Indukční deska

Indukční varná deska - 1 - 4 plotýnky

ca. 5 500 CZK
ca. 8 800 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 7 000 CZK
ca. 10 100 CZK
ca. 11 700 CZK

Jak vybrat indukční desku

 • Indukční varné desky mají až 90% účinnost. Díky tomu budete moci vařit rychleji a ušetříte za energii.
 • Indukce je nejbezpečnější formou energie pro vaření na trhu. Díky inteligentní magnetické technologii pod sklokeramickým povrchem je to hrnec, co se zahřívá, nikoliv varná zóna.
 • Před zapojením musíte připravit montážní otvor do kuchyňské linky a zapojení do elektřiny. Desky jsou připraveny pro různé typy elektrických obvodů, nemají připravenou vidlici rovnou do zásuvky.
 • Indukční desky jsou doplněny o mnoho praktických funkcí.

Typy varných desek

Na trhu najdete tři různá provedení varných desek.

Posílený výkon
Electrolux EHH 6240 ISK

Indukční varná deska

Tento typ se vyznačuje úsporným provozem, zahřívá se pouze dno nádoby. Výrazně se tak snižují tepelné ztráty. Nemusíte se tedy bát ani připálených potravin, protože ostatní povrch je studený. Nevýhodou je to, že není zcela tichá. Musíte počítat se bzučením a jemným vibrováním. To způsobuje větrák pod deskou, který chrání součástky proti působení tepla.

Sklokeramická varní deska

Je vzhledově stejná jako indukční, liší se ale způsobem ohřívání hrnců a pánví. Funguje na stejném principu jako elektrická plotýnka. Rozehřeje se a její sálavé teplo přijímají nádoby, které jsou na ní položené.

Plynová varná deska

Velká výhoda je schopnost okamžitého zahřátí a také okamžitá regulace plamene. V případě, že nemáte přístup k rozvodu zemního plynu, je možné desku zprovoznit pomocí propan-butanové bombě.

Propojení varných zón
Electrolux EIV634
Typ desky Výhody Nevýhody
Indukční Velká úspora energie, vysoký výkon a rychlý var, bezpečná manipulace, snadná údržba, bezpečnost Velká úspora energie, vysoký výkon a rychlý var, bezpečná manipulace, snadná údržba, bezpečnost Hlučnost, nutnost použití speciálního vodivého nádobí, nutnost izolovaného připojení k síti, vysoká cena
Sklokeramická Nízká spotřeba, jednoduché ovládání Delší doba vaření, omezená možnost rychlé, regulace výkonu, vyšší cena
Plynová Snadná regulace, možnost okamžitého snížení teploty, jednoduchá manipulace, nízká pořizovací cena Nutnost připojení ke zdroji plynu, možnost popálení, pomalejší vaření

Připojení indukční varné desky

Před zapojením musíte připravit montážní otvor do kuchyňské linky a zapojení do elektřiny. Desky jsou připraveny pro různé typy elektrických obvodů, nemají připravenou vidlici rovnou do zásuvky. Chybným zapojením můžete poškodit nejen spotřebič, v horším případě pak celé elektrické vedení. Nechte proto zapojení odborníkům.

Také si zjistěte, jaké zásuvky má váš dům či byt k dispozici. Ve starších domech ve většině případů najdete klasických 230 V, co ž jsou 1 fázové zásuvky. V tomto případě vybírejte spotřebiče, které nabízejí funkci Power Management 230 V.
Lepší možností je volit třífázové zapojení. V reálu deska využívá 2 fáze a 3 je pak vyhrazena pro troubu.
Nezapomeňte k desce rovnou vybrat i digestoř. Odsavač par musí mít minimálně stejné nebo větší rozměry.

Důležité parametry výběru

Počet plotýnek

Vyrábí se v různých velikostech. V malých domácnostech najdou svoje uplatnění také menší modely, obsahující pouze dvě nebo i jednu plotýnku.

Luxusní vzhled
Klarstein Virtuoso, 6500 W
 • Dvojkruhové plotýnky jsou přepínatelné na ohřev různých průměrů hrnce.
 • Výkon zvyšuje funkce Booster nebo specifikace Hi-Light.

Větší domácnosti upřednostní možnost používat plotýnky čtyři. Používáte-li velké nádobí, oceníte flexi zónu. Tato zóna funguje pro více hrnců nebo dohromady pro jeden na velké ploše.
Co se týká velikosti, šířka desky se pohybuje v rozmezí 28 – 60 centimetrů. Mezi nejžádanější patří rozměry o klasické šířce 50 a 60 centimetrů a výšce 4 – 8 centimetrů. Celková hmotnost je v rozmezí 4 – 12 kilogramů.

