Kojící polštář

Pro pohodlí maminky i miminka.

ca. 1 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat kojící polštář

 • Kojící nebo také těhotenský polštář je pomůcka, která pomůže nastávajícím maminkám zpříjemnit spánek a usnadní kojení.
 • Při výběru polštáře je nutné zaměřit se pouze na několik málo parametrů. Patří sem volba náplně, velikost, design a také cena.
 • Při výběru polštáře je nutné zaměřit se pouze na několik málo parametrů. Patří sem volba náplně, velikost, design a také cena.

Využití

Kojící nebo také těhotenský polštář je pomůcka, která pomůže nastávajícím maminkám zpříjemnit spánek, usnadní kojení, které bývá zejména u novorozenců komplikované a zdlouhavé, a také poslouží jako hnízdečko pro miminko, kdy ho můžete použít v postýlce, nebo i jako zábranu před spadnutím například z postele nebo gauče. Využijete je při polohování novorozence, většímu dítěti pak zajistí oporu při sezení.

Výhody

Díky tomuto polštáři můžete při kojení sedět pohodlně a uvolněně a zaujmout vzpřímenou polohu. Tak budete šetřit zádové a břišní svaly a vyhnete se také tuhnutí šíje. Při kojení ho využijete ve všech polohách – vsedě, vleže, ale i při bočním držení.

Česká značka
Kojící polštáře Matýsek Kojící polštář MAXI PUNTÍK dvoubarevný BÉŽOVÝ
 • Kojící polštář lze použít jako relaxační pomůcku již během těhotenství a to zejména v posledním trimestru, kdy je spaní s velkým břichem nepohodlné. Díky němu budete moci zvolit i jinou polohu než spaní na boku.
 • Polštář pomáhá při spaní na boku udržovat kolena od sebe, tím se zlepšuje postavení namáhaných kyčlí. Nastávající maminka si o něj může opřít bříško, nebo ho různě vypodložit tak, aby bylo spaní nebo odpočívání pohodlné.
 • Tomuto pomocníkovi se říká umělá děloha. Používá se k vyplnění velkého prostoru kolem miminka. To se pak cítí v bezpečí, je klidnější a spokojenější. Malé polštáře se používají také v inkubátorech.
Universální
NEW BABY kojící polštář ve tvaru C hvězdy šedé

Jak vybrat

Při výběru polštáře je nutné zaměřit se pouze na několik málo parametrů. Patří sem volba náplně, velikost, design a také cena. Důležité je i to, abyste polštář koupili u prověřeného prodejce, u kterého nehrozí protržení obalu. Pokud k tomu dojde, může být takový výrobek nebezpečný zejména pro miminko, které může obsah polštáře vdechnout.

Náplň

Co se týká náplně, je ideální vybírat takový, který umožňuje množství náplně doplňovat nebo ubírat podle potřeby. Každá náplň má svoje výhody i nevýhody. Duté vlákno poskytne lepší oporu, do kuliček miminko krásně zapadne.

Kojící polštář je nejčastěji naplněn EPS mikrokuličkami různých rozměrů. Další varianta je pak PES kuličkové duté vlákno. Povlak polštáře je vyroben ze 100% bavlny a lze ho prát v pračce. Mezi další materiály pak patří froté nebo fleece. Myslete na to, že budete muset polštář, nebo alespoň povlak často prát, je proto dobré k polštáři přikoupit i několik povlaků, které můžete měnit dle potřeby.

Bavlněný
Baby Matex Kojící polštář Moon Muslin

Kojící polštáře jsou k dostání v různých barevných provedeních a lze na ně dokoupit i náhradní povlak. Většina polštářů má na koncích tkaničky ke svázání. Díky nim pak snadno vyrobíte hnízdečko pro miminko.

Víte, že…?

Některé polštáře jsou opatřeny suchým zipem, díky kterému můžete polštář připnout k tělu. Setkat se můžete i s kapsičkami na různé potřeby.

EPS kuličky

Díky této náplni lze tvar polštáře upravit podle vašich aktuálních požadavků. EPS kuličky nejsou chemicky čištěné a jsou zdravotně nezávadné. Nevýhodou této náplně je zejména to, že se časem slehne, a to až o 10%. Proto jsou polštáře opatřeny zipem, díky kterému můžete výplň regulovat podle potřeby. V případě, že by došlo k protržení obalu, může dojít k úniku kuliček. Pak zde hrozí nebezpečí vdechnutí a to zejména u miminka.

Extra dlouhý
Ceba Kojící polštář Cebuška PHYSIO Duo Mráčky

Je také dobré vědět, že polštáře plněné těmito kuličkami jemně šustí. Je to způsobeno tím, že se kuličky v polštáři takzvaně přelévají, což může být pro někoho rušivé.

Mezi další kuličkové náplně patří tzv. Sypek nebo Kvalitex. Tyto kuličky jsou vyrobeny z dutého vlákna. Mezi jejich výhody patří to, že jsou navzájem soudržné, což znamená, že se v polštáři nesypou tak jako EPS kuličky a také nešustí.

PES kuličkové duté vlákno

Tato výplň připomíná svým vzhledem vatu. Polštáře odolávají slehnutí, jsou lehké a krásně se přizpůsobí tvaru těla. Velkou výhodou je, že ho lze celý vyprat v pračce. Duté vlákno je navíc antialergenní a vytváří prostředí, které není vhodné pro roztoče. I v tomto případě je možné množství náplně měnit podle potřeby. Duté vlákno je možné dokoupit. Velkou výhodou této náplně je, že nešustí, nebudete tedy vás ani miminko rušit při spánku. Náplň z vlákna patří proto k těm nejvíce oblíbeným.

Tvarující
Scamp Kojící polštář mouse

Pohankové slupky

Tato přírodní náplň se dobře přizpůsobí tvaru těla a neztrácí objem. Mezi nevýhody náplně patří hmotnost, která se může vyšplhat až na 6 kg a je tedy nutné počítat s obtížnější manipulací.

Špaldové slupky

Náplň má podobné vlastnosti jako polštáře s pohankovými slupkami, je ale více vzdušná a tedy lehčí. Hmotnost těchto polštářů může být až 4 kg.

Víte, že…?

V případě, že zvolíte přírodní náplň, musíte počítat s tím, že slupky jsou celkem hlučné. Přírodní náplně neabsorbují vlhkost a jsou tedy zdravější a ekologičtější.

Rozměry a tvar

Před samotnou koupí je nutné vědět, jak ho chcete používat. Polštáře jsou vyráběny v různých velikostech. Menší rozměr poslouží pouze jako praktická pomůcka při kojení, větší pak využijete již v těhotenství a to zejména při spaní. Někteří výrobci pak nabízí i velké rozměry, kdy lze polštář využít zejména při kojení dvojčat.

 • V případě, že zvolíte polštář i jako relaxační pomůcku v době těhotenství, měla by jeho celková délka odpovídat zhruba vaší výšce.
 • Pří výšce 170 cm je tedy vhodné volit velikost polštáře 165 a více centimetrů.
 • Některé polštáře se prodávají v sadě s polohovacím klínem, ty jsou vhodné pro polohování dětí po jídle, při zahlenění, nebo pokud miminko trpí refluxem.
 • Samostatně lze klín použít jako rehabilitační pomůcku.

Volba velikosti polštáře nemá žádný vliv na samotné kojení a správné přisátí miminka. Nezajistí ani to, jestli z něj bude miminko sjíždět nebo se bude přehřívat. Je ale důležitá, pokud ho budete chtít používat také jako relaxační polštář.

Je tedy na vás, jestli upřednostníte spíše těhotenský nebo kojící polštář. Zvolit pak můžete také kombinovaný.

Těhotenský polštář

Tyto polštáře jsou označovány jako MAXI nebo také EXTRA. Jejich délka se pohybuje v rozmezí 150 – 220 cm. Jsou uzpůsobeny tak, aby jeden konec podpíral hlavu a druhý byl pohodlně umístěn mezi nohy. Tyto polštáře jsou různě tvarované. Jsou velice pohodlné, ale pro kojení ne tak úplně praktické, samozřejmě, že s trochou trpělivosti a cviku poslouží i jako kojící polštář.

Multifunkční polštáře

I tyto polštáře jsou dlouhé, na rozdíl od těch těhotenských jsou ale užší. Lze je používat jako relaxační pomůcku v době těhotenství a dobře poslouží i pro samotné kojení.

Kojící polštář

Kojící polštáře jsou o něco kratší. Jsou označovány jako STANDARD, PREMIUM nebo CLASSIC. Jejich délka je v rozmezí 120 – 155 cm. Jsou šité do tvaru písmene C, U nebo mohou připomínat V. Tyto tvary můžete jednoduše obtočit kolem pasu, konce lze k sobě svázat pomocí šňůrky nebo jsou vybaveny knoflíkem.
Šířka polštáře měřená v nejširším místě je v rozmezí 33 – 37 cm.

Rozměr Využití
Malý do 160 cm Je ideální v případě, že ho chcete používat především jako pomůcku na kojení. Tato menší velikost je také vhodná při cestování.
Střední do 190 cm Vzhledem k velikosti polštáře jej využijete již během těhotenství, kdy vám umožní pohodlný spánek. Poslouží také při kojení a miminku jako hnízdo.
Velký nad 200 cm Je ideální, pokud je vaše výška 175 cm a více. Využijete ho také při kojení dvojčat.
 • Tvar polštáře je buď válcový nebo vřetenovitý (na koncích užší, uprostřed silnější).
 • Vřetenovitý tvar má tu výhodu, že můžete najít přesně to správné místo pro pohodlnou relaxaci.
 • Pokud je polštář opatřen šňůrkami, kterými ho budete moci svázat, bude při kojení vsedě tvořit stabilní oporu pro miminko i vaše paže. Nebudete tedy zatěžovat nejen paže, ale také ramena, šíji a záda.

Výrobci

Na trhu najdete mnoho výrobců, kteří tyto polštáře nabízí. Na našem trhu patří k nejoblíbenějším Matýsek, Doomoo a Motherhood. Dalšími výrobci je například francouzská značka Candide, Ceba Baby a další.

Cena

Kojící polštáře nejsou cenově náročné. Kvalitní polštář koupíte do 1 000 Kč. Cena je závislá na velikosti, zvolené náplni a také výrobci. Někdo proto koupí i více polštářů různých velikostí. Jinému stačí jeden a přikoupí například sadu povlaků.

 • Od 300 – 700 Kč – za tuto cenu pořídíte menší kojící polštáře. Jsou plněny polystyrenovými mikroperlami. Délka polštáře se pohybuje v rozmezí 130 – 160 cm. Polštáře jsou opatřeny potahem, který je možné vyprat.
 • Od 700 – 1200 Kč – v tomto cenovém rozmezí již můžete vybírat z různých velikostí a tvarů jednotlivých polštářů. Polštáře jsou plněny EPS kuličkami i PES dutým vláknem. Nabídka je opravdu velká.
 • Od 1 200 – 2 000 Kč– tato kategorie nabízí především multifunkční polštáře, které je možné upravit do jakéhokoliv tvaru. Mnoho výrobků nabízí také možnost nastavit požadovanou délku. Některé polštáře jsou doplněny o relaxační pás pro miminko. Pokud ho nebudete chtít použít, jednoduše ho odepnete a vložíte do praktické kapsy, kterou je polštář vybaven.

Otázky a odpovědi

Proč mít kojící polštář?

Čekáte miminko a uvažujete o koupi kojícího polštáře? Nebo jste o něm jenom slyšela a nejste si jistá, jestli do něj investovat? Tento polštář neslouží pouze jako podpora při kojení, má i několik dalších praktických využití. Novorozené miminko budete kojit 8 – 12 krát během dne. Jedno kojení může trvat 20, ale také 40 minut. Je proto přirozené, že budete chtít tuto dobu strávit pohodlně a zamezit bolesti zad.

Na co se ještě při nákupu zaměřit?

Důležitým faktorem pro výběr polštáře od určitého výrobce je také to, jestli nabízí i příslušenství. V tomto případě se jedná o náhradní povlak a náplň. Určitě nezapomeňte zkontrolovat, jestli je možné potah sundat a vyprat, popřípadě, jestli je možné vyprat celý polštář.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Česká značka
Universální
Bavlněný
Extra dlouhý
Tvarující
Image
Produkt
Kojící polštáře Matýsek Kojící polštář MAXI PUNTÍK dvoubarevný BÉŽOVÝ
NEW BABY kojící polštář ve tvaru C hvězdy šedé
Baby Matex Kojící polštář Moon Muslin
Ceba Kojící polštář Cebuška PHYSIO Duo Mráčky
Scamp Kojící polštář mouse
Výrobce
Kojící polštáře "Matýsek"
NEW BABY
Baby Matex
Ceba Baby
Scamp
Cena ca. 1 600 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.