Klešťový ampérmetr

Změří elektrický proud ve vodiči.

ca. 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 4 200 CZK

Jak vybrat klešťový ampérmetr

  • Klešťový ampérmetr je speciální typ měřícího zařízení, který měří elektrický proud ve vodiči.
  • Dnešní ampérmetry kromě měření střídavého (AC) zvládnou i měření stejnosměrného (DC) proudu.
  • Důležitým kritériem při výběru ampérmetru je rozevření jeho čelistí.
  • Rozsah ampérmetru udává minimální a maximální elektrický proud, který přístroj změří.
  • Stejně jako další měřící přístroje, tak i klešťové ampérmetry pracují s odchylkou, která se udává v procentech.

Funkce

V minulosti klešťové ampérmetry fungovaly pouze pro měření střídavého proudu v elektrickém obvodu. Ampérmetry se vyráběly pro měření až do stovek kiloampérů (kA) a sloužily například při revizních prohlídkách. Tyto přístroje patří mezi zkoušečky napětí a nabízí mnoho dalších funkcí.

  • Dnešní ampérmetry kromě měření střídavého (AC) zvládnou i měření stejnosměrného (DC) proudu.
  • Některé ampérmetry také umožňují měření teploty v elektrickém obvodu v jednotkách Celsia i Kelvinech. Pokročilé ampérmetry doplňují i funkce klasického multimetru pro zjištění elektrického napětí, odporu a dalších veličin.
S testerem vodivosti
DMM266 Klešťový digitální ampérmetr

Víte, že…?

Moderní klešťové ampérmetry mají kromě rozevíratelných čelistí i klasické „banánky“ určené pro měření napětí nebo zjišťování fáze. V praxi jsou tak čelisti pouze doplňkem k mnoha dalším funkcím přístroje.

Rozevření čelistí

Důležitým kritériem při výběru ampérmetru je rozevření jeho čelistí. Profesionální ampérmetry zvládnou měření až do několika tisíc kiloampérů. Vodiče pod takovým proudem jsou kvůli tomu o mnoho silnější než dráty, se kterými se běžně potkáte.

V obchodech tak najdete celou řadu ampérmetrů, které rozevřenou čelisti kleští od 9 mm až po 60 mm a více. Nejčastější rozevření, se kterým se na ampérmetrech setkáte je mezi 30 až 45 mm. Při výběru si také ověřte, zda výrobce do rozměru počítá i gumovou izolaci čelistí.

Digitální ruční
Voltcraft VC-330

Rozsah

Rozsah ampérmetru udává minimální a maximální elektrický proud, který přístroj změří. Minimální proud zpravidla začíná na 0 A, nicméně existují i levné ampérmetry, které pro přesnou práci vyžadují minimální proud ve vodiči.
Maximální měřené napětí se liší podle kvality a funkcí ampérmetru. Ty nejdokonalejší přístroje zvládnou měření i v několika desítkách tisíc ampérů. Výjimkou ovšem nejsou ani ampérmetry s maximálním měřeným proudem do 1 000 A.

Přesnost

Stejně jako další měřící přístroje, tak i klešťové ampérmetry pracují s odchylkou. Ta se udává v procentech a zjednodušeně lze říci, že čím širší rozevření kleští, tím větší odchylky se od ampérmetru dočkáte.
Kromě šířky čelistí určuje odchylku řada dalších funkcí. Nejnižší odchylku mají klešťové ampérmetry určené pouze pro měření střídavého proudu. S větším množstvím funkcí se tak zvětšuje odchylka přístroje. Roli samozřejmě hraje také cena.

Rozevření čelistí Odchylka
9 – 30 mm ~ 1 %
30 mm – 45 mm ~ 1,5 – 2 %
45 mm – 60 mm ~ 2 – 4 %

Víte, že…?

Klešťové ampérmetry jsou citlivé na vnější elektromagnetické pole. Z tohoto důvodu někdy udávají hodnoty ještě před tím, než obepnou vodič. Pro tyto případy jsou přístroje vybavené funkci nulování, která vynuluje vnější proud a přístroj pak měří pouze proud ve vodiči.

Maximální průměr 30 mm
Fluke 323

Práce s přístrojem

Práce s klešťovým ampérmetrem je snadná a nevyžaduje zvlášní zkušenosti. Podobně jako další elektrotechnické přístroje má ale svoje pravidla, kterých se držte. Díky jejich dodržení dosáhnete přesného měření s minimální odchylkou.

  • Vždy měřte proud pouze na jednom vodiči. Dva vodiče mohou mít protisměrný proud a jejich účinky se v elektromagnetickém poli ruší.
  • Měřený vodič vždy veďte středem čelistí kleští. V těchto místech je měření nejpřesnější.
  • Při umístění vodiče do čelistí kleští dbejte na to, aby čelisti byly kolmo k vodiči. Stejně jako v předchozím bodě, tak i takto snížíte odchylku při měření na minimum.

Stejně jako při jiné práci s elektřinou dodržujte bezpečnostní zásady. Za žádných okolností se nedotýkejte živých vodičů a pracujte pouze s izolovanými vodiči. Jestliže rozpojujete vodiče, vypněte proud na jističi a vše prověřte zkoušečkou.

Klešťový multimetr
Emos MD-410C M0400

Cena

Cenu přístroje určuje počet funkcí a také využití. Nejlevnější klešťové ampérmetry pořídíte za několik set korun. Zmiňovaný Parkside najdete kolem 500 Kč. Střední třída klešťových ampérmetrů se pohybuje mezi 2 000 až 3 000 Kč. Ty nejdražší ampérmetry určené pro profesionální využití seženete od 4 500 Kč a více. Není ovšem výjimkou, že cena profesionálního ampérmetru přesahuje i 7 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je klešťový ampérmetr?

Klešťový ampérmetr je speciální typ měřícího zařízení, který měří elektrický proud ve vodiči. Díky rozeviratelným čelistem kleští měření nevyžaduje rozpojení elektrického obvodu. Ampérmetr se skládá z měřícího transformátoru proudu, jehož magnetický obvod lze právě díky rozevíracím čelistem otevřít a obemknout jimi vodič. Na magnetický obvod je dále připojené sekundární vinutí s magnetoelektrikým ampérmetrem a usměřňovačem, který je cejchovaný pro přesné měření hodnoty proudu.

Jak vybrat klešťový ampérmetr?

Klešťové ampérmetry nabízí celá řada výrobců, kteří se liší kvalitou, funkcemi a cenou. Pokud sháníte běžný multimetr s měřícími kleštěmi, sáhněte po značce Parkside, která nabízí kvalitní nářadí pro domácí kutily. Pro náročnější uživatele jsou tu značky Yato a Emos. Jejich přístroje nabízejí měření střídavého a jednosměrného proudu a na rozdíl od levných značek mají malou odchylku při měření. Pro náročné uživatele, revizní techniky a elektrikáře jsou tu pak značky Fluke, Testo a Kyoritsu. Ty nabízejí pokročilé přístroje s minimální odchylkou a širokým proudovým rozpětím.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S testerem vodivosti
Digitální ruční
Maximální průměr 30 mm
Klešťový multimetr
Unikítní
Do malého prostoru
Image
Produkt
DMM266 Klešťový digitální ampérmetr
Voltcraft VC-330
Fluke 323
Emos MD-410C M0400
KEW 2300R
Kyoritsu KEW 2300R, AC/DC
Cena ca. 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 1 400 CZK ca. 4 400 CZK ca. 4 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.