Pohon posuvné brány

Moderní a pohodlný způsob otevírání.

ca. 6 400 CZK
ca. 7 800 CZK
ca. 12 200 CZK
ca. 12 400 CZK

Jak vybrat pohon posuvné brány

  • Automatické otvírání bran nebo třeba vrat garáží se postupně stává nedílnou součástí života mnoha lidí ať už v zaměstnání nebo u vlastního rodinného domu.
  • Typ brány – pohon můžete použít u křídlových i posuvných bran.
  • Rozměry bran – u křídlových bran je nejdůležitějším parametrem, pro výběr pohonu, délka křídla, u posuvných bran její celková délka.
  • Typy pohonů – u každého z typů bran je možné využít jiný pohon. U křídlových máte na výběr z více možností na rozdíl od bran posuvných.

Typy bran

Než se rozhodnete pro konkrétní pohon, je třeba nejprve zvolit typ plotové branky, kterou chcete zautomatizovat. Rozlišujeme dva typy:

Křídlové

Jedná se o klasický typ. Na výběr jsou brány jednokřídlé a dvoukřídlé. Ve většině případech se otvírají směrem dovnitř, takže prostor za nimi je značně omezen. Jsou tedy vhodné zvláště v případech, že máte za bránou dostatek místa např. pro zaparkování auta. Křídla bran jsou osazena na otočných pantech zpravidla připevněných na sloupech z oceli nebo betonu.

Zálohovatelná sada motoru
Nice pohon posuvné brány ROAD400 do 400kg

Posuvné

Posuvné brány jsou moderním a v poslední době poměrně oblíbeným typem vjezdu. Vyznačují se jednoduchou údržbou, dlouhou životností a také bezporuchovým provozem. Otevírání probíhá posunem do stran, takže není omezen prostor před ani za bránou. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Rozměry bran

U křídlových bran je nejdůležitějším parametrem, pro výběr pohonu, délka křídla, u posuvných bran její celková délka. Většinou se uvádí maximální rozměr, který je nutné dodržet. Respektive pohon je možné použít u menší délky, ale nikdy ne větší.
U obou typů bran je dále vhodné počítat s určitou výkonnostní rezervou. Vybírejte pohon pro bránu větší a alespoň o 20% těžší než máte. Zajistíte tak delší životnost pohonu a vyhnete se případným problémům v zimě.

Typy pohonů

U každého z typů bran je možné využít jiný pohon. U křídlových máte na výběr z více možností na rozdíl od bran posuvných.

Brány do 700kg
SET MOVEO 24V – pohon pro posuvné brány do 700kg

Pístové

Pístové pohony jsou určeny pro brány křídlové. V případě dvoukřídlových bran je můžete využít až do šířky 8 metrů. Vyznačují se měkkým rozjezdem i dojezdem. Pro jejich provoz potřebujete přívod elektrické energie a bránu usazenou na kvalitních pantech. Úhel otevření se uvádí až do 120°. Mezi výhody patří příznivá pořizovací cena a jednoduchá montáž, kterou zvládnete i sami. Vzhledem k následnému servisu se ale doporučuje přenechat instalaci odborníkům.

Podzemní

Další typ pohonu křídlových bran. Používá se v případě dvoukřídlých bran až do šířky 7 metrů. Jsou opatřeny výkonným pohonem, který je zpravidla uložený v zemi pod bránou. Nedochází tak k narušení vzhledu samotné brány. Podzemní pohon využijete i u velkých, těžkých bran, které se často otevírají, a to až do úhlu 180°.

Pojezdové

Třetí možnost pohonu pro křídlové brány. Jeho použití je možné u bran, jejichž jedno křídlo neváží víc než 250 kg. Nerovnost terénu se uvádí do 12°. I tento typ se vyznačuje měkkým rozjezdem i dojezdem brány. Maximální úhel otevření je 180°.

Brány do 1 000 kg
UMAKOV Pohon ROBUS pro posuvné brány NICE do 1000kg, ROBUS-1000

Ramenové

Křídlové brány a skládací vrata mohou využít také ramenový pohon. Používá se do maximální šířky 6 metrů. Úhel otevření je maximálně 130°.

Pohon posuvných bran

Stejně jako cena posuvných bran, tak i jeho pohon se vyznačuje vyšší pořizovací cenou. Samotná instalace je o dost náročnější a je lepší ji přenechat odborné firmě. Na druhé straně má tento typ celou řadu výhod:

  • Šetření místa v okolí brány
  • Tichý, hladký pohyb brány při otevírání i zavírání
  • Upevňovací prvky a části pohonů jsou z ušlechtilých kovů, díky tomu je zajištěna vysoká životnost
  • Bezúdržbové, odolné vůči povětrnostním vlivům
  • Možnost použití až do 1500 kg
Brány do 1 200 kg
UMAKOV Pohon CAME pro posuvné brány 1200kg, BKS-1800

Víte, že…?

Pokud vypadne elektřina, nemusíte se bát, že byste zůstali uvězněni uvnitř domu nebo se naopak nedostali dovnitř. U všech typů je možné také ruční otevření bran pomocí klíče. Také je možné bránu opatřit záložním zdrojem napájení, který se v případě připojení elektřiny automaticky nabíjí.

Intenzita používání

Než se rozhodnete pro konkrétní typ pohonu, je třeba si ujasnit podmínky provozu, tedy jak často bude pohon pracovat. U klasického rodinného domu bude jistě intenzita nižší než u garáže bytového domu, která bude využívána několika rodinami současně. Intenzitu lze odvodit od počtů cyklů otevírání a zavírání během jednoho dne. Nízká intenzita se uvádí do třiceti cyklů.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání zajišťuje komfortní užívání a ovládání automatických bran. Základem je radiový vysílač malé velikosti, tak akorát aby se vám vešel do kapsy. Většinou využívá více kanálů, takže umožňuje otvírání několika bran/vrat najednou (vjezd na pozemek, garážová vrata, osvětlení na příjezdové cestě atd.).

Řídící elektronika

Řídící elektronika je nezbytná pro udílení pokynů pohonům. Na jejím základě dochází k otevírání nebo zavírání bran, případně částečnému otevření jen pro průchod ven či dovnitř.

Výrobci a ceny

Značka Popis Ceny
Nice Jedná se o italskou značku, která je výrobcem automatizační techniky pro firmy i soukromé uživatele. V nabídce má jak pohony pro křídlové brány, tak pro posuvné. Přidružené značky jsou Mhouse, Moovo, Elero a další od 5500,- Kč do 40500,- Kč
Somfy Tato firma je na trhu již 50 let. Na svém kontě má více než 2000 patentů. Jejich výrobky zvyšují efektivitu budov a zároveň usilují o zvýšení vašeho pohodlí. Produkty jsou navrženy tak, aby nezatěžovaly životní prostředí od necelých 8000,- Kč do 37000,- Kč
Altoma Hörmann Firma je držitelem certifikátu kvality ISO. V jejich nabídce jsou vysoce kvalitní výrobky jak pro rodinné domy, tak i průmyslové objekty. Ceny jsou dány poptávkou konkrétního zákazníka

Otázky a odpovědi

Má na výběr pohonu vliv hmotnost brány?

Za nejdůležitější parametr je považována délka brány. Z tohoto důvodu je technických parametrech jednotlivých pohonů uveden údaj o maximálním rozměru, které je nutné vždy dodržet. Hmotnost jako taková uváděna není, čím je brána delší, tím je i logicky těžší. Při výběru pohonu na základě velikosti se doporučuje ponechat 20% výkonnostní rezervu.

Jakou vybrat ozubnici?

Ozubnice může být vyrobena z plastu, nylonu nebo oceli. Plastová ozubnice je vhodná pro malé a lehké brány. Výhodou plastu je tichý chod a v zimě nebudete muset řešit případné přimrzání. Kovové ozubnice jsou určeny pro velké a těžké brány s hmotností více než 500 kg.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Zálohovatelná sada motoru
Brány do 700kg
Brány do 1 000 kg
Brány do 1 200 kg
Image
Produkt
Nice pohon posuvné brány ROAD400 do 400kg
SET MOVEO 24V – pohon pro posuvné brány do 700kg
UMAKOV Pohon ROBUS pro posuvné brány NICE do 1000kg, ROBUS-1000
UMAKOV Pohon CAME pro posuvné brány 1200kg, BKS-1800
Cena ca. 6 400 CZK ca. 7 800 CZK ca. 12 200 CZK ca. 12 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.