Domácnost
Ostatní

10 nejlepších kolejnic pro posuvné dveře 2023

Posuvné dveře vyřeší nedostatek prostoru.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
LAGUNA Set pro dvoje posuvné dveře FAST 50 kg Fast 50 bez kolejnice

Jak vybrat kolejnice pro posuvné dveře

  • Kolejnice pro posuvné dveře jsou nutné pro odsouvání dveří do stran. Dveře skříně po nich totiž přímo jezdí.
  • Kolejnice musí být dostatečně bytelná, aby dlouho vydržela a současně z ní pojezdy samovolně nevypadávaly.
  • Kolejnice je zpravidla kovové a mohou připomínat jakýsi tunel, do kterého se zasadí pojezdy dveří od skříně.

Kolejnice pro posuvné dveře

Pojezdová kolejnice na posuvné dveře

Zobrazit kompletní nabídku kolejnic pro posuvné dveře

Jak vybrat kolejnice pro posuvné dveře

Uchycení

Kolejnice na posuvné dveře je nutné též správně připevnit, přičemž existují tři různé způsoby, jak to lze provést.

Na strop

Pomyslné horní uchycení na strop patří mezi běžné řešení, po kterém sáhnete zřejmě nejčastěji. Někdy se však může stát, že nebude vyhovovat, například z důvodu nestandardního povrchu stropu, případně kvůli nerovnostem.

kolejnice pro posuvné dveře
LAGUNA Set pro dvoje posuvné dveře FAST 50 kg Fast 50 bez kolejnice

Na stěnu

Alternativa k uchycení na stropu je uchycení na stěnu, které podléhá velmi podobným podmínkám. Platí rovněž to, že je důležité se ujistit, že zvolený podklad celý systém dveří a kolejnic na posuvné dveře unese. Jinými slovy zda má dostatečnou nosnost.

Navaření

Poslední možností uchycení kolejnic na posuvné dveře vyžaduje tzv. navaření na konstrukci, které lze použít v případě, kdy výše uvedené možnosti nejsou vhodné, nebo dokonce přímo nejdou využít.

Dorazy

Pakliže zvolíte kolejnice pro posuvné dveře, nesmíte zapomenout každý konec kolejnice opatřit dorazy. Ty přesně vymezují prostor, kam až se mohou dveře posunout a nehrozí pak, že dveře posunete příliš a jejich okraj již z kolejnice vypadne.

pojezdová kolejnice na posuvné dveře
Pojezdová kolejnice na posuvné dveře HELM 150, hliník 6 m

Víte, že…?

Lepší dorazy jsou opatřeny také tlumičem, který dveře plynule zasune a ke konci kolejnice plynule zbrzdí. Tlumení se rozhodně hodí v případě skleněných dveří, ale své využití najde i u ostatních typů.

Spodní vedení

Při zvolení posuvných dveří a s ním spojených kolejnic pro posuvné dveře je třeba myslet též na spodní vedení, které zajišťuje, aby nedocházelo ke zbytečnému vychylování dveří do stran. Při prostém tahu by se dveře mohli viklat, což rozhodně není něco, co by uživatel přivítal. Spodní vedení bude posuvné dveře držet v jednom směru a zvýší celkovou stabilitu skříně s posuvnými dveřmi.

Druh kolejnice materiál výhody ceny
základní pozinkovaná ocel dostupnost a cena od 200 Kč
robustnější hliník nízká hmotnost od 700 Kč
zakřivená hliník hodí se do rohových skříní od 2 000 Kč

Ceny

Na českém trhu naleznete kolejnice pro posuvné dveře například od výrobců Helm, Solido nebo Terno Scorrevoli. Cenově se kolejnice pro posuvné dveře pohybují zhruba od 200 Kč, avšak v tomto případě samozřejmě platí, že se cena odvíjí od konkrétní typu a především pak délky. Uvedené základní cena proto platí při délce 1 metru.

kolejnice pro posuvné dveře
LAGUNA Set pro dvoje posuvné dveře FUTURE 30 kg Future 30 2m bez kolejnice

Víte, že…?

Při objednávání kolejnice je nutné vždy objednávat délku zaokrouhlenou na celé metry, a to i v případě, že například ideálně potřebujete 2,5 metru kolejnice na posuvné dveře. V takovém případě musíte objednat kolejnici o délce 3 metry.

Posuvné dveře vyžadují vždy dvě kolejnice, a tak ke spodní je zapotřebí pořídit ještě horní část. Levnější varianty využívají pozinkovanou ocel, dražší varianty spoléhají na lehčí hliník. Jejich cena začíná zhruba od 700 Kč za 1 metr délky. Vůbec nejdražším typem kolejnic na posuvné dveře jsou samozřejmě ty zakřivené, například v úhlu 90°, kdy se cena za 1 metr délky může vyšplhat až k několika tisícům korun.

Otázky a odpovědi

Kam se posuvné dveře hodí?

Úložné prostory jsou důležitou součástí bytu. Nejčastěji jsou řešeny samozřejmě skříní. Klasické skříně s otevíracími dveřmi se však nemusí hodit všude. Zejména v případech, kdy není místa nazbyt. V takových chvílích přichází na řadu posuvné dveře, které nepotřebují v podstatě žádný prostor navíc. Na druhou stranu si posuvné dveře řeknou o nezbytné věci, bez kterých by posouvání nebylo možné. Typickým příkladem jsou například kolejnice, které jsou nutné pro odsouvání dveří do stran. Dveře skříně po nich totiž přímo jezdí.

Jak vybrat kolejnice pro posuvné dveře?

Výběr správné kolejnice nemusí být nijak těžký. Především v případě, že již máte předvybraný konkrétní typ pojezdu dveří od skříně, od kterého se následně odvíjí výběr kolejnice. Velmi důležitá je však délka samotné kolejnice. Ta má svou striktně danou minimální hodnotu, která musí činit alespoň dvojnásobek šířky stavebního prostoru. V praxi to znamená, že pokud máte posuvné dveře od skříně o šířce 80 centimetrů, délka kolejnice musí být minimálně dvojnásobná, tedy 160 centimetrů. Vždy je nutné počítat s tím, že pro ideální vstup do skříně je bezpodmínečně nutné mít možnost dveře celé odsunout, a proto je zde podmínka dvojnásobné délky kolejnice pro posuvné dveře.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku kolejnic pro posuvné dveře