Pohon posuvné brány

Moderní a pohodlný způsob otevírání.

ca. 12 700 CZK
ca. 12 100 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 7 200 CZK
ca. 6 100 CZK

Jak vybrat pohon posuvné brány

  • Automatické otvírání bran nebo třeba vrat garáží se postupně stává nedílnou součástí života mnoha lidí ať už v zaměstnání nebo u vlastního rodinného domu.
  • Typ brány – pohon můžete použít u křídlových i posuvných bran.
  • Rozměry bran – u křídlových bran je nejdůležitějším parametrem, pro výběr pohonu, délka křídla, u posuvných bran její celková délka.
  • Typy pohonů – u každého z typů bran je možné využít jiný pohon. U křídlových máte na výběr z více možností na rozdíl od bran posuvných.

Typy bran

Než se rozhodnete pro konkrétní pohon, je třeba nejprve zvolit typ brány, kterou chcete zautomatizovat. Rozlišujeme dva typy:

Křídlové

Jedná se o klasický typ. Na výběr jsou brány jednokřídlé a dvoukřídlé. Ve většině případech se otvírají směrem dovnitř, takže prostor za nimi je značně omezen. Jsou tedy vhodné zvláště v případech, že máte za bránou dostatek místa např. pro zaparkování auta. Křídla bran jsou osazena na otočných pantech zpravidla připevněných na sloupech z oceli nebo betonu.

Kvalitní
UMAKOV Pohon ROBUS pro posuvné brány NICE do 1000kg, ROBUS-1000

Posuvné

Posuvné brány jsou moderním a v poslední době poměrně oblíbeným typem vjezdu. Vyznačují se jednoduchou údržbou, dlouhou životností a také bezporuchovým provozem. Otevírání probíhá posunem do stran, takže není omezen prostor před ani za bránou. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena.

Rozměry bran

U křídlových bran je nejdůležitějším parametrem, pro výběr pohonu, délka křídla, u posuvných bran její celková délka. Většinou se uvádí maximální rozměr, který je nutné dodržet. Respektive pohon je možné použít u menší délky, ale nikdy ne větší.
U obou typů bran je dále vhodné počítat s určitou výkonnostní rezervou. Vybírejte pohon pro bránu větší a alespoň o 20% těžší než máte. Zajistíte tak delší životnost pohonu a vyhnete se případným problémům v zimě.

Typy pohonů

U každého z typů bran je možné využít jiný pohon. U křídlových máte na výběr z více možností na rozdíl od bran posuvných.

Oblíbený
UMAKOV Pohon CAME pro posuvné brány 1200kg, BK-1200

Pístové

Pístové pohony jsou určeny pro brány křídlové. V případě dvoukřídlových bran je můžete využít až do šířky 8 metrů. Vyznačují se měkkým rozjezdem i dojezdem. Pro jejich provoz potřebujete přívod elektrické energie a bránu usazenou na kvalitních pantech. Úhel otevření se uvádí až do 120°. Mezi výhody patří příznivá pořizovací cena a jednoduchá montáž, kterou zvládnete i sami. Vzhledem k následnému servisu se ale doporučuje přenechat instalaci odborníkům.

Podzemní

Další typ pohonu křídlových bran. Používá se v případě dvoukřídlých bran až do šířky 7 metrů. Jsou opatřeny výkonným pohonem, který je zpravidla uložený v zemi pod bránou. Nedochází tak k narušení vzhledu samotné brány. Podzemní pohon využijete i u velkých, těžkých bran, které se často otevírají, a to až do úhlu 180°.

Pojezdové

Třetí možnost pohonu pro křídlové brány. Jeho použití je možné u bran, jejichž jedno křídlo neváží víc než 250 kg. Nerovnost terénu se uvádí do 12°. I tento typ se vyznačuje měkkým rozjezdem i dojezdem brány. Maximální úhel otevření je 180°.

Sada
Max 2204/600 pohon posuvné brány – vrat do 600kg – 4ks ovladačů

Ramenové

Křídlové brány a skládací vrata mohou využít také ramenový pohon. Používá se do maximální šířky 6 metrů. Úhel otevření je maximálně 130°.

Pohon posuvných bran

Stejně jako cena posuvných bran, tak i jeho pohon se vyznačuje vyšší pořizovací cenou. Samotná instalace je o dost náročnější a je lepší ji přenechat odborné firmě. Na druhé straně má tento typ celou řadu výhod:

  • Šetření místa v okolí brány
  • Tichý, hladký pohyb brány při otevírání i zavírání
  • Upevňovací prvky a části pohonů jsou z ušlechtilých kovů, díky tomu je zajištěna vysoká životnost
  • Bezúdržbové, odolné vůči povětrnostním vlivům
  • Možnost použití až do 1500 kg
Dálkové ovládání
Pohon pro posuvné brány HATO 400Y 10m/600kg Sada pro vlastní montáž

Víte, že…?

Pokud vypadne elektřina, nemusíte se bát, že byste zůstali uvězněni uvnitř domu nebo se naopak nedostali dovnitř. U všech typů je možné také ruční otevření bran pomocí klíče. Také je možné bránu opatřit záložním zdrojem napájení, který se v případě připojení elektřiny automaticky nabíjí.

Intenzita používání

Než se rozhodnete pro konkrétní typ pohonu, je třeba si ujasnit podmínky provozu, tedy jak často bude pohon pracovat. U klasického rodinného domu bude jistě intenzita nižší než u garáže bytového domu, která bude využívána několika rodinami současně. Intenzitu lze odvodit od počtů cyklů otevírání a zavírání během jednoho dne. Nízká intenzita se uvádí do třiceti cyklů.

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání zajišťuje komfortní užívání a ovládání automatických bran. Základem je radiový vysílač malé velikosti, tak akorát aby se vám vešel do kapsy. Většinou využívá více kanálů, takže umožňuje otvírání několika bran/vrat najednou (vjezd na pozemek, garážová vrata, osvětlení na příjezdové cestě atd.).

Šnekové kolo
Pohon pro posuvné brány LEW LION LW370 6m/600kg sada Záruka 36 měsíců

Řídící elektronika

Řídící elektronika je nezbytná pro udílení pokynů pohonům. Na jejím základě dochází k otevírání nebo zavírání bran, případně částečnému otevření jen pro průchod ven či dovnitř.

Výrobci a ceny

Značka Popis Ceny
Nice Jedná se o italskou značku, která je výrobcem automatizační techniky pro firmy i soukromé uživatele. V nabídce má jak pohony pro křídlové brány, tak pro posuvné. Přidružené značky jsou Mhouse, Moovo, Elero a další od 5500,- Kč do 40500,- Kč
Somfy Tato firma je na trhu již 50 let. Na svém kontě má více než 2000 patentů. Jejich výrobky zvyšují efektivitu budov a zároveň usilují o zvýšení vašeho pohodlí. Produkty jsou navrženy tak, aby nezatěžovaly životní prostředí od necelých 8000,- Kč do 37000,- Kč
Altoma Hörmann Firma je držitelem certifikátu kvality ISO. V jejich nabídce jsou vysoce kvalitní výrobky jak pro rodinné domy, tak i průmyslové objekty. Ceny jsou dány poptávkou konkrétního zákazníka

Otázky a odpovědi

Má na výběr pohonu vliv hmotnost brány?

Za nejdůležitější parametr je považována délka brány. Z tohoto důvodu je technických parametrech jednotlivých pohonů uveden údaj o maximálním rozměru, které je nutné vždy dodržet. Hmotnost jako taková uváděna není, čím je brána delší, tím je i logicky těžší. Při výběru pohonu na základě velikosti se doporučuje ponechat 20% výkonnostní rezervu.

Jakou vybrat ozubnici?

Ozubnice může být vyrobena z plastu, nylonu nebo oceli. Plastová ozubnice je vhodná pro malé a lehké brány. Výhodou plastu je tichý chod a v zimě nebudete muset řešit případné přimrzání. Kovové ozubnice jsou určeny pro velké a těžké brány s hmotností více než 500 kg.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Oblíbený
Sada
Dálkové ovládání
Šnekové kolo
Image
Produkt
UMAKOV Pohon ROBUS pro posuvné brány NICE do 1000kg, ROBUS-1000
UMAKOV Pohon CAME pro posuvné brány 1200kg, BK-1200
Max 2204/600 pohon posuvné brány – vrat do 600kg – 4ks ovladačů
Pohon pro posuvné brány HATO 400Y 10m/600kg Sada pro vlastní montáž
Pohon pro posuvné brány LEW LION LW370 6m/600kg sada Záruka 36 měsíců
Cena ca. 12 700 CZK ca. 12 100 CZK ca. 6 200 CZK ca. 7 200 CZK ca. 6 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena