20 nejlepších hydraulických lisů 2023

Maximální síla při lisování.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
GEKO G02091-2CZ Hydraulický dílenský lis nosnost 12t ve dvou kusech

Jak vybrat hydraulický lis?

  • Hydraulický lis se v dílnách využívá k ohýbání, mačkání, lisování, tlačení, plastovém zpracování kovů i lisování recyklovatelných materiálů.
  • Pracovní síla hydraulického lisu je nejdůležitější veličina, kterou se při výběru řiďte.
  • Některé lisy nabízejí dvě rychlosti lisování, některým naopak stačí pouze jedna rychlost.
  • Velikost zdvihu a ponku lisu jsou další dvě důležité veličiny, které hrají roli při využití v dílnách a provozech.

Hydraulický lis - náš výběr

Hydraulické lisy na ovoce

Hydraulické lisy 12t

Dílenské hydraulické lisy

Zobrazit kompletní nabídku hydraulických lisů

Jak vybrat hydraulický lis?

Síla

Pracovní síla hydraulického lisu je nejdůležitější veličina, kterou se při výběru řiďte. Udává se v tunách a určuje, jakou silou píst, někdy nazývaný jako beran nebo beranidlo, působí na lisovaný obrobek.
Podle pracovní síly se lisy dělí mezi hobby, poloprofesionální a profesionální lisy.

  • Lisy do 10 tun jsou určené především do domácích dílen například ke stlačování papíru a plastu.
  • 20tunové lisy už využijete v dílnách a provozovnách.
Hydraulický lis
GEKO G02091-2CZ Hydraulický dílenský lis nosnost 12t ve dvou kusech

Speciální využití pak mají lisy se silou větší než 30 tun. Ty najdete v dílnách, kde se opravují kamiony, zemědělské stroje a v těžkém strojírenství.

Počet rychlostí

Máte-li vybranou optimální pracovní sílu, přesuňme se k dalšímu dělení. Některé lisy nabízejí dvě rychlosti lisování, některým naopak stačí pouze jedna rychlost.

Jednorychlostní

Hydraulické lisy s jednou rychlostí jsou častější. Jsou určené pro běžné lisování a vyrábějí se ve všech pracovních silách.
Lis v tomto případě lisuje konstantní rychlostí, kterou určuje seřízení lisu. Obsluha lisu rychlost klesání pístu nijak neovlivní.

Hydraulické lisy na ovoce
Vares LIS50N hydraulický lis na ovoce 50l / 5t - nerez

Dvourychlostní

Lisy se dvěma rychlostmi najdete v profesionálních dílnách a strojírenských provozech. Hydraulický lis má v tomto případě rychlejší a pomalejší chod.
Rychlejší chod využijete při běžném lisování. Pomalý chod se hodí v případě přesného lisování pod určitým tlakem. Obsluha má v tomto případě lepší přehled nad zpracováním obrobku.

Regulace

Jestliže sháníte lis do pracovního provozu a nejde vám jen o běžné lisování předmětů, hledejte lis se zabudovaným manometrem.

  • Manometr vám ukáže tlak a tudíž i sílu, kterou působí na lisovaný předmět. Díky tomu přesně zjistíte, jakou silou působíte na předmět. To se hodí při lisování do plastu, kde je třeba přesně dodržet pracovní sílu, aby nedošlo k poškození předmětu.
Hydraulické lisy 12t
Hydraulický lis 12t, 0-700mm, 43kg

Víte, že…?

Samotná regulace tlaku probíhá prostřednictvím ruční páky, kterou se ovládá hydraulický hever, případně pomocí pneumatického ovládání, kdy vzduch tlačí na písty, čímž vzniká tlak. Při opatrném zacházení zvládne obluha lisování s vysokou přesností.

Pracovní rozsah

Velikost zdvihu a ponku lisu jsou další dvě důležité veličiny, které hrají roli při využití v dílnách a provozech. Rozdělují se na několik parametrů.

Zdvih

Jako zdvih se označuje maximální délka mezi otevřeným a zavřeným lisem. Zdvih má vliv jak na rychlost lisování, tak i na velikost předmětu, který do něj umístíte. Kvalitní lis by měl mít zdvih alespoň 700 mm.

Dílenské hydraulické lisy
MAX 20T Hydraulický pneumatický dílenský lis nosnost 8 úrovní

Pracovní pozice

Konstrukce lisu má ve spodní části několik pozic, jimiž nastavuje výšku ponku od země. Tato výška snižuje nebo zvyšuje zdvih, čímž rozšiřuje možnosti využití hydraulického lisu.
Běžné pracovní lisy mají mezi 6 až 8 pozicemi. Levné hobby lisy mají ale i pouze 2 nebo 3 pracovní pozice. Lisy do profesionálních provozů jich mají naopak 10 a více.

Velikost ponku

Podobně jako u každého dílenského nářadí vás i u lisu zajímá velikost ponku. Pro běžné lisování vám stačí většina lisů. Pro využití v zemědělských provozech ale vybírejte lisy s dostatečně velkým ponkem pro pohodlnou obsluhu.

Víte, že…?

Pracovní rozsah a velikost ponku nepodceňte. Kromě pohodlné obsluhy a rychlosti lisování mají vliv i na bezpečnost při práci. Jestliže plánujete lisování těžkých předmětů, vyberete také lis, který umožňuje uchycení do země pomocí kotevních šroubů.

Hydraulický lis
Geko G02091

Značky

S výrobci hydraulických lisů se pytel příliš neroztrhl. Pokud si vystačíte s použitým lisem, shánějte lisy ruských výrobců, jejichž stroje se považují za velmi kvalitní. Ty vynikají svým zpracováním. Mezi jejich nevýhody ovšem patří hmotnost až 250 kg.
Mezi současné výrobce hydraulických lisů se řadí GEKO, které vyrábí lisy pro domácí i poloprofesionální použití. Dále najdete lisy Quatros a Redats.

Typ lisu Využití Síla Ovládání Cenová relace
Hobby Domácí dílna 5 – 10 tun Ruční pumpa 3 – 8 000 Kč
Poloprofesionální Střední provozy, dílny 10 – 25 tun Ruční pumpa 10 – 25 000 Kč
Profesionální Náročné provozy, oprava zemědělské techniky 30 a více tun (až 70 tun) Hydraulická pumpa, ruční pumpa 25 – 100 000 Kč

Otázky a odpovědi

Co je hydraulický lis?

Hydraulický lis pracuje na jednoduchém principu – dva písty s různým obsahem na sebe působí silou a vytvářejí tlak. Médiem, které tento tlak přenáší je kapalina, která je mezi těmito písty. Tento typ lisů se v dílnách využívá k ohýbání, mačkání, lisování, tlačení, plastovém zpracování kovů i lisování recyklovatelných materiálů.

Jak vybrat hydraulický lis?

Levné lisy pořídíte do 10 000 Kč. Počítejte ale s nízkou kvalitou zpracování a relativně malou silou. Stačí ale například pro domácí lisování odpadu. Farmáři tyto lisy také využívají při tvorbě moštů a šťáv. Od 20 000 Kč seženete kvalitní lis, který se neztratí v žádném náročnějším provozu. Na ty opravdu nejlepší si připravte 80 000 až 100 000 Kč. Tyto lisy jsou skutečně výkonné a využívají se v profesionální provozech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku hydraulických lisů