Kladívkový šrotovník

Pro majitele domácích zvířat.

ca. 4 700 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 13 100 CZK

Kladívkový šrotovník je pro majitele domácího zvířectva běžná věc. Snadno s ním rozdrtíte a sešrotujete plodiny jako pšenici, ječmen, žito, kukuřici, ale i kaštany, rýži nebo fazole, a vytvoříte vlastní směs. Jediné, co se do kladívkového šrotovníku nehodí, jsou olejoviny, které zalepí síta. Kladívkový šrotovník ale využijete i při drcení dřevěného uhlí určeného pro hnojení půdy – menší rozdrcená frakce má větší povrch, lépe saje vodu a absorbuje parazity.

Složení

Kladívkové šrotovníky dlouho patřily do domény domácích kutilů, kteří si je vyráběli sami. Tyto stroje doplňoval silný třífázový motor a těžké ocelové šasi a kvalita zpracování stroje se odvíjela od manuální zručnosti kutila.
Moderní kladívkové šrotovníky se skládají z několika hlavních komponent, které zajišťují levný provoz a dostatečnou bezpečnost pro obsluhu:

  • násypka s bezpečnostním krytem,
  • šrotovací ústrojí s mechanismem zabraňujícím poškození šrotujících kladívek,
  • elektromotor s připojením do 240V sítě a bezpečnostním vypínačem,
  • síto s rozdílným průměrem otvorů pro různé hrubosti šrotování a mletí,
  • nádobu na umletý materiál.
Kladívkový šrotovník
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Příkon

Hlavní součástí konstrukce kladívkového šrotovníku je elektromotor. Ten se standardně připojuje do 240V sítě s 16A jističem.
Příkon motoru se liší dle několika faktorů, nejčastěji se ale setkáte se šrotovníky a mlýnky s příkonem mezi 1 500 W až 2 000 W. Na trhu ale najdete i malé mlýnky s příkonem 550 W.

Otáčky

Rychlost mletí kromě příkonu motoru ovlivňuje i oběhová rychlost rotujících kladívek v šrotovacím ústrojí.
Jestliže plánujete mletí spíše hrubých materiálů jako kaštany nebo oves, volte šrotovníky s otáčkami do 10 000 ot./min, v případě jemného mleté pšenice pořiďte šrotovník s otáčkami kolem 15 000 ot./min.
Někteří prodejci nabízejí šrotovníky se dvojím nastavením otáček. Díky těmto strojům umelete hrubé i jemné materiály. Dvě rychlosti otáček také umožňují rychlé hrubé namletí obilovin pro uskladnění a následné jemné namletí při konečném míchání krmné směsi.

Výkon

V případě šrotovníků si nepleťme výkon a příkon. Zatímco příkon udává především odběr elektrické energie, výkonem se měří sešrotovaný objem za jednotku času – nejčastěji za hodinu.
Běžné šrotovníky namelou přibližně 70 – 150 kg materiálu za hodinu. Mějte ale na zřeteli, že v tomto případě rozhodují i další faktory jako velikost síta a v neposlední řadě i šrotovaný materiál.

Kladívkový šrotovník 16 l nádoba pro potraviny
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena
Výkon mletí – pšenice    
Příkon šrotovníku Průměr síta Výkon v kg/h
550 W 8 mm 250
  4 mm 120
  2 mm 50
1 000 W 8 mm 450
  4 mm 200
  2 mm 70
2 000 W 8 mm 700
  4 mm 300
  2 mm 120

Víte, že…?

Výše uvedenou tabulku berte jako orientační a teoretický výpočet. Výkonné šrotovníky sice šrotují rychleji, ve výsledku jsou ale limitovány pomalejší obsluhou, tedy lidským faktorem. Výsledná čísla jsou především souhrnem ideálních podmínek v případě mletí pšenice.

Síta

Síto ve šrotovníku slouží k propuštění materiálu, který je dostatečně namletý, do sběrné nádoby. Jsou to perforované plechové desky kruhového nebo obdélníkového tvaru, které v sobě mají vyvrtané otvory požadovaného průměru. Jakmile je zrno dostatečně namleté nebo nadrcené, síto ho propustí do nádoby.

Průměr

Nejzákladnější jednotkou v případě výběru sít je jejich průměr. Pro běžné mletí využijete síta s průměrem 2 až 4 mm. Pro jemné šrotování, například pšenice nebo ječmene do krmných směsí, použijte i menší síta s průměrem od 0,5 mm. Hrubé materiály jako rýže nebo neolejnaté luštěniny naopak vyžadují síta s průměrem kolem 8 mm.

Kladívkový šrotovník-dvourychlostní
ca. 5 200 CZK
Aktuálni cena

Počet

Jak jsme nastínili v minulém odstavci, sít využijete několik druhů. Při nákupu šrotovníku si tak ověřte, kolik sít dodává výrobce v balení. Základní sady by měly obsahovat alespoň tři síta s průměrem 2, 4 a 8 mm.

Víte, že…?

Výhodou moderních šrotovníků je jejich snadná obsluha. Kromě bezpečné obsluhy nabízejí také snadnou manipulaci při výměně sít. V dnešní době vám stačí zpravidla jeden maticový klíč a několik minut času. Při výměně také není třeba demontáž šrotovníku.

Značky

Zemědělské stroje často trpí nedostatečnou tržní nabídkou. Nejčastěji tak seženete kladívkové šrotovníky od italského výrobce AMA.
Tato značka se vám ovšem odvděčí kvalitním servisem a distributoři v České republice nabízejí dopravu zdarma k zákazníkovi. Italská AMA má také velmi dobře zpracovanou nabídku a dostupnost náhradních dílů.

kladívkový šrotovník- ze zdravotně nezávadných materiálů
ca. 5 400 CZK
Aktuálni cena

Ceny

  • Vzhledem k poměrně úzké nabídce se v případě kladívkových šrotovníků setkáte i s poměrně úzkým cenovým rozptylem. Ty méně výkonnější s nižším počtem otáček pořídíte kolem 4 000 Kč.
  • Nejdražší šrotovníky s vysokým výkonem a dostatečným počtem otáček se pak pohybují kolem 6 500 Kč. I tak ale výkonem moderního kladívkového šrotovníku ušetříte několik set až tisíc korun než v případě výroby vlastního.