Nejlepší hever panenky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Geko G01051 Hever hydraulický 4 t
88 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hever panenku

  • Panenka je lidové označení pro hydraulické zvedáky. Ty slouží ke zvednutí různých břemen do potřebné výšky. Tyto zvedáky jsou častou výbavou osobních automobilů.
  • Mezi základní parametry při výběru heveru patří zejména nosnost výrobku, minimální a maximální výška zdvihu.
  • Posledním uváděným kritériem je hmotnost výrobku. Ta ale nemá na výběr zásadní vliv. Hmotnost souvisí s manipulací, ale také samotným provedením heveru.

Hever panenka - náš výběr

Geko G01051 Hever hydraulický 4 t
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 4 t
Minimální výška zdvihu: 165 mm
Maximální výška zdvihu: 325 mm
Hmotnost: 3.7 kg
Zobrazit více
Geko G01051 je hydraulický zvedák s maximální nosností 4 000 kg a výškovou nastavitelností 178 - 348 mm. Má píst o průměru 23 mm a vypouštěcí ventil. Nastavení výšky lze provést přídavným šroubem v hlavičce (+5 cm). Součástí jsou dvě rukojeti a má hmotnost 2.25 kg.
Zobrazit méně
Proteco 09-ZH-20000 zvedák hydraulický 20T
přečíst recenzi
Výrobce: Proteco
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 3 t
Minimální výška zdvihu: 170 mm
Maximální výška zdvihu: 300 mm
Hmotnost: 2.4 kg
Zobrazit více
Proteco 09-ZH-20000 je hydraulický zvedák s kapacitou 20 tun pro německý trh, odpovídající všem standardům EU. Například pro zvedání traktorů, nákladních aut nebo pro montážní práce. Je přizpůsobený pro manipulaci díky přítomnosti "oka". Jeho rozměry jsou: výška 240 mm, hmotnost 9.7 kg a zdvih 150 mm.
Zobrazit méně
Güde Hydraulický zvedák GSH 2 t 18040
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 148 mm
Maximální výška zdvihu: 276 mm
Hmotnost: 2.45 kg

Pojízdné hevery panenka

Güde 18035 posuvný hydraulický zvedák 2 t
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 145 mm
Maximální výška zdvihu: 810 mm
Pojízdný: ano
Zobrazit více
Hmotnost: 61.5 kg
Tento pojízdný hydraulický zvedák od Güde je vhodný pro vozidla s širšími podvozky, jako jsou SUV, minibusy nebo dodávky, s maximální nosností 2 tuny. Rám zvedáku má délku 1180 mm, vysokozdvižné rameno dosahuje maximální výšky 810 mm a talíř má průměr 130 mm. Celková hmotnost zvedáku je 61,5 kg.
Zobrazit méně
Compass Hever hydraulický pojízdný 2 t
přečíst recenzi
Výrobce: Compass
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 2 t
Minimální výška zdvihu: 135 mm
Maximální výška zdvihu: 342 mm
Pojízdný: ano
Zobrazit více
Hmotnost: 8.7 kg
Hydraulický pojízdný zvedák Compass s nosností 2 tuny je nástroj vhodný pro použití v garáži nebo dílně. Zvedák disponuje zdvihem 135-342 mm a celkovou hmotností 8,7 kg. Rozměry zvedáku činí 15 cm na výšku, 45 cm na šířku a 20 cm na hloubku. EAN kód: 8591686092202. Záruční lhůta: 24 měsíců.
Zobrazit méně
Geko Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový 2,5 t
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 2.5 t
Minimální výška zdvihu: 80 mm
Maximální výška zdvihu: 360 mm
Pojízdný: ano
Zobrazit více
Hmotnost: 11.4 kg
Hydraulický zvedák Geko na kolečkách má nízký profil a nosnost 2,5 tuny, vhodný pro automobily se sníženou světlou výškou podvozku. Konstrukce je tvořena válcovaným ocelovým plechem a kovovými kolečky. Výška zdvihu je nastavitelná mezi 80 a 365 mm, pumpovací páka má délku 500 mm.
Zobrazit méně
DEMA Pojízdný hydraulický zvedák DRH1500A 1,5 t
Výrobce: Dema
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 1.5 t
Minimální výška zdvihu: 80 mm
Maximální výška zdvihu: 350 mm
Pojízdný: ano
Sixtol Pojízdný hydraulický zvedák nízkoprofilový SX Jack 2,5 t
přečíst recenzi
Výrobce: Sixtol
Typ heveru: hydraulický
Nosnost: 2.5 t
Minimální výška zdvihu: 85 mm
Maximální výška zdvihu: 385 mm
Pojízdný: ano
Zobrazit více
Hmotnost: 12 kg
Hydraulický zvedák Sixtol SX Jack s nízkoprofilovým designem má nosnost 2,5 tuny a určen pro zvedání vozidel při výměně pneumatik nebo servisu. Profil umožňuje přístup k sportovním automobilům se sníženým podvozkem. Zvedák disponuje čtyřmi kolečky a madlem pro manipulaci a tyčí s pogumovanou rukojetí. Zvedací rozsah je 85-385 mm, hmotnost 12 kg.
Zobrazit méně

Universální hevery panenka

Erba ER-03272 Hydraulický zvedák pístový 15 t
Výrobce: Erba
Hmotnost: 7.5 kg
Zobrazit více
Produkt Erba ER-03272 je hydraulický zdvihák s nosností 15 000 kg. Píst dosahuje výšky od 227 do 377 mm, zatímco maximální výška šroubovací koncovky dosahuje 457 mm. Provozní rukojeť usnadňuje manipulaci a skládací píka poskytuje flexibilitu. Zdvihák váží 7 kg a je certifikován TÜV/GS/CE.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hever panenka

Jak vybrat hever panenku

Typy hydraulických zvedáků

Hydraulické zvedáky pracují na principu Pascalova zákona. Malá síla působí na píst malého průřezu, čímž vzniká mnohem větší síla z pístu většího průřezu (kapalina se pumpuje z malého válce do velkého). Dále je zvedák vybaven zpětným ventilem, díky kterému se kapalina po použití přemístí zpět do malého válce. Všechny hydraulické zvedáky mají totožný princip fungování. Rozdíl je v jejich provedení.

