HUD displej

Head-Up Display.

ca. 1 600 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat HUD displej

  • Pod zkratkou HUD se skrývá Head-Up Display, který promítá klíčové informace do zorného pole řidiče.
  • Můžeme se setkat s řešením přímo od výroby automobilu, ale i s dodatečnými HUD displeji.
  • Nasazováno je promítání přímo na čelní sklo, u levnějších automobilů je zařazen doplňkový a průhledný displej v zorném poli řidiče.

Kdy se bude hodit

HUD displej, nebo-li Head-up display byl původně vyvinutý pro vojenské účely již během druhé světové války. V automobilech se však HUD displeje ve větší míře objevují až v poslední dekádě. Důvod je přitom prostý. Moderní vozy řidiče informují o stále více věcech. Jde například o rychlostní limity či rovnou všechny značky, které automobil dokáže sám přečíst. Spousta informací a displeji na palubní desce však může jen zbytečně odpoutávat řidičovu pozornost.

Head-up display však veškeré obtíže řeší, neboť promítá důležité informace přímo do pohledu řidiče, který tak má možnost neustále sledovat vozovku a dění kolem sebe.

Bezpečná jízda
HEAD UP Displej HUD-3 do automobilu OBD II

Základní typy

HUD displeje se dnes dělí na několik základních typů, se kterými se běžně můžete setkat v různých automobilech.

Obrazovkové

První typ, který je dnes zřejmě nejběžnější, využívá pro zobrazení informací průhledné či poloprůhledné obrazovky. Ty jsou buď statické, případně se v době nečinnosti umí schovat do útrob palubní desky. Tento druh HUD displeje většinou vyrábí společnosti třetích stran a automobilky je pouze zakomponují do designu auta a napojí na potřebný software. Průhlednost displeje zajistí, že není rušivý a současně jsou zajištěny i frézované hrany, díky kterým je obsah displeje viditelný prakticky jen pro řidiče a pod jiným úhlem nikoliv.

Přímé

V dražších a zcela nejnovějších vozidlech se setkáte s HUD displeji, které veškeré informace projektují na čelní sklo automobilu. Výhodou je, že není přítomen žádný rušivý displej, který například ještě potřebuje mechanismus, aby se mohl schovávat. Navíc projekce na čelní sklo dodává řidiči pocit, že jsou informace zobrazené dále, pomyslně kdesi na vozovce, díky čemuž je soustředění na okolní dění ještě lepší. Problémem je, že toto řešení je přeci jen dražší a vyskytuje se zpravidla jen u vrcholných modelů jednotlivých automobile a navíc ještě často za příplatek.

Malý projekční
x HUD projekční displej 2,5", OBDII

Dodatečné

Mnohé moderní řešení si rádi užívají i majitelé starších automobilů a tak není žádné překvapení, že existují v podstatě zcela externí HUD displeje. Ty se prodávají zcela zvlášť a dodatečně se připevňují na volné míst v palubní desce. Je nasnadě, že jde spíše jen o polovičaté řešení, protože málokdy se je povede umístit tak, aby na ně řidič dobře viděl. Obvykle se dávají zhruba do středu palubní desky. V neposlední řadě je nutné myslet na propojení s elektroinstalací daného vozu.

Zobrazené informace

Na HUD displeji se může zobrazovat mnoho důležitých a praktických informací.

  • Naprostou samozřejmostí bývá pro všechny typy zobrazení aktuální rychlosti, díky čemuž ji máte neustále na očích.
  • Na lepších HUD displejích mohou být vidět i části navigace, avšak v jejich případě je již často problém s okolním světlem, které může čitelnost barevných prvků snižovat.
  • Vidět však můžete i informace o aktuálně zařazeném rychlostním stupni, případných notifikacích z navigace, které se týkají cest a omezení, nebo i výstrahy.
Zobrazuje na sklo
0617 Displej na skle HUD-01

Víte, že…?

HUD displej lze pořídit i do starších vozidel, avšak jde spíše jen o doplněk pro efektní zobrazení některých informace, než o plnohodnotnou náhradu jinak chybějícího HUD displeje.

Typ HUD displeje umístění výhody nevýhody
obrazovkový na průhledném či poloprůhledném displeji širší dostupnost v nových vozech často nevhodně trčí
přímý přímo na čelní sklo bezpečnost, lepší čitelnost pouze u nejdražších vozů
dodatečný kdekoliv na palubní desce možnost do každého auta spíše jen polovičaté řešení

Ceny

V případě výrobcem dodávaných HUD displejů se o cenách příliš nehovoří, jsou součástí výbavy a nemusíte si je dokupovat.

  • Pakliže se rozhodnete pro dodatečné řešení v podobě externích HUD displejů, počítejte s částkami pohybujícími se kolem 3 500 Kč. Zde vždy záleží, jak velký externí HUD displej budete chtít. Samozřejmě platí, že čím větší, tím lépe čitelný bude. Ideální úhlopříčka jsou alespoň čtyři palce. Takové odpovídá i námi zmíněná cena. U větších displejů roste i cena.
Vícebarevný
Vícebarevný projekční displej Basetech HUD-3.5, 3.5" Basetech

Otázky a odpovědi

Jak vybrat HUD displej

V tomto případě záleží, zda pořizujete nové auto, či starší. U nového je dobrá volba myslet na to, aby bylo HUD displejem vybaveno. U staršího budete mít spíše smůlu a budete se muset spolehnout na řešení třetích stran, které má však k ideálu daleko.

Jaké informace může HUD displej zobrazovat?

Na HUD displeji je primárně vždy vidět rychlost a případně značky s rychlostním limitem. Lepší modely zvládají zobrazit i části navigací či další upozornění.

Různé typy produktů porovnejte zde.