Výkon varných zón

Varná deska má několik varných zón různých rozměrů a výkonu. Varné desky s větším výkonem vám umožní vařit na všech zónách najednou. Ty s menším výkonem nemusí takový nápor stíhat a možnost vařit na všech plotnách vám neumožní.

Nízkoteplotní funkce
Whirlpool WL B1160 BF

Pokud chcete používat všechny plochy určené k vaření najednou, pořiďte se desku s příkonem větším než 7 000 W. V tomto případě musí být zapojena do třífázové zásuvky a můžete vybírat z těch nejvýkonnějších. Překvapí vás, jak rychle na těchto deskách uvaříte. V rychlosti vaření vody se vyrovnají rychlovarným konvicím.

Pokud možnost třífázové zásuvky nemáte, což se týká především pořizování spotřebiče do bytu, vybírejte z těch typů, kterým stačí zdroj 230 V. I zde je výběr velký a deska vám umožní rychlejší vaření než třeba plyn nebo sklokeramika.

Ovládání

Zde máte na výběr mezi klasickým dotykovým ovládáním, které znáte od běžných elektrických desek. Další novější varianta je ovládání posuvné. Některé modely nabízí také displej.

Maximální flexibita
Bosch PVS651FC5E

Funkce

 • Stop&Go – rychlé zastavení a opětovné spuštění varné zóny.
 • Booster – nabízí extrémně rychlý ohřev.
 • Sloučení zón – umožní sloučit více plotýnek do jedné. Hodí se v případě velkého nádobí a také umožňuje hrnce nebo například pekáč libovolně posunovat.
 • Časovač – nastavení zvukového signálu na konkrétní dobu.
 • Časovač ECO – šetří energii využitím zbytkového tepla varné desky během posledních minut vaření.

Bezpečnostní prvky

Tvrzení, že indukční deska nabízí ten nejbezpečnější způsob vaření je pravdivá. Přesto se ale nevyplatí sahat na plotýnku, hned po sejmutí hrnce. Teplota klesá po 6 minutách po sejmutí a to na 60 a méně stupňů. U sklokeramiky je tato doba až 25 minut a u plynu pak do 14 minut.

 • Detekce nádobí – pokud je hrnec z varné plochy odebrán, deska se automaticky vypne. Díky této funkci se zapne deska pouze tehdy, pokud průměr nádobí, ve kterém chcete vařit, přesahuje 10 cm. Také dokáže rozpoznat prázdný hrnec, v tomto případě se sníží výkon.
 • Automatické vypnutí desky – přeruší ohřev desky v případě, že ji zapomenete vypnout.
 • Ochrana proti přetečení – dojde k automatickému vypnutí při vytečení obsahu hrnce na plotnu.
 • Ochrana před vznícením oleje – maximální teplota smažení je omezená na 300°C.
 • Rozpoznání velikosti hrnce – v případě, že máte menší hrnec, než je varná plocha, deska sama rozpozná, jak velké je dno nádoby a využívá teplo pouze pro tuto plochu.
 • Bezpečností dětský zámek – může být prevencí před dětským úrazem, ale zabrání i nechtěnému spuštění například při čištění.
 • Detekce přepětí – chrání elektrické obvody před poškozením.
 • Detekce podpětí – na varné desce to bývá varovná signalizace.
Technologii Hob2Hood
AEG IKE 64441IB

Design a barva

Vzhledem varné desky doladíte celkový dojem vaší kuchyně. Každá kuchyň je jiná, proto je na výběr z velkého množství tvarů a provedení. Vybírat můžete i podle tvaru a uspořádání plotýnek.

Setkat se můžete se spotřebiči, které nabízejí volbu desky s rámem a bez rámu. Rám bývá hliníkový. Někteří ho pokládají za zbytečnou komplikaci zejména vzhledem k čištění, pro druhé je to zajímavý designový prvek.

Při výběru tohoto druhu spotřebiče se nemusíte trápit výběrem materiálu. Je to proto, že všechny spotřebiče jsou vyrobeny ze sklokeramiky. K dostání jsou varianty od klasické bílé, přes pastelové barvy, dále matné nebo lesklé ocelové zbarvení. Nechybí ani klasická hnědá a černá barva.

Cena

Indukční varné desky se pohybují v různých cenových relacích v závislosti na rozměrech a funkcích. V nejnižší cenové kategorii najdete především menší dvou plotýnkové desky s nižším výkonem.
Střední cenová relace nabídne jednodušší čtyř plotýnkové varné desky. Pokud chcete opravdu výkonný spotřebič, počítejte s vyšší cenou. Kvalitní spotřebiče mají velký výkon umožňující vařit na všech plotýnkách a také mají větší počet funkcí.

 • Do 6 500 Kč – za tuto cenu můžete koupit především dvouplotýnkové desky s nižším příkonem. Tento typ se hodí pro menší rodinu nebo tam, kde jste omezeni prostorem.
 • Od 6 500 – 12 000 Kč – pořídíte už i větší a výkonnější spotřebiče. Dostupné jsou také některé funkce, pokud nepatříte k náročným spotřebitelům, vyberete si kvalitní výrobek.
 • Nad 12 000 Kč – za tuto cenu dostanete to nejlepší, co trh nabízí. Vysoký výkon umožňuje vařit na všech plotnách. Funkce nabízí dětskou pojistku, booster, udržování teploty a mnoho dalšího.

Údržba

Co se údržby týká, v případě indukční desky je skutečně jednoduchá. Postačí houbička s trochou saponátu a na vyleštění hadřík. Vzhledem k tomu, že ovládání je dotykové, je třeba, aby byla udržována v čistotě. Senzory bývají velmi citlivé a i lehký dotyk je dokáže vypnout nebo zapnout.

Během vaření na desce ulpívá mastnota, zbytky jídla a také se zde usazuje prach. Doporučuje se ji umývat před i po vaření, zaschlé skvrny jdou odstranit složitěji.

Dávejte pozor i na manipulaci s hrnci. Při posouvání hrnce mezi plotýnkami, může dojít k poškrábání. Ve škrábancích se udržuje nečistota, která se vám bude hůře čistit.

Výrobci

Whirlpool – je jedničkou na trhu bílé techniky, domácích spotřebičů a vybavení domácnosti. Pokud hledáte moderní a úsporné spotřebiče, bude Whirlpool tou správnou volbou.

Indesit – značka určená pro mladé lidi, hravá, trendy a plná energie. Řídí se sloganem – My pracujeme, vy žijete. Ve spotřebičích indesit se snoubí účelový design, osobitý styl, jednoduchá obsluha, spolehlivost a kvalita.
Spolehlivé a kvalitní spotřebiče nabízí také AEG, AMICA, Electrolux a další.

Víte, že…?

Indukční deska nabízí možnost zdravějšího smažení. Z kulinářského pohledu je velmi důležitá přesná regulace teploty s přesností 1,5°C, nedochází tak k přepálení oleje. Rada pro správné smažení řízků je jednoduchá. Stačí nahřát pánev s omastkem na teplotu maximálně 220°C, na smažení pak stačí teplota 180°C. Docílíte tak rovnoměrně propečených řízků. Olej se nedostane do masa, ale pomůže strouhance získat zlatavý vzhled.

Otázky a odpovědi

V čem je indukční deska vyjímečná?

Indukční varné desky mají stále více příznivců. Jejich výhodou je to, že mohou být umístěny kdekoli v kuchyni. Jejich účinnost je až 90%. Díky tomu budete moci vařit rychleji a ušetříte za energii. Říká se o nich, že jsou nejrychlejší, nejbezpečnější, spotřebují nejméně energie. Nejpřesněji na ní nastavíte teplotu a nejsnáze se udržuje. Má i své odpůrce, kteří oponují větší pořizovací cenou a nutností používat pouze speciální nádobí.

Co je indukce?

Indukce je nejbezpečnější formou energie pro vaření na trhu. Díky inteligentní magnetické technologii pod sklokeramickým povrchem je to hrnec, co se zahřívá, nikoliv varná zóna. Okolní prostor tedy zůstává na dotyk chladný. Indukční technologie funguje tehdy, když je hrnec s příslušným obsahem železa umístěn na varnou zónu. Tuto skutečnost vyzkoušíte jednoduše pomocí magnetu. Pokud magnet drží na spodní části hrnce, můžete ho používat. Po odejmutí hrnce z desky se ohřev přeruší a deska se po několika vteřinách automaticky vypne. Varná plocha se poté rychle ochladí. Díky tomu se nemusíte bát, že se zóna aktivuje náhodně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Posílený výkon
Propojení varných zón
Luxusní vzhled
Nízkoteplotní funkce
Maximální flexibita
Technologii Hob2Hood
Image
Product
Electrolux EHH 6240 ISK
Electrolux EIV634
Klarstein Virtuoso, 6500 W
Whirlpool WL B1160 BF
Bosch PVS651FC5E
AEG IKE 64441IB
Booster
Dětská pojistka
Hloubka
52 cm
49 cm
52 cm
51 cm
52.2 cm
51 cm
Materiál desky
sklo
sklo
sklo
sklo
sklo
sklo
Maximální příkon
6600 W
7350 W
6500 W
7200 W
6900 W
7350 W
Počet plotýnek/hořáků
4
4
4
4
4
4
Typ ovládání
dotykové
dotykové
dotykové
dotykové
dotykové
dotykové
Multi zóna
Indikátor zbytkového tepla/zapnutí
Cena ca. 5 500 CZK ca. 8 800 CZK ca. 5 000 CZK ca. 7 000 CZK ca. 10 100 CZK ca. 11 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.