Jak vybrat kotoučovou pilu
- Kotoučová nebo okružní pila je název pro jeden přístroj. Tato pila je známá také jako cirkulárka nebo mafl.
- Kotoučová pila je vhodná pro přímé i šikmé řezy do různých materiálů.
- Každá pila by měla umožňovat výměnu kotoučů.
- Nejdůležitějším parametrem při výběru pily je výkon a otáčky.
Kotoučová pila - náš výběr





Ruční kotoučové pily





Stolní kotoučové pily





Aku kotoučové pily





Mini kotoučové pily



Jak vybrat kotoučovou pilu
Kotoučová nebo okružní?
V nadpisu i na prvních řádcích článku hovoříme o tzv. kotoučových pilách. Často se však v obchodech, ale i odborných řemeslnických publikacích setkáte s pojmem „okružní pila“. Možná si teď kladete otázku, zda a čím se vlastně od sebe liší? Odpověď je jednoduchá – vůbec ničím. Jedná se totiž o dvojí označení jediného druhu náčiní, jehož základem je otáčející se kotouč.
Typ pohonu
Ty tam jsou doby, kdy jedinou použitelnou energií byla síla lidských svalů! Dnes se již nemusíme lopotit s ručním nářadím, jelikož se o všechno postará elektřina. A aby toho nebylo málo i v oblasti elektromotorů se ke slovu dostávají hned dva svébytné systémy:
- Nabíjecí – dobíjecí akumulátor, bez nutnosti tahat kabel, nižší výkon, nižší hmotnost
- Elektrické – k zapojení do zásuvky, vysoký výkon, vyšší hmotnost, menší mobilita, vyšší cena
Ani přes veškerou snahu výrobců se doposud nepodařilo zkonstruovat akumulátorové přístroje, jež by se výkonem vyrovnaly svým kabelovým protějškům. I z toho důvodu profesionální řemeslníci používají výhradně klasiku, s jejíž pomocí rychleji a přesněji proříznou i mohutný kus dřeva.
Hobby nebo profesionální?
S druhem pohonu velmi úzce souvisí i nabízený příkon. Ten udává, kolik energie pila potřebuje ke svému chodu. Prodejci jej mnohdy užívají k rozdělení dostupných pomocníků do dvou základních skupin – hobby a profesionálních pil. Více informací o výši výkonu i konstrukčních specificích obsahuje následující tabulka:
Typ kotoučové pily | Příkon (ve W) | Konstrukce | Počet otáček (za minutu) | Hmotnost |
---|---|---|---|---|
Hobby | 600–1 200 | Plastový kryt kotouče, nastavení sklonu řezu | 3 000 | 2,5 kg |
Profesionální | 1 000–1 700 | Hliníkový kryt, bohatá regulace otáček, sklonu a běhu kotouče | 4 000–5 000 | 5 kg |
Víte, že…?
Ačkoliv mnohdy zvažujeme nákup náležitě předimenzovaného stroje, méně někdy znamená více. K čemu vám v dílně bude ležet mohutný pětikilový stroj pro každodenní řezání trámů, když jen občas potřebujete zkrátit laťky na plot?
Otáčky
Další podstatný parametr spočívá v počtu otáček za minutu. Má zásadní vliv na rychlost a čistotu řezu. Jestliže jich je příliš málo, pila má tendenci dřevo spíše trhat, a tak se nevyhnete jeho ručnímu dopracování. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 2 500 do 6 000 za minutu. Na rozdíl od motorových pil zde skutečně nehrajeme pouze na rychlost, ale hlavně na čistotu řezu.
Doporučujeme vybírat vždy podle charakteru a intenzity prováděné práce. Klempíři, kteří pracují výhradně s dokonale opracovaným dřevem, se budou během nákupu poohlížet u horní hranice, zato domácí kutilové při stavění psí boudy nějakou tu chybku s klidným svědomím přehlédnou.
Řezný kotouč
Je to právě kotouč, jenž dělá okružní pilu tím, čím je. Jeho provedení a velikost má vliv na rychlost a kvalitu práce. Pohlídejte si u něj dva základní parametry:
- Průměr – závislý na příkonu a velikosti pily, od 160 do 190 mm
- Prořez – udává, jak silný kus dřeva prořízne, od 45 do 75 mm
Víte, že…?
Oba dílčí faktory spolu úzce souvisí. Pomocí kotouče nižšího průměru nikdy nepřeřežete tak tlustý materiál, jako když užijete největší velikost. Vzhledem k tomu, že maximální velikost bývá u pil fixní, věnujte tomuto parametru při nákupu dostatečnou pozornost.
Převodovka
Neprávem opomíjený, ale přesto obrovsky významný parametr, spatřujeme v provedení převodovky. Více než cokoliv jiného určuje, jak dlouho vám pila bude sloužit a s jakou zátěží si poradí. Plánujete-li pravidelnou práci, určitě se poohlédněte po kovových převodech. Jednak vydrží mnohem déle než její plastový protějšek, jednak lépe tlumí vibrace.
Bohužel počítejte s tím, že za nákup modelu vybaveného kovovými převody si připlatíte. Ve větším počtu se objevují až u zařízení určených do rukou profesionálů. Při troše štěstí je ale naleznete i u hobby pil pro domácí kutily.
Hmotnost
Zakoupili jste si luxusní „kotoučovku“, ale máte problém ji vůbec uchopit, natož abyste začali něco řezat? Asi byste se měli poohlédnout po něčem lehčím. V současné době se hmotnost pohybuje od 2,5 do 5 kilogramů a roste v souvislosti se stoupajícím výkonem.
Nejvýznamnější značky
