Nejlepší zahradní klekátka 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Garden King Zahradní stolička a klekátko 2v1 ZSK21
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zahradní klekátko

  • Zahradní klekátka jsou velmi praktická při různých pracích na zahradě. Podle konstrukčního zpracování se dělí do dvou základních typů a to na klekací podložky nebo klekátka – sedátka.
  • Zahradní klekátka se vyrábí z různých materiálů. Nejčastější je plast, ze kterého se vyrábí oba typy klekátek. Dále se lze setkat s pěnovými podložkami nebo robustnějšími stoličkami z kovu.
  • Mezi základní parametry pak patří rozměry nebo hmotnost. Nosnost je údaj, který se týká především kolenních zahradních stoliček.

Zahradní klekátko - náš výběr

Garden King Zahradní stolička a klekátko 2v1 ZSK21
přečíst recenzi
Výrobce: Garden King
Druh materiálu: kov
Výška: 47 cm
Šířka: 56 cm
Hloubka sedáku: 27 cm
Výška sedáku: 40 cm
Zobrazit více
Nosnost: 100 kg
Toto klekací zařízení je navrženo pro použití v chovu drůbeže. Umožňuje snadné a pohodlné nakládání a vykládání vajec, čímž minimalizuje riziko poškození nebo ztráty vajec. Vysoce efektivní konstrukce zajišťuje hladký a rychlý provoz, zatímco snižuje potřebu ručního zásahu.
Zobrazit méně
Klekátko/sedátko Orion zahradní
přečíst recenzi
Druh materiálu: kov
Výška: 49 cm
Šířka: 59 cm
Nosnost: 80 kg
Zobrazit více
Tato klekačka je nástroj sloužící k pohodlnému klečení při práci v zahradě či domácnosti. Má konstrukci z pevného materiálu a odolnou proti vodě i poškrábání. Klekačka disponuje podložkou ze silného pěnového materiálu, která zajišťuje komfort. Je snadno přenositelná díky držadlu a případně skládací pro úsporu místa.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zahradní klekátko

Jak vybrat zahradní klekátko

Jaké typy klekátek existují

Plet záhony v dřepu není příliš pohodlné a při klečení na zemi, mohou vznikat nepříjemné otlaky. Tomu všemu předchází zahradní klekátka, která se zpravidla vyrábí ve dvojím provedení.

Klekací podložky

V tomto případě se jedná o jednoduché podložky z různých materiálů, které se vkládají pod kolena při práci na zahradě. K dostání jsou ve dvojím provedení

  • Podložka nejčastěji obdélníkového tvaru
  • Nákoleníky – jedná se o jakési chrániče kolen, které fungují obdobně jako např. chrániče na kolo, brusle atd.; vždy se prodávají po 2 kusech

Výhodou klekacích podložek je nízká pořizovací cena, i když jsou k dostání i dražší modely. Díky malým rozměrům je podložka také dobře skladná.

Muž klečí při práci na zahradě

Klekátko Vám může usnadnit práci na zahradě, iStock / Ron Lee

Kolenní zahradní stoličky

Zahradní klekátko
Garden King Zahradní stolička a klekátko 2v1 ZSK21

Tento výrobek představuje sofistikovanějšího pomocníka, který má hned dvě funkce. Tou první je klasické sedátko, po jehož otočení se změní na zahradní klekátko. Některé modely jsou ale koncipované tak, že se sedí i klečí pouze na jedné straně stoličky. U těchto výrobků lze narazit na dvojí provedení, stolička může mít buď pevnou nebo skládací konstrukci. Druhá varianta je podstatně skladnější. Některé modely jsou také vybaveny přihrádkami na uložení potřebného náčiní. Oproti jednoduchým podložkám mají robustnější konstrukci, takže lze zaručit také vyšší životnost.

