Králíkárna

Pro domácího mazlíčka i hospodářský chov.

ca. 4 700 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 9 100 CZK
ca. 6 600 CZK
ca. 6 600 CZK

Jestli jste se rozhodli venku chovat králíčka jako domácí zvíře nebo jako hospodářské zvíře, je důležité, aby měl k dispozici vhodné zázemí. Králíkárna by měla zvíře chránit, a to nejen před nepříznivým počasím, ale také před predátory. Proto je důležité zvolit vhodnou variantu, která poskytne králíčkům spokojený život. Jak vybrat tu správnou králíkárnu vám rádi poradíme.

Víte, že…?

K tomu, aby byl králík spokojený, potřebuje klidné, čisté, světlé a suché místo, a to na čerstvém vzduchu. Vhodným umístěním králíkárny hodně z těchto věcí docílíte, o zbytek se postará samotná králíkárna.

Velikost

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru obydlí pro králíky je velikost. Tu volíme podle těchto faktorů:

Venkovní kotec
Kerbl Králíkárna Lucky s výběhem 115 x 100 x 65 cm
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Místo

Při výběru velikosti nás zajímá především prostor, který máte pro králíkárnu k dispozici. Ten vás totiž může značně omezovat. Je tedy dobré ujasnit si, jak velkou plochu pro králíkárnu zvolíte.

Potřeby králíka

Králíci jako jiná zvířata ocení co největší možný prostor. Potřebují ho především kvůli tomu, že rádi skáčou, běhají a hrají si. Samozřejmě ne vždy vám podmínky dovolí pořídit si dost velkou králíkárnu. Vždy ale dbejte na to, aby pro králíka byla velikost optimální. Měl by mít možnost se v kleci postavit na zadní a na délku klece by mu mělo být umožněno udělat alespoň pár skoků. Pokud tohle nebude možné splnit, hrozí mu nedostatečná aktivita, což může být příčinou možných zdravotních komplikací.

Velikost králíka

Velikost králíkárny musíte přizpůsobit také podle toho, jak velkého králíka v í budete chovat a také, zda se bude jednat o jedno zvíře nebo jich budete chtít více. To vše musíte u volby velikosti zohlednit.

Dvoupatrová
Duvo+ Králíkárna s výběhem dřevo 111x45x78 cm
ca. 3 300 CZK
Aktuálni cena

Materiál

V dnešní době je velká většina králíkáren vyráběna ze dřeva a kokových mříží, setkáte se ovšem i s plastovým provedením. Na první pohled se může zdát, že lepší jsou jednoznačně dřevěné králíkárny, ale i plastové varianty mají své výhody. Pojďme si k oběma materiálům říci bližší informace.

Materiál Popis
Dřevo Ať už v kamenných obchodech nebo přes e-shopy, nejčastěji se setkáte s dřevěnou konstrukcí a kovovými mřížemi či pletivem. Dřevěné králíkárny mívají speciální úpravu zásobníku na odvod moči a vlhkosti. Střecha obydlí pro králíky by měla být zhotovena z odolnějšího materiálu. Výhodou dřeva je nejen jeho přírodní vzhled, který ke zvířatům patří, ale také dlouhá životnost v případě, že se o něj budete dobře starat.
Plast Zhotovují se z pevného plastu. Jejich velkou výhodou je snazší čištění i celková údržba. I když jsou z plastu, králíkárny jsou pevné a kvalitní. Bohužel je ale mezi nimi menší možnost výběru, než u dřevěných variant a stává se, že nesplňují vysoké estetické nároky.

Víte, že…?

Králík je uzpůsobený k životu v rozmanitých podmínkách i teplotách a proto vydrží venku po celý rok. Při velmi nízkých teplotách je ale vhodné přidat další zateplení, kterým může být například plachta.

Odolnost

Od králíkárny se očekává, že bude využívána během celého roku. Vzhledem k počasí, které u nás máme, je potřeba, aby výrobek vydržel jak horko a sucho, tak i déšť, vítr, mrazy i sníh. Proto si dejte při vybírání pozor na to, aby byly kvalitní jak použité materiály, tak i konstrukce králíkárny. U dřevěné varianty sledujte, jestli je použitý materiál ošetřen tak, aby bez problémů zvládl venkovní podmínky. V neposlední řadě si prohlédněte kovové kusy konstrukce a zjistěte, jestli jsou dost odolné proti rezavění.

I pro morčata
Trixie Králíkárna 116x92x63cm
ca. 3 200 CZK
Aktuálni cena

Bezpečnost

Jak bylo již zmíněno na začátku článku, králíkárna by měla být pro její obyvatele také bezpečná a měla by jim poskytnout ochranu před případnými predátory. I tohle tedy neopomeňte při výběru. Pokud chcete mít vyšší záruku bezpečnosti, pak si pořiďte vyvýšenou králíkárnu. Čím blíž totiž bude objekt k zemi, tím snadněji se do něj predátoři mohou dostat. Ideálně vybírejte klece, které stojí na pevných, vyšších nohách. Další možností může být také umístění králíkárny na nějakém vyvýšeném místě. Důležité taky je, abyste zkontrolovali, jestli je nátěr na dřevěných částech netoxický a pro vaše králíky bezpečný, protože jej pravděpodobně budou vaše zvířátka okusovat.

Cena

Hodnota, za kterou králíkárnu pořídíte, se odvíjí především od její velikosti. Dále pak od materiálu, ze kterého je vyrobena a především z jeho kvality. Pojďme si pro lepší orientaci více přiblížit jednotlivé cenové kategorie.

  • 1 000 – 3 000 Kč – Za tuto částku pořídíte většinou obydlí pro jednoho až tři králíky. Samotná králíkárna může mít i dvě patra a materiál může být jak dřevěný, tak i plastový.
Otevírací střecha
Trixie Králíkárna s výběhem 186x146x93cm
ca. 9 100 CZK
Aktuálni cena
  • 3 000 – 6 000 Kč – Střední cenová relace, za kterou koupíte králíkárnu, která bude vyrobena z kvalitního dřeva, popřípadě kombinace dřevo i plast. Kapacita může být až kolem 5 – 6 králíků.
  • Nad 6 000 Kč – Jestliže paříte k náročnějším zákazníkům, pak máte možnost investovat více peněz a pořídit králíkárnu klidně až pro 10 králíků, která bude mít nejen patro a bude prostorná, ale také bude mít okénko a dveře, což je sympatické především, jestli dbáte na estetický dojem. Vysoká kvalita materiálu je samozřejmostí.
Jméno
Venkovní kotec
Dvoupatrová
I pro morčata
Otevírací střecha
Dva kotce
Pro větší chov
Image
Produkt
Kerbl Králíkárna Lucky s výběhem 115 x 100 x 65 cm
Duvo+ Králíkárna s výběhem dřevo 111x45x78 cm
Trixie Králíkárna 116x92x63cm
Trixie Králíkárna s výběhem 186x146x93cm
KERBL Králíkárna dvoupatrová APPARTMENT PRO – kotec pro králíky, 118 x 61 x 130 cm
Dřevěná králíkárna TOHOS se 4 kotci
Cena ca. 4 700 CZK ca. 3 300 CZK ca. 3 200 CZK ca. 9 100 CZK ca. 6 600 CZK ca. 6 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena