Nejlepší kameny na zeď 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vavex 540104 53 cm x 10,05 m

Jak vybrat kameny na zeď

  • Kámen je přírodní materiál, který má velmi široké využití. Jednou z možností je jeho použití na obklad stěn. Pro tyto účely se vyrábí obklady v různých podobách.
  • Při výběru kamenného obkladu je nutné vzít v potaz jeho umístění. Hrubší kámen je vhodnější pro exteriér, obklady s jemnějším povrchem se více uplatní v interiéru. Zde je také nutné zohlednit místnosti, ve kterých bude kámen instalován.
  • Důležitým parametrem je samozřejmě také vzhled kamenného obkladu. Toto je ale více méně otázka osobního vkusu.

Kameny na zeď - náš výběr

Vavex 540104 53 cm x 10,05 m
Barva: Šedá
Materiál: vinylové
GEKKOFIX 10225 samolepící tapety Samolepící fólie kamenná stěna rozměr 45 cm x 15 m
přečíst recenzi
Výrobce: Gekkofix
Motiv: kámen
Barva: hnědá
Materiál: samolepicí fólie
Na nábytek: ano
Samolepící: ano
Zobrazit více
GEKKOFIX 10225 je tapeta na samolepení, která imituje vzhled kamenné stěny. Rozměry tapety jsou 45 cm x 15 m. Tapeta je určena pro hladké povrchy a je možné ji použít na renovaci nebo dekoraci. Vlastnosti produktu zahrnují vodotěsnost a možnost mytí. Množství lze upravit dle potřeb zákazníka.
Zobrazit méně
Erismann 7519-2 Papírové tapety na zeď rozměr 10,05 m x 0,53 m
přečíst recenzi
Výrobce: Erismann
Motiv: listy
Barva: zelená
Materiál: papírové
Zobrazit více
Produkt Erismann 7519-2 jsou papírové tapety s rozměrem 10,05 m x 0,53 m (5,32 m2). Mají raport 53/26,5 cm a jsou světlostálé. Cena je stanovena za jednu roli a je možné je koupit pouze celé. Doporučuje se použít specifické lepidlo pro papírové tapety.
Zobrazit méně

Kameny na zeď - obklady

Grace 3D PVC TP10016863 1ks
přečíst recenzi
Výrobce: Grace Holdings
Typ produktu: obklady
Materiál: PVC
Barva: šedé
Rozměr: 49,8 x 98 cm
Výška: 498 mm
Zobrazit více
Šířka: 980 mm
Desing: kámen
Grace 3D PVC TP10016863 je 0,3mm silný plastový panel s 3D povrchem v imitaci šedé břidlice. Jeho rozměry jsou 498 x 980mm a odběr je možný od 4 ks. Panel je omyvatelný, určený do všech místností a vhodný i do vlhkých prostor. Aplikaci zajišťují tekuté hřebíky.
Zobrazit méně
Grace 3D PVC TP10017303 1ks
přečíst recenzi
Výrobce: Grace Holdings
Typ produktu: obklady
Materiál: PVC
Barva: šedé
Rozměr: 98 x 48 cm
Výška: 480 mm
Zobrazit více
Šířka: 980 mm
Desing: kámen
Zobrazit méně
Grace 3D PVC TP10007705 1ks
přečíst recenzi
Výrobce: Grace Holdings
Typ produktu: obklady
Materiál: PVC
Barva: hnědé
Rozměr: 49,8 x 98 cm
Výška: 498 mm
Zobrazit více
Šířka: 980 mm
Desing: kámen
Panel PVC 3D Břidlice Karelská má rozměry 498 x 980 mm a je na něm nutné koupit minimálně 4 kusy. Povrch panelu je 3D, lze jej použít i v mokrých prostorách a je omyvatelný. Pro připevnění se často používají tekuté hřebíky. Panel může skrýt poškozenou omítku a je možné jej umístit kdekoli v místnosti. Pracovní postup vyžaduje značné množství přípravy a polidla.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Kameny na zeď

Jak vybrat kameny na zeď

V jakých podobách se kámen používá

Kámen je přírodní, ale také nadčasový materiál, který není nijak ovlivněn módními trendy. Jedná se o velmi stylovou alternativu umělých obkladů a stěrek, která si našla místo zejména v moderní architektuře. Kámen, který se na úpravu stěn používá, může mít různou podobu.

Podoba kameneCharakteristika
Nepravidelný obkladObklad sestává z kamenů nepravidelných tvarů
 Vyžaduje náročnější instalaci
 Vhodný do exteriéru i interiéru
 Vyrábí se i ve velkoformátové variantě
Řezaný nepravidelný obkladKameny jsou na zadní straně zařezány
 Montáž je podstatně snazší, umožňuje i vytváření obkladu bez spár
Obkladové panelySestávají z přírodních kamenů, které jsou lepené do podoby panelů stejných a přesných rozměrů
 Hlavní výhodou je rychlá a jednoduchá montáž
 Nevyžaduje spárování
Kamenné filetyImitace stěny skládané z přírodního kamene
 Moderní obklad, který opět nevyžaduje spárování
Formátovaný obkladObkladové pásky vyrobené z kamene
 Vyznačují se snadnou opracovatelností i instalací
 Materiál je křehčí než předchozí varianty, ale pouze do doby instalace
 Nižší hmotnost umožňuje použití i na stěny, které jsou zateplené polystyrenem

Víte, že…?

Kromě přírodního kamene lze samozřejmě použít i obklady s jeho imitací. Nicméně přírodní varianta bude zcela jistě odolnější a vydrží podstatně déle než kámen umělý.

Kamenná zeď detail

Kameny pořídíte v podobě obkladu i tapety, iStock / capturedessence

Interiér versus exteriér

Kamenné obklady lze samozřejmě použít jak v interiéru, tak exteriéru. Pro obě tyto varianty pak existují jistá doporučení.

Obklady do interiéru

Kameny na zeď
Vavex 540104 53 cm x 10,05 m

Pokud se kamenný obklad bude používat v obytných místnostech, je vhodné se zaměřit varianty s jemnějším povrchem. Tato úprava bude v interiéru zcela jistě estetičtější a bude působit ucelenějším dojmem. Jemnější obklady jsou také příjemnější na dotek. Pokud domácnost obývají také děti, je tato varianta považována za bezpečnější z hlediska případného úrazu. V případě interiéru je nutné se také zamyslet nad použitím konkrétních kamenů v různých místnostech:

  • Kuchyň a koupelna – vhodné jsou zejména přírodní kameny, které neabsorbují vlhkost, tyto jsou také jednodušší na údržbu; jmenovat lze např. žulu, mramor nebo impregnovaný travertin
  • Běžné obytné místnosti – v tomto případě lze využít prakticky jakýkoliv typ kamene nebo obkladu

Obklady do exteriéru

Kamenné obklady vypadají velmi dobře také v případě domovních fasád. V tomto případě se naopak doporučuje kámen s drsnější strukturou, která lépe propojí dům s okolním prostředím. Tyto obklady jsou navíc podstatně odolnější vůči případnému mechanickému poškození, ale i nepříznivým vlivům počasí.

Kamenná zeď

Kameny jsou k dostání v mnoha designech, iStock / RYosha

Vzhled kamene

Výběr kamene s hlediska jeho vzhledu a barevnosti je čistě otázkou osobního vkusu. Kámen lze v případě exteriéru ladit s okolními prvky, které se nachází přímo na domě nebo v jeho blízkém okolí. Barevnost v interiéru lze přizpůsobit plánovanému vybavení apod. Přírodní kámen je velmi rozmanitý a tak nabízí široké spektrum možností. Ty se odráží např. v hrubosti kamene a celého obkladu nebo v barevnosti. Kamenné obklady mají samozřejmě vždy přírodní tóny. Nejčastěji se lze setkat s barevností zlatohnědou, zlatavou, šedou, šedostříbrnou, béžovou, hnědou, černou apod. Velmi efektivně působí např. metalické odstíny kamenů.

Výběr podle velikosti prostoru

Kameny na zeď - obklady
Grace 3D PVC TP10016863 1ks

Při výběru jakéhokoli obkladu na zeď se zpravidla vychází z velikosti prostoru. V případě větších ploch je zpravidla možné obložit celou stěnu. Na menším prostoru jde více zapojit fantazie. Kamenný obklad lze např. upořádat do geometrických tvarů, vytvořit optické předěly apod. V souvislosti s prostorem je vhodné zohlednit i barevnost kamene. Světlé odstíny jsou vhodné zejména do menších místností a naopak tmavší barvy se nejlépe hodí na velké souvislé stěny.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kameny na zeď?

Kameny na zdi působí moderně, nadčasově. Použít je lze jak v exteriéru, tak interiéru. Výběr se ale s ohledem na jejich umístění může lišit. Kameny na zeď lze volit v různých formách. Jednotlivé typy obkladu se zpravidla liší způsobem montáže. Samotný výběr kamene a jeho barevnosti je otázkou osobního vkusu.

Vyžaduje kámen po instalaci nějaké ošetření?

Po montáži přírodních kamenů a kamenných obkladů je vhodné použít speciální impregnaci. Ta především zabraňuje vsakování vody nejen do kamene, ale i do spár, což zamezí i případnému vzniku plísní. Impregnace také zvýrazňuje strukturu a barvy kamene.
Zobrazit kompletní nabídku Kameny na zeď