Kryty na radiátor

Praktická a stylová dekorace.

ca. 1 700 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat kryt na radiátor

  • Jedná se o praktické a stylové obložení vašeho radiátoru, který tak lze designově sladit s pokojem.
  • Velmi snadno krytem na radiátor například zakryjete již postarší, ale nadále plně funkční radiátory.
  • Kryty na radiátory jsou snadno namontovatelné a naopak opětovně snadno odnímatelné.

Popis

Radiátor je nedílnou součástí většiny dnešních bytů a slouží samozřejmě k vytápění. Jejich výměna je však velice nákladnou a pracnou záležitostí. Navíc je málokdy nezbytně nutná, jelikož životnost radiátorů může být až několik desítek let. Může se však stát, že vzhled zastará, barva na nich zajde, nebo se vám jednoduše již příliš nehodí do jinak nově zrekonstruovaných prostor. V dané chvíli přichází na řadu montáž krytů na radiátor.

  • Kryt na radiátor dokáže celé topné těleso zakrýt a sladit do designu takřka neomezených možností.
  • Zpravidla se jedná o jednoduché desky, které mají průduchy pro proudění vzduchu, někdy dokonce lze na čelní stranu kreslit a nechat tak vzniknout zcela originální kryt na radiátor.
Přírodní
Petrashop Kryt na radiátor 152 x 19 x 81 cm MDF

Výběr

Pokud se rozhodnete pro pořízení či objednání krytu na radiátory, je důležité nejprve zjistit, jaký typ radiátorů doma máte. Pokud se vám ho nepodaří zjistit, postačí radiátor dostatečně přesně změřit. Je zapotřebí si poznamenat jeho délku, dále také výšku a samozřejmě hloubku. Jde o velmi důležité parametry uváděné v centimetrech či milimetrech, která vás nasměrují na konkrétní velikost krytu na radiátory. Jakmile trefíte rozměr, je už následný výběr čistě na osobních preferencích.

Vlastnosti

Kryt na radiátor by měl nejen dobře padnout na samotný radiátor, ale mít i dostatečná množství průduchů pro proudění teplého vzduchu do místnosti. Na horní část krytu na radiátor navíc vznikne úložný prostor, na který lze položit lehčí věci. Dbejte také na to, aby rohy krytu na radiátor byly ideálně zakulacené, aby nedošlo ke zranění.

Typy

Kryty na radiátor existují v mnoha různých provedeních, lišících se materiálem. Nelze jednoznačně říci, že byste měli dát přednost nějakému konkrétnímu řešení. Záleží spíše na vašich osobních preferencích.

Decentní
Kryt na radiátor bílý 112 x 19 x 81,5 cm MDF

Dřevěné

Dřevo je pomyslnou klasikou, která zapadne kamkoliv. Většinou jsou opatřeny kvalitními nátěry, kterým nevadí vyšší teplota, která u radiátorů vzniká. Neduhem dřevěných krytů na radiátor je o něco vyšší hmotnost a tedy mírně komplikovanější instalace.

MDF desky

Častěji se dnes setkáte s kryty na radiátor vyrobených z MDF desek. Pod touto zdánlivě nic neříkající zkratkou se ukrývají polotvrdá dřevovláknitá deska, která je vhodná k laminování a je vysoce odolná a současně nijak těžká. Výhodou tohoto typu je i to, že například čelní stranu lze pokreslit, což mohou ocenit například děti.

Magnetické

Specifickou kategorií jsou magnetické kryty na radiátory. Jedná se o rychlé a elegantní řešení, které však nelze použít vždy. Například na staré litinové radiátory je toto řešení nevhodné, nebude totiž držet. Potřebujete spíše modernější typ radiátoru s takřka rovnou čelní stranou. Zakrytí totiž probíhá tak, že se magnetický kryt pouze přiloží a ten již sám drží. Netřeba dodávat, že magnetický typ je tak vůbec nejsnadnější k instalaci. Důležité pouze je, radiátor před aplikací důkladně očistit.

Stylový
Emaga Kryt na radiátor MDF šedý 78 cm

Magnetický typ má tu výhodu, že na vnější straně může opravdu různě vzorován. Může jít o Zpravidla je využíván vysoce kvalitní UV tisk, který má ochranu proti vyblednutí. Magnetický kryt na radiátory tak bude vypadat skvěle i po letech. Díky několika vrstvé laminaci je navíc magnetický kryt odolný vůči vysokým teplotám, které mohou u radiátoru panovat.

Druh krytu na radiátor hmotnost instalace
dřevěný vyšší mírně náročná
MDF deska nízká snadná
magnetický velmi nízký velice jednoduchá

Ceny

Kryt na radiátor nebude představovat velký zásah do vašeho rozpočtu.

  • Nejlevnější cesta vede přes magnetické kryty na radiátory, která lze běžně pořídit zhruba od 700 Kč.
  • Pakliže se budete chtít, nebo budete muset přiklonit ke dřevěným typům nebo MDF deskám, počítejte s cenou, která takřka vždy přesáhne hranici 1 000 Kč. Nadále roste dle rozměrů vašeho radiátoru.
  • Na delší typy radiátorů se může vyšplhat až nad 2 000 Kč a velmi rovněž záleží, zda si budete přát i speciálnější vzorování, nebo jen klasické průduchy.
Velký
Emaga Kryt na radiátor MDF bílý 205 cm

Otázky a odpovědi

K čemu slouží kryt na radiátor?

Kryt na radiátor může oživit vaší místnost a zakrýt například již desítkami let zašlý starší radiátor, který funguje a vy jej nechcete měnit. Kryt se nasadí a díky průduchům nebrání proudění vzduchu.

Jak obtížná je instalace krytu na radiátor?

Instalace krytu na radiátor je velmi snadná a rychlá, není zapotřebí žádný výrazný zásah do okolí. Pakliže chcete jít zcela nejjednodušší cestou, jsou řešení moderní magnetické kryty na radiátor, které na kompatibilní modely pouze přiložíte a tím je celá akce hotova.

Různé typy produktů porovnejte zde.