnému převrácení dítěte. Z tohoto důvodu si ohlídejte, zda vámi vybraný model splňuje evropskou normu kvality EN 12790.

Multifunkční
Baby Mix multifunkční houpací lehátko pro miminko růžovo bílá
 • Konstrukce většiny typů lehátek je kovová, dražší lehátka jsou vyrobeny z masivu.
 • Lehátka do vany pak mohou být z plastu, molitanu nebo jiných materiálů.
 • Nosnost lehátek je ve většině případů do cca 8 – 9 kg, lehátka pro starší děti mohou mít nosnost až cca 20 kg.
 • Základním bezpečnostním prvkem je již zmíněný tříbodový nebo pětibodový bezpečnostní pás. Pásy musí být vyztužené a měkké a neměli by nikde tlačit.

Jaké mají funkce

Interaktivní lehátka mají miminku především poskytnout zábavu. Pro tyto účely slouží především různé typy hrazdiček, na kterých jsou zavěšeny hračky z různých materiálů. Jsou příjemné na dotek, při mačkání mohou šustit nebo pískat. Velmi často se na hrazdičce objevuje také zrcátko. Dále jsou pak lehátka vybavena dalšími funkcemi:

Houpačka
4Baby lehátko/houpačka pro miminko s melodiemi Swing Safari grafit
 • Houpání – Houpacím mechanismem jsou vybavena snad téměř všechna interaktivní lehátka a někdy lze ručně zahoupat i některým klasickým. Dražší typy umožňují funkci automatického houpání. Houpání je možné nastavit v různé intenzitě pomocí tlačítek nebo dálkového ovládání.
 • Vibrace – jedná se o téměř stejnou funkci jenom místo houpání bude lehátko vibrovat, a to v několika intenzitách.
 • Melodie a světelné prvky – častým prvkem je u lehátek možnost několika melodií a také světelných prvků.
Vibrační
Mamido vibrační lehátko pro miminko 2v1 modré
 • Polohování – umožňuje lehátko polohovat z horizontální polohy do různých stupňů náklonu. Tato lehátka je možné používat již od prvních dnů miminka.
 • Nastavení velikosti – tzv. rostoucí lehátka budou dítěti sloužit i cca 3 roky.
 • Stříška proti slunci – je spíše praktickým doplňkem. Chrání miminko před přímým sluncem a umožnuje vám lehátko používat také venku.
Do 12 kg
CARETERO houpačka LOOP modrá
 • Popruhy – dalším praktickým prvkem jsou popruhy, určené pro snadnější přemísťování.

Cena a značka

Při výběru kojeneckého lehátka se zaměřte na jeho bezpečnost. Lehátka, která chcete používat ihned po narození, by měla být polohovací. Pohodlné užívání vám zaručí měkký a prodyšný bezpečnostní pás. Potah by měl jít pro snadnou údržbu lehce sundat. A pak už záleží na vás, co vše od lehátka očekáváte. S množstvím funkcí roste i cena jednotlivých výrobků.

Nejlevnější lehátka můžete zakoupit již za cca 500 Kč. V tomto případě se jedná o jednoduchou konstrukci potaženou látkou. Lehátka, od kterých čekáte už nějakou funkci, jsou k dostání za necelých 1 000 Kč. Rostoucí modely můžete koupit za cca 2 – 5 000 Kč.

Koupací
Tega Lehátko ke koupání Duck růžová

Kvalitní výrobky nabízí značky jako New Baby, Zopa, Kinderkraft, MalPlay, Alexis, Baby Mix, Carero a další.

Víte, že…?

Lehátka jsou praktickými pomůckami, s jejich používáním byste to však neměli přehánět. Nejmenší děti by měli být v lehátku cca 30 minut denně, starší pak asi hodinu. Správný vývoj dítěte však neohrozíte při používání hrací deky s hrazdičkou. V tomto případě není miminko nijak omezeno v pohybu a může se správně vyvíjet.

Otázky a odpovědi

Jakou údržbu lehátko vyžaduje?

Drtivá většina lehátek Vám umožní potah sundat a vyprat v pračce. Tuto možnost by měli nabídnout i hračky zavěšené na hrazdičce. Konstrukci pak můžete utřít navlhčeným hadříkem.

Jak jsou lehátka napájena?

U alternativních lehátek byste se měli zajímat o způsob napájení. Nejčastějším zdrojem energie jsou v tomto případě baterie. Někdy se však setkáte s možností napájení pomocí elektrické sítě. Toto řešení vás může ohledně používání dost limitovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Multifunkční
Houpačka
Vibrační
Do 12 kg
Koupací
2 polohy sedátka
Image
Produkt
Baby Mix multifunkční houpací lehátko pro miminko růžovo bílá
4Baby lehátko/houpačka pro miminko s melodiemi Swing Safari grafit
Mamido vibrační lehátko pro miminko 2v1 modré
CARETERO houpačka LOOP modrá
Tega Lehátko ke koupání Duck růžová
Caretero bugies elektrická béžová
Výrobce
Baby mix
4Baby
Mamido
Caretero
Tega
Caretero
Nosnost
18 kg
9 kg
18 kg
12 kg
12 kg
Houpací
ano
Cena ca. 1 500 CZK ca. 2 400 CZK ca. 1 500 CZK ca. 2 000 CZK ca. 300 CZK ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.