Nejlepší lehátka pro miminko 2023 a jak vybrat
Praktická pomůcka při péči o miminko.
Jak vybrat lehátko pro miminko
- Lehátko pro miminko patří mezi oblíbené pomůcky, které můžete při každodenní péči o děťátko využít.
- Jejich výhodou je bezpečné umístění dítěte v případech, kdy se potřebujete postarat o domácnost, starší dítě a koneckonců i o sebe.
- Tato lehátka můžete využít i při podávání prvních příkrmů malým dětem, které ještě nedokáží sedět bez opory.
Vibrační lehátka pro miminko - náš výběr





Lehátka do vaničky pro miminko

Lehátka pro miminko 3v1



Jak vybrat lehátko pro miminko
- Lehátko pro miminko patří mezi oblíbené pomůcky, které můžete při každodenní péči o děťátko využít.
- Jejich výhodou je bezpečné umístění dítěte v případech, kdy se potřebujete postarat o domácnost, starší dítě a koneckonců i o sebe.
- Tato lehátka můžete využít i při podávání prvních příkrmů malým dětem, které ještě nedokáží sedět bez opory.
Typy
Dětská lehátka jsou uzpůsobena tak, aby se do nich miminko umístilo do polosedu. Díky tomu může pozorovat, co se kolem něho děje. Miminko v lehátku můžete pohodlně přenášet. Jejich používání je možné již od narození. Na trhu jsou dětská lehátka v několika podobách.
Typ | Popis |
---|---|
Klasické | Lehátko, jehož konstrukce neumožnuje houpání, je vyrobeno z kovové nebo plastové konstrukce. Konstrukce je potažena látkou, kterou můžete sundat a vyprat. Nejlevnější lehátka jsou vybavena pouze tříbodovým pásem, který je umístěn v různých podobách na všech typech lehátek, určených pro běžné použití. Modernější lehátka jsou vybavena hrací hrazdičkou. |
Interaktivní | Tato lehátka jsou dražší a nabízejí mnoho funkcí k zabavení dítěte. Jednat se může o lehátko vibrační, případně lehátko houpací. Samozřejmostí je zde hrazdička s hračkami a funkce jako houpání, světelné a hudební prvky. Nejdražší typy mohou využívat děti so cca 2 let věku. Tato lehátka se dají přestavět na křesílko nebo houpačku. |
Do vaničky | Lehátko do vaničky využijete v prvních měsících života dítěte jako pomůcku při koupání. Tato lehátka jsou ve své podstatě podložky, které se miminko při koupání položí a vy tak máte volné obě ruce. Jsou vyrobena z různých materiálů a nejsou doplněna o tříbodový pás. |

Lehátka jsou bezpečná i pro novorozené děti, iStock / tatyana_tomsickova
Konstrukce a bezpečnost
Konstrukce lehátek musí mít v první řadě stabilní základnu, která zabrání případnému převrácení dítěte. Z tohoto důvodu si ohlídejte, zda vámi vybraný model splňuje evropskou normu kvality EN 12790.
- Konstrukce většiny typů lehátek je kovová, dražší lehátka jsou vyrobeny z masivu.
- Lehátka do vany pak mohou být z plastu, molitanu nebo jiných materiálů.
- Nosnost lehátek je ve většině případů do cca 8 – 9 kg, lehátka pro starší děti mohou mít nosnost až cca 20 kg.
- Základním bezpečnostním prvkem je již zmíněný tříbodový nebo pětibodový bezpečnostní pás. Pásy musí být vyztužené a měkké a neměli by nikde tlačit.

Lehátko obsahuje různé hrací prvky nebo nabízí několik funkcí, iStock / encrier
Jaké mají funkce
Interaktivní lehátka mají miminku především poskytnout zábavu. Pro tyto účely slouží především různé typy hrazdiček, na kterých jsou zavěšeny hračky z různých materiálů. Jsou příjemné na dotek, při mačkání mohou šustit nebo pískat. Velmi často se na hrazdičce objevuje také zrcátko. Dále jsou pak lehátka vybavena dalšími funkcemi:
- Houpání – Houpacím mechanismem jsou vybavena snad téměř všechna interaktivní lehátka a někdy lze ručně zahoupat i některým klasickým. Dražší typy umožňují funkci automatického houpání. Houpání je možné nastavit v různé intenzitě pomocí tlačítek nebo dálkového ovládání.
- Vibrace – jedná se o téměř stejnou funkci jenom místo houpání bude lehátko vibrovat, a to v několika intenzitách.
- Melodie a světelné prvky – častým prvkem je u lehátek možnost několika melodií a také světelných prvků.
- Polohování – umožňuje lehátko polohovat z horizontální polohy do různých stupňů náklonu. Tato lehátka je možné používat již od prvních dnů miminka.
- Nastavení velikosti – tzv. rostoucí lehátka budou dítěti sloužit i cca 3 roky.
- Stříška proti slunci – je spíše praktickým doplňkem. Chrání miminko před přímým sluncem a umožnuje vám lehátko používat také venku.
- Popruhy – dalším praktickým prvkem jsou popruhy, určené pro snadnější přemísťování.

Díky větší nosnosti bude lehátko sloužit i starším dětem, iStock / Sviatlana Lazarenka
Cena a značka
Při výběru kojeneckého lehátka se zaměřte na jeho bezpečnost. Lehátka, která chcete používat ihned po narození, by měla být polohovací. Pohodlné užívání vám zaručí měkký a prodyšný bezpečnostní pás. Potah by měl jít pro snadnou údržbu lehce sundat. A pak už záleží na vás, co vše od lehátka očekáváte. S množstvím funkcí roste i cena jednotlivých výrobků.
Nejlevnější lehátka můžete zakoupit již za cca 500 Kč. V tomto případě se jedná o jednoduchou konstrukci potaženou látkou. Lehátka, od kterých čekáte už nějakou funkci, jsou k dostání za necelých 1 000 Kč. Rostoucí modely můžete koupit za cca 2 – 5 000 Kč.
Kvalitní výrobky nabízí značky jako New Baby, Zopa, Kinderkraft, MalPlay, Alexis, Baby Mix, Carero a další.
Víte, že…?
Lehátka jsou praktickými pomůckami, s jejich používáním byste to však neměli přehánět. Nejmenší děti by měli být v lehátku cca 30 minut denně, starší pak asi hodinu. Správný vývoj dítěte však neohrozíte při používání hrací deky s hrazdičkou. V tomto případě není miminko nijak omezeno v pohybu a může se správně vyvíjet.