Kompresní prádlo

Pro rychlou regeneraci svalů.

ca. 2 600 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat kompresní prádlo

 • Komprese v doslovném překladu znamená stlačování, zmenšování objemu.
 • Kvalitní kompresní prádlo musí splňovat určité požadavky.
 • Velikost je velmi důležitá vlastnost kompresního prádla. Je potřeba ji změřit opravdu přesně.
 • Materiál u kompresního prádla je velmi důležitý. Základem je, aby vám byl příjemný na dotek. Z funkčních vlastností se uvádí hlavně odvádění potu od těla, a aby byl rychleschnoucí.

Typ

Pokud vybíráte kompresní prádlo, je důležité si ujasnit, za jakým účelem ho kupujete.

 • Sportovní – zlepšují svalovou výkonnost, napomáhají formování těla a tedy i hubnutí, zpevňují pokožku, bojují proti celulitidě, napomáhá regeneraci atd.
 • Léčebné – zajišťuje rychlejší odtok lymfy a žilní krve; bývají nezbytnou součástí pooperační rekonvalescence; pomáhají při otocích nohou či křečových žilách atd.
Stabilizace a podpora svalů
Skins A200 Men´s Thermal Long Sleeve Top B60052066 kompresní prádlo pánské černé

Víte, že…?

Kompresní prádlo je vhodné nosit jak před sportem, během něj, tak i po něm. Vyrábí se pro ženy i muže. V nabídkách najdete kompresní kalhoty i šortky, trička, ponožky a spodní prádlo.

Vlastnosti

Kvalitní kompresní prádlo musí splňovat určité požadavky. Správné vlastnosti jsou:

 • Obepnutí a zpevnění těla
 • Kompresní elasticita 80/20
 • Chladivý efekt
 • Rychleschnoucí materiál
 • Pot je odváděn od těla, pokožka zůstává suchá
Zajistí teplo až do –20°C
Skins dnamic Thermal men's Compression black Charcoal DT00010750050 kompresní prádlo

Velikost

Velikost je velmi důležitá vlastnost kompresního prádla. Je potřeba ji změřit opravdu přesně. Pokud vám bude prádlo volné, nebude mít správný účinek. Příliš těsné prádlo vás bude omezovat v pohybu a nebude příjemné ho nosit.

Každý výrobce by měl mít uvedeno, na co se při měření máte zaměřit. Velikosti se mohou u jednotlivých výrobců lišit, takže je dobré řídit se jejich doporučením. Poradit by vám měli také prodejci tohoto prádla.

Materiál

Materiál u kompresního prádla je velmi důležitý. Základem je, aby vám byl příjemný na dotek. Z funkčních vlastností se uvádí hlavně odvádění potu od těla, a aby byl rychleschnoucí. Některé materiály určené pro výrobu kompresního prádla již mají také antibakteriální vlastnosti, případně směsi, které pohlcují zápach. Můžete narazit také na výrobky, které poskytují UV ochranu.
O kompresní prádlo se budete starat jako o kterékoli jiné funkční prádlo – doporučuje se praní na 30° bez přidané aviváže.

Kompresní pás
XBRA Stahovací a kompresní bederní pás

Víte, že…?

Kompresní prádlo je vždy nutné vyzkoušet! Nestyďte se v obchodě zkusit různé pohyby, které jsou běžné při vašem tréninku. Doma si to ještě jednou zopakujte a až potom případně stříhejte cedulky. Pokud vás prádlo bude škrábat nebo škrtit, určitě ho vraťte.

Druhy

Na našem trhu již najdete celou škálu kompresního oblečení od triček až po ponožky či návleky.

Trička

Dá se říct, že účinky komprese v oblasti trupu, je nejméně prozkoumaná. Uvádí se, že by měla mít vliv na návrat krve k srdci, dále stimulovat funkci svalů a tím zlepšovat držení těla a to i při velké únavě.

Teplé kompresní kalhoty
Skins Bio S400 Mens Black Graphite Orange Thermal Long Tights kompresní kalhoty

Kalhoty, elasťáky

Zajišťují kompresy v oblasti stehen a jsou vhodné např. pro trailové běžce. Těm pomáhá zmírňovat poškození svalů při běhu v náročném terénu. Pro správnou kompresy je důležité adekvátní obepnutí. Při výběru velikostí se zaměřte na obvod lýtek a stehen.

