Nejlepší zkoušečky napětí 2024 a jak vybrat

Pro profesionály i kutily.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HADEX Zkoušečka napětí AC/DC 110-500V

Jak vybrat zkoušečku napětí?

 • Zkoušečku napětí můžete najít také pod názvem fázovka. Jedná se o jednoduchý přístroj, který slouží ke zjištění a kontrole napětí.
 • Zkoušečka je malé a jednoduché zařízení, které se vejde i do kapsy, takže ho můžete mít stále při sobě.
 • Využijí ji nejen elektrikáři, ale občas se hodí i v běžné domácnosti, zvlášť pokud ji obývá domácí kutil.

Zkoušečka napětí - náš výběr

Zkoušečky napětí a fází

Zkoušečky napětí Fluke

Bezkontaktní zkoušečky napětí

Zobrazit kompletní nabídku zkoušeček napětí

Jak vybrat zkoušečku napětí?

 • Zkoušečku napětí můžete najít také pod názvem fázovka. Jedná se o jednoduchý přístroj, který slouží ke zjištění a kontrole napětí.
 • Zkoušečka je malé a jednoduché zařízení, které se vejde i do kapsy, takže ho můžete mít stále při sobě.
 • Využijí ji nejen elektrikáři, ale občas se hodí i v běžné domácnosti, zvlášť pokud ji obývá domácí kutil.

Typy

Zkoušečky napětí můžete rozdělit do dvou obecných kategorií:

Elektromagnetické

Tyto zkoušečky se na trhu začaly objevovat jako první, mají tedy dlouhou tradici a kupodivu jsou stále oblíbené. Pracují na elektromagnetickém principu. Jsou vhodné pro měření vyšších hodnot. Velkou nevýhodou je fakt, že tyto zkoušečky odebírají poměrně vysoký proud, takže může docházet k přehřátí přístroje. Po měření je tedy nutné nechat přístroj vychladnout, aby nedošlo k jeho poškození. Toto ale nemusí vadit při používání v domácnosti, protože je nebudete využívat tak často, jako při výkonu profese. Co ale vadit bude, je fakt, že tato zkoušečka nemusí být z těch nejbezpečnějších, protože může dojít k přenosu nebezpečného proudu.

Elektronické

Jedná se o moderní přístroje, které vynikají robustní a kompaktní konstrukcí, díky které jsou odolnější proti rozbití. Pracují s nízkým vstupním proudem a to je dělá, oproti elektromagnetickým, výrazně bezpečnější. Není třeba je po použití ochlazovat. Měří poměrně velký rozsah hodnot elektrického napětí. Ze záporů stojí za zmínku možnost falešného měření u vodičů, které nejsou pod proudem.

 VýhodyNevýhody
ElektromagnetickéMěří vyšší napětíNelze použít k testování obvodu s napětím nižším než cca 100 V. Mohou zatěžovat měřený obvod, případně ho rušit. Může docházet k přehřátí přístroje. Malá bezpečnost.
ElektronickéOdolnější proti rozbití. Bezpečné používání. Široký rozsah měření – jak nízké, tak vysoké napětí.Může falešně signalizovat napětí ve vodiči, který není pod proudem.
Muž zkouší napětí v zásuvce pomocí testovacího pera

V domácnostech si můžete vystačit i s testovacím perem, iStock / Andrii Atanov


Další dělení, se kterým se pravděpodobně setkáte je následující:

 • Voltmetry – měří velikost nebo úbytek elektrického napětí, hodnoty zobrazuje ve voltech
 • Ampérmetry – tyto přístroje zobrazují velikost protékajícího elektrického proudu v ampérech
 • Multimetry – opět se jedná o měřicí přístroje, které ale slučují měření více veličin najednou

Víte, že…?

Zkoušečka napětí
HADEX Zkoušečka napětí AC/DC 110-500V

Zkoušečka napětí je známá též jako vadaska.

