IP kamera

Stálý přehled o Vašem majetku.

ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat IP kameru

Ochrana majetku, ale i veřejných prostor je nedílnou součástí našeho života. Každý den narazíme na kamery, které kontrolují, zda jsme někde neprojeli na červenou, nebo nejeli příliš rychle. Spousta kamer je umístěných i na rodinných domech či velkých objektech. Jak ale vybrat správnou kameru, na nichž jednoduše odhalíme pachatele, který poškodil či si dokonce přivlastnil náš majetek? Otázky zodpovíme v dnešním rádci.

IP kamera je nástupce analogových kamer. Ty jsou stále v někde používané, nicméně více funkcí nabízí právě IP kamera, která je také nazývána jako síťová. Přenos získaných dat pak probíhá na základě internetové protokolu. Proto je možné podívat se na kamerových záznam odkudkoliv a kdykoliv. Stačí mít jen připojení k internetu.

Tvar kamery

Odvíjí se od místa, kam budete kameru instalovat. Ať už je to do interiéru či exteriéru. Zároveň zda chcete, aby byla pouhým okem viditelná a budila respekt či nikoliv. Záleží i na poloze umístění. Je možné je na zavěsit na zeď, nebo zabudovat jako světlo na strop. Vybírat můžete z několika tvarů.

Otočná
Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Bullet IP kamera

Venkovní kamera klasického tvaru. Je vysoce odolná proti mechanickému poškození. Díky jednoduché konstrukci bývá nejdostupnější na českém trhu a poskytuje dobrou kvalitu za nízkou cenu. Svým tvarem připomíná váleček a instaluje se na zeď ve výšce 3,5 m od země.

Víte, že…?

Při výběru sledujte označení Pan Tilt Zoom (PTZ). Je-li to uvedeno ve vlastnostech produktu, kamera je schopná se otáčet a přibližovat monitorovaný úsek.

Dome IP kamera

Využívá se jak v interiéru, tak i v exteriéru s připevněním na strop. Částečně ji lze ukotvit i do podhledu, ale pozor, abyste nenarušili její zorné pole. Rovněž se nedoporučuje umístit ji blízko okrajové části, např. pod střechu, jelikož stékající voda může čase zašpinit ochranný kryt čočky a tím výrazně zhoršit viditelnost. Dome IP kameru poznáte tak, že je to polokoule.

Vysoké rozlišení
TP-Link Tapo C200
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Box IP kamera

Kamera s výměnnými objektivy. Našli byste ji ve výrobních provozech, ale používá se i jako silniční radar. Vzhledem ke konstrukci se doporučuje pořídit na kameru ochranný kryt. Svými funkcemi se řadí mezi profesionální přístroje.

Rybí oko

Zvaná také jako „Fish eye“ kamera. Připomíná stropní světlo, a právě z důvodu snímání seshora poskytuje pohled i do slepých míst, které by klasická Bullet kamera nemusela zaznamenat.

Cube IP kamera

Slouží pouze pro vnitřní použití, např. pro kontrolu co právě doma dělá váš domácí mazlíček či do kanceláře.

S WIFI
Securia Pro Ditu
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Mikrokamera

Je označení pro malou kameru, kterou lze dokonale zakrýt. Na trhu se setkáte i s označením „pinhole“. Kamera je rozdělena na dvě části. A to na snímač a tělo. Malá část kamery je právě onen snímač, které monitoruje prostředí. Obraz se pak zpracovává v těle. Lze ji použít v místech, kde nechcete, aby byla takzvaně na očích.

