Kuchyňské rádio

Skladné a praktické.

ca. 1 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 500 CZK

Tento typ rádia se vyznačuje malými rozměry, díky kterým je dobře skladné a nezabere ve vaší kuchyni místo jiným potřebným spotřebičům. Je praktickým pomocníkem, který vám zpříjemní čas strávený v kuchyni nebo během stolování.

Typy

Nabídka kuchyňských rádií je na našem trhu poměrně široká. Z hlediska umístění je můžeme rozdělit na dva typy

 • Instalovaná pod linku – nejnovější modely v této kategorii rádií; jsou opatřeny šrouby nebo jinými úchyty, díky kterým je připevníte na linku; tento typ maximálně šetří místo na pracovní ploše
 • Volně stojící – jedná se prakticky o jakékoli rádio úspornějších rozměrů, které může být napájeno elektřinou přímo ze sítě nebo prostřednictvím baterie.
MOderní
Soundmaster UR2040
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Druhý způsob dělení je podle příjmu signálu a způsobu pouštění hudby:

Internetové Rádio se bezdrátově připojí k lokální síti, následně je možné přijímat jakoukoli stanici nejen z ČR; Některé modely, kromě internetového připojení, nabízí i příjem rozhlasových stanic díky frekvenci FM; Jejich ovládání je možné i např. prostřednictvím vašeho telefonu nebo jiných zařízeních.
DAB + Tento typ umožňuje příjem více stanic než klasická frekvence FM, ale zároveň méně než rádia internetová; Digitální příjem je přenášen prostřednictvím antény; Displej rádia umožňuje přijímat informace jako hudební titul, interpret atd.; Digitální příjem signálu postupně nahrazuje klasické analogové vysílání a postupně se rozšiřuje i nabídka přístrojů, které jeho příjem umožňují.
S CD přehrávačem Integrovaný CD přehrávač v současné době nebývá samozřejmostí, jako to bývalo dříve. Důvodem jsou stále rozšířenější internetové přístroje, které mají dostatečnou nabídku příjmu stanic.

Víte, že…?

Úplně první kuchyňská rádia byla úplně jednoduchá zařízení přijímající frekvence AM a FM. Některé modely byly opatřeny hodinami, jiné dokonce budíkem.

Funkce

Rádio do kuchyně může být vybaveno nejrůznějšími funkcemi, které se budou hodit nejen při přípravě pokrmů. Patří sem např.:

S LCD displejem
Hyundai KR 815
ca. 700 CZK
Aktuálni cena
 • Časovač
 • Kuchyňská minutka
 • Odpočítání času
 • Radiobudík
 • Aktuální čas s nebo bez automatické aktualizace (CT – Clock Time)
 • Zobrazení data
 • Integrovaný teploměr
 • Displej – usnadňuje použití přístroje, zobrazuje další informace
 • RDS (Radio Data System) zprostředkovává informace o vysílaných programech
 • Dálkové ovládání nebo jiný způsob (např. aplikace v mobilním telefonu)
 • Automatické vyhledávání stanic
 • Multiroom – funkce propojuje radiopřijímače v dalších místnostech
 • Zásuvka pro externí anténu

Samozřejmě ne všechny výrobky jsou opatřeny všemi funkcemi. Vždy záleží na konkrétním modelu nebo výrobci.

Vstupy

Pokud budete tento přístroj používat i na připojení jiných zařízení, informujte se o typech případných vstupů, které toto umožňují. Jednat se může o USB porty, AUX apod. Připojit pak můžete např. mobilní telefon nebo tablet, které také umožňují přehrávání hudby.
Další možností může být připojení pomocí Bluetooth, které je bezdrátové a také umožňuje připojení výše uvedených externích zařízení. U této technologie se informujte, jaký rozsah výrobce uvádí v popisu produktu.

Bluetooth
Auna KR-130
ca. 1 400 CZK
Aktuálni cena

Paměť

U každého rádia jsou velmi praktické tzv. paměťové funkce. Princip spočívá v tom, že si do rádia uložíte oblíbené stanice, mezi kterými pak můžete vybírat, aniž byste je museli znovu ladit. Jednotlivé modely nabízí jiný prostor paměti – některé mají např. deset paměťových míst, na jiné uložíte i třicet různých stanic najednou.

Vzhled, rozměry

Rádia do kuchyně jsou řešeny velmi jednoduše. Jejich vzhled je diskrétní a elegantní, proto se hodí do každého interiéru. Barevnost je nejčastěji bílá nebo stříbrná.
Velikost přístroje přizpůsobte velikosti kuchyně, respektive místu instalace. V nabídkách jsou rádia úspornějších rozměrů, ale i taková, na která je možné díky držáku připevnit tablet. Tyto modely ale vyžadují více místa.

Reproduktory

Kvalitní reproduktory přenáší dobrý a čistý zvuk. Většinou jsou instalovány dva reproduktory, které by měly toto zajistit. Nicméně každý člověk má jinou představu o kvalitě zvuku, proto je dobré přístroj před zakoupením vyzkoušet.

S budíkem
AEG KRC 4368
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Montáž

V případě modelů volně stojících, stačí vybrat jen vhodné místo. Žádnou zvláštní montáž nevyžadují. Kuchyňská rádia pod linku by měla mít jako součást balení také odpovídající montážní materiál a samozřejmě návod k obsluze. Samotná instalace by měla být velmi jednoduchá.
V obou případech je důležité, aby se v bezprostřední blízkosti nacházela zásuvka, pokud se tedy nejedná o zařízení napájené baterií.

Víte, že…?

Jako každou jinou elektroniku i kuchyňská rádia může poškodit vlhkost nebo např. působení vysokých teplot. Je tedy důležité zvolit opravdu vhodné místo instalace. Rádio by nemělo přijít do přímého kontaktu s párou, která vzniká při vaření. Životnost mu může zvýšit např. speciální ochranná fólie.

Výrobci a ceny

Ceny kuchyňských rádií se pohybují v rozmezí od zhruba 700,- Kč do 5000,- Kč.

Praktické
Lenco KCR-150
ca. 1 500 CZK
Aktuálni cena
 • Nejlevnější modely do 1000,- Kč jsou zpravidla napájeny ze sítě a nabízí klasický příjem signálu prostřednictvím frekvence FM. Mezi výrobce patří např. Hyundai nebo Lenco.
 • Cenová kategorie 1000,- Kč až 3000,- Kč nabízí již více možností. Kromě příjmu frekvence FM najdete modely, které mají internetové připojení i přenos DAB+.
 • Některé výrobky jsou napájeny pomocí baterií nebo mohou být voděodolné. Najdete zde značky TechniSat a Auna.

Nad 4000,- Kč najdete všechny možné varianty výrobků, opatřeny nejrůznějšími funkcemi. Patří sem značky SoundMaster nebo OneConcept.

Jméno
MOderní
S LCD displejem
Bluetooth
S budíkem
Praktické
Image
Produkt
Soundmaster UR2040
Hyundai KR 815
Auna KR-130
AEG KRC 4368
Lenco KCR-150
Výrobce
Soundmaster
Hyundai
Auna
AEG
Lenco
Internetové
Napájení z baterií
Cena ca. 1 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena