Zkoušečka napětí

Pro profesionály i kutily.

ca. 300 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat zkoušečku napětí?

 • Zkoušečku napětí můžete najít také pod názvem fázovka. Jedná se o jednoduchý přístroj, který slouží ke zjištění a kontrole napětí.
 • Zkoušečka je malé a jednoduché zařízení, které se vejde i do kapsy, takže ho můžete mít stále při sobě.
 • Využijí ji nejen elektrikáři, ale občas se hodí i v běžné domácnosti, zvlášť pokud ji obývá domácí kutil.

Typy

Zkoušečky napětí můžete rozdělit do dvou obecných kategorií:

Elektromagnetické

Tyto zkoušečky se na trhu začaly objevovat jako první, mají tedy dlouhou tradici a kupodivu jsou stále oblíbené. Pracují na elektromagnetickém principu. Jsou vhodné pro měření vyšších hodnot. Velkou nevýhodou je fakt, že tyto zkoušečky odebírají poměrně vysoký proud, takže může docházet k přehřátí přístroje. Po měření je tedy nutné nechat přístroj vychladnout, aby nedošlo k jeho poškození. Toto ale nemusí vadit při používání v domácnosti, protože je nebudete využívat tak často, jako při výkonu profese. Co ale vadit bude, je fakt, že tato zkoušečka nemusí být z těch nejbezpečnějších, protože může dojít k přenosu nebezpečného proudu.

Test baterií
UNI-T UT131B

Elektronické

Jedná se o moderní přístroje, které vynikají robustní a kompaktní konstrukcí, díky které jsou odolnější proti rozbití. Pracují s nízkým vstupním proudem a to je dělá, oproti elektromagnetickým, výrazně bezpečnější. Není třeba je po použití ochlazovat. Měří poměrně velký rozsah hodnot elektrického napětí. Ze záporů stojí za zmínku možnost falešného měření u vodičů, které nejsou pod proudem.

  Výhody Nevýhody
Elektromagnetické Měří vyšší napětí Nelze použít k testování obvodu s napětím nižším než cca 100 V. Mohou zatěžovat měřený obvod, případně ho rušit. Může docházet k přehřátí přístroje. Malá bezpečnost.
Elektronické Odolnější proti rozbití. Bezpečné používání. Široký rozsah měření – jak nízké, tak vysoké napětí. Může falešně signalizovat napětí ve vodiči, který není pod proudem.

Další dělení, se kterým se pravděpodobně setkáte je následující:

 • Voltmetry – měří velikost nebo úbytek elektrického napětí, hodnoty zobrazuje ve voltech
Odolná
UNI-T UT18C
 • Ampérmetry – tyto přístroje zobrazují velikost protékajícího elektrického proudu v ampérech
 • Multimetry – opět se jedná o měřicí přístroje, které ale slučují měření více veličin najednou

Víte, že…?

Zkoušečka napětí je známá též jako vadaska.

Rozsah napětí

Tento údaj říká, v jakém rozmezí zkoušečka změří hodnotu střídavého nebo stejnosměrného elektrického proudu. Čím větší rozsah, tím víc možností k měření máte. Na našem trhu najdete zkoušečky, které měří asi od 6 V do 1000 V

Měřič spotřeby
Geti PM001
 • Měření do 250 V nabízí zkoušečky, které jsou vhodné pro elektromontáže a můžou se použít pro živé i neživé části síťového obvodu.
 • Přístroje, které měří nad 250 V, využijete i v domácnosti na měření hodnot elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Vzhled

Respektive ergonomické provedení přístroje, které zaručí bezproblémovou manipulaci. Vhodné je, pokud má zkoušečka pogumovaný povrch, který pomáhá nejen správnému ale hlavně bezpečnému držení přístroje při měření.

Víte, že…?

Pro bezpečnost při práci s elektrickým proudem je dobré se nesnažit ušetřit ani na vstupním příslušenství jako jsou kabely nebo sondy. Může docházet k selhání materiálů, které jsou původně určeny k tomu, aby vás chránili, protože právě toto příslušenství držíte při práci ve své ruce.

Klešťová
UNI-T UT210E

Vlastnosti

Zkoušečky mohou mít různý vzhled, různý tvar, ale je několik užitečných vlastnosti, na které byste se při jejím výběru měli zaměřit.

 • Displej, který zobrazí naměřené hodnoty případně jiné informace. Zkoušečky bez displeje signalizují proud diodou nebo zvukovým signálem, ale nezjistíte konkrétní údaje.
 • Další indikátory mohou upozornit např. na druh napětí, polaritu, fázi, ale také na nutnost vyměnit nebo nabít baterii.
 • Při nákupu hledejte na přístroji označení kategorie IEC (např. CAT II, CATIII)
 • Některé zkoušečky nabízí i bezkontaktní měření, které je asi nejbezpečnější
 • Příjemný bonus může být příslušenství, respektive měřící kabely
 • Užitečná funkce je také ochrana proti přetížení, interní paměť nebo integrovaný záložní akumulátor
Bezkontaktní
FLUKE 2AC

Ceny a výrobci

Nejlevnější zkoušečky napětí koupíte v řádu desítek korun, respektive ta úplně nejlevnější v nabídce je za cenu 13,- Kč. Tyto levné přístroje mají podobu klasického šroubováku, připomínají propisku nebo digitální teploměr. Poslední jmenované mohou mít i LCD displej. Většina nabízí rozpětí pro měření cca 12 – 500 V. Signalizace je optická. Z výrobců lze jmenovat Extol, Solight nebo Orno.

Od 100,- Kč do 1000,- Kč koupíte např. panelové ampérmetry, ale také první multimetry vybavené LCD displejem nebo např. funkcí automatického vypnutí. V nabídce jsou také USB měřiče napětí a proudu. Kolem 300,- Kč objevíte zkoušečky, které měří podle standartu CAT II. Patří sem výrobce Yato, Neven a Emos.

Dá se říct, že pro běžné použití si zcela jistě vyberete zkoušečku do 1000,- Kč. Pak už se dá mluvit o poloprofesionálních a profesionálních přístrojích, jejichž pořizovací cena se může vyšplhat i do stovek tisíc.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zkoušečku napětí?

Modernější jsou elektronické zkoušečky, které jsou odolné i bezpečné. Multimetry Vám umožní měřit proud i napětí. Do domácnosti se hodí přístroje, k které měří nad 250 V. Těmi změěříte elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Jak odolné by měly přístroje být?

Krytí IP64 je ochrana proti prachu případně stříkající vodě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Test baterií
Odolná
Měřič spotřeby
Klešťová
Bezkontaktní
Image
Produkt
UNI-T UT131B
UNI-T UT18C
Geti PM001
UNI-T UT210E
FLUKE 2AC
Přenosný
Klešťový
Typ měřiče
multimetry
zkoušečka
měřič spotřeby
multimetry
střídavé napětí
Cena ca. 300 CZK ca. 1 100 CZK ca. 300 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.