Nejlepší krosny na dítě 2024 a jak vybrat

Všude spolu - i na vrcholcích hor.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat krosnu na dítě

  • Krosnu využijí pouze aktivní rodiče, kteří si libují v dlouhých výšlapech.
  • Krosna by měla být pohodlná i bezpečná, přesto není vhodné, aby malé dítě sedělo v krosně příliš dlouhou dobu.
  • Podstatnou roli hraje také materiál, ze kterého je krosna vyrobena. Jistě oceníte snadno čistitelný materiál.
  • Nezapomeňte ani na svůj uživatelský komfort.

Krosna na dítě - náš výběr

Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá
přečíst recenzi
Výrobce: Deuter
Druh: krosničky
Barva: modré
Nosnost: 24 kg
Zobrazit více
Dětská krosna Deuter Kid Comfort Pro nabízí polstrování, nastavitelnou sedačku a opěrku hlavy, integrovanou stříšku a bezpečnost TÜV certifikovanou. Hmotnost 3550 g, úložný prostor: 12 + 10 l, rozměry: 80x43x34 cm, max. hmotnost dítěte: 22 kg, věk dítěte: 6 měsíců - 3 roky.
Zobrazit méně
Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá
Výrobce: Salewa
Druh: krosničky
Barva: modré
Nosnost: 19 kg
Zobrazit více
Dětský nosič Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá je navržen pro výlety s malými dětmi. Nosnost je 19 kg (15 kg dítě + 4 kg náklad) a maximální výška dítěte 105 cm. Konstrukce rozložení zátěže na boky, individuálně nastavitelný zádový systém Custom-Fit a mnoho úložných kapes. Hmotnost nosiče je 3.000 g a objem 20 l.
Zobrazit méně
Corazon Panda tm. modrá
Výrobce: CORAZON
Druh: krosničky
Barva: modré
Nosnost: 20 kg
Zobrazit více
Krosna Corazon Panda tm. modrá je určena pro nošení dětí při sportovních aktivitách. Nabízí propracované detaily a precizní zpracování, díky kterým vyhovuje i náročným uživatelům. Model je navržen tak, aby umožňoval bezpečné a pohodlné nošení dítěte na dlouhých a náročných výletech.
Zobrazit méně
LittleLife Adventurer S2 Child Carrier zelená
Výrobce: Little life
Druh: krosničky
Barva: zelené
Nosnost: 20 kg
Zobrazit více
Krosna LittleLife Adventurer S2 Child Carrier je navržena pro děti od 6 měsíců do 3 let, max. zatížení 20 kg. Hmotnost krosny činí 1,9 kg a má rozměry 41x32x73 cm. Je vybavena nastavitelným zádovým systémem, otáčecím bederním pásem, integrovanou kapsou pro doplňky a opěrkou pro stabilitu při nasazování dítěte. Je kompatibilní s normami BS EN 13209:2004 a BS EN 71-3:1994.
Zobrazit méně

Krosna na dítě Osprey

Osprey Poco LT starry černá
Výrobce: Osprey
Druh: nosítka
Barva: černé
Nosnost: 22 kg
Zobrazit více
Dětský nosič Poco LT se zaměřuje na lehkost a sbalitelnost, vhodný pro cestování i městské výlety. Má integrovanou sluneční ochranu UPF 50+, síťované postranní panely pro cirkulaci vzduchu a dvě praktické kapsy na bederním pásu. Poskytuje certifikované bezpečí TÜV GS a je kompatibilní s doplňky Poco Raincover a Poco přenosným pouzdrem.
Zobrazit méně
Osprey Poco LT modrá sky
přečíst recenzi
Výrobce: Osprey
Druh: nosítka
Barva: modré
Nosnost: 22 kg
Zobrazit více
Dětský nosič Osprey Poco LT modrá sky je lehký, snadno sbalitelný a navržen pro pohodlné nošení dětí při dobrodružstvích. S integrovanou sluneční clonou UPF 50+, nastavitelným AirScape™ zadním panelem a síťovanými kapsami na bederním pásu, zaručuje Poco LT bezpečnost a komfort pro rodiče i děti. Je kompatibilní s příslušenstvím, jako jsou univerzální kryt Poco Raincover a Poco přenosné pouzdro.
Zobrazit méně
Osprey Dětský Poco II Starry černá
přečíst recenzi
Výrobce: Osprey
Nosnost: 22 kg
Barva: černé
Zobrazit více
Krosna Osprey Poco II Starry Black je určena pro přenášení dětí během outdoorových aktivit. Zabezpečuje dítě díky nastavitelnému bezpečnostnímu popruhu, sedátku a opěrkám na nohy. Krosna má UPF 50+ slunečník, integrovanou pláštěnku a TÜV GS certifikát. Nabízí kompatibilitu s hydrovaky Hydraulics a batohy Daylite.
Zobrazit méně
OSPREY Poco Plus II sky modrá
přečíst recenzi
Výrobce: Osprey
Barva: modré
Zobrazit více
Krosna na dítě Osprey Poco Plus II nabízí nastavitelný závěsný zádový systém AirSpeed™ a bederní pás Fit-on-the-Fly™. Umožňuje upravit dětský bezpečnostní popruh, sedačku a opěrky na nohy. Má vestavěný slunečník s UV ochranou 50+, integrovanou pláštěnku a certifikaci TÜV GS.
Zobrazit méně
OSPREY Poco LT tungsten šedá
přečíst recenzi
Výrobce: Osprey
Druh: nosítka
Barva: šedé
Nosnost: 22 kg
Zobrazit více
Dětský nosič OSPREY Poco LT tungsten šedá je certifikován TÜV GS, s integrovanou sluneční clonou UPF 50+. Má nižší hmotnost, kompaktní rozměry a vysoké pohodlí. Manipulace ve těsných prostorách je jednoduchá. Obsahuje nastavitelný zadní panel AirScape, polstrovane bederní páas a řadu kapes.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Krosna na dítě

Jak vybrat krosnu na dítě

Co je krosna na dítě

Krosna je vhodná pro dítě od doby, kdy se poprvé samo posadí, což je věk kolem cca 9. měsíců věku. Vrchní věková hranice, kdy ji lze používat, je omezená hmotností. Většina těchto výrobků má nosnost do 20 kg. Zde je nutné vzít v potaz, že se nejedná pouze o hmotnost dítěte, ale o celkovou hmotnost včetně věcí uložených uvnitř krosny.

Na rozdíl od běžných dětských nosítek nebo šátků, které lze běžně používat doma, nebo na kratších vycházkách, využijete krosnu pouze v případě, kdy často podnikáte dlouhé výšlapy do přírody, zdoláváte turistické cíle nebo patříte k milovníkům horských túr.

Ve většině případů jsou to cíle, které je lepší absolvovat s dítětem na zádech než v kočárku, nehledě na to, že ne každá cesta nebo stezka je pro kočárek uzpůsobena.

Muž s dítětem v dětské krosně

Dětská krosna má stabilní a pevnou konstrukci, iStock /ffolas


Krosna má pevnou konstrukci, díky níž může dítě pohodlně sedět nebo pololežet a umožňuje tak nejen vidět, ale také si na náročné vycházce zdřímnout. Navíc je uzpůsobena tak, že do ní kromě dítěte dáte mnoho dalších věcí, které budete při pobytu v přírodě potřebovat. Nemusíte se tedy bát, že kromě krosny ponesete ještě další batohy nebo tašky.

TypPopis
NosítkoMožnost použití od narození
 Použití doma i venku
 Menší hmotnost
 Nižší pořizovací cena
KrosnaMožno používat od cca 9. měsíců
 Omezená nosnost
 Použití na tůrách
 Pevná konstrukce

Víte, že…?

Krosna na dítě
Deuter Kid Comfort Pro midnight modrá

Při kratších procházkách přijde vhod Kawallo. Jedná se jednoduchý a velmi skladný pás, do kterému dítěti zafixujete nohy a poté si pás připnete kolem hrudníku. Takto ho můžete pohodlně nosit za krkem v pozici na koni a mít přitom volné ruce.

Popis

Dětská krosna je vybavena několika opěrkami, které chrání dítě při změně polohy. Pokud tedy při cestě usne a i vy si budete přát odpočinout, jednoduše ji položíte na zem, aniž byste svého potomka vzbudili.

Dalším doplňkem je stříška, která chrání dítě před sluncem, deštěm nebo větrem. V případě většího deště pak použijete pláštěnku, kterou by měla být každá krosna také vybavena.

Na co dát pozor při výběru

Bezpečnost

Krosna na dítě Osprey
Osprey Poco LT starry černá

Bezpečnost je vždy na prvním místě. Je vhodné krosnu před nákupem vyzkoušet, ideálně s dítětem. Krosnu byste měli mít možnost vyzkoušet ne jen přímo v prodejně, ale přímo na túře. V tomto případě je ideální vybraný model zakoupit přes obchod, který umožňuje nevyhovující zboží vrátit.

Dítě by mělo sedět pohodlně a při pohybu by nemělo nijak lítat. Důležité jsou pak samotné popruhy a bezpečnostní pásy, které by neměly tlačit a měly by být opatřeny kvalitním polstrováním.

Zapomínat by se nemělo ani na reflexní prvky, které jsou neocenitelné při špatné viditelnosti. 

Pohodlí

Krosna na dítě
Salewa KOALA II včetně pláštěnky Royal modrá

V případě, že se bude dítěti v krosně dobře a pohodlně sedět, bude váš výlet do přírody probíhat v klidu a užije si ho celá rodina. Krosna nesmí dítě nikde tlačit, popruhy naopak nesmí škrtit. Ideální je, pokud je krosna polohovatelná, a vy tak máte možnost dítě na zádech jednoduše upravovat. Některé dražší typy krosen jsou vybaveny polstrováním se speciálními změkčujícími zónami v místech větší zátěže. Komfort dítěte úzce souvisí také s vaším komfortem.

Ať už koupíte jakkoliv pohodlnou krosnu, myslete na to, že dítě by nemělo být na jeden zátah nošeno víc než 2 hodiny, protože potřebuje pohyb a v krosně je usazené stále v jedné pozici. Většinou si občasnou pauzu samo vynutí, pokud se mu však v krosně líbí natolik, že by v ní vydrželo celý den, myslete na tento čas alespoň orientačně a dělejte občasné pauzy.

Muž nese dítě v krosně

O pohodlí se stará mnoho prvků, kterými je krosna vybavena, iStock /jordi magrans

Materiál krosny

 
Neméně důležitým parametrem je také materiál, z něhož je krosna vyrobena. Ideální je, pokud je možné celý potah sundat a vyprat nebo je alespoň vyrobena z materiálu, který lze snadno omýt. Co se týče samotné konstrukce, ta by měla být vyrobená z odolného hliníku, který je pevný a lehký. U látky volte vzdušný a prodyšný polyester, díky kterému se nebudete na cestách zbytečně potit, a který vyniká dlouhou životností, ale také praktickou údržbou.
 

Muž na výletě s dítětem v krosně

Kvalitní krosna unese i větší dítě, iStock /jordi magrans

Cena

Krosna na dítě Osprey
Osprey Poco LT modrá sky

Pořizovací cena tohoto výrobku se šplhá k několika tisícům, v případě, že si myslíte, že krosnu využijete jen příležitostně, lze ji v některých obchodech zapůjčit. Cenu si určuje každý prodejce sám, záleží na typu výrobku, obvykle se pohybuje kolem 1 000 Kč za týden.

V případě, že budete chtít svoji vlastní, připravte se na to, že cena se pohybuje od cca 4 000 – 10 000 Kč. Ke kvalitním výrobkům patří Vaude, jejichž výrobky patří k těm nejkvalitnějším a cenově se pohybují okolo 7 000 Kč. Deuter zde za krosnu zaplatíte kolem 5 – 7 000 Kč nebo Corazon s cenou okolo 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co by nemělo správné krosně chybět?

Krosna by vám měla umožnit bezpečnou manipulaci s miminkem. V tomto směru jsou neocenitelné krosny s praktickým stojanem. Při jeho použití se zvýší stabilita, dítě tedy do krosny umístí pohodlně jedna osoba. Pokud krosnu sundáte, může miminko v krosně díky noze klidně spát nebo sedět.

Jak poznat kvalitní krosnu?

Kvalitu určuje především výrobce. Z tohoto důvody vybírejte pouze mezi výrobky známých značek. Ty jsou sice dražší, avšak kvalitní a bezpečné. Kvalitní krosna musí mít pevný ocelový rám, nastavitelné opěrky a popruhy. Často jim nechybí ani další doplňky jako pláštěnka nebo stříška proti slunci.
Zobrazit kompletní nabídku Krosna na dítě