Krosna na dítě

Všude spolu - i na vrcholcích hor.

ca. 5 900 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 8 800 CZK

Jak vybrat krosnu na dítě

Krosna na dítě je výborná vychytávka pro všechny, kdo žijí aktivním životem a nechtějí čekat, až jejich potomek vyroste natolik, aby mohl turistické cíle zdolávat po svých. Koupit krosnu není žádný velký problém, důležité je ale vybrat tu správnou krosnu, která bude vyhovovat dítěti i tomu, kdo je nese.

Co je krosna na dítě

Krosna je vhodná pro dítě od doby, kdy se poprvé samo posadí, což je věk kolem cca 9. měsíců věku. Vrchní věková hranice, kdy ji lze používat, je omezená hmotností. Většina těchto výrobků má nosnost do 20 kg. Zde je nutné vzít v potaz, že se nejedná pouze o hmotnost dítěte, ale o celkovou hmotnost včetně věcí uložených uvnitř krosny.

Na rozdíl od běžných dětských nosítek nebo šátků, které lze běžně používat doma, nebo na kratších vycházkách, využijete krosnu pouze v případě, kdy často podnikáte dlouhé výšlapy do přírody, zdoláváte turistické cíle nebo patříte k milovníkům horských túr.

Nejlepší volba
Deuter Kid Comfort Active SL Denim
ca. 5 900 CZK
Aktuálni cena

Ve většině případů jsou to cíle, které je lepší absolvovat s dítětem na zádech než v kočárku, nehledě na to, že ne každá cesta nebo stezka je pro kočárek uzpůsobena.

Krosna má pevnou konstrukci, díky níž může dítě pohodlně sedět nebo pololežet a umožňuje tak nejen vidět, ale také si na náročné vycházce zdřímnout. Navíc je uzpůsobena tak, že do ní kromě dítěte dáte mnoho dalších věcí, které budete při pobytu v přírodě potřebovat. Nemusíte se tedy bát, že kromě krosny ponesete ještě další batohy nebo tašky.

Víte, že…?

Při kratších procházkách přijde vhod Kawallo. Jedná se jednoduchý a velmi skladný pás, do kterému dítěti zafixujete nohy a poté si pás připnete kolem hrudníku. Takto ho můžete pohodlně nosit za krkem v pozici na koni a mít přitom volné ruce.

Se slunečníkem
OSPREY Poco II sky modrá
ca. 6 900 CZK
Aktuálni cena

Popis

Dětská krosna je vybavena několika opěrkami, které chrání dítě při změně polohy. Pokud tedy při cestě usne a i vy si budete přát odpočinout, jednoduše ji položíte na zem, aniž byste svého potomka vzbudili.

Dalším doplňkem je stříška, která chrání dítě před sluncem, deštěm nebo větrem. V případě většího deště pak použijete pláštěnku, kterou by měla být každá krosna také vybavena.

Na co dát pozor při výběru

Bezpečnost

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Je vhodné krosnu před nákupem vyzkoušet, ideálně s dítětem. Krosnu byste měli mít možnost vyzkoušet ne jen přímo v prodejně, ale přímo na túře. V tomto případě je ideální vybraný model zakoupit přes obchod, který umožňuje nevyhovující zboží vrátit.

Lehká
Kiddy Adventure Pack Onyx černá
ca. 4 200 CZK
Aktuálni cena

Dítě by mělo sedět pohodlně a při pohybu by nemělo nijak lítat. Důležité jsou pak samotné popruhy a bezpečnostní pásy, které by neměly tlačit a měly by být opatřeny kvalitním polstrováním.

Zapomínat by se nemělo ani na reflexní prvky, které jsou neocenitelné při špatné viditelnosti. 

Pohodlí

V případě, že se bude dítěti v krosně dobře a pohodlně sedět, bude váš výlet do přírody probíhat v klidu a užije si ho celá rodina. Krosna nesmí dítě nikde tlačit, popruhy naopak nesmí škrtit. Ideální je, pokud je krosna polohovatelná, a vy tak máte možnost dítě na zádech jednoduše upravovat. Některé dražší typy krosen jsou vybaveny polstrováním se speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Komfort dítěte úzce souvisí také s vaším komfortem.

Český výrobek
Corazon Panda podhlavník Fikimiki černá
ca. 4 300 CZK
Aktuálni cena

Ať už koupíte jakkoliv pohodlnou krosnu, myslete na to, že dítě by nemělo být na jeden zátah nošeno víc než 2 hodiny, protože potřebuje pohyb a v krosně je usazené stále v jedné pozici. Většinou si občasnou pauzu samo vynutí, pokud se mu však v krosně líbí natolik, že by v ní vydrželo celý den, myslete na tento čas alespoň orientačně a dělejte občasné pauzy.

Materiál krosny

 
Neméně důležitým parametrem je také materiál, z něhož je krosna vyrobena. Ideální je, pokud je možné celý potah sundat a vyprat nebo je alespoň vyrobena z materiálu, který lze snadno omýt. Co se týče samotné konstrukce, ta by měla být vyrobená z odolného hliníku, který je pevný a lehký. U látky volte vzdušný a prodyšný polyester, díky kterému se nebudete na cestách zbytečně potit, a který vyniká dlouhou životností, ale také praktickou údržbou.
 

Cena

Pořizovací cena tohoto výrobku se šplhá k několika tisícům, v případě, že si myslíte, že krosnu využijete jen příležitostně, lze ji v některých obchodech zapůjčit. Cenu si určuje každý prodejce sám, záleží na typu výrobku, obvykle se pohybuje kolem 1 000 Kč za týden.

Vysoká nosnost
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
ca. 8 800 CZK
Aktuálni cena

V případě, že budete chtít svoji vlastní, připravte se na to, že cena se pohybuje od cca 4 000 – 10 000 Kč. Ke kvalitním výrobkům patří Vaude, jejichž výrobky patří k těm nejkvalitnějším a cenově se pohybují okolo 7 000 Kč. Deuter zde za krosnu zaplatíte kolem 5 – 7 000 Kč nebo Corazon s cenou okolo 4 000 Kč.

Jméno
Nejlepší volba
Se slunečníkem
Lehká
Český výrobek
Vysoká nosnost
Image
Produkt
Deuter Kid Comfort Active SL Denim
OSPREY Poco II sky modrá
Kiddy Adventure Pack Onyx černá
Corazon Panda podhlavník Fikimiki černá
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
Výrobce
Deuter
Osprey
Kiddy
CORAZON
Deuter
Barva
modré
modré
černé
černé
modré
Nosnost
22 kg
22 kg
20 kg
20 kg
22 kg
Cena ca. 5 900 CZK ca. 6 900 CZK ca. 4 200 CZK ca. 4 300 CZK ca. 8 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena