Krosna na dítě

Všude spolu - i na vrcholcích hor.

ca. 5 300 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat krosnu na dítě

  • Krosnu využijí pouze aktivní rodiče, kteří si libují v dlouhých výšlapech.
  • Krosna by měla být pohodlná i bezpečná, přesto není vhodné, aby malé dítě sedělo v krosně příliš dlouhou dobu.
  • Podstatnou roli hraje také materiál, ze kterého je krosna vyrobena. Jistě oceníte snadno čistitelný materiál.
  • Nezapomeňte ani na svůj uživatelský komfort.

Co je krosna na dítě

Krosna je vhodná pro dítě od doby, kdy se poprvé samo posadí, což je věk kolem cca 9. měsíců věku. Vrchní věková hranice, kdy ji lze používat, je omezená hmotností. Většina těchto výrobků má nosnost do 20 kg. Zde je nutné vzít v potaz, že se nejedná pouze o hmotnost dítěte, ale o celkovou hmotnost včetně věcí uložených uvnitř krosny.

Na rozdíl od běžných dětských nosítek nebo šátků, které lze běžně používat doma, nebo na kratších vycházkách, využijete krosnu pouze v případě, kdy často podnikáte dlouhé výšlapy do přírody, zdoláváte turistické cíle nebo patříte k milovníkům horských túr.

Vysoká nosnost
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá

Ve většině případů jsou to cíle, které je lepší absolvovat s dítětem na zádech než v kočárku, nehledě na to, že ne každá cesta nebo stezka je pro kočárek uzpůsobena.

Krosna má pevnou konstrukci, díky níž může dítě pohodlně sedět nebo pololežet a umožňuje tak nejen vidět, ale také si na náročné vycházce zdřímnout. Navíc je uzpůsobena tak, že do ní kromě dítěte dáte mnoho dalších věcí, které budete při pobytu v přírodě potřebovat. Nemusíte se tedy bát, že kromě krosny ponesete ještě další batohy nebo tašky.

Typ Popis
Nosítko – možnost použití od narození
  – použití doma i venku
  – menší hmotnost
  – nižší pořizovací cena
Krosna – možno používat od cca 9. měsíců
  – omezená nosnost
  – použití na tůrách
  – pevná konstrukce

Víte, že…?

Při kratších procházkách přijde vhod Kawallo. Jedná se jednoduchý a velmi skladný pás, do kterému dítěti zafixujete nohy a poté si pás připnete kolem hrudníku. Takto ho můžete pohodlně nosit za krkem v pozici na koni a mít přitom volné ruce.

Hmotnost 2,3 kg
fillikid Krosnička explore r grau blau

Popis

Dětská krosna je vybavena několika opěrkami, které chrání dítě při změně polohy. Pokud tedy při cestě usne a i vy si budete přát odpočinout, jednoduše ji položíte na zem, aniž byste svého potomka vzbudili.

Dalším doplňkem je stříška, která chrání dítě před sluncem, deštěm nebo větrem. V případě většího deště pak použijete pláštěnku, kterou by měla být každá krosna také vybavena.

Na co dát pozor při výběru

Bezpečnost

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Je vhodné krosnu před nákupem vyzkoušet, ideálně s dítětem. Krosnu byste měli mít možnost vyzkoušet ne jen přímo v prodejně, ale přímo na túře. V tomto případě je ideální vybraný model zakoupit přes obchod, který umožňuje nevyhovující zboží vrátit.

Nosnost: 19 kg
Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá

Dítě by mělo sedět pohodlně a při pohybu by nemělo nijak lítat. Důležité jsou pak samotné popruhy a bezpečnostní pásy, které by neměly tlačit a měly by být opatřeny kvalitním polstrováním.

Zapomínat by se nemělo ani na reflexní prvky, které jsou neocenitelné při špatné viditelnosti. 

Pohodlí

V případě, že se bude dítěti v krosně dobře a pohodlně sedět, bude váš výlet do přírody probíhat v klidu a užije si ho celá rodina. Krosna nesmí dítě nikde tlačit, popruhy naopak nesmí škrtit. Ideální je, pokud je krosna polohovatelná, a vy tak máte možnost dítě na zádech jednoduše upravovat. Některé dražší typy krosen jsou vybaveny polstrováním se speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Komfort dítěte úzce souvisí také s vaším komfortem.

6 měsíců - 3 roky
LittleLife Adventurer S2 Child Carrier zelená

Ať už koupíte jakkoliv pohodlnou krosnu, myslete na to, že dítě by nemělo být na jeden zátah nošeno víc než 2 hodiny, protože potřebuje pohyb a v krosně je usazené stále v jedné pozici. Většinou si občasnou pauzu samo vynutí, pokud se mu však v krosně líbí natolik, že by v ní vydrželo celý den, myslete na tento čas alespoň orientačně a dělejte občasné pauzy.

Materiál krosny

 
Neméně důležitým parametrem je také materiál, z něhož je krosna vyrobena. Ideální je, pokud je možné celý potah sundat a vyprat nebo je alespoň vyrobena z materiálu, který lze snadno omýt. Co se týče samotné konstrukce, ta by měla být vyrobená z odolného hliníku, který je pevný a lehký. U látky volte vzdušný a prodyšný polyester, díky kterému se nebudete na cestách zbytečně potit, a který vyniká dlouhou životností, ale také praktickou údržbou.
 

Cena

Pořizovací cena tohoto výrobku se šplhá k několika tisícům, v případě, že si myslíte, že krosnu využijete jen příležitostně, lze ji v některých obchodech zapůjčit. Cenu si určuje každý prodejce sám, záleží na typu výrobku, obvykle se pohybuje kolem 1 000 Kč za týden.

V případě, že budete chtít svoji vlastní, připravte se na to, že cena se pohybuje od cca 4 000 – 10 000 Kč. Ke kvalitním výrobkům patří Vaude, jejichž výrobky patří k těm nejkvalitnějším a cenově se pohybují okolo 7 000 Kč. Deuter zde za krosnu zaplatíte kolem 5 – 7 000 Kč nebo Corazon s cenou okolo 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo správné krosně chybět?

Krosna by vám měla umožnit bezpečnou manipulaci s miminkem. V tomto směru jsou neocenitelné krosny s praktickým stojanem. Při jeho použití se zvýší stabilita, dítě tedy do krosny umístí pohodlně jedna osoba. Pokud krosnu sundáte, může miminko v krosně díky noze klidně spát nebo sedět.

Jak poznat kvalitní krosnu?

Kvalitu určuje především výrobce. Z tohoto důvody vybírejte pouze mezi výrobky známých značek. Ty jsou sice dražší, avšak kvalitní a bezpečné. Kvalitní krosna musí mít pevný ocelový rám, nastavitelné opěrky a popruhy. Často jim nechybí ani další doplňky jako pláštěnka nebo stříška proti slunci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vysoká nosnost
Hmotnost 2,3 kg
Nosnost: 19 kg
6 měsíců - 3 roky
Image
Produkt
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
fillikid Krosnička explore r grau blau
Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá
LittleLife Adventurer S2 Child Carrier zelená
Výrobce
Deuter
Fillikid
Salewa
Little life
Barva
modré
šedé
modré
zelené
Nosnost
22 kg
20 kg
Cena ca. 5 300 CZK ca. 2 500 CZK ca. 4 100 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.