Nejlepší zkoušečky napětí 2024 a jak vybrat

Pro profesionály i kutily.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Zkoušečka napětí VT-110 plochý šroubovák Emos M0018

Jak vybrat zkoušečku napětí?

  • Zkoušečku napětí můžete najít také pod názvem fázovka. Jedná se o jednoduchý přístroj, který slouží ke zjištění a kontrole napětí.
  • Zkoušečka je malé a jednoduché zařízení, které se vejde i do kapsy, takže ho můžete mít stále při sobě.
  • Využijí ji nejen elektrikáři, ale občas se hodí i v běžné domácnosti, zvlášť pokud ji obývá domácí kutil.

Zkoušečka napětí - náš výběr

CROMWELL Zkoušečka napětí profesionální 6, 12 a 24 V (KEN5031060K)
Zobrazit více
Zkoušečka napětí je nástroj určený k měření elektrického napětí a kontrole elektrických obvodů. Slouží ke zjišťování přítomnosti napětí ve vodičích, zásuvkách a dalších elektrických zařízeních. Pro vyšší přesnost měření je dobré zvolit zkoušečku s digitálním displejem a širokým rozsahem měření napětí.
Zobrazit méně
MAGG Zkoušečka napětí 500ACDC s LCD displejem
Výrobce: Magg
Zobrazit více
Zkoušečka napětí je nástroj nezávislého zkoušitele, který slouží k zjišťování přítomnosti elektrického napětí v různých typech elektrických zařízení. Tento přístroj poskytuje informace o hodnotě napětí v rozmezí specifikovaném výrobcem a umožňuje uživatelům provádět základní diagnostiku elektrických systémů. Vzhledem ke svým technickým vlastnostem a zaručené přesnosti je užitečným pomocníkem při rozhodování o opravách nebo údržbě elektrických instalací.
Zobrazit méně

Zkoušečky napětí a fází

UNI-T UT18C
přečíst recenzi
Výrobce: Uni-t
Typ měřiče: multimetry
Měřič napětí do: 690 V
Přenosné: ano
Digitální: ano
Zobrazit více
Výrobek UNI-T UT18C je zkoušečka napětí umožňující rychlé testování střídavého a stejnosměrného napětí. Přístroj nabízí měření v rozvodech jednofázových či třífázových a testy sledu fází, proudových chráničů a vodivosti. Dále disponuje LED diodami, LCD displejem a certifikace je IP65.
Zobrazit méně
FLUKE T150/VDE 12..690V
přečíst recenzi
Výrobce: Fluke
Zobrazit více
Testovač napětí Fluke T150/VDE nabízí čtyři možnosti detekce stejnosměrného a střídavého napětí s rozsahem měření 6 V - 690 V. Vyznačuje se dvoupólovým provedením a praktickou konstrukcí, která splňuje evropskou normu EN 61243-3: 2010. Displej ukazuje naměřené hodnoty a odpor do 1999 Ω, zatímco indikátor opotřebení díky technologii WearGuard™ umožňuje monitorování izolace.
Zobrazit méně
RAMI Zkoušečka Z10
přečíst recenzi
Zobrazit více
RAMI Z10 zkoušečka napětí, sloužící k měření stejnosměrného a střídavého napětí, je vyrobena z neobyčejně odolného materiálu. Disponuje zkušebními hroty a napěťovým děličem pro optoelektronickou signalizaci. Měření lze provádět různými způsoby s napětím v rozmezí 12V-400V AC/DC. Frekvence dosahuje až 60Hz a odolnost proti špičkovému napětí je 4kV.
Zobrazit méně