Hydraulický zvedák pod autem

Hydraulic trolley car lift jack lifting the front part of car wheel, iStock / Jeevan GB

Hydraulický zvedák panenka

Jedná se o univerzální hever, který má podobu válce, ze kterého vyjíždí píst. Ovládání je pomocí speciální tyče na způsob páky. Manipulace s tímto typem zvedáků je velmi lehká, přičemž zvedák dokáže zvednout opravdu těžké předměty (běžně kolem 20 tun u běžně dostupných modelů) do velké výšky. Hever je malý a skladný, proto bývá častou výbavou automobilů. Hlavní nevýhodou je velká konstrukční výška, která je v některých případech spíše na závadu.

Pojízdné hydraulické zvedáky

Jedná se o typ automobilových zvedáků, který je alternativou heveru panenka. V tomto případě je konstrukční výška malá a proto se dá použít i tam, kde se předchozí typ de facto nevejde. Pojízdné zvedáky jsou ale konstruovány spíše na menší váhu. Navíc je s nimi horší manipulace – zvedání probíhá na základě točení klikou. Za negativa je považována např. horší stabilita zvedáku, vždy se doporučuje zajistit vůz pomocí podpěr.

Typ zvedákuKladyZápory
PanenkaJednoduché ovládání i celková manipulaceVelká konstrukční výška
 Zvedání těžkých předmětů do výšek 
 Malé rozměry 
PojízdnýHever se dostane prakticky všude (má malou konstrukční výšku)Vhodné na zvedání lehčích předmětů (do cca 2 tun)
  Náročnější manipulace
  Horší stabilita

Víte, že…?

Hever panenka
Geko G01051 Hever hydraulický 4 t

Pacalův zákon říká, že pokud na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, je tento tlak ve všech místech kapaliny stejný a roste o stejnou hodnotu.

Hydraulický zvedák pod autem

Nejdůležitější je zvolit správnou nosnost zvedáku, iStock / valiantsin suprunovich

Jakou zvolit nosnost

Nosnost je prakticky nejdůležitějším parametrem, který udává největší míru zatížení. Parametr by měl být vždy v popisu uveden a samozřejmě se může u jednotlivých přístrojů lišt. V případě heverů panenka se nosnost nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 až 32 tun. Hevery jsou zpravidla testovány na mnohem větší váhu, než se udává v popisu výrobku. Nicméně nejvyšší možné zatížení není radno podceňovat a je vždy lepší se jím řídit.

Co značí výška zdvihu

Výška zdvihu je další důležitý parametr, který udává minimální a maximální výšku, do které lze břemeno zvednout. Jednotkou jsou zpravidla milimetry. Výšku zdvihu je vhodné volit podle účelu použití a individuálních potřeb. Příkladem jsou např. různé výšky podvozku automobilu.

  • Minimální výška – tato hodnota je ukazatelem výšky, pod kterou se zvedák vejde; v případě heverů panenka se minimální výška pohybuje mezi cca 150 mm a 255 mm; jak už bylo řečeno, hodnoty jsou poměrně vysoké, a proto je hever v některých případech prakticky nevyužitelný
  • Maximální výška – výběr v tomto případě vychází z toho, kolik místa např. pod vozem je třeba mít; některé hevery mohou mít malý zdvih, jiné jsou v tomto ohledu velkorysejší; hevery panenka mají zpravidla rozpětí od necelých 300 mm až více než 500 mm

Jakou mají hevery hmotnost

Pojízdné hevery panenka
Güde 18035 posuvný hydraulický zvedák 2 t

Hmotnost heveru patří mezi méně podstatné parametry, nicméně ovlivňují např. to, jak snadno se s nimi bude v případě potřeby manipulovat. Hevery panenka patří mezi menší zařízení, která mají také nižší váhu.

  • Nejlehčí modely mohou mít něco kolem 3 kg
  • Běžná váha je pak do 10 kg
  • Nejtěžší zvedáky tohoto typu pak váží cca 14 kg.

Modely nad 10 kg jsou považovány masivnější a tedy i odolnější

Víte, že…?

Při koupi heveru je vhodné myslet na bezpečnost. Zpravidla se doporučuje používat tato zařízení v kombinaci s podpěrami. Ty jsou zpravidla výškově nastavitelné. Funkcí podpěr je zabránit případnému sesunutí vozidla.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat hever panenka?

Hever panenka patří do kategorie hydraulických zvedáků. Jeho hlavní nevýhodou je velká konstrukční výška, takže při jeho výběru je nutné zohlednit zejména minimální výšku zdvihu. Důležitá je samozřejmě i ta maximální a také nosnost heveru.

V čem spočívá bezpečné použití heveru?

Při práci s heverem je nutné postupovat opravdu správně, aby nedošlo k poškození břemene nebo dokonce úrazu. Břemeno je nutné umístit na rovný, stabilní povrch. Pokud se jedná o vozidlo, je vhodné jeho zajištění proti rozjetí. Při použití je nutné akceptovat maximální možné zatížení výrobku. Bezpečnost práce zvyšují také speciální podpěry.
Zobrazit kompletní nabídku Hever panenka