Typ klekátkaKladyZápory
PodložkyJednoduché použitíRychlejší opotřebení
 Velmi skladné 
 Základní pořizovací cena výrobku je velmi nízká 
StoličkyDvojí funkceOproti předchozímu typu je pořizovací cena vyšší
 Robustnější provedení je zárukou delší životnostiU otočných modelů mohou překážet při klečení nožky stoličky
 Na výběr z pevné nebo skládací varianty 

Víte, že…?

Některá zahradní klekátka mohou mít vychytávky v podobně přihrádek na umístění potřebného nářadí. Obdobnou funkci má také integrovaná kapsa, která může být i odnímatelná.

Žena klečí na zahradě

Zahradní klekátko může mít různou podobu, iStock /Mariakray

Z jakých materiálů se vyrábí

Výrobní materiál se u zahradních klekátek liší s ohledem na jeho typ. Zahradní podložky bývají nejčastěji plastové nebo pěnové. V případě stoliček je nejčastěji používaný také plast nebo kov.

  • Plast – plastové podložky se vyznačují nízkou váhou, snadnou manipulací i nižší pořizovací cenou; materiál se velmi snadno udržuje a je odolný vůči nepříznivému počasí; s kvalitou výrobku souvisí zejména jeho životnost
  • Kov – kov se používá na konstrukci stoliček; sedací – klekací část bývá opatřena gumovou, plastovou nebo např. polstrovanou podložkou; stoličky jsou robustní, odolné
  • Pěnové podložky – výrazně se liší jak v pořizovací ceně, tak kvalitě

Rozměry, hmotnost a nosnost

Zahradní klekátko
Klekátko/sedátko Orion zahradní

V případě tohoto typu výrobku jsou rozměry, případně hmotnost základní parametry, které by měly být vždy uvedeny. Nosnost může a nemusí být uvedena.

Velikost

Velikost klekátka by měla být vždy taková, aby klečení na ní bylo pohodlné. Některé modely mohou být příliš úzké a kolena z nich mohou sjíždět dolů. Toto se týká zejména klekacích podložek a rozměru 35 x 30 cm. Obecně je ale velikostní nabídka poměrně široká a každý zákazník si najde svůj optimální rozměr. Důležitá je také výška klekátka. Pokud se jedná o měkčí materiál, nemusí být kolena dostatečně chráněna

Hmotnost

Hmotnost je důležitá s ohledem na manipulaci s klekátkem. Podložky bývají podstatně lehčí než stoličky, ale záleží i na výrobním materiálu. Nejtěžší stoličky zpravidla neváží víc než 3 kg.

Nosnost

Tento parametr se týká zejména kolenních zahradních stoliček. Je výrazně ovlivněna výrobním materiálem, např. plast bude mít podstatně nižší nosnost než kovová konstrukce. Hodnoty se pak pohybují nejčastěji v rozpětí 90 až 200 kg. U klekacích podložek tento údaj uvedený nebývá.

Výrobci a ceny

Klekací podložky vyrábí např. Fiskars, Levior, MAT, Parkside a další. Jejich cena se pohybuje v rozpětí od cca 50 Kč až 800 Kč.
Mezi výrobce kolenních zahradních stoliček patří např. Euronářadí, Garden King, Strend Pro, Draper Tools atd. Základní pořizovací cena se v tomto případě pohybuje kolem 500 Kč. Nejdražší výrobky pak stojí cca 1700 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zahradní klekátko?

Prvotní je výběr typu. Existují jednoduché klekací podložky nebo kolenní zahradní klekátka, která mohou zároveň sloužit jako stoličky. Mezi základní parametry pak patří výrobní materiál, rozměry, hmotnost nebo nosnost.

Jaké vlastnosti mohou zahradní klekátka mít?

V případě klekátek – stoliček lze vybírat také ze skládacích variant. Ty jsou praktičtější zejména pro případy skladování v době nepoužívání nebo při přepravě. Některá sedátka mohou disponovat také úložným místem pro používané nářadí.
Zobrazit kompletní nabídku Zahradní klekátko