I v oblasti řemeslnického náčiní existují dvě skupiny výrobců – renomované společnosti dbající na úroveň každého svého výtvoru a neznámé firmy, které bombastickými proklamacemi o parametrech maskují nízkou kvalitu použitých materiálů a poruchovost. Jestliže vás druhý jmenovaný zaujal během hledání na internetu nebo procházce po kamenné prodejně, dobře si jeho pořízení promyslete. Může fungovat skvěle dlouhá léta, ale stejně tak pravděpodobný je i jeho předčasný odchod do věčných lovišť po několika hodinách práce.
My rozhodně doporučujeme vybírat výhradně výtvory časem ověřených výrobců. Jednak budete mít jistotu alespoň určité doby spolehlivého provozu, jednak můžete počítat se širokou sítí servisních středisek, kde se na poškozenou pilu podívají. Mezi takové koncerny řadíme:
- Bosch
- Makita
- Einhell
- Güde
- DeWalt
- Bernardo
Bosch
Když Robert Bosch zakládal roku 1886 stejnojmennou společnost zaměřenou na výrobu magnet pro motory, patrně neočekával, že za více než 130 let bude jeho dítě patřit mezi největší značky na světě. Do jejího portfolia patří tisíce různorodých produktů od domácích spotřebičů, přes automobilové součástky a elektroniku, až po nářadí. A do této skupiny neodmyslitelně patří také kotoučové pily.
Makita
Japonská korporace Makita má za sebou také více než stoletou historii. Velké pozornosti se jí dostává hlavně v posledních letech, neboť si vydobyla značnou oblibu mezi řemeslníky a domácími kutily. Je považována za etalon kvality, vydrží pracovat dlouhá léta i bez pečlivější údržby. Když se k tomu přičte rozumná cenovka, optimální mix je na světě. A kotoučové pily nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou.
Einhell
Hledíte při nákupu výhradně na vyvážený poměr mezi zaplacenou částkou a vlastnostmi? V tom případě by vašemu zraku neměla uniknout firma Einhell, která na této filozofii postavila svůj byznys. Její nářadí patří mezi nejlacinější na trhu, kvalitou použitých materiálů a životností se ovšem směle vyrovná i mnohem dražším značkám.
Güde
Jak již název napovídá, také kořeny společnosti Güde bychom hledali v Německu. Vznikla zde v průběhu 80. let a naskočila na vlnu tehdy silně propagovaného směru DYI (udělej si sám). Její náčiní je určeno jak domácím kutilům, tak profesionálům hledajícím dokonalou technickou úroveň. Kromě nářadí stojí za bohatým segmentem vzduchové techniky a čerpadel.
DeWalt
Co by to bylo za profíka, kdyby se mu kufříku neukrýval černožlutý nástroj s logem DeWalt? Tato německá společnost si během své více než 80leté existence vybudovala pověst luxusní značky nabízející mnoho muziky za mnoho peněz. V současné době si její výtvory mohou pořídit i domácí kutilové, kteří mohou počítat s dlouhou životností a skutečně precizním provedením všech součástek.
Bernardo
Na závěr jsme si ponechali specifického zástupce – rakouskou firmu Bernardo. Věnuje se návrhu a konstrukci stolních kotoučových pil pro profesionální dílny a provozy. Modely nacházejí uplatnění všude tam, kde zapotřebí vést řez rychle a se 100% přesností. Uplatnění v domácnosti je ovšem jen omezené a cenovka přesahující dalece 15 000 korun patrně odradí i ty největší nadšence.
Cena
V žádném ze svých dosavadních článků jsme se neopomenuli vyjádřit k cenám a ani tento nebude žádnou výjimkou. Hned na začátku vás můžeme uklidnit konstatováním, že ruční „kotoučovka“ příliš mnoho z vašeho rozpočtu neukrojí. Záleží samozřejmě na zvolené značce a kvalitativních aspektech. My jsme se rozhodli jednotlivými výrobky řádně prohrabat a identifikovali hned několik cenových pásem:
- Do 3 000 Kč
- 3 000−7 500 Kč
- Nad 7 500 Kč
Cena do 3 000 Kč
Nejlevnější kategorie čítá nástroje určené domácím kutilům, kteří potřebují občas nařezat dříví pro svůj zahradní projekt. Zvolit můžete výhradně přístroje k zapojení do sítě, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí od 800 do 1 500 Wattů. Počítejte s plastovými kryty i převodovkami, jež nejsou určeny k vysoké zátěží.
Pokud jde o hmotnost, valná většina produktů váží méně než 4 kilogramy. To potěší občasné kutily, kteří se tak při práci zbytečně nenadřou.
Cena od 3 000 do 7 500 Kč
Ve střední třídě naleznete kotoučové pily, které svými vlastnostmi stojí na pomezí mezi hobby a profesionálním náčiním. Výkon standardně činí 1 200 – 1 700 W, takže si s přehledem poradí i s mohutnějšími kusy dřeva. Počítejte s výraznější hmotností, jež v některých případech přesahuje hranici 6 kilogramů. Ve větší míře se též prosazují akumulátory pyšnící se jednodušší manipulací i mobilitou.
Cena nad 7 500 Kč
Na naprostém vrcholu naleznete „kotoučovky“ o výkonu nad 3 000 W, s nimiž se nezastavíte před ničím. 6 000 otáček za minutu též zajistí naprosto čistý řez. Významné místo zde mají výkonné stolní pily stejně jako velmi mobilní akumulátorové přístroje.
Otázky a odpovědi
Co je mafl?
Jaké doplňky je možné využívat?
Různé typy produktů porovnejte zde.