Korba na kolečko

Příslušenství k zahradnímu kolečku.

ca. 700 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat korbu na kolečko

 • Nejzatěžovanější částí pracovních koleček je korba, u které se předpokládá, že časem dojde k jejímu poškození a bude nutné ji vyměnit.
 • Korba na kolečko je vyrobena z různých materiálů.
 • Objem se liší s ohledem na zvolený typ koleček. Stavební kolečka mají zpravidla objem menší než jejich zahradní varianta.
 • Velikost náhradní korby se opět odvíjí od typu koleček.

Typy

Základní rozdělení koleček je na stavební a zahradní. Může se zdát, že se jedná o totožný výrobek, ale každý z nich má svá specifika.

Typ Popis
Stavební kolečka Primární použití tohoto typu koleček je na stavbách k převozu nejrůznějšího stavebního materiálu; mají pevnou konstrukci s vysokou nosností; povrchová úprava by měla být dostatečně odolná vůči mechanickému poškození
Zahradní kolečka Používají se většinou na převoz zahradního odpadu, nářadí a všeho ostatního, co je třeba; jsou vyrobena z lehčích materiálů (hliník, plast atd.), které nejsou tak odolné jako u koleček stavebních; při převozu nevhodného materiálu může dojít k deformaci korby, trhlinám apod.; často je korba zvýšená, takže pojme větší objem nákladu

Víte, že…?

Kolečka jsou sice rozdělena na stavební a zahradní, nikde ale není psáno, že na stavbě nesmíte použít kolečka zahradní a naopak. Toto rozdělení se odvíjí zejména od převáženého materiálu. Na zahradě potřebujete kolečka větší, pro objemnější, ale lehčí materiál (seno, tráva, listí). V případě stavby je důležité dodržovat nosnost, protože se převáží materiál poměrně těžký a mohlo by snadno dojít k jejich poničení.

Robustní
HTI Korba na kolečko 80l pozink – s dírami

Náhradní díly

Náhradní díly je vhodné volit podle daného typu koleček. Některé jsou stejné, ale např. právě korby se budou zcela jistě lišit. Mezi díly, které lze vyměnit patří:

 • Rámy
 • Korby
 • Kola
 • Spojovací materiály
 • Rukojeti

Materiál

Korby na kolečka se vyrábí z těchto materiálů:

Plastové koryto
Roto korba na kolečko – 350 L
 • Ocelový plech – tloušťka plechu se zpravidla uvádí 0,8; zpravidla kolečka stavební
 • Tvrzený plast – nejčastěji u koleček zahradních
 • Hliník – výhradně kolečka zahradní

Povrchová úprava

Aby vám kolečka sloužila opravdu co nejdelší dobu, je třeba, aby byla korba dostatečně ošetřena. Povrchová úprava se týká především ocelového materiálu. Zpravidla narazíte na dva typy povrchové úpravy a to pozinkování nebo práškové lakování.

Zinkování

Jedná se o nanesení vrstvy zinku na ocelový povrch. Ta pak chrání takto upravený výrobek proti korozi. Ochrana je jak mechanická, tak chemická. Pokud dojde k lokálnímu narušení vrstvy zinku, zkoroduje pouze ta – ocel je neporušená. Tato ochrana trvá ale jen do doby než se tato zinková vrstva rozpustí.
Zinkování je možné dále kombinovat s další formou ochrany např. různými nátěry.

250 litrů
Roto korba na kolečko – 250 L

Komaxit

Jedná se o moderní a velmi kvalitní povrchovou úpravu materiálu, která se označuje jako práškové lakování. Princip spočívá v elektrostatickém nanášení velmi jemného plastového prášku a jeho následným roztavením ve vypalovací peci. Ten po zchlazení výrobku vytvoří celistvou vrstvu pružného plastu. Tato úprava chrání výrobek po řadu let a není nutné opakovat jeho obnovu. Komaxitové barvy jsou v celé škále barevných odstínů.

Objem

Objem se liší s ohledem na zvolený typ koleček. Stavební kolečka mají zpravidla objem menší než jejich zahradní varianta. Nejčastější objem stavebních koleček je 60 nebo 80 litrů. Kolečka zahradní mohou disponovat objemem až 240 litrů.

Velikost

Velikost náhradní korby se opět odvíjí od typu koleček. Zahradní korby jsou rozměrově větší, což souvisí i se samotným objemem koleček. Zahradní odpad je objemnější a proto budete potřebovat více místa na převoz. Stavební kolečka mají korby zpravidla menší.

Stavební kolečko
J.A.D. korba na kolečka 60 l černá

Nosnost

Nosnost jako taková je zpravidla uvedena pouze u samotných koleček. Zde platí, že typ stavebních koleček bude disponovat větší nosností než modely koleček zahradních. U náhradní korby nosnost většinou nenajdete a je třeba se řídit tím, pro jaký účel je určená.
Hodnoty u stavebních koleček se pohybují mezi 150 – 200 kg.

Víte, že…?

Náhradní korby na kolečka mohou, ale také nemusí mít vyvrtané otvory pro připevnění k rámu. V případě korb, které už otvory mají, je třeba ověřit, že budou na rám sedět. Kolečka bez děr jsou variabilnější. Otvory vyvrtáte sami podle potřeby.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce patří např. Levior, Strend Pro, Proteco nebo J.A.D.

 • Nejlevnější náhradní korby na kolečka koupíte za cenu cca 400 Kč až 500 Kč jedná se především o modely o objemu 60 a 80 litrů. Od 500 Kč koupíte i kolečka s objemem 100 l.
 • Nejdražší korby se pohybují kolem částky 3500 Kč. V horní cenové relaci najdete především modely o objemu 150 litrů a více.

Otázky a odpovědi

Proč pořizovat korbu na kolečko?

Definice kolečka zní tak, že se jedná o jednoduché jednokolové vozidlo, které se využívá k manuální přepravě nejrůznějšího materiálu. Kolečka jako taková zná snad každý a jsou nedílnou součástí vybavení domů se zahradou nebo větším pozemkem, ale také je najdete na každém staveništi. Nejzatěžovanější částí koleček je právě korba, u které se předpokládá, že časem dojde k jejímu poškození a bude nutné ji vyměnit.

Jak vybrat korbu na kolečko?

Náhradní korbu můžete koupit na zahradní i stavební kolečka. Právě na základě typu koleček budete vybírat velikost a výrobní materiál korby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Robustní
Plastové koryto
250 litrů
Stavební kolečko
Image
Produkt
HTI Korba na kolečko 80l pozink – s dírami
Roto korba na kolečko – 350 L
Roto korba na kolečko – 250 L
J.A.D. korba na kolečka 60 l černá
Cena ca. 700 CZK ca. 3 400 CZK ca. 2 600 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.