Nejlepší kompresní prádlo 2024 a jak vybrat

Pro rychlou regeneraci svalů.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Skins Bio S400 Mens Black Graphite Orange Thermal Long Tights kompresní kalhoty

Jak vybrat kompresní prádlo

 • Komprese v doslovném překladu znamená stlačování, zmenšování objemu.
 • Kvalitní kompresní prádlo musí splňovat určité požadavky.
 • Velikost je velmi důležitá vlastnost kompresního prádla. Je potřeba ji změřit opravdu přesně.
 • Materiál u kompresního prádla je velmi důležitý. Základem je, aby vám byl příjemný na dotek. Z funkčních vlastností se uvádí hlavně odvádění potu od těla, a aby byl rychleschnoucí.

Kompresní prádlo - náš výběr

XBRA Stahovací a kompresní bederní pás
přečíst recenzi
Značka: XBRA
Barva: černá
Druh prádla: pásy
Materiál: 70 % polyester 30 % elastan
Efekt: stahovací

Dámské kompresní spodní prádlo

Kompresní lymfa prádlo

Avicenum PHLEBO 140 AG pata NORMAL černá
Výrobce: Aries
Typ: podpůrné
Kompresní třída: I.
Druh: stehenní

Kompresní prádlo návleky

Zobrazit kompletní nabídku kompresních prádel

Jak vybrat kompresní prádlo

 • Komprese v doslovném překladu znamená stlačování, zmenšování objemu.
 • Kvalitní kompresní prádlo musí splňovat určité požadavky.
 • Velikost je velmi důležitá vlastnost kompresního prádla. Je potřeba ji změřit opravdu přesně.
 • Materiál u kompresního prádla je velmi důležitý. Základem je, aby vám byl příjemný na dotek. Z funkčních vlastností se uvádí hlavně odvádění potu od těla, a aby byl rychleschnoucí.

Typ

Pokud vybíráte kompresní prádlo, je důležité si ujasnit, za jakým účelem ho kupujete.

 • Sportovní – zlepšují svalovou výkonnost, napomáhají formování těla a tedy i hubnutí, zpevňují pokožku, bojují proti celulitidě, napomáhá regeneraci atd.
 • Léčebné – zajišťuje rychlejší odtok lymfy a žilní krve; bývají nezbytnou součástí pooperační rekonvalescence; pomáhají při otocích nohou či křečových žilách atd.

Víte, že…?

Kompresní prádlo je vhodné nosit jak před sportem, během něj, tak i po něm. Vyrábí se pro ženy i muže. V nabídkách najdete kompresní kalhoty i šortky, trička, ponožky a spodní prádlo.

Pohled na běžící nohy v kompresních ponožkách

Kompresní prádlo je oblíbené i u sportovců, iStock /sportpoint

Vlastnosti

Kvalitní kompresní prádlo musí splňovat určité požadavky. Správné vlastnosti jsou:

 • Obepnutí a zpevnění těla
 • Kompresní elasticita 80/20
 • Chladivý efekt
 • Rychleschnoucí materiál
 • Pot je odváděn od těla, pokožka zůstává suchá

Velikost

Kompresní prádlo
Skins Bio S400 Mens Black Graphite Orange Thermal Long Tights kompresní kalhoty

Velikost je velmi důležitá vlastnost kompresního prádla. Je potřeba ji změřit opravdu přesně.

 • Pokud vám bude prádlo volné, nebude mít správný účinek.
 • Příliš těsné prádlo vás bude omezovat v pohybu a nebude příjemné ho nosit.

Každý výrobce by měl mít uvedeno, na co se při měření máte zaměřit. Velikosti se mohou u jednotlivých výrobců lišit, takže je dobré řídit se jejich doporučením. Poradit by vám měli také prodejci tohoto prádla.

Žena v kompresním oblečení

Materiál musí být příjemný i funkční, iStock /Voyagerix

Materiál

Materiál u kompresního prádla je velmi důležitý. Základem je, aby vám byl příjemný na dotek. Z funkčních vlastností se uvádí hlavně odvádění potu od těla, a aby byl rychleschnoucí. Některé materiály určené pro výrobu kompresního prádla již mají také antibakteriální vlastnosti, případně směsi, které pohlcují zápach. Můžete narazit také na výrobky, které poskytují UV ochranu.
O kompresní prádlo se budete starat jako o kterékoli jiné funkční prádlo – doporučuje se praní na 30° bez přidané aviváže.

Víte, že…?

Dámské kompresní spodní prádlo
XBRA Stahovací a kompresní bederní pás

Kompresní prádlo je vždy nutné vyzkoušet! Nestyďte se v obchodě zkusit různé pohyby, které jsou běžné při vašem tréninku. Doma si to ještě jednou zopakujte a až potom případně stříhejte cedulky. Pokud vás prádlo bude škrábat nebo škrtit, určitě ho vraťte.

Druhy

Na našem trhu již najdete celou škálu kompresního oblečení od triček až po ponožky či návleky.

Trička

Dá se říct, že účinky komprese v oblasti trupu, je nejméně prozkoumaná. Uvádí se, že by měla mít vliv na návrat krve k srdci, dále stimulovat funkci svalů a tím zlepšovat držení těla a to i při velké únavě.

Kalhoty, elasťáky

Kompresní lymfa prádlo
Maxis Relax 280 DEN cotton AD černá

Zajišťují kompresy v oblasti stehen a jsou vhodné např. pro trailové běžce. Těm pomáhá zmírňovat poškození svalů při běhu v náročném terénu. Pro správnou kompresy je důležité adekvátní obepnutí. Při výběru velikostí se zaměřte na obvod lýtek a stehen.

Podkolenky, lýtkové návleky

V případě vytrvalostního běhu mají podkolenky nebo návleky asi nejvyšší efekt na výkon i regeneraci. Je vhodné nosit je při tréninku i závodech. Po ukončení zátěžové činnosti se doporučuje jejich použití po dobu několika hodin, tím výrazně podpoříte regeneraci.

Návleky na paže

Využijete je v širokém spektru sportů, např. trailové běhy, turistika, jízda na kole a další. Podporují krevní cirkulaci a tím chrání proti křečím, bolestem i případným zraněním. Opět dochází k rychlejší regeneraci svalů.

Spodní prádlo

Kompresní prádlo návleky
Kompresní prádlo SKINS Cycle Essentials Unisex Knee Warmers (pánské zimní cyklistické návleky na kolena) XXL

U dámského prádla můžete narazit na kompresní podprsenky, které jsou také určeny pro nejrůznější sportovní aktivity většinou střední náročnosti (jízda na kole, posilování ale také box atd.). Jejich střih je zpracován tak, aby vás nijak neomezoval v pohybu. Zároveň zajišťuje adekvátní podporu poprsí, u kterého minimalizuje pohyb pro vaše maximální pohodlí.

Zdravotní prádlo

Zdravotní kompresní prádlo se nosí na základě zdravotního problému a vždy po poradě s vaším ošetřujícím lékařem. V nabídkách najdete např. lýtkové nebo stehenní punčochy, legíny, břišní pásy, bandáže atd. K zakoupení jsou zpravidla ve zdravotnických potřebách.

Víte, že…?

Kromě dámského a pánského kompresního oblečení, existuje i dětské oblečení pro malé sportovce. Funguje na stejném principu jako to pro dospělé. V nabídce narazíte hlavně na dětská trika, kalhoty a kraťasy.

Výrobci a ceny

Dámské kompresní spodní prádlo
SKINS A400 Womens Long Tights Black

Na našem trhu najdete celou řadu výrobců tohoto prádla. V tabulce níže najdete značky, které jsou považovány za experty v tomto oboru.

VýrobcePopisNabídkaCeny
CEPCELL ENERGY PROTECTION = ochrana energie buňky. Tato značka je také oficiálním partnerem Českého svazu biatlonu.Podkolenky Krátké ponožky Návleky Oblečení1000,- Kč až 1500,- Kč 400,- Kč až 1000,- Kč 700,- Kč až 1000,- Kč 2300,- Kč až 3500,- Kč
CraftJedná se o švédskou firmu, která se již 40 let věnuje vývoji funkčního oblečení. Toto prádlo má největší zastoupení v cyklistice, běhu a běžeckém lyžováníPodkolenky NávlekyCca 900,- Kč Cca 700,- Kč
MooseČeská firma, která spolupracuje s vrcholovými sportovci v extrémních podmínkáchPonožky Návleky200,- Kč až 600,- Kč Cca 350,- Kč

Otázky a odpovědi

K čemu se používá kompresní prádlo?

Komprese v doslovném překladu znamená stlačování, zmenšování objemu. Co tedy očekávat od kompresního prádla? Podle výrobců např. snižování svalového napětí či únavy, udržuje vás v teple, ale zároveň odvádí pot od těla a tím zajišťuje suchou pokožku. Pokud sportujete, oceníte rychlejší regeneraci svalů.

Jak vybrat kompresní prádlo?

Pokud vybíráte kompresní prádlo, je důležité si ujasnit, za jakým účelem ho kupujete. Existují dvě varianty a to prádlo určené pro sport a prádlo pro léčebné účely.
Zobrazit kompletní nabídku kompresních prádel