Nejlepší kleště na segerovky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
QS70760 Kleště na segrovky zahnuté, vnitřní, dlouhé 60 mm QS70760

Jak vybrat kleště na segrovky

  • Seeger nebo segerové kleště, ale také kleště na segrovky jsou názvy pro speciální typ kleští, které jsou určeny pro montáž pojistných kroužků. Podle typu pojistných kroužků lze pak tyto kleště rozdělit do dvou typů a to na kleště na vnitřní nebo vnější kroužky.
  • Čelisti těchto kleští mohou být rovné nebo zahnuté. Jejich použití souvisí se způsobem použití při manipulaci s pojistnými kroužky. Čelisti mohou být také pevné nebo vyměnitelné, dále ploché, půlkulaté a ploché.
  • Výrobním materiálem čelistí kleští by měla být vždy kalená ocel, která je zárukou kvality. Jejich rozměry mají vliv na manipulaci s kleštěmi.

Zahnuté kleště na segrovky - náš výběr

Vnitřní kleště na segrovky

Vnější kleště na segrovky

Zobrazit kompletní nabídku Kleště na segrovky

Jak vybrat kleště na segrovky

Dva typy kroužků, dva typy kleští

Pojistné kroužky lze rozdělit do dvou typů a stejně tak se dělí i tyto kleště. Na první pohled se mohou zdát být naprosto stejné, ale při použití se liší směrem, kterým se rozbíhají jejich čelisti (k sobě nebo od sebe). Tímto se přizpůsobují uchopovacím otvorům, kterými jsou kroužky vybaveny.

  • Kleště na vnitřní kroužky – kroužky jsou určeny k nasazení do otvoru; slouží ke zmenšení průměru kroužku
  • Kleště na vnější kroužky – kroužky se umisťují na hřídel; kleštěmi se jejich průměr zvětšuje

Víte, že…?

Segerovky jsou jiné označení pro pojistné kroužky, které zabraňují posunutí čepů mimo svou osu. Tento typ kroužků je velmi pružný, ale i přesto si dokáží zachovat svůj původní kruhový tvar.

Modré kleště na bílém pozadí

Kleště mohou být rovné nebo zahnuté, iStock / markc212

Dělení kleští podle typu čelistí

Kleště na segrovky se svým vzhledem podobají klasickým kulatým kleštím. Zásadní rozdíl je ale v zúženém konci jejich čelistí, které mají navíc sraženou hranu. O tu se pojistný kroužek zarazí a nedojde k jeho sklouznutí k rukojeti. Čelisti kleští pak mohou být:

  • Rovné – tyto kleště se používají tam, kde je dostatečný prostor pro manipulaci s těmito kleštěmi
  • Zahnuté – zahnuté kleště se používají v těžce přístupných místech nebo stísněných prostorech; kleště se používají ze strany, ne shora
Zahnuté kleště na segrovky
QS70760 Kleště na segrovky zahnuté, vnitřní, dlouhé 60 mm QS70760

S ohledem na toto dělení je možné rozlišit také pevné a vyměnitelné kleště. První varianta je určená pouze pro jeden typ kroužků. V případě druhé možnosti je možné měnit čelisti kleští dle aktuální potřeby, respektive jeden nástroj disponuje jak rovnými, tak zahnutými čelistmi.

Víte, že…?

Kleště segrovky mají svůj původ v roce 1927, kdy je nechal patentovat inženýr Hugo Heiermann. Název je odvozen z německého označení „Seeger-Ring“, respektive jim byl dán podle firmy Seeger-Orbis, která je i v současné době jejich tradičním výrobcem.

Jaký tvar mohou mít

Tyto kleště jsou vždy drobné, sedí tak akorát do ruky. Jejich čelisti jsou jemné a štíhlé, protože slouží k manipulaci s drobnými součástkami. Podle tvaru čelistí, respektive jeho průřezu, je pak možné tyto kleště rozdělit do několika základních typů:

  • Ploché – kleště mají rovné čelisti, které jsou zpravidla ozubené; slouží k pevnějšímu úchopu
  • Půlkulaté – čelisti jsou poměrně pružné a mohou být jak rovné, tak zakřivené nebo zahnuté do různých stupňů; některé modely těchto kleští mohou mí mezi čelistí a kloubem břity navíc, které slouží ke stříhání drátů
  • Kulaté – tyto kleště slouží k ohýbání drátěných ok a také spojování řetízků
Typ čelistiTvar čelisti
RovnéPloché ozubené kleště
 Půlkulaté kleště
 Kulaté kleště
ZahnutéPůlkulaté kleště
 Zakřivené čelisti
 Zahnuté čelisti do úhlu 40°
 Zahnuté čelisti do úhlu 70°
 Zahnuté čelisti do úhlu 90°
Kleště v mužské ruce

Úchop kleští musí být pevný a pohodlný, iStock / TrongNguyen

Další technické parametry

Vnitřní kleště na segrovky
Vorel kleště na ségrovky 160 mm vnitřní TO-43052

Z dalších parametrů, které mají mimo jiné vliv na kvalitu nebo komfort, při jejich používání, patří následující možnosti:

  • Výrobní materiál – zárukou kvality je kalená ocel, díky které kleště vydrží i kroucení, otáčení a ohýbání materiálu aniž by se zlomily i při opravdu tenoučké čelisti
  • Rozměry – důležitá je délka a šířka oceli; má vliv na manipulaci s kleštěmi u jemných nebo těžce dostupných součástek
  • Izolovaná rukojeť – kleště, které používají profese, jako jsou mechanici a elektromechanici by měly mít vždy izolovanou rukojeť, aby nedošlo k případnému úrazu.

Víte, že…?

Vzhledem k tomu, že jsou tyto kleště opravdu drobné, lze je využít i k nejrůznějším ručním pracem. Jmenovat lze např. drátkování, ketlování nebo výrobu bižuterie. V tomto případě je ale vhodné segerové kleště doplnit o dílenské pinzety pro manipulaci s nejmenšími součástkami.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kleště na segrovky?

Kleště na segerovky je nutné vybírat podle aktuálních potřeb. Podle způsobu použití se dělí na kleště na vnitřní nebo vnější kroužky. Čelisti mohou být rovné nebo zahnuté. Jejich tvar pak plochý, půlkulatý nebo kulatý. Z dalších parametrů je důležitý výrobní materiál nebo jejich rozměry.

Pro koho jsou kleště na ségrovky určené?

Může se zdát, že jsou kleště jako kleště, ale není tomu tak. Segerové kleště nejsou určeny pro běžné používání v domácích dílnách. Jedná se o speciální kleště, které využijí zejména řemeslníci. Největší využití pak mají u automechaniků.
Zobrazit kompletní nabídku Kleště na segrovky