Koloběžka pro nejmenší

Pro nejmenší cyklisty.

ca. 900 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK
ca. 900 CZK

Jak vybrat koloběžku pro nejmenší?

 • Za koloběžky pro nejmenší jsou považovány modely určené pro děti do tří let.
 • Ještě než se ale vrhnete do jejího výběru, zkuste zapřemýšlet o tom, jestli je to opravdu nejvhodnější varianta, zejména pokud na ní bude dítě jezdit příliš často.
 • Může totiž dojít ke špatnému držení těla a to následně vede k asymetrii a tedy vážným zdravotním problémům.

Typy

U koloběžek pro nejmenší máte zpravidla možnost ve výběru ze tří variant

 • Koloběžky 3v1 – tato varianta v sobě skrývá koloběžku s odnímatelným sedátkem, které slouží jako odrážedlo, pro úplně nejmenší děti je pak vybaveno vodící tyčí, kterou lze také následně odepnout
 • Koloběžky 2V1 – jako předchozí varianta, ale bez vodící tyče
 • Klasická koloběžka
Jednoduchá
Koloběžka Scooter 32x70x66cm asst 4 druhy v krabici

Konstrukce

Dětské koloběžky jsou logicky menší s nízko položeným stupátkem. Stupátko i řídítka koloběžky jsou užší a kratší. Pro nejmenší děti jsou většinou koloběžky vyráběny v tříkolové variantě, ta totiž lépe drží stabilitu a také její ovládání je jednodušší. Na výběr je pak ze dvou typů:

 • Dvě kola vepředu, jedno vzadu – nejvhodnější pro děti do tří let
 • Jedno kolo vepředu a dvě vzadu

Kola

Typ

Typy kol lze rozdělit podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Pro holčičku
Dětská koloběžka pro nejmenší s vodící tyčí a odnímatelným sedátkem růžová / černá
Typ kol Popis
Nafukovací Tento typ koleček výborně tlumí nerovnosti, což zajišťuje pohodlnou jízdu; nejčastěji ho najdete na koloběžkách určených do terénu; nevýhodou je možnost píchnutí kola, takže je nutné s sebou vozit pumpičku, náhradní duši nebo náplast na opravu
Gumová Tato bezdušová kolečka mají jako zásadní výhodu fakt, že je nelze píchnout; při defektu je ale nutné vyměnit celé kolo
Plastová Nejméně komfortní varianta, kolečka netlumí nárazy, jsou poměrně hlučná; jedná se o nejlevnější variantu, najdete zejména u méně kvalitních koloběžek nebo právě koloběžek pro nejmenší

Průměr

Průměr kol ovlivňuje jednak pohodlí při jízdě, ale také rychlost. Velká kola zajišťují rychlejší a svižnější jízdu, která je ale méně bezpečná. Pro malé děti se zpravidla vyrábí koloběžky s malými kolečky. Mohou být stejně velká jak vepředu, tak vzadu nebo jsou přední kola o něco málo větší.

Brzdy

Brzdy představují základní bezpečností prvek, kterým by měla být vybavena každá dětská koloběžka. Na našem trhu jsou nabízeny tři základní druhy brzd.

Zadní

Zadní nebo také nášlapné brzy patří mezi levnou, ale poměrně účinnou variantu. Princip spočívá v tom, že na zadním kolečku je instalován pevný blatník. Ten když přitisknete nohou ke kolu, funguje jako brzda. Tento typ není výjimkou ani u koloběžek pro nejmenší děti, ale je náročnější na používání z hlediska udržení stability. Předpokládá, že dítě dokáže stát delší dobu na jedné noze a tou druhou zvládne brzdit.

Toy Story
Toy Story Koloběžka pro nejmenší trojkolka > varianta Toy Story

Ruční s brzdovou páčkou

U těchto brzd se rozlišují dva typy:

 • Čelisťové – rozšířenější varianta; páčka je umístěna na řídítkách a po jejím zmáčknutí dojde ke stisku čelistí brzd na pneumatice a tím kolo zabrzdí; brzda může být umístěna jak na předním tak zadním kole
 • Kotoučové – jsou považovány za nejúčinnější; patří k dražším modelům; opět se ovládají pomocí páčky na řídítkách, brždění pak zajišťují kotouče

Řídítka

I při koupi koloběžky pro malé děti, můžete předpokládat, že jim alespoň nějakou chvíli vydrží. Ideální varianta disponuje řídítky s možností nastavení výšky. Při jízdě by nemělo mít dítě ruce vysoko, ale ani nízko, aby bylo schopné koloběžku pohodlně ovládat. Uvádí se, že ideální poloha je do úrovně kyčlí, respektive ruce by měly svírat pravý úhel a prsty bez problémů dosáhnout na brzdu, je-li k dispozici. Obecně se doporučuje výška řídítek pro dvou až tříleté dítě kolem 50 až 65 cm. Samotné rozmezí nastavení výšky by se mělo pohybovat mezi 7 – 10 cm.

Mimoni
Koloběžka TROJKOLKA pro nejmenší Mimoni > varianta Mimoni

Víte, že…?

Nevýhodou jízdy na koloběžce je asymetrický pohyb. Je tedy nutné, aby dítě pravidelně střídalo levou i pravou nohu. Také přílišné nárazy při jízdě může mít negativní vliv na kyčle nebo kolena, ale také na přechod pánve a páteře.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce dětských koloběžek patří např. ENERO, SPARTAN nebo Merkur.
Ceny dětských koloběžek lze rozdělit do tří základních kategorií:

 • Do částky 1000 Kč koupíte většinu koloběžek určených pro nejmenší děti. Prodávají se tříkolové modely a celá řada z nich je v provedení 2v1 nebo 3v1. Tyto levné koloběžky jsou také vhodné pro děti od tří let, pokud s jízdou teprve začínají a vy ještě nevíte, zda je bude bavit. Nosnost se většinou uvádí do 50 kg a kolečka mohou být plastová nebo gumová.
 • V rozmezí 1000 Kč až 2500 Kč již koupíte kvalitnější koloběžky s odolnou konstrukcí a nosností i do 100 kg. Narazit můžete i na modely s nafukovacími koly
 • Nad 2500 Kč se pohybují koloběžky nejvyšší kategorie. Tyto modely jsou ale již určeny pro starší děti a zdatnější jezdce.
S batůžkem
Chuggington Koloběžka TROJKOLKA pro nejmenší > varianta Chuggington

Otázky a odpovědi

Jakou nosnost mají koloběžky pro nejmenší?

Nosnost je druhý parametr, který ovlivní, jak dlouho bude moci vaše dítě koloběžku používat. Koloběžky pro nejmenší děti bývají vyrobeny z odlehčených materiálů, protože se u nic vysoká nosnost příliš nevyžaduje. O to víc je třeba se na tento parametr zaměřit.

Jak vybrat koloběžku pro nejmenší?

Koloběžku pro malé děti budete vybírat podle vhledu a rozměru. Ideální je výběr absolvovat přímo s dítětem a před nákupem koloběžku vyzkoušet.

Různé typy produktů porovnejte zde.