20 nejlepších těhotenských polštářů 2023

Pro klidný a zdravý spánek nastávajících maminek.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Flumi Kojicí polštář typu C těhotenský polštář béžová

Jak vybrat těhotenský polštář

  • Těhotenský polštář plní funkci rehabilitační pomůcky. Díky němu si mohou nastávající maminky skutečně odpočinout.
  • Správný těhotenský polštář by měl být dostatečně velký a svým tvarem by měl připomínat písmeno C, nebo J.
  • Při výběru hraje důležitou roli i typ náplně. Správný polštář by měl umožnit přisypávat nebo naopak ubírat náplň.

Těhotenský polštář - náš výběr

Těhotenské polštáře s dutým vláknem

Těhotenské polštáře Motherhood

Těhotenské polštáře EMI

Zobrazit kompletní nabídku těhotenských polštářů

Jak vybrat těhotenský polštář

Využití

Polštář by měl nastávající mamince zajistit pohodlné ležení na boku. Díky svému tvaru a velikosti nabídne oporu dolních končetin, zejména v oblastí kolen a kotníků. Pánev, která se ke konci těhotenství uvolňuje a připravuje na porod, má díky této poloze možnost trochu si ulevit, to znamená mít nohy trochu od sebe. Tím se zmírňuje tlak na kyčelní klouby.

Správný polštář podepře hlavu a zároveň zvýší polohu kyčlí. Uvede klouby do roviny vzhledem k horní části těla a vytvoří pevnou oporu pro záda. Tomuto účelu nejlépe odpovídá tvar písmene C.

Těhotenský polštář
Flumi Kojicí polštář typu C těhotenský polštář béžová

Takový tvar polštáře je vhodný nejen pro těhotné ženy, ale i pro všechny osoby, které trpí bolestmi zad, jsou po úrazu, nebo dlouhodobě ležící.

Náplň

Těhotenské polštáře by měl mít terapeutický účinek, aby pomáhal odbourat bolesti zad. Jeho struktura musí být proto pevná a výplň stálá. Nejvhodnější jsou proto polštáře plněné dutým vláknem, které si uchovává svou pevnost.

Materiál Využití
Duté vlákno PES Materiál ve tvaru vloček, které zajistí, že si polštář i po vyprání ponechá tvar a vzdušnost
  Duté vlákno vytváří nevhodné prostředí pro roztoče, nešustí a přizpůsobuje se tvaru těla
EPS kuličky Vhodná velikost kuliček je 3 – 5 mm, tím je zajištěno snadné přelévání dle potřeby
  Materiál jemně šustí, kuličky se časem slehávají cca o 10%

Další využití

Výhodou některých těhotenských polštářů je jejich využití ke kojení. Kojící polštáře umožňují díky své velikosti zejména kojení v leže, v případě, že chcete u kojení sedět, měl by jít kojící polštář tvarovat, aby bylo kojení pohodlné. V případě, že to polštář umožňuje, přináší oporu mamince při kojení, umožní uvolnit ramena a šíji a odlehčí páteři.

Těhotenské polštáře s dutým vláknem
Kojicí polštáře Matýsek Těhotenský a kojicí polštář Maxi LOUKA černobílá

Výrobci

Dnešní trh nabízí celou řadu těhotenských a kojících polštářů. Při výběru vhodného výrobku se zajímejte zejména o kvalitní provedení výrobku. Je lepší polštář vybírat u prověřených výrobců a raději za něj připlatit, než koupit nekvalitní model, který může být nebezpečný zejména pro miminko.

Polštář by měl být naplněn kvalitní náplní, výhodou je, pokud ho lze rozepnout a náplň přidávat nebo ubírat. Kvalitní polštář by měl jít vyprat celý, nebo být alespoň opatřen pratelným potahem. Těhotenský polštář budete chtít pravděpodobně používat i při kojení nebo polohování miminka, musí být tedy kvalitně ušit, aby nedošlo k jeho roztržení. V tomto případě by se mohla náplň vysypat a miminko by ji mohlo vdechnout.

Motherhood

Mezi přední výrobky na trhu patří polštáře Matherhood. Vybírat můžete mezi několika typy. Cena polštářů se pohybuje v rozmezí 1 100 – 1 600 Kč. Všechny typy mají tvar písmene C, rozdíl mezi jednotlivými polštáři je v použití materiálu. Nejlevnější varianta má povlečení z hladké bavlny, nejdražší pak povlečením připomínající semiš. Všechny typy jsou plněny dutým vláknem, nejdražší typ má až o 20% více náplně. Výrobky Matherhood jsou certifikované jako zdravotní pomůcky, máte proto jistotu, že poskytují terapeutický účinek a ne jen relaxační.

Těhotenské polštáře Motherhood
Motherhood Těhotenský polštář modrá zebra

Matýsek

Matýsek je další označení univerzálních těhotenských a kojících polštářů. S touto českou značkou si vystačíte s jedním typem polštáře, který využijete v těhotenství, bude praktickou pomůckou při kojení a poslouží i jako zábrana při polohování miminka.

Všechny tyto náležitosti splňuje polštář s označením MAXI. Má tvar podkovy a je dlouhý 205 cm. Je vyráběn ve více jak 50 druhů materiálového i barevného provedení. Volit můžete i druh výplně, polštář je naplněn dutým vláknem nebo EPS kuličkami.

Cena polštáře je cca 1 100 Kč.

Těhotenské polštáře EMI
EMI Těhotenský polštář Komfort

Milkie

Milkie je česká rodinná firma, která nabízí luxusní těhotenské polštáře. Jsou speciální v používání náplně. Její polštáře jsou plněny extra kvalitním rounem z dutého vlákna, které je antiseptické, vzdušné a krásně měkké. Polštáře mají originální tvar a jsou vhodné při těhotenství a díky správnému natvarování vám poslouží i jako kojící polštář.

Vybírat můžete mezi dvěma typy. První je prodloužený polštář, který tvarem připomíná hokejku, cena polštáře se pohybuje kolem 2 000 Kč. Druhý polštář připomíná tvarem písmeno U, je ale různě tvarovaný a tím umožňuje volit z více různých relaxačních poloh. Cena se pohybuje kolem 2 200 Kč.

Dalšími výrobci těchto polštářů jsou značky CEBA, LULANDO, Medela, vidaXL a další. Cena různých druhů se pohybuje podle velikosti a provedení kolem 700 – 2 500 Kč.

Těhotenský polštář
KHC Kojící těhotenský relaxační polštář Miki Obrovský Noční obloha

Kdy pomůže

Mnoho těhotných maminek má právě ke konci těhotenství problémy s bolestmi kyčelních kloubů, které řeší tak, že si nohy podkládá několika obyčejnými polštáři, které jsou ale nestabilní a tolik potřebné pohodlí nenabídnou. Ve své podstatě polštář supluje peřinu, kterou si nastávající maminky zmuchlají a vloží si ji mezi nohy.

  • polštář poskytuje ideální oporu páteři a celému tělu. Během spánku udržuje maminku v bezpečné pozici na levém boku
  • lze ho použít při relaxaci s oporou bříška. Hlava a bedra zůstávají v rovině
  • podporuje kojení v leže s oporou hlavy a beder, například po porodu císařským řezem
  • konstrukce polštáře umožňuje jeho stočení a využití ke kojení v několika pozicích: s oporou zad, v sedu po nástřihu, s oporou po císařském řezu

Jak pomoci bolavým kyčlím

Bolest kyčlí se zhoršuje po dlouhém stání na jednom místě, sezení, objevit se může i při chůzi. Hledání úlevové polohy má pak za následek, že se bolest přenese jinam, anebo dojde ke vzniku obtíží z přetížení v jiné oblasti. Tato bolest se s postupujícím těhotenstvím zhoršuje.

Těhotenské polštáře s dutým vláknem
Scamp Těhotenský polštář tvar U Mouse

Ke konci těhotenství se může objevit bolest kyčlí spojená s bolestmi stydké spony, která vniká tíhou a tlakem dělohy. Bolest může způsobit i naléhání hlavičky dítěte na pánevní dno.

Základem jak bolesti předejít, nebo ji alespoň zmírnit, je správné držení těla. Správný postoj v těhotenství by neměl mít propnutá kolena, nohy by měly být vždy roztaženy na šířku ramen a váhy by měla být rovnoměrně rozložena mezi špičky a paty. Dále jsou pak důležité cviky proti bolesti kyčlí.

Víte, že…?

Za bolestí kyčlí v těhotenství může povolení svalů i vazů páteře, které jsou způsobeny hormonálními změnami. V tomto období totiž dochází k velkému vyplavování estrogenu a progesteronu. Uvolnění vazů a svalů má za cíl usnadnění průchodu miminka porodními cestami.

Těhotenské polštáře Motherhood
Motherhood Těhotenský polštář růžové větvičky

Otázky a odpovědi

Je polštář v těhotenství nutný?

Těhotenský polštář nepatří mezi výbavu, kterou si musíte nutně koupit. Nastávající maminky, které polštář vyzkoušely na něho však nedají dopustit. Díky němu si zejména na konci těhotenství skutečně odpočinuly a ulevily bolavým zádům i kloubům.

Poslouží polštář i po porodu?

Ačkoliv se jedná o těhotenský polštář, můžete ho používat prakticky kdykoliv. Usnadní Vám kojení, poslouží jako zábrana pro dítě a pochopitelně ho můžete používat i nadále na spaní.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku těhotenských polštářů