Jak vybrat IP kameru
- IP kamera je nástupce analogových kamer. Ty jsou stále v někde používané, nicméně více funkcí nabízí právě IP kamera, která je také nazývána jako síťová.
- Přenos získaných dat pak probíhá na základě internetové protokolu. Proto je možné podívat se na kamerových záznam odkudkoliv a kdykoliv.
- Stačí mít jen připojení k internetu.
- Tvar kamery se odvíjí se od místa, kam budete kameru instalovat.
- Nejdůležitější parametr, který určuje kvalitu obrazu.
IP kamera - náš výběr
Venkovní IP kamery
IP kamery s nočním viděním
IP kamery na baterie
IP kamery se záznamem
Jak vybrat IP kameru
Tvar kamery
Odvíjí se od místa, kam budete kameru instalovat. Ať už je to do interiéru či exteriéru. Zároveň zda chcete, aby byla pouhým okem viditelná a budila respekt či nikoliv. Záleží i na poloze umístění. Je možné je na zavěsit na zeď, nebo zabudovat jako světlo na strop. Vybírat můžete z několika tvarů.
Bullet IP kamera
Venkovní kamera klasického tvaru. Je vysoce odolná proti mechanickému poškození. Díky jednoduché konstrukci bývá nejdostupnější na českém trhu a poskytuje dobrou kvalitu za nízkou cenu. Svým tvarem připomíná váleček a instaluje se na zeď ve výšce 3,5 m od země.
Víte, že…?
Při výběru sledujte označení Pan Tilt Zoom (PTZ). Je-li to uvedeno ve vlastnostech produktu, kamera je schopná se otáčet a přibližovat monitorovaný úsek.
Dome IP kamera
Využívá se jak v interiéru, tak i v exteriéru s připevněním na strop. Částečně ji lze ukotvit i do podhledu, ale pozor, abyste nenarušili její zorné pole. Rovněž se nedoporučuje umístit ji blízko okrajové části, např. pod střechu, jelikož stékající voda může čase zašpinit ochranný kryt čočky a tím výrazně zhoršit viditelnost. Dome IP kameru poznáte tak, že je to polokoule.
Box IP kamera
Kamera s výměnnými objektivy. Našli byste ji ve výrobních provozech, ale používá se i jako silniční radar. Vzhledem ke konstrukci se doporučuje pořídit na kameru ochranný kryt. Svými funkcemi se řadí mezi profesionální přístroje.
Rybí oko
Zvaná také jako „Fish eye“ kamera. Připomíná stropní světlo, a právě z důvodu snímání seshora poskytuje pohled i do slepých míst, které by klasická Bullet kamera nemusela zaznamenat.
Cube IP kamera
Slouží pouze pro vnitřní použití, např. pro kontrolu co právě doma dělá váš domácí mazlíček či do kanceláře.
Mikrokamera
Je označení pro malou kameru, kterou lze dokonale zakrýt. Na trhu se setkáte i s označením „pinhole“. Kamera je rozdělena na dvě části. A to na snímač a tělo. Malá část kamery je právě onen snímač, které monitoruje prostředí. Obraz se pak zpracovává v těle. Lze ji použít v místech, kde nechcete, aby byla takzvaně na očích.
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
IP kamera | Vhodná pro soukromé, ale i firemní použití | Oproti analogovým kamerám má horší záznam |
24 hodin monitoruje objekt | Obtížná instalace | |
Možnost odkudkoliv zkontrolovat hlídaný objekt | Opožděný obraz |
Rozlišení kamery
Nejdůležitější parametr, který určuje kvalitu obrazu. Chcete-li odhalit pachatele, potřebujete mít jeho tvář jasnou a ne rozmazanou. Takový snímek je vám totiž k ničemu a kamera je umístěna opravdu jen pro to, aby budila respekt.
Potvrzuje se zde přímá úměra, protože čím vyšší rozlišení bude, tím lepší kvalitu získáte. Udává se v megapixelech. A rozlišení začíná od dvou Mpx, které se řadí do kategorie FULL HD. Prozatím nejoblíbenější rozlišení je 8.0 Mpx. To poskytuje video ve 4K kvalitě. Samozřejmě si za lepší obraz vždy připlatíte.
Objektiv
Nejen rozlišení, ale i objektiv mý vliv na výsledný záznam. Ten se skládá ze dvou parametrů ohniskové vzdálenosti a zorného úhlu. Objektivy se dále dělí na dva typy, podle toho, jakým způsobem pracují s ohniskovou vzdáleností.
Varifokální objektiv: Umožňuje přiblížení a oddálení jednoduchou manipulací na spodní straně kamery.
Fixní objektiv: Ohnisková vzdálenost je pevně daná a úhel záběru je neměnný.
Kvalita obrazu
Kvalita obrazu samozřejmě souvisí s rozlišením a objektivem. Nicméně díky dodatečným funkcím lze obraz ještě vylepšit. Poradíme vám, co byste měli po vaši nové IP kameře požadovat.
- Redukce šumu: Oceníte ji zejména při používání kamery v noci.
- Odmlžení obrazu: Dokáže vyvážit světelnost obrazu, která připomíná mlhu a pravděpodobně díky tomu výrobci použili označení „odmlžení“.
- Otočení obrazu: Standardní velikost je 16:9, ale občas potřebujete obraz otočit na výšku 9:16.
- Kompenzace protisvětla: Oceníte v místech, kde se mění kontrast barev, například skleněná výplň či otevřené okno. Díky kompenzaci si jednoduše vyberete místo, které chcete sledovat. Pro sledování obou míst slouží funkce WDR, které se podrobněji věnujeme o pár odstavců níže.
