Kukačkové hodiny

Tradiční i moderní hodiny.

ca. 3 600 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 17 900 CZK
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat kukačkové hodiny

  • Kukačkové hodiny známe z chalup našich babiček a dědečků, v dnešní době ovšem dostávají nový rozměr.
  • Rozdělujeme je podle hodinového stroje do tří skupin, kterými jsou elektrické kukačky, jednodenní a osmidenní kukačky.
  • Hlavním výrobním materiálem je dřevo, ovšem setkáte se i s plastem, niklem kovem nebo kartonem.
  • Design kukačkových hodin je v dnešní době jak klasický, tak i moderní. Záleží zcela na vašem vkusu.

Druhy

Kukačkové hodiny rozdělujeme do tří skupin, a to podle hodinového stroje. Jedná se o kukačky elektrické, jednodenní a osmidenní. Pojďme si k jednotlivým typům říci něco bližšího.

Kukačky elektrické

Tento typ disponuje hodinovým strojkem, který je poháněný dvěma bateriemi. Elektrické kukačky vám většinou kromě kukání kukačky také nabídnou imitující zvuk lesa a potůčků. Výhodou je, že hraní i kukání můžete libovolně zesilovat či