Nejlepší interaktivní kostky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
VTech Magická kostka
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat interaktivní kostku

 • Interaktivních hraček existuje široká škála. Kostky pak představují jednu z možností, která je na výběr. Kostky mají různé zpracování podle věku, pro které jsou primárně vyrobeny.
 • Interaktivní kostky mohou být mimo jiné doplněny také o nejrůznější zvukové nebo světelné efekty.
 • Na výběr je zpravidla ze tří základních materiálů a to textilu, plastu nebo dřevu. Volba materiálu by měla opět zohledňovat především věk dítěte, pro kterého bude hračka určena.

Interaktivní kostka - náš výběr

VTech Magická kostka
přečíst recenzi
Výrobce: VTech
Určení: pro kluky a holky
Výška: 22 cm
Zobrazit více
Výrobek VTech Magická kostka je multifunkční hračka určená pro děti od 9 měsíců. Obsahuje více než 75 písní, melodií, zvuků a frází pro učení zvířat, barev a čísel. Je vybavena pěti stranami s tvarovými dílkami pro vkládání, které rozvíjejí motorické dovednosti a koordinaci. Baterie typu 2AA jsou součástí balení pro demonstrační účely. Rozměry jsou 22 x 22 x 22 cm.
Zobrazit méně
ISO Interaktivní multifunkční kostka
Výrobce: KRUZZEL
Typ: kostky
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Interaktivní multifunkční kostka je vzdělávací hračka ukazující tvary, barvy a zvuky. Každá strana představuje různé funkce, včetně funkčního volantu, zvukového klíče, mořského světa s akváriem, hracího automatu a poskytuje mikrofon s regulací hlasitosti. Potřebuje 3 AAA baterie pro provoz a má rozměry 24cm na výšku a 29cm na šířku.
Zobrazit méně
Hola multifunkční kostka pro nejmenší 20 funkcí
přečíst recenzi
Výrobce: HOLA
Značka: Ikonka
Typ: kostky
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Hola interaktivní kostka je určená pro nejmenší a skládá se z pěti stěn plných rozličných funkcí. Kostka je vyrobena z plastu, rozměry jsou 30 cm x 27 cm a je poháněna třemi AA bateriemi o napětí 1,5 V, které nejsou v balení.
Zobrazit méně
Baby Mix Interaktivní hrající kostka velká
přečíst recenzi
Výrobce: Baby mix
Určení: pro kluky a holky
Zobrazit více
Baby Mix je interaktivní kostka vybavená řadou prvků.  Disponuje labyrintem s kuličkami, systémem rotujících ozubených koleček a otvory pro vkládaní hraček. Je zde také hodiny pro orientaci ve čase, zrcátko a funkční klávesy pro reprodukci melodií. Po stisku šesti tlačítek se ozývají zvuky zvířat. Rozměry kostky jsou zhruba 20x20x20 cm a je poháněna třemi AAA bateriemi. Produkt je určen pro děti od 6 měsíců.
Zobrazit méně
Bino Motorická kostka
přečíst recenzi
Výrobce: BINO
Typ: kostky
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 1 let
Zobrazit více
Motorická kostka od Bino poskytuje řadu aktivit pro trénink jemné motoriky rukou a rozvíjení logiky a koncentrace. Materiál je dřevo, rozměry jsou 23 x 22 x 34 cm a je doporučeno pro děti od jednoho roku věku. Hračka také umožňuje učení se tvarů, času a počítání.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Interaktivní kostka

Jak vybrat interaktivní kostku

Jaký typ vybrat

Na našem trhu je celá škála interaktivních hraček, které se zaměřují na rozvoj osobnosti dítěte ve všech směrech. Interaktivní kostky představují jednu z možností a vyrábí se v různých provedeních. Základní dělení pak spočívá ve vhodnosti pro daný věk. Hračky lze ale samozřejmě dle uvážení používat v průběhu celého vývoje dítěte.

Kostky pro děti od narození

V tomto případě se zcela výhradně jedná o textilní kostičky. Ty se mohou v mnoha případech zavěsit na kočárek nebo postýlku. Z hlediska barev bývají velmi pestré nebo naopak v pastelových barvách. Velmi oblíbené je černobílé zpracování, které výrazně stimuluje zrak dítěte již od narození díky výraznému kontrastu. Na kostkách mohou být zobrazeny konkrétní výjevy – postavičky, zvířátka, předměty apod. nebo různé vzory. Každá strana je jinak zpracovaná, mohou být použity různé materiály pro stimulaci hmatu. Sluchové vnímání je rozvíjeno prostřednictvím šustících doplňků nebo např. chrastítek. Součástí může být zrcátko, kapsička na vkládání drobného předmětu, který je zpravidla součástí kostky apod.

Kostky pro děti od cca 6 měsíců do 1 roku

Pro tuto věkovou kategorii jsou opět vhodné kostky textilní nebo z jiných měkčích materiálů. Vhodné je aby hračky byly omyvatelné nebo pratelné, protože děti v tomto věku poznávají svět vesměs prostřednictvím svých úst.
Kostky mohou být zpracovány v dvojím provedení:

 • Jedna kostka – větších či menších rozměrů; každá strana je jinak zpracovaná; často zaměřená na hmatové vnímání díky různým strukturám nebo odlišným materiálům
 • Sada kostek – může se jednat o pestré kostky nebo má každá jinou barvu; jednotlivé strany jsou opět různě zpracované tak aby podporovaly rozvoj různých oblastí; sady kostek také umožňují rozvoj hry a spolupráce např. s rodičem
Holčička si hraje s kostkou

Interaktivní kostky nabízí dětem spoustu zábavy, iStock /Shangarey

Motorické kostky

Interaktivní kostka
VTech Magická kostka

Motorické kostky jsou většinou vhodné pro děti od 2 až 3 let po dobu než je přestanou bavit. Kromě smyslového vnímání se zaměřují také na rozvoj manipulačních schopností dítěte a tomu odpovídá také její zpracování. Opět se jednotlivé strany od sebe liší a mohou obsahovat např. následující herní prvky:

 • Vkládání barevných tvarů
 • Labyrinty a smyčky s kuličkami
 • Soustavy ozubených koleček, která se mohou otáčet
 • Různá počitadla
 • Hodiny s otáčejícími se ručičkami
 • Otáčecí bloky s písmeny, číslicemi, obrázky atd.

Víte, že…?

Mezi interaktivní hračky se dále řadí např. Plyšová zvířátka, která mluví, zpívají, říkají básničky, nejrůznější figurky a roboti, stolečky, knížky či jiné elektronické hračky.

Zvukové nebo světelné efekty

Zvukové efekty jsou častěji záležitostí interaktivních kostiček pro menší děti. U miminek od narození se většinou jedná o různá chrastítka nebo šustící části. U kostek pro děti od cca 6 měsíců se již jedná o konkrétní zvuky, které lze spustit na základě různých tlačítek. Na kostce může být jednoduché piano, vsazená knížka s několika stránkami s básničkami nebo písničkami apod. Tyto kostky vyžadují ke svému provozu baterie. Světelné efekty také nejsou výjimkou, často se pojí se zvukovými klávesami, které se mohou rozsvítit, zablikat atd.

Dítě si hraje s kostkou

Na výrobu kostek se používá dřevo a plast, iStock / viki2win

Z jakých materiálů se vyrábí

Interaktivní kostka
ISO Interaktivní multifunkční kostka

Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, vždy je nejdůležitější aby byl zdravotně nezávadný vzhledem k účelu použití. Každá hračka by měla být opatřena označením CE, což garantuje její naprostou bezpečnost a zdravotní nezávadnost.
Z konkrétních materiálů se zpravidla používá textil, plast nebo dřevo.

MateriálCharakteristika hračky
TextilZejména u kostek pro nejmenší
 Používají se různé materiály s různými texturami
 Vhodné jsou jak pestré barvy, tak dvoubarevné kombinace
 Často doplněny o plastové části – ouška na zavěšení, chrastítka, kousátka, zrcátko apod.
PlastHračky pro děti od cca 6 měsíců
 Mají pestrobarevné zpracování
 Často doplněné o zvukové a světelné efekty
 Plast by měl být odolný, zdravotně nezávadný
DřevoNejčastěji se používá na výrobu motorických kostek
 Kombinuje se přírodní barva dřeva s barevnými komponenty
 Pokud je dřevo barvené, měla by být použita barva vhodná na hračky pro děti
 Opět může doplněno o plastové nebo kovové části

Otázky a odpovědi

Jak vybrat interaktivní kostku?

Při výběru hračky tohoto typu je třeba zohlednit zejména věk dítěte. Jiné zpracování je vhodné pro novorozence a malá miminka jiné pro tříleté děti. Toto souvisí také např. s materiálem, ze kterého je kostka vyrobena nebo s konkrétními herními prvky.

Co všechno interaktivní kostka rozvíjí?

Tyto hračky se zaměřují na rozvoj zrakového a sluchového vnímání, hmatu a obecně jemné motoriky. Podporují rozvoj komunikačních dovedností, ale i kooperace a spolupráce.
Zobrazit kompletní nabídku Interaktivní kostka