10 nejlepších krosen na dítě 2023

Všude spolu - i na vrcholcích hor.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat krosnu na dítě

  • Krosnu využijí pouze aktivní rodiče, kteří si libují v dlouhých výšlapech.
  • Krosna by měla být pohodlná i bezpečná, přesto není vhodné, aby malé dítě sedělo v krosně příliš dlouhou dobu.
  • Podstatnou roli hraje také materiál, ze kterého je krosna vyrobena. Jistě oceníte snadno čistitelný materiál.
  • Nezapomeňte ani na svůj uživatelský komfort.

Krosna na dítě - náš výběr

Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá
přečíst recenzi
Výrobce: Salewa
Druh: krosničky
Barva: modré
Nosnost: 19 kg
Corazon Panda tm. modrá
přečíst recenzi
Výrobce: CORAZON
Druh: krosničky
Barva: modré
Nosnost: 20 kg
fillikid Krosnička explore r grau blau
přečíst recenzi
Výrobce: Fillikid
Druh: krosničky
Barva: modré
LittleLife Adventurer S2 Child Carrier zelená
přečíst recenzi
Výrobce: Little life
Druh: krosničky
Barva: zelené
Nosnost: 20 kg

Krosna na dítě Osprey

Zobrazit kompletní nabídku krosen na dítě

Jak vybrat krosnu na dítě

Co je krosna na dítě

Krosna je vhodná pro dítě od doby, kdy se poprvé samo posadí, což je věk kolem cca 9. měsíců věku. Vrchní věková hranice, kdy ji lze používat, je omezená hmotností. Většina těchto výrobků má nosnost do 20 kg. Zde je nutné vzít v potaz, že se nejedná pouze o hmotnost dítěte, ale o celkovou hmotnost včetně věcí uložených uvnitř krosny.

Na rozdíl od běžných dětských nosítek nebo šátků, které lze běžně používat doma, nebo na kratších vycházkách, využijete krosnu pouze v případě, kdy často podnikáte dlouhé výšlapy do přírody, zdoláváte turistické cíle nebo patříte k milovníkům horských túr.

Krosna na dítě
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá

Ve většině případů jsou to cíle, které je lepší absolvovat s dítětem na zádech než v kočárku, nehledě na to, že ne každá cesta nebo stezka je pro kočárek uzpůsobena.

Krosna má pevnou konstrukci, díky níž může dítě pohodlně sedět nebo pololežet a umožňuje tak nejen vidět, ale také si na náročné vycházce zdřímnout. Navíc je uzpůsobena tak, že do ní kromě dítěte dáte mnoho dalších věcí, které budete při pobytu v přírodě potřebovat. Nemusíte se tedy bát, že kromě krosny ponesete ještě další batohy nebo tašky.

Typ Popis
Nosítko – možnost použití od narození
  – použití doma i venku
  – menší hmotnost
  – nižší pořizovací cena
Krosna – možno používat od cca 9. měsíců
  – omezená nosnost
  – použití na tůrách
  – pevná konstrukce

Víte, že…?

Při kratších procházkách přijde vhod Kawallo. Jedná se jednoduchý a velmi skladný pás, do kterému dítěti zafixujete nohy a poté si pás připnete kolem hrudníku. Takto ho můžete pohodlně nosit za krkem v pozici na koni a mít přitom volné ruce.

Krosna na dítě Osprey
Osprey Poco LT starry černá

Popis

Dětská krosna je vybavena několika opěrkami, které chrání dítě při změně polohy. Pokud tedy při cestě usne a i vy si budete přát odpočinout, jednoduše ji položíte na zem, aniž byste svého potomka vzbudili.

Dalším doplňkem je stříška, která chrání dítě před sluncem, deštěm nebo větrem. V případě většího deště pak použijete pláštěnku, kterou by měla být každá krosna také vybavena.

Na co dát pozor při výběru

Bezpečnost

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Je vhodné krosnu před nákupem vyzkoušet, ideálně s dítětem. Krosnu byste měli mít možnost vyzkoušet ne jen přímo v prodejně, ale přímo na túře. V tomto případě je ideální vybraný model zakoupit přes obchod, který umožňuje nevyhovující zboží vrátit.

Krosna na dítě
Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá

Dítě by mělo sedět pohodlně a při pohybu by nemělo nijak lítat. Důležité jsou pak samotné popruhy a bezpečnostní pásy, které by neměly tlačit a měly by být opatřeny kvalitním polstrováním.

Zapomínat by se nemělo ani na reflexní prvky, které jsou neocenitelné při špatné viditelnosti. 

Pohodlí

V případě, že se bude dítěti v krosně dobře a pohodlně sedět, bude váš výlet do přírody probíhat v klidu a užije si ho celá rodina. Krosna nesmí dítě nikde tlačit, popruhy naopak nesmí škrtit. Ideální je, pokud je krosna polohovatelná, a vy tak máte možnost dítě na zádech jednoduše upravovat. Některé dražší typy krosen jsou vybaveny polstrováním se speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Komfort dítěte úzce souvisí také s vaším komfortem.

Krosna na dítě Osprey
Osprey Poco LT modrá sky

Ať už koupíte jakkoliv pohodlnou krosnu, myslete na to, že dítě by nemělo být na jeden zátah nošeno víc než 2 hodiny, protože potřebuje pohyb a v krosně je usazené stále v jedné pozici. Většinou si občasnou pauzu samo vynutí, pokud se mu však v krosně líbí natolik, že by v ní vydrželo celý den, myslete na tento čas alespoň orientačně a dělejte občasné pauzy.

Materiál krosny

 
Neméně důležitým parametrem je také materiál, z něhož je krosna vyrobena. Ideální je, pokud je možné celý potah sundat a vyprat nebo je alespoň vyrobena z materiálu, který lze snadno omýt. Co se týče samotné konstrukce, ta by měla být vyrobená z odolného hliníku, který je pevný a lehký. U látky volte vzdušný a prodyšný polyester, díky kterému se nebudete na cestách zbytečně potit, a který vyniká dlouhou životností, ale také praktickou údržbou.
 

Cena

Pořizovací cena tohoto výrobku se šplhá k několika tisícům, v případě, že si myslíte, že krosnu využijete jen příležitostně, lze ji v některých obchodech zapůjčit. Cenu si určuje každý prodejce sám, záleží na typu výrobku, obvykle se pohybuje kolem 1 000 Kč za týden.

Krosna na dítě
Corazon Panda tm. modrá

V případě, že budete chtít svoji vlastní, připravte se na to, že cena se pohybuje od cca 4 000 – 10 000 Kč. Ke kvalitním výrobkům patří Vaude, jejichž výrobky patří k těm nejkvalitnějším a cenově se pohybují okolo 7 000 Kč. Deuter zde za krosnu zaplatíte kolem 5 – 7 000 Kč nebo Corazon s cenou okolo 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo správné krosně chybět?

Krosna by vám měla umožnit bezpečnou manipulaci s miminkem. V tomto směru jsou neocenitelné krosny s praktickým stojanem. Při jeho použití se zvýší stabilita, dítě tedy do krosny umístí pohodlně jedna osoba. Pokud krosnu sundáte, může miminko v krosně díky noze klidně spát nebo sedět.

Jak poznat kvalitní krosnu?

Kvalitu určuje především výrobce. Z tohoto důvody vybírejte pouze mezi výrobky známých značek. Ty jsou sice dražší, avšak kvalitní a bezpečné. Kvalitní krosna musí mít pevný ocelový rám, nastavitelné opěrky a popruhy. Často jim nechybí ani další doplňky jako pláštěnka nebo stříška proti slunci.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku krosen na dítě