10 nejlepších koleček na boty 2023

Změní boty na brusle.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Razor JETTS

Jak vybrat kolečka na boty

  • Kolečka na boty velmi snadno přemění jakoukoliv obuv v kolečkové brusle
  • Zpravidla se jedná o příslušenství určené dětem, z tohoto důvodu kolečka často i svítí
  • Kolečka na boty mají zpravidla jednoduché, ale pevné zapínání na tělo bot

Kolečka na boty - náš výběr

Svítící kolečka na boty

Kolečka na boty Razor

Zobrazit kompletní nabídku koleček na boty

Jak vybrat kolečka na boty

Proč mít kolečka na boty

Chození, nebo jízda na kolečkových bruslích? To může být věčné dilema, především našich ratolestí. Kolečkové brusle bývají velké a musí se zdlouhavě nasazovat. Řešením mohou být doplňková kolečka na boty, který z běžných botasek dokáží vytvořit kolečkové brusle a umožní se dítěti projet, aniž by se muselo zdlouhavě přezouvat.

Jak kolečka fungují

Kolečka na boty se vždy dodávají v páru, což není velké překvapení. Každá část je vybavena dvěma kolečky tak, aby bylo možné při postavení na patu jezdit. Konstrukce bývá vyrobena z odolných druhů plastů a vždy stačí jen připevnit na boty a během chvilky si osvojit systém jízdy, kdy je nutné se naklonit mírně směrem na paty tak, aby se kolečka mohla točit.

Kolečka na boty
Razor JETTS

Princip uchycení

Velmi důležité je uchycení koleček přímo na boty. Výhodou je, že není nutné mít nějakou speciální obuv. Může jít i o obyčejné a dnes velmi oblíbené tenisky. U moderních modelů je nasazen většinou suchý zip, který jednoduše obtočíte kolem nártu a boty a kolečka na boty jsou nasazená. Jde o jednoduchý systém, který zvládnou i menší děti a nepotřebují tak asistenci dospělé osoby. Alternativou je uchycení formou přezky, které je o něco složitější. Na druhou stranu u něj nehrozí, že jej špatně zapnete, nebo, že by se mohlo samovolně uvolnit.

Typ zapínání koleček na boty výhody nevýhody  
suchý zip velmi snadné zapínání může se samovolně povolit  
přeska pevné zapínání, nepovolí se mírně složitější upínání

Nosnost

Kolečka na boty mají vždy nějakou nosnost, která je uváděna hmotností uživatele. Tento údaj najdete vždy u všech koleček na boty, přičemž je uváděný v kilogramech. Základní typy jsou určeny výhradně dětem a mají nosnost do 40 kilogramů. Existují však i typy pro větší děti a některé dospělé, jejichž nosnost dosahuje přibližně 80 kilogramů. Cestu na botách s kolečky si tak můžete užít i se svými dětmi.

Určení

Kolečka na brusle jsou určena dětem, ale ideálně již těm, kteří se samozřejmě naučily bezpečně chodit a budou zvládat i jízdu na kolečkách. Kolečka na boty tak nejsou vhodná pro mladší 4 let a vždy věnujte pozornost konkrétnímu určení, některé modely jsou vhodné až pro děti od 6 let, a to z důvodu větší přezky na větší nohu. Velikost nohy by v takovém případě měla odpovídat alespoň číslu 30.

Svítící kolečka na boty
SVÍTÍCÍ PŘIPÍNACÍ KOLEČKA NA BOTY ČERVENĚ

Kolečka

Kolečka jsou velmi důležitou součástí a rozhodně se na nich nevyplatí šetřit. Musí mít dostatečný průměr, ideálně okolo 50 milimetrů. Důležitý je také materiál koleček, v dnešní době se jako ideální jeví polyuretan, který je odolný vůči rychlému opotřebení a také dostatečně tlumí jízdu po různém povrchu. I přesto je doporučeno využívat boty na kolečkách na rovném povrchu, jako jsou chodníky či stezky určené pro kola a brusle, kde bude jízda vůbec nejpohodlnější.

Osvětlení

Většina modelů koleček na boty je vybavena ještě LED podsvětlením samotných koleček, která se spustí v momentě, jakmile zahájíte jízdu. Netřeba dodávat, že jde o velmi efektní prvek, který současně i zvyšuje bezpečnost, neboť je dotyčný uživatel vidět z větší dálky.

Víte, že…?

Kolečka na brusle jsou velmi snadným způsobem jak dětem dopřát radost z jízdy bez nutnosti pořizovat mohutné kolečkové brusle. Velkou výhodou je snadná přenositelnost, nízká hmotnost a jednoduchý princip nasazení i opětovného sundání.

Kolečka na boty Razor
Razor JETTS mini

Ceny

Kolečka na boty jsou dostupným prodejním artiklem, a to zejména ve srovnání s kolečkovými bruslemi.

  • Základní modely pro menší děti lze pořídit již zhruba od hranice 700 Kč. I takové mají snadné upínání nebo osvětlení.
  • Pro větší děti či dospělé s hmotností do 80 kilogramů existují větší modely, jejichž cena se pohybuje kolem hranice 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kolečka na brusle?

Kolečka na brusle vybírejte vždy dle konkrétní osoby, která je bude využívat. Dbejte na to, aby byla nosnost koleček dostatečná a způsob upínání snadný i pro vaše dítě. Jistě ocení možnost kolečka na boty snadno nasadit a vyrazit na cestu.

Jak funguje osvětlení?

Kolečka bývají velmi často vybavena několika LED diodami, přičemž se nachází v každém jednotlivém kolečku a rozblikají se při otáčení kolečkem, tedy při každé jízdě. Energie se dodává pohybem a netřeba tak řešit baterie či dobíjení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku koleček na boty