- Elektronická stabilizace obrazu: Vyladí váš obraz, pokud je kamera umístěna na méně pevných konstrukcích, které se ve větru mohou kývat.
Citlivost
Abyste s kamerou viděli i za horších světelných podmínek, budete potřebovat správnou citlivost. Ta se vždy odvíjí od sledované scény. Za uspokojivou citlivost se považuje rozmezí od desetin až tisícin luxu. Samozřejmě čím vyšší, tím lepší obraz v noci budete mít.
Obrazový snímač
IP kamery se liší obrazovým snímačem. Na trhu rozlišujeme dva druhy:
- CMOS snímač: Ideální do domácností, kde je stabilnější světlo, jelikož CMOS mají horší citlivost. Jejich výhodou jsou menší rozměry a nízká cena.
- CCD snímač: Poradí si s různým střídáním světla. To se pozitivně odráží na kvalitě záznamu a negativně bohužel na vyšší ceně.
Noční vidění
Po citlivosti plynule navážeme na noční vidění. Kamera s touto funkcí má dosah 25 metrů. Proto se ještě před nákupem zamyslete, zda to využijete. Noční vidění funguje na principu infračerveného světla, které je vidět z přímého pohledu. Nevýhodou je, že světlo obecně přitahuje noční hmyz a není tomu jinak ani u červeného světla. Může se vám tak stát, že místo abyste si zkontrolovali váš monitorovaný objekt, uvidíte jen tmu.
WDR
Wide Dynamic Range, česky je funkce – široký dynamický rozsah obrazu. Ta určuje kontrast mezi světlou a tmavou plochou, např. vchody do domu či vjezdy do garáže. Pokud se domníváte, že tuto funkci využijete, sledujte označení WDR. Vyhněte se však DWDR a WDR Enhanced, ty vám neposkytnou kvalitu v takové míře jako již zmíněné označení.
Ukládání záznamu
Nahraný záznam se ukládá na SD kartu nebo do interní paměti kamery. Dražší kamery jsou schopné šetřit kapacitu místa tím, že záznam ukládají jen v tom případě, když zaznamenají pohyb v monitorované části.
Odolnost
Jak jsme již v úvodu poznamenali, IP kamery se dělí podle místa použití. Venkovní kamery musí být více odolné, než ty pro sledování interiéru objektu. Odolnost se udává značkou IP, za kterou následuje číslo. Běžné kamery mají hodnotu IP66, ovšem čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost.
Alarm
Nedílnou součástí kamer je detekce pohybu. Jakmile je totiž zaznamenán pohyb, kamera pošle informaci do vašeho telefonu či emailu a dokonce spustí i zvukový signál.
Víte, že…?
Na kamerové zařízení lze připojit i čidlo, které je schopné zachytit kouř, nadměrný hluk, ale i rozbití výlohy či snad otevření dveří.
Přenášení dat
Přenos dat probíhá na základě drátové či bezdrátové technologie. Bezdrátová technologie vám usnadní montáž, avšak vyžaduje dostatečnou sílu WiFi signálu. Kamera s kabely je sice náročná na počáteční montáž, nicméně zaručuje téměř bezchybný přenos dat bez zbytečných výpadků. Najdete je pod označením LAN.
ONVIF
ONVIF je protokol, který vám zajistí kompatibilitu mezi různými výrobci kamer. Pokud by se vám například rozbila kamera a nebyla by již k dostání, není problém zakoupit jiný typ, který má protokol ONVIF. Cena za takové IP zabezpečovací zařízen bude vysoká, ale v porovnání s tím, že byste museli nakoupit a nainstalovat všechny nové kamery je zanedbatelná.
Nejznámější značky
Nenechte se napálit neznámými prodejci, jenž slibují výbornou kvalitu a raději zvolte osvědčené výrobce. Největšího zastoupení mezi IP kamerami mají značky iGET HOMEGUARD, Solight, Hinkvison či YI Outdoor.
Cena
Cena je poslední parametr, který ovlivní váš výběr. Ovšem nutné je sledovat klíčové vlastnosti kamer a jejich použití. Proto není neobvyklé setkat se s kamerami do „tisícovky“ ale i se statisícovými částkami. Takové vybavení je avšak určeno pro použití ve státním sektoru, bankách, ale i velkých hlídacích agenturách.
Cena do 1 999 Kč
Možná se vám podaří zakoupit kameru za malé peníze, ale dejte si pozor, zda se nejedná o maketu. I takové kousky jsou totiž k dostání ve specializovaných obchodech, a věříme, že i tak plní svůj účel. V této cenové kategorii ovšem pořídíte volně stojící kamery určené do interiéru, které přenášejí záznam pomocí bezdrátové technologie Wifi. Jsou schopné detekovat pohyb, ale i zvuk a proto mohou posloužit i jako dětská chůvička.
Cena od 2 000 Kč do 4 999 Kč
Nyní již přichází na řadu venkovní Bullet a Dome kamery. Jejich odolnost je IP66. Většina z nich je vybavena nočním LED viděním. Záznam je v rozlišení do 4 Mpx a ve FULL HD. Objektiv je fixní a mají slot pro USB karty.
Cena od 5 000 Kč
Své místo zde mají kamery zvané fish eye, které jak už víte, se umisťují na strop a mají dokonalý přehled o celém monitorovaném prostoru. Venkovní IP kamery v této cenové kategorii jsou vybaveny 4K technologií, zvukovým alarmem. Dodávají se i balíčky, které obsahují čtyři kamery a jeden síťový rekordér, který je všechny řídí.