Brašna na opasek

Jak vybrat brašnu na opasek

  • Brašna na opasek je praktickým řešením, pokud je třeba mít věci při sobě. Obecně lze tento doplněk rozdělit do dvou základních kategorií a to na brašny pracovní a modely pro běžné nošení.
  • Jedním ze základních parametrů je např. velikost brašny. Ta se odvíjí od množství předmětů, které by měla pojmout. Brašny pro běžné nošení bývají spíše menších rozměrů. Pracovní brašny jsou v tomto ohledu velkorysejší.
  • Důležitým kritériem může být i výrobní materiál. Při výběru je vhodné vzít v potaz jeho případné klady či zápory.

Jakou brašnu vybrat

Brašny na opasek slouží k uložení nejrůznějších předmětů, které je třeba mít po ruce. Z hlediska účelu použití je pak možné jejich rozdělení do dvou základních kategorií a to brašny pracovní nebo pro běžné nošení.

Pohled na muže s brašnou na opasku

Na opasek můžete připevnit pracovní brašnu nebo brašnu na běžné nošení, iStock / t:KatarzynaBialasiewicz

Pracovní brašny na opasek

Tyto brašny představují poměrně velkou kategorii, která čítá brašny nejrůznějších velikostí, tvarů i četnosti kapes a dalších úložných míst. Pracovní brašny jsou primárně určeny na nářadí a tomu odpovídá také jejich zpracování. Zpravidla obsahují různé množství větších či menších kapes, různých poutek nebo jiných závěsných systémů, do kterých lze potřebné nářadí uložit. Brašny mohou být univerzální nebo přímo určené konkrétním profesím. Příkladem jsou např. brašny elektrikářské, pro tesaře nebo pokrývače.

Brašny na opasek pro běžné nošení

V tomto případě se zpravidla jedná o malé brašny nebo pouzdra, do kterých se ukládají předměty jako mobilní telefon, cestovní a osobní doklady, hotovost nebo jiné cennosti. Tomu odpovídá i jejich velikost. Tyto brašny jsou poměrně malé a nenápadné. Na rozdíl od pracovní verze mohou být nejen praktickým ale i stylovým doplňkem. Celá řada výrobků pak kromě upevnění na opasek umožňuje také nošení přes rameno díky odepínacímu popruhu.

Víte, že…?

Kromě tohoto základního dělení je možné narazit i na brašny určené pro další odvětví nebo profese. Koupit tak lze brašnu pro rybáře, myslivce, vojenské nebo outdoorové kapsy a brašny.

Jakou zvolit velikost

Brašny určené pro běžné nošení, cestování nebo jiné aktivity mívají rozměry poměrně malé. Jsou vyrobeny tak, aby pojmuly jen to nejnutnější. Opakem jsou pak brašny pracovní, které jsou z hlediska velikosti poměrně variabilnější. Vyrábí se jak v malých rozměrech. Tyto jsou pak určeny pro uložení drobností jako je např. kapesní nůž, drobné nářadí nebo mohou mít podobu oka na zavěšení např. kladiva. Velké verze těchto brašen pak pojmou opravdu velké množství nejen nářadí, ale i dalšího drobného pracovního materiálu. Velikost brašny je pak nutné volit dle množství předmětů, které je nutné mít v daný okamžik s sebou.

Z jakých materiálů se vyrábí

Brašny na opasek mohou být vyrobeny z různých materiálů, které mohou být méně či více kvalitní. Materiály mají samozřejmě odlišné vlastnosti, ke kterým je nutné přihlédnout např. z hlediska účelu použití. Mezi nejčastější se pak řadí Kůže nebo koženka, nylon nebo polyester.

Kožené brašny

Kůže představuje klasiku nejen u pracovních, ale i dalších modelů brašen a to nejen určených k připevnění na opasek. Tento materiál s sebou nese celou řadu benefitů jako je vysoká pevnost nebo mechanická odolnost. Materiál je také přirozeně odolný vůči vodě nebo popálení. Výrobky z kůže navíc drží tvar a jsou bezpečné i pro uložení ostrých nástrojů. Na druhou stranu je ale nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Navíc např. výběr barev je poměrně omezený a materiál se i obtížněji čistí.

  • Levnější alternativou pravé kůže je její umělá verze, tedy koženka. Ta sice není tak přirozená, ale jinak má obdobné vlastnosti, jako kůže přírodní. Toto se týká jak výhod, tak nevýhod.

Nylonové brašny

Nylon se řadí mezi syntetické materiály, které jsou pevné a poměrně odolné. Brašny z nylonu jsou podstatně levnější než např. modely kožené. Výhodou je také snadná údržba. Brašny je totiž možné prát v pračce. Z hlediska designu nabízí nylon poměrně širokou škálu barevného provedení. Materiál ale není příliš vhodný pro ukládání ostrých nástrojů, protože může dojít k jeho protržení.

Muž s brašnou na opasku

Materiál ovlivňuje kvalitu a výdrž brašny, iStock / gpointstudio

Polyester

Polyesterové brašny se vyznačují nízkou váhou a to i u větších modelů. Např. u pracovních verzí se cení možnost výběru brašen s větším množstvím malých přihrádek, což např. kožené modely neumožňují. Materiál je také poměrně flexibilní, to znamená, že prázdnou brašnu je možné velmi snadno složit do menších rozměrů.

Materiál Výhody Nevýhody
Kůže Vysoká pevnost i odolnost Omezený výběr barev
  Voděodolný (nikoli vodotěsný) Hůře se udržuje
  Brašny drží svůj tvar Vyšší pořizovací cena
  Umožňují bezpečné uložení i ostrých nástrojů  
Nylon Nižší pořizovací cena Není vhodná pro ukládání ostrých nástrojů
  Snadná údržba  
  Pestrý výběr z hlediska barevného provedení  
Polyester Nízká váha Je třeba se vyvarovat kontaktu s horkými předměty
  Brašny mohou být vybaveny i malými přihrádkami  

Otázky a odpovědi

Jak vybrat brašnu na opasek?

Brašnu je vhodné volit podle účelu použití. Ten určuje mimo jiné její velikost nebo množství a typ úložných přihrádek. V potaz lze vzít i výrobní materiál, který má podstatný vliv na design brašny.

Jaký opasek je vhodné k brašně pořídit?

Toto se odvíjí od typu brašny. V případě modelů pro běžné nošení se používají běžné opasky. U pracovních brašen je pak nutné zakoupit také pracovní opasek, který je pevnější a má i větší nosnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.