Podkolenky, lýtkové návleky

V případě vytrvalostního běhu mají podkolenky nebo návleky asi nejvyšší efekt na výkon i regeneraci. Je vhodné nosit je při tréninku i závodech. Po ukončení zátěžové činnosti se doporučuje jejich použití po dobu několika hodin, tím výrazně podpoříte regeneraci.

Návleky na paže

Využijete je v širokém spektru sportů, např. trailové běhy, turistika, jízda na kole a další. Podporují krevní cirkulaci a tím chrání proti křečím, bolestem i případným zraněním. Opět dochází k rychlejší regeneraci svalů.

Spodní prádlo

U dámského prádla můžete narazit na kompresní podprsenky, které jsou také určeny pro nejrůznější sportovní aktivity většinou střední náročnosti (jízda na kole, posilování ale také box atd.). Jejich střih je zpracován tak, aby vás nijak neomezoval v pohybu. Zároveň zajišťuje adekvátní podporu poprsí, u kterého minimalizuje pohyb pro vaše maximální pohodlí.

Zdravotní prádlo

Zdravotní kompresní prádlo se nosí na základě zdravotního problému a vždy po poradě s vaším ošetřujícím lékařem. V nabídkách najdete např. lýtkové nebo stehenní punčochy, legíny, břišní pásy, bandáže atd. K zakoupení jsou zpravidla ve zdravotnických potřebách.

Víte, že…?

Kromě dámského a pánského kompresního oblečení, existuje i dětské oblečení pro malé sportovce. Funguje na stejném principu jako to pro dospělé. V nabídce narazíte hlavně na dětská trika, kalhoty a kraťasy.

Výrobci a ceny

Na našem trhu najdete celou řadu výrobců tohoto prádla. V tabulce níže najdete značky, které jsou považovány za experty v tomto oboru.

Výrobce Popis Nabídka Ceny
CEP CELL ENERGY PROTECTION = ochrana energie buňky. Tato značka je také oficiálním partnerem Českého svazu biatlonu. Podkolenky Krátké ponožky Návleky Oblečení 1000,- Kč až 1500,- Kč 400,- Kč až 1000,- Kč 700,- Kč až 1000,- Kč 2300,- Kč až 3500,- Kč
Craft Jedná se o švédskou firmu, která se již 40 let věnuje vývoji funkčního oblečení. Toto prádlo má největší zastoupení v cyklistice, běhu a běžeckém lyžování Podkolenky Návleky Cca 900,- Kč Cca 700,- Kč
Moose Česká firma, která spolupracuje s vrcholovými sportovci v extrémních podmínkách Ponožky Návleky 200,- Kč až 600,- Kč Cca 350,- Kč

Otázky a odpovědi

K čemu se používá kompresní prádlo?

Komprese v doslovném překladu znamená stlačování, zmenšování objemu. Co tedy očekávat od kompresního prádla? Podle výrobců např. snižování svalového napětí či únavy, udržuje vás v teple, ale zároveň odvádí pot od těla a tím zajišťuje suchou pokožku. Pokud sportujete, oceníte rychlejší regeneraci svalů.

Jak vybrat kompresní prádlo?

Pokud vybíráte kompresní prádlo, je důležité si ujasnit, za jakým účelem ho kupujete. Existují dvě varianty a to prádlo určené pro sport a prádlo pro léčebné účely.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stabilizace a podpora svalů
Zajistí teplo až do –20°C
Kompresní pás
Teplé kompresní kalhoty
Image
Produkt
Skins A200 Men´s Thermal Long Sleeve Top B60052066 kompresní prádlo pánské černé
Skins dnamic Thermal men's Compression black Charcoal DT00010750050 kompresní prádlo
XBRA Stahovací a kompresní bederní pás
Skins Bio S400 Mens Black Graphite Orange Thermal Long Tights kompresní kalhoty
Značka
Skins
Skins
XBRA
Skins
Cena ca. 2 600 CZK ca. 3 000 CZK ca. 300 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena