25 nejlepších inhalátorů 2023

Podpoří Vás v boji s rýmou.

Autorka: Hana Kratochvílová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Norditalia MO-03 Ultrazvukový inhalátor
90 %
★★★★★
★★★★★

Inhalátor

 • Budete inhalátor používat k léčbě závažnějších onemocnění nebo k prevenci?
 • Je pro vás jeho využití sezónní záležitostí nebo jej budete využívat pravidelně?
 • Budete inhalátor přenášet a cestovat s ním?
 • Hledáte přístroj pro děti či dospělé?

Inhalátor - náš výběr

Parní inhalátory

Ultrazvukové inhalátory

Inhalátory kompresorové

Dětské inhalátory

Zobrazit kompletní nabídku inhalátorů

Inhalátor

Základní rozdělení

V základu najdete na trhu ruční inhalátory a elektrické, takzvané nebulizátory. Pojďme se na obě skupiny podívat blíže.

Ruční inhalátory

K uvolnění léčivé látky využívají dvě možnosti: stlačený hnací plyn a nádech.

Inhalátor
Norditalia MO-03 Ultrazvukový inhalátor
 • Inhalátory se stlačeným hnacím plynem mají aerosolové dávkovače. Nesou označení MDI nebo pMDI – pressurized metered-dose inhaler. Mají však jednu velkou nevýhodu. Je nutné správně zkoordinovat pohyb ruka – nádech. Než si pacient tuto techniku osvojí, může to chvilku trvat.
 • Inhalátory aktivované dechem se používají zejména k dávkování práškového léku. Jsou označované jako DPI – dry powder inhaler. Další možností jsou dechem aktivované aerosolové dávkovače.
 • Práškové inhalátory se vždy aktivují dechem, jejich použití je jednoduché a vhodné pro děti již od 4 let.
Parní inhalátory
Wellife C64-FS004 inhalátor a obličejová sauna 2v1

Elektrické inhalátory

Elektrické inhalátory najdete pod označením nebulizátory. Tento komplikovaný termín je pouze jiným označením pro rozprašování. Fungují na principu přeměny tekuté látky v dýchatelnou mlžinu, která je následně rozprášena, proto označení nebulizátor.

Před tím, než se pustíte do studia konkrétních parametrů, měli byste si odpovědět na 2 důležité otázky:

1. Budete elektrický inhalátor budete využívat preventivně, případně k léčbě nachlazení?
2. Hledáte přístroj pro léčbu závažnějších dlouhodobých onemocnění, jako je astma, bronchitida, a podobně?

Ultrazvukové inhalátory
Laica MD6026 ultrazvukový inhalátor

Prevence

V tomto případě můžete vybírat prakticky ze všech druhů inhalátorů. Pro běžné preventivní inhalování jsou pro vás dostačující všechny typy, které trh nabízí. Rozlišujte jen mezi inhalátory pro děti a dospělé.

Inhalovat při nachlazení se zaručeně vyplácí. V kombinaci s léčivou látkou inhalátor rozpouští hlen a dýchací cesty spolehlivě uvolní. Můžete jej využívat také při bolestech hlavy nebo v případě, že trpíte nespavostí a psychickými problémy.

Dlouhodobé užívání

Trpíte-li astmatem nebo dalšími dýchacími chorobami, výběr bude o poznání složitější. Musíte se zaměřit na několik důležitých parametrů. Těmi jsou například velikost rozptýlení částeček, rychlost přeměny léčiva na mlžinu a způsob přeměny na mlžinu.

Inhalátory kompresorové
Norditalia Meganeb Plus Kompresorový inhalátor

Na každý z nich se nyní blíže podíváme, aby se pro vás, s trochou nadsázky, nestal výběr noční můrou.

Základní parametry

Při výběru elektrického inhalátoru by pro vás měla být důležitá zejména velikost rozprašovaných částic a technologie tvorby mlžiny. Svou úlohu má při výběru rovněž výkon přístroje, objem zásobníku a hluk, který inhalátor vydává.

Velikost produkovaných částic

Velikost částeček (udává se v mikrometrech µm) vám řekne, zda se inhalátor hodí spíše k léčbě závažnějších onemocnění, nebo jej využijete při prevenci a léčbě široké části dolních cest dýchacích.

Dětské inhalátory
Esperanza ECN001 inhalátor Breeze 5901299914007
 • Obecně se dá říci, že čím menší částice jsou, tím lépe proniknou do všech zákoutí dýchacích cest.Velikost částic se často udává hodnotou MMAD (Mass median Aerodynamic Diameter), což je průměrná velikost vytvářených částic (např. 5µm). Důležitá je také minimální a maximální velikost částic.
 • Největší částice (kolem 10 μm) se dostanou do horní části dýchacích cest: hrtanu, hltanu.

Menší částice putují do dolní části dýchacích cest: průdušnice, průdušky.
Nejmenší (méně než 5 μm) se usadí v plicních sklípcích, alveolech.

Inhalátor
Omron C28P Inhalátor C105

Víte, že…?

Pokud budete inhalátor využívat na různé druhy respiračních onemocnění, volte přístroj s nastavitelnou velikostí částic.

Nebulizační výkon

Komplikované slovní spojení neoznačuje nic jiného než rychlost rozprašování látky. Nejčastěji se udává v milimetrech za minutu. Čím vyšší výkon, tím méně času vám samotná inhalace zabere.

Standardně se výkon běžně dostupných nebulizátorů pohybuje mezi 0,25 a 2,25 mililitrů za minutu. Optimální výkon je v rozmezí 0,2 -1 ml/min.

Parní inhalátory
Orava FI-120

Objem

Objem zásobníku je důležitý pro aplikaci léčiva. Zpravidla se pohybuje od 7 ml do 12 ml. Většinou je objem 7 ml dostačující. Pokud je nutná větší dávka léčiva, volte velké zásobníky s objemem 12 ml a větší. Výhodou velkých zásobníků je, že zvládnou klidně dvě inhalace za sebou bez nutnosti doplňovat léčivo.

Hluk

Dnešní moderní inhalátory se obecně vyznačují nízkou hlučností, která se pohybuje zhruba od 45 do 65 dB. Může se tedy zdát, že tento parametr pozbývá důležitosti. Při častém používání nebo u velmi malých dětí oceníte přístroj, který vůbec neuslyšíte. Mezi takové patří například ultrazvukové inhalátory.

Použitá technologie

Jaký princip se používá k tvorbě mlžiny není až na výjimky ze zdravotního hlediska důležité. Rozdíly se týkají spíše běžných uživatelských vlastností, jako spotřeby elektřiny, hluku a dalších.

Ultrazvukové inhalátory
Beurer IH 40
Typ inhalátoru Specifikace Výhody Nevýhody
Parní inhalátor Nejstarší typ. Používá se k podpoře a urychlení léčby rýmy a nachlazení. Vhodný spíše k čištění pleti. Nízká pořizovací cena, lze použít vonné esence. Energeticky náročný. Má velmi omezené možnosti inhalace. Nelze použít při teplotě pacienta nad 37,5 °C.
Ultrazvukový inhalátor Vytváří mlžinu s vysokým počtem malých částic. Vhodný pro rozprašování léčiv rozpustných ve vodě. Hodí se pro inhalování zejména v chřipkových sezónách nebo v pylovém období. Vhodný pro inhalaci Vincentky. Tichý až neslyšitelný provoz. Produkuje větší množství malých částic. Menší rozměry. Nízká spotřeba energie. Špatně zpracovávají léčivo s vysokou hustotou.
Kompresový inhalátor Hodí se pro častou inhalaci. Dokáže zpracovat všechny druhy léčiv. Vysoký rozprašovací výkon. Poradí si se všemi druhy léčebných roztoků. Stabilní a méně choulostivý. Hlučnější, těžší, větší.
Membránový inhalátor Vhodný jak při běžném nachlazení, tak při vážné nemoci. Nespotřebuje tolik léčiva a zvyšuje jeho využitelnost. Velmi malý a lehký. Dostačující výkon i velikost částic. Lze ho použít vsedě i vleže. Hodí se na cesty. Baterie vydrží v provozu pouze 2 hodiny. Vyšší pořizovací cena.

Příslušenství a funkce navíc

Každý inhalátor má obsahuje další příslušenství, například: masku, rozprašovací část či trubici. Pokud chcete inhalátor využívat všestranněji, ujistěte se, že má vše, co potřebujete.

Jestli hodně cestujete, je vhodné pořídit si cestovní balíček nebo tašku. Ochrání inhalátor proti mechanickému poškození a prodlouží jeho životnost.

Užitečné mohou být i další funkce:

Inhalátory kompresorové
Omron Inhalátor Nami Cat C303K
 • Nastavení velikosti částic – umožní zacílit na konkrétní část dýchací soustavy.
 • Regulace průtoku vzduchu – přizpůsobí tlak vycházejícího vzduchu s mlžinou individuálně každému uživateli.
 • Počítadlo zbylých dávek – mívají jej práškové inhalátory. Obsahují laktózu, díky její nasládlé chuti zjistíte, zda jste si léčivo aplikovali správně.

Víte, že…?

Některé dětské inhalátory lze použít i jako nosní odsávačku. Tuto funkci využijete zejména v době, kdy dítě ještě neumí samo smrkat. Odsávání je velmi účinné a bezbolestné.

Správná inhalace

Inhalovat léčivou látku v zásadě není nic složitého, přesto existuje pár doporučení, které byste měli dodržovat.

Dětské inhalátory
Omron C801-KD

Důležitá je především správná poloha těla a způsob dýchání. Inhalovat můžete vsedě nebo vleže. Dejte pozor, aby byl trup co nejvíce narovnaný, hlavu nikam nepředklánějte, ale nechte rovnoběžně s osou páteře.

Pokud inhaluje kojenec, držte jej vzpřímeně a tak, aby měl zádíčka opřená o vaši hruď. Nejlepší bude, pokud si jej posadíte na klín. Velmi malé nebo nemocné děti mohou inhalovat i vleže. Masku je ale nutné dítěti na obličeji dobře přidržovat. Děti by měly být co nejvíce v klidu, ideálně je zabavte hračkou neo jim pusťte oblíbenou pohádku. Pomoci mohou i dětské inhalátory ve tvaru zvířátek. Můžete k nim vymyslet pohádku, třeba o tom, jak je zvířecí pan doktor vyléčí.

Postup při inhalaci

Pomalu a hluboce se nadechněte ústy, nebo nosem, pokud inhalujete s maskou.
Mlžinu se v sobě snažte udržet co nejdéle, udělejte si tzv. dechovou pauzu, aby měla léčivá látka šanci se usadit na stěnách dýchacích cest.
Důkladně vydechněte ústy.
Dopřejte si krátkou dechovou pauzu a pokračujte.

Parní inhalátory
Beurer SI 40

Nákup inhalátoru

Při nákupu inhalátoru berte v potaz zejména jeho využití. Oblíbené jsou značky Laica, Omron, Beurer, Philips, Esperanza a Medisana.

Parní inhalátory, známé také pod názvem obličejová sauna, se hodí pro urychlení léčby rýmy a spíše preventivnímu inhalování. Využijete je při kosmetických procedurách k napaření obličeje. Při použití vhodné vonné esence mohou skvěle posloužit jako prostředek k relaxaci a uvolnění.
Nejlevnější parní inhalátor seženete již kolem 300 Kč. Lepší přístroje s nástavci pro inhalaci nosem i ústy koupíte kolem 1 000 Kč.

Kompresorové inhalátory využijí hlavně pacienti s vážnějšími dýchacími problémy. V takových případech je nutné co nejpřesnější dávkování předepsaného léku. U dětí oceníte i možnost odsávání rýmy. Takové přístroje mají zpravidla více nastavitelných funkcí, od toho se samozřejmě odvíjí i cena. Nejlevnější pořídíte za částku lehce nad 1 000 Kč, dražší přístroje s nastavitelnou velikostí částic, rychlostí rozprašování a výměnnými nástavci může přesáhnout i 5 000 Kč. Dražší přístroje jsou zpravidla tišší, výkonnější a vhodné i pro ambulantní využití.

Ultrazvukové inhalátory
Little Doctor LD-152U ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukové inhalátory se těší velké oblibě. Jsou velmi tiché a hodí se pro děti i dospělé. Do 1 000 korun seženete oblíbenou značku Esperanza s krásnými modely zvířátek. Obvykle ultrazvukový inhalátor pořídíte do 2 500 Kč.
Výjimku tvoří profesionální ultrazvukové inhalátory využívané v nemocnicích a lázních. Tady částky šplhají k dvaceti tisícům korun.

Membránové inhalátory jsou ideálním řešením pro cestovatele, nebo malé pacienty, kteří chvilku neposedí. Patří také k velmi tichým. Obvyklá cena se pohybuje kolem 1 500 až 2 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký práškový inhalátor?

U práškových inhalátorů se můžete setkat s verzí jednodávkovou, několikadávkovou i mnohodávkovou (60-200 dávek). Příjemným bonusem je počítadlo zbylých dávek léku. Najdete jej u inhalátorů značek Turbuhaler, Easyhaler, Spiromax, Genuair, Diskus, Ellipta, Forspiro.

Jaký inhalátor dětem?

Inhalování je pro děti většinou novým a netypickým zážitkem. Právě proto jsou dětské inhalátory barevné, často ve tvaru zvířátka, a působí spíš jako hračka. To aby se jich dítě nebálo. Dětský inhlátor musí splňovat přísné bezpečností normy. Síťové napájení musí být opatřeno bezpečnostní pojistkou. Malé děti dlouho neposedí, proto je vhodné volit stabilní přístroje s dlouhou hadicí, případně volit inhalování ve spánku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku inhalátorů