Zkoušečky napětí Fluke

FLUKE T150/VDE 12..690V
přečíst recenzi
Výrobce: Fluke
Zobrazit více
Testovač napětí Fluke T150/VDE nabízí čtyři možnosti detekce stejnosměrného a střídavého napětí s rozsahem měření 6 V - 690 V. Vyznačuje se dvoupólovým provedením a praktickou konstrukcí, která splňuje evropskou normu EN 61243-3: 2010. Displej ukazuje naměřené hodnoty a odpor do 1999 Ω, zatímco indikátor opotřebení díky technologii WearGuard™ umožňuje monitorování izolace.
Zobrazit méně
FLUKE T150
Výrobce: Fluke
Zobrazit více
Měřič napětí je nástroj pro přesné zjišťování hodnot napětí na různých součástkách a obvodech. Ideální pro elektrikáře, techniky, studenty či bastlíře. Tento přístroj umožňuje měřit stejnosměrné i střídavé napětí v rozsahu několika voltů až tisíců voltů. Bezpečnost uživatele je zajištěna pomocí izolace a ochranných prvků.
Zobrazit méně
FLUKE T130
přečíst recenzi
Výrobce: Fluke
Zobrazit více
Tato zkoušečka napětí je nástroj určený pro zjišťování elektrického napětí ve vodičích a zařízeních. Slouží ke zkoumání napětí v rozsahu od (vložte číslo) V do (vložte číslo) V a umožňuje rychlé a přesné vyhodnocení stavu elektrického zařízení.
Zobrazit méně
FLUKE T110/VDE 12..690V
přečíst recenzi
Výrobce: Fluke
Zobrazit více
Testovač napětí a spojitosti FLUKE T110/VDE nabízí rozsah měření napětí od 12 do 690 V střídavého i stejnosměrného. Je odolný vůči vnějším vlivům díky krytí IP64 a splňuje bezpečnostní kategorie CAT III 690 V a CAT IV 600 V. Ovládání probíhá dvěma tlačítky a hmotnost přístroje je 280 g.
Zobrazit méně

Bezkontaktní zkoušečky napětí

N.G. Elektro Zkoušečka napětí TESTBOY 11
Výrobce: NG TOOL
Zobrazit více
Zkoušečka napětí je nástroj určený k detekci a měření elektrického napětí ve vodičích a elektrických zařízeních. Umožňuje bezpečnou kontrolu střídavého (AC) i stejnosměrného (DC) napětí v rozmezí specifikovaných hodnot (např. 12-1000 V AC/DC). Tento přístroj může obsahovat i další funkce, jako je test kontinuity a závěrečný zvon.
Zobrazit méně
REBEL RB-02
Výrobce: Rebel
Zobrazit více
Zkoušečka napětí je nástroj pro rychlou detekci přítomnosti elektrického napětí v obvodu. Umožňuje bezpečnou a spolehlivou kontrolu napětí na zásuvkách, vodičích či elektronických komponentách. Tento nástroj je vybaven indikátorem napětí, který informuje uživatele o přítomnosti napětí pomocí zobrazení či akustického signálu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zkoušečka napětí

Jak vybrat zkoušečku napětí?

Typy

Zkoušečky napětí můžete rozdělit do dvou obecných kategorií:

Elektromagnetické

Tyto zkoušečky se na trhu začaly objevovat jako první, mají tedy dlouhou tradici a kupodivu jsou stále oblíbené. Pracují na elektromagnetickém principu. Jsou vhodné pro měření vyšších hodnot. Velkou nevýhodou je fakt, že tyto zkoušečky odebírají poměrně vysoký proud, takže může docházet k přehřátí přístroje. Po měření je tedy nutné nechat přístroj vychladnout, aby nedošlo k jeho poškození. Toto ale nemusí vadit při používání v domácnosti, protože je nebudete využívat tak často, jako při výkonu profese. Co ale vadit bude, je fakt, že tato zkoušečka nemusí být z těch nejbezpečnějších, protože může dojít k přenosu nebezpečného proudu.

Elektronické

Jedná se o moderní přístroje, které vynikají robustní a kompaktní konstrukcí, díky které jsou odolnější proti rozbití. Pracují s nízkým vstupním proudem a to je dělá, oproti elektromagnetickým, výrazně bezpečnější. Není třeba je po použití ochlazovat. Měří poměrně velký rozsah hodnot elektrického napětí. Ze záporů stojí za zmínku možnost falešného měření u vodičů, které nejsou pod proudem.

 VýhodyNevýhody
ElektromagnetickéMěří vyšší napětíNelze použít k testování obvodu s napětím nižším než cca 100 V. Mohou zatěžovat měřený obvod, případně ho rušit. Může docházet k přehřátí přístroje. Malá bezpečnost.
ElektronickéOdolnější proti rozbití. Bezpečné používání. Široký rozsah měření – jak nízké, tak vysoké napětí.Může falešně signalizovat napětí ve vodiči, který není pod proudem.
Muž zkouší napětí v zásuvce pomocí testovacího pera

V domácnostech si můžete vystačit i s testovacím perem, iStock / Andrii Atanov


Další dělení, se kterým se pravděpodobně setkáte je následující:

  • Voltmetry – měří velikost nebo úbytek elektrického napětí, hodnoty zobrazuje ve voltech
  • Ampérmetry – tyto přístroje zobrazují velikost protékajícího elektrického proudu v ampérech
  • Multimetry – opět se jedná o měřicí přístroje, které ale slučují měření více veličin najednou

Víte, že…?

Zkoušečka napětí
Zkoušečka napětí VT-110 plochý šroubovák Emos M0018

Zkoušečka napětí je známá též jako vadaska.

Rozsah napětí

Tento údaj říká, v jakém rozmezí zkoušečka změří hodnotu střídavého nebo stejnosměrného elektrického proudu. Čím větší rozsah, tím víc možností k měření máte. Na našem trhu najdete zkoušečky, které měří asi od 6 V do 1000 V

  • Měření do 250 V nabízí zkoušečky, které jsou vhodné pro elektromontáže a můžou se použít pro živé i neživé části síťového obvodu.
  • Přístroje, které měří nad 250 V, využijete i v domácnosti na měření hodnot elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Vzhled

Respektive ergonomické provedení přístroje, které zaručí bezproblémovou manipulaci. Vhodné je, pokud má zkoušečka pogumovaný povrch, který pomáhá nejen správnému ale hlavně bezpečnému držení přístroje při měření.

Víte, že…?

Zkoušečky napětí a fází
Fluke T110/VDE Zkoušečka napětí, propojení a sledu fází (AC/DC do 690 V)

Pro bezpečnost při práci s elektrickým proudem je dobré se nesnažit ušetřit ani na vstupním příslušenství jako jsou kabely nebo sondy. Může docházet k selhání materiálů, které jsou původně určeny k tomu, aby vás chránili, protože právě toto příslušenství držíte při práci ve své ruce.

Žáci pracují se zkoušečkou napětí

Zkoušečka napětí se může hodit na mnoha místech, iStock / demaerre

Vlastnosti

Zkoušečky mohou mít různý vzhled, různý tvar, ale je několik užitečných vlastnosti, na které byste se při jejím výběru měli zaměřit.

  • Displej, který zobrazí naměřené hodnoty případně jiné informace. Zkoušečky bez displeje signalizují proud diodou nebo zvukovým signálem, ale nezjistíte konkrétní údaje.
  • Další indikátory mohou upozornit např. na druh napětí, polaritu, fázi, ale také na nutnost vyměnit nebo nabít baterii.
  • Při nákupu hledejte na přístroji označení kategorie IEC (např. CAT II, CATIII)
  • Některé zkoušečky nabízí i bezkontaktní měření, které je asi nejbezpečnější
  • Příjemný bonus může být příslušenství, respektive měřící kabely
  • Užitečná funkce je také ochrana proti přetížení, interní paměť nebo integrovaný záložní akumulátor

Ceny a výrobci

Nejlevnější zkoušečky napětí koupíte v řádu desítek korun, respektive ta úplně nejlevnější v nabídce je za cenu 13,- Kč. Tyto levné přístroje mají podobu klasického šroubováku, připomínají propisku nebo digitální teploměr. Poslední jmenované mohou mít i LCD displej. Většina nabízí rozpětí pro měření cca 12 – 500 V. Signalizace je optická. Z výrobců lze jmenovat Extol, Solight nebo Orno.

Zkoušečky napětí Fluke
FLUKE T150/VDE 12..690V

Od 100,- Kč do 1000,- Kč koupíte např. panelové ampérmetry, ale také první multimetry vybavené LCD displejem nebo např. funkcí automatického vypnutí. V nabídce jsou také USB měřiče napětí a proudu. Kolem 300,- Kč objevíte zkoušečky, které měří podle standartu CAT II. Patří sem výrobce Yato, Neven a Emos.

Dá se říct, že pro běžné použití si zcela jistě vyberete zkoušečku do 1000,- Kč. Pak už se dá mluvit o poloprofesionálních a profesionálních přístrojích, jejichž pořizovací cena se může vyšplhat i do stovek tisíc.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zkoušečku napětí?

Modernější jsou elektronické zkoušečky, které jsou odolné i bezpečné. Multimetry Vám umožní měřit proud i napětí. Do domácnosti se hodí přístroje, k které měří nad 250 V. Těmi změěříte elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Jak odolné by měly přístroje být?

Krytí IP64 je ochrana proti prachu případně stříkající vodě.
Zobrazit kompletní nabídku Zkoušečka napětí