Rozsah napětí

Tento údaj říká, v jakém rozmezí zkoušečka změří hodnotu střídavého nebo stejnosměrného elektrického proudu. Čím větší rozsah, tím víc možností k měření máte. Na našem trhu najdete zkoušečky, které měří asi od 6 V do 1000 V

 • Měření do 250 V nabízí zkoušečky, které jsou vhodné pro elektromontáže a můžou se použít pro živé i neživé části síťového obvodu.
 • Přístroje, které měří nad 250 V, využijete i v domácnosti na měření hodnot elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Vzhled

Respektive ergonomické provedení přístroje, které zaručí bezproblémovou manipulaci. Vhodné je, pokud má zkoušečka pogumovaný povrch, který pomáhá nejen správnému ale hlavně bezpečnému držení přístroje při měření.

Víte, že…?

Zkoušečky napětí a fází
UNI-T UT18C

Pro bezpečnost při práci s elektrickým proudem je dobré se nesnažit ušetřit ani na vstupním příslušenství jako jsou kabely nebo sondy. Může docházet k selhání materiálů, které jsou původně určeny k tomu, aby vás chránili, protože právě toto příslušenství držíte při práci ve své ruce.

Žáci pracují se zkoušečkou napětí

Zkoušečka napětí se může hodit na mnoha místech, iStock / demaerre

Vlastnosti

Zkoušečky mohou mít různý vzhled, různý tvar, ale je několik užitečných vlastnosti, na které byste se při jejím výběru měli zaměřit.

 • Displej, který zobrazí naměřené hodnoty případně jiné informace. Zkoušečky bez displeje signalizují proud diodou nebo zvukovým signálem, ale nezjistíte konkrétní údaje.
 • Další indikátory mohou upozornit např. na druh napětí, polaritu, fázi, ale také na nutnost vyměnit nebo nabít baterii.
 • Při nákupu hledejte na přístroji označení kategorie IEC (např. CAT II, CATIII)
 • Některé zkoušečky nabízí i bezkontaktní měření, které je asi nejbezpečnější
 • Příjemný bonus může být příslušenství, respektive měřící kabely
 • Užitečná funkce je také ochrana proti přetížení, interní paměť nebo integrovaný záložní akumulátor

Ceny a výrobci

Nejlevnější zkoušečky napětí koupíte v řádu desítek korun, respektive ta úplně nejlevnější v nabídce je za cenu 13,- Kč. Tyto levné přístroje mají podobu klasického šroubováku, připomínají propisku nebo digitální teploměr. Poslední jmenované mohou mít i LCD displej. Většina nabízí rozpětí pro měření cca 12 – 500 V. Signalizace je optická. Z výrobců lze jmenovat Extol, Solight nebo Orno.

Zkoušečky napětí Fluke
FLUKE T150/VDE 12..690V

Od 100,- Kč do 1000,- Kč koupíte např. panelové ampérmetry, ale také první multimetry vybavené LCD displejem nebo např. funkcí automatického vypnutí. V nabídce jsou také USB měřiče napětí a proudu. Kolem 300,- Kč objevíte zkoušečky, které měří podle standartu CAT II. Patří sem výrobce Yato, Neven a Emos.

Dá se říct, že pro běžné použití si zcela jistě vyberete zkoušečku do 1000,- Kč. Pak už se dá mluvit o poloprofesionálních a profesionálních přístrojích, jejichž pořizovací cena se může vyšplhat i do stovek tisíc.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zkoušečku napětí?

Modernější jsou elektronické zkoušečky, které jsou odolné i bezpečné. Multimetry Vám umožní měřit proud i napětí. Do domácnosti se hodí přístroje, k které měří nad 250 V. Těmi změěříte elektrické sítě nebo třeba proudu v baterii auta.

Jak odolné by měly přístroje být?

Krytí IP64 je ochrana proti prachu případně stříkající vodě.
Zobrazit kompletní nabídku zkoušeček napětí