  Výhody Nevýhody
IP kamera Vhodná pro soukromé, ale i firemní použití Oproti analogovým kamerám má horší záznam
  24 hodin monitoruje objekt Obtížná instalace
  Možnost odkudkoliv zkontrolovat hlídaný objekt Opožděný obraz

Rozlišení kamery

Nejdůležitější parametr, který určuje kvalitu obrazu. Chcete-li odhalit pachatele, potřebujete mít jeho tvář jasnou a ne rozmazanou. Takový snímek je vám totiž k ničemu a kamera je umístěna opravdu jen pro to, aby budila respekt.
Potvrzuje se zde přímá úměra, protože čím vyšší rozlišení bude, tím lepší kvalitu získáte. Udává se v megapixelech. A rozlišení začíná od dvou Mpx, které se řadí do kategorie FULL HD. Prozatím nejoblíbenější rozlišení je 8.0 Mpx. To poskytuje video ve 4K kvalitě. Samozřejmě si za lepší obraz vždy připlatíte.

Objektiv

Nejen rozlišení, ale i objektiv mý vliv na výsledný záznam. Ten se skládá ze dvou parametrů ohniskové vzdálenosti a zorného úhlu. Objektivy se dále dělí na dva typy, podle toho, jakým způsobem pracují s ohniskovou vzdáleností.
Varifokální objektiv: Umožňuje přiblížení a oddálení jednoduchou manipulací na spodní straně kamery.
Fixní objektiv: Ohnisková vzdálenost je pevně daná a úhel záběru je neměnný.

Zaznamená každý pohyb
Xiaomi IMILAB EC3
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu samozřejmě souvisí s rozlišením a objektivem. Nicméně díky dodatečným funkcím lze obraz ještě vylepšit. Poradíme vám, co byste měli po vaši nové IP kameře požadovat.

  • Redukce šumu: Oceníte ji zejména při používání kamery v noci.
  • Odmlžení obrazu: Dokáže vyvážit světelnost obrazu, která připomíná mlhu a pravděpodobně díky tomu výrobci použili označení „odmlžení“.
  • Otočení obrazu: Standardní velikost je 16:9, ale občas potřebujete obraz otočit na výšku 9:16.
  • Kompenzace protisvětla: Oceníte v místech, kde se mění kontrast barev, například skleněná výplň či otevřené okno. Díky kompenzaci si jednoduše vyberete místo, které chcete sledovat. Pro sledování obou míst slouží funkce WDR, které se podrobněji věnujeme o pár odstavců níže.
  • Elektronická stabilizace obrazu: Vyladí váš obraz, pokud je kamera umístěna na méně pevných konstrukcích, které se ve větru mohou kývat.

Citlivost

Abyste s kamerou viděli i za horších světelných podmínek, budete potřebovat správnou citlivost. Ta se vždy odvíjí od sledované scény. Za uspokojivou citlivost se považuje rozmezí od desetin až tisícin luxu. Samozřejmě čím vyšší, tím lepší obraz v noci budete mít.

Obrazový snímač

IP kamery se liší obrazovým snímačem. Na trhu rozlišujeme dva druhy:

  • CMOS snímač: Ideální do domácností, kde je stabilnější světlo, jelikož CMOS mají horší citlivost. Jejich výhodou jsou menší rozměry a nízká cena.
  • CCD snímač: Poradí si s různým střídáním světla. To se pozitivně odráží na kvalitě záznamu a negativně bohužel na vyšší ceně.

Noční vidění

Po citlivosti plynule navážeme na noční vidění. Kamera s touto funkcí má dosah 25 metrů. Proto se ještě před nákupem zamyslete, zda to využijete. Noční vidění funguje na principu infračerveného světla, které je vidět z přímého pohledu. Nevýhodou je, že světlo obecně přitahuje noční hmyz a není tomu jinak ani u červeného světla. Může se vám tak stát, že místo abyste si zkontrolovali váš monitorovaný objekt, uvidíte jen tmu.

WDR

Wide Dynamic Range, česky je funkce – široký dynamický rozsah obrazu. Ta určuje kontrast mezi světlou a tmavou plochou, např. vchody do domu či vjezdy do garáže. Pokud se domníváte, že tuto funkci využijete, sledujte označení WDR. Vyhněte se však DWDR a WDR Enhanced, ty vám neposkytnou kvalitu v takové míře jako již zmíněné označení.

Ukládání záznamu

Nahraný záznam se ukládá na SD kartu nebo do interní paměti kamery. Dražší kamery jsou schopné šetřit kapacitu místa tím, že záznam ukládají jen v tom případě, když zaznamenají pohyb v monitorované části.

Odolnost

Jak jsme již v úvodu poznamenali, IP kamery se dělí podle místa použití. Venkovní kamery musí být více odolné, než ty pro sledování interiéru objektu. Odolnost se udává značkou IP, za kterou následuje číslo. Běžné kamery mají hodnotu IP66, ovšem čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost.

Alarm

Nedílnou součástí kamer je detekce pohybu. Jakmile je totiž zaznamenán pohyb, kamera pošle informaci do vašeho telefonu či emailu a dokonce spustí i zvukový signál.

Víte, že…?

Na kamerové zařízení lze připojit i čidlo, které je schopné zachytit kouř, nadměrný hluk, ale i rozbití výlohy či snad otevření dveří.

Přenášení dat

Přenos dat probíhá na základě drátové či bezdrátové technologie. Bezdrátová technologie vám usnadní montáž, avšak vyžaduje dostatečnou sílu WiFi signálu. Kamera s kabely je sice náročná na počáteční montáž, nicméně zaručuje téměř bezchybný přenos dat bez zbytečných výpadků. Najdete je pod označením LAN.

ONVIF

ONVIF je protokol, který vám zajistí kompatibilitu mezi různými výrobci kamer. Pokud by se vám například rozbila kamera a nebyla by již k dostání, není problém zakoupit jiný typ, který má protokol ONVIF. Cena za takové IP zabezpečovací zařízen bude vysoká, ale v porovnání s tím, že byste museli nakoupit a nainstalovat všechny nové kamery je zanedbatelná.

Nejznámější značky

Nenechte se napálit neznámými prodejci, jenž slibují výbornou kvalitu a raději zvolte osvědčené výrobce. Největšího zastoupení mezi IP kamerami mají značky iGET HOMEGUARD, Solight, Hinkvison či YI Outdoor.

Cena

Cena je poslední parametr, který ovlivní váš výběr. Ovšem nutné je sledovat klíčové vlastnosti kamer a jejich použití. Proto není neobvyklé setkat se s kamerami do „tisícovky“ ale i se statisícovými částkami. Takové vybavení je avšak určeno pro použití ve státním sektoru, bankách, ale i velkých hlídacích agenturách.

Cena do 1 999 Kč

Možná se vám podaří zakoupit kameru za malé peníze, ale dejte si pozor, zda se nejedná o maketu. I takové kousky jsou totiž k dostání ve specializovaných obchodech, a věříme, že i tak plní svůj účel. V této cenové kategorii ovšem pořídíte volně stojící kamery určené do interiéru, které přenášejí záznam pomocí bezdrátové technologie Wifi. Jsou schopné detekovat pohyb, ale i zvuk a proto mohou posloužit i jako dětská chůvička.

Cena od 2 000 Kč do 4 999 Kč

Nyní již přichází na řadu venkovní Bullet a Dome kamery. Jejich odolnost je IP66. Většina z nich je vybavena nočním LED viděním. Záznam je v rozlišení do 4 Mpx a ve FULL HD. Objektiv je fixní a mají slot pro USB karty.

Cena od 5 000 Kč

Své místo zde mají kamery zvané fish eye, které jak už víte, se umisťují na strop a mají dokonalý přehled o celém monitorovaném prostoru. Venkovní IP kamery v této cenové kategorii jsou vybaveny 4K technologií, zvukovým alarmem. Dodávají se i balíčky, které obsahují čtyři kamery a jeden síťový rekordér, který je všechny řídí.

Nomination
Otočná
Vysoké rozlišení
S WIFI
Zaznamená každý pohyb
Image
Product
Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P
TP-Link Tapo C200
Securia Pro Ditu
Xiaomi IMILAB EC3
Bezdrátový přenos dat
Umístění
interiér
interiér
interiér
exteriér / interiér
Cena ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena