Nejlepší hydraulické písty 2024 a jak vybrat

Pro snadné zvedání.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Listopad 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DEMA Hydraulický píst jeřábu 8T 18050D
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hydraulický píst

  • Hydraulický píst je součástí mnoha zařízení, která slouží ke zvedání čehokoliv nahoru či dolů.
  • Hydraulický píst vždy pracuje v hydraulickém zařízení, zpravidla pak v páru.
  • Samotný píst pracuje v kombinaci s hydraulickou kapalinou, která společně s ním přenáší vyvinutou sílu.

Hydraulický píst - náš výběr

DEMA Hydraulický píst jeřábu 8T 18050D
přečíst recenzi
Výrobce: Dema
Zobrazit více
Hydraulický píst DEMA 8T 18050D je navržen pro dílenské jeřáby či zvedací zařízení (obj. číslo 24360D). Možné využití zahrnuje lisování, zvedání, tahání či vyrovnávání. Výrobek se skládá z robustní kovové konstrukce a je ovládán ruční pákou.
Zobrazit méně
FACOM U.33A HYDRAULICKÝ PÍST 30 T S MECHAN. ŠROUBEM
Délka klíčů: 260 mm
Zobrazit více
Hydraulický píst FACOM U.33A s mechanickým šroubem disponuje tahem 30 tun (300 kN) a průměrem válce 33 mm. Nabízí délku kroku chodu pístu 5 mm, délku 260 mm a výšku hlavy 35 mm. Přestřižení pojistného kolíku nastane při 110 Nm. Součástí jsou 3 výměnné kolíky U.33CJ3 a 2 podložky (25 a 50 mm) průměru 40 mm. Šestihranný šroub má 19 mm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hydraulický píst

Jak vybrat hydraulický píst

Popis

Hydraluický píst pracuje většinou v páru se druhým pístem v hydraulickém zařízení, přičemž mezi oběma písty je uzavřená kapalina. Obvykle jde o hydraulický olej. Působí-li síla na jeden hydraulický píst, kapalina zajistí přenos síly ke druhému pístu.

Princip hydraulického zařízení vychází z Pascalova zákona. Jakákoliv síla, která působí na první píst, vytváří v hydraulické kapalině tlak, jenž se přenáší do všech okolních míst v hydraulické kapalině a tedy i ke druhému hydraulickému pístu.

Na druhý píst pak působí kapaliny stejně velkým tlakem a podle velikosti působící plochy i celkovou silou. Ta tak ve výsledku může být i větší, než síla na prvním hydraulickému pístu. Dojde tak nejen k přenosu síly, ale také jejímu zvětšení.

Využití

Hydraulický píst
DEMA Hydraulický píst jeřábu 8T 18050D

Hydraulická zařízení mají mnohé využití a ačkoliv to nevnímáme, využíváme je takřka každý den a každou chvíli, ať se nacházíme doma nebo v zaměstnání.

Brzdy

Typickým příkladem hydraulického zařízení, kde samozřejmě pracuje i hydraulický píst, jsou automobilové brzdy. U brzdného pedálu se nachází píst, který tlačí kapalinu v brzdových hadičkách a trubičkách. Pokud jakožto řidič šlápnete na brzdový pedál, dojde k navýšení tlaku hydraulické kapaliny v potrubí. Skrze trubičky tlak postoupí až do brzdových válečků, které následně přitlačí brzdové čelisti na kotoučích či v bubnech.

Zvedací křeslo

Další velmi známým příkladem je zvedací křeslo. To můžete znát například od zubaře, ačkoliv dnes se již občas nahrazují elektrickým. Pakliže zubař využívá hydraulické křeslo, působí nijak velkou silou na píst s malou plochou. Výsledkem je tlak na kapalinu na větší ploše u druhého pístu, a následnému zdvihnutí křesla klidně i se sedícím pacientem.

Hydraulický zvedák

Hydraulický píst
FACOM U.33A HYDRAULICKÝ PÍST 30 T S MECHAN. ŠROUBEM

Identický princip dvou hydraulických pístů funguje i v případě hydraulického zvedáku, kterým lze zvednout i celý osobní automobil, který váží například i 2 tuny. Počínající sílu přitom vyvine pouze jeden člověk.

Kancelářské židle

Princip hydraulického pístu je i ve všech kancelářských židlích. Pomocí něj je možné upravovat výšku aktuálního posedu.

Víte, že…?

Hydraulický píst vyžaduje alespoň základní údržbu, kterou udržíte jeho životnost delší. Typicky u kancelářské židle se doporučuje mít okolí celého zařízení čisté, aby nedocházelo k velkému zanášení hydraulického pístu a jeho okolí prachem a dalšími nečistotami.

Hydraulický válec

Hydraulický válec má výborné uplatnění ve stavebnictví, v průmyslu, montážích a různých údržbách. Taktéž využívá principu hydraulické kapaliny a hydraulického pístu. Jeho nosnost dosahuje až 10 tun a zdvihne tak předměty, které by nezvedlo ani více lidí současně. Hydraulický válec vyniká svou robustností, provozní spolehlivostí a dlouhou životností.

Hydraulický systém

Hydraulické písty se používají v mnoha odvětvích, iStock / Voyagerix

výhodynevýhody
Hydraulický pohonrobustnost, setrvání síly v daném boděje nutné udržovat čistota, možnost zavzdušnění
Hydraulický systém bagru

Hydraulické válce jsou k vidění u stavebních strojů, iStock / Debu Durlav

Ceny

Hydraulické písty bývají nedílnou součástí hydraulických zařízení. Zřídkakdy je proto budete vybírat samostatně. Samotný píst také málokdy přestane sám o sobě fungovat. Může ale například dojít k zavzdušnění hydraulické kapaliny, typicky v brzdovém systému automobilů, a ve výsledku stačí systém hydraulických brzd pouze správě servisovat. V některých případech je při vážnějším problému nutné vyměnit celé zařízení a nikoliv pouze samotný hydraulický píst.

Poněkud odlišná situace panuje například u kancelářských křeslech, která jsou vystavena poměrně permanentní zátěži tak, jak na nich během pracovních dnů sedíme. V jejich případě je však vcelku jednoduchý mechanismus rozebrat a hydraulický píst vyměnit.

  • Základní typy hydraulických pístů pro kancelářské židle lze pořídit již zhruba od 300 Kč, a to v běžných sítích velkých obchodů.
  • Pakliže potřebujete přeci jen kvalitnější typ, vyšplhá se cena zhruba k hranici 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží hydraulický píst?

Hydraulický píst je vždy součástí hydraulických zařízení, ve kterých figuruje tlaková síla a hydraulické kapalina. Základním principem je působení běžné síly na malou plochu, a ta je následně převáděna zvyšujícím se tlakem v hydraulické kapalině na větší plochy. Díky tomu lze bez větší námahy zvednout i výrazně těžší předměty, například u automobil.

Kde naleznete hydraulický píst v praxi?

Hydraulický píst je každodenní součástí našich životů. Nachází se například v kancelářských židlích a pomocí něj lze velmi snadno regulovat výšku našeho posedu u stolu. Bez hydraulického pístu bychom si jen těžko představili tradiční brzdy v automobilech, kde sešlápnutí pedálu zvýší tlak hydraulické kapaliny, která následně sevře čelisti na kotoučích či bubnech a automobil brzdí.
Zobrazit kompletní nabídku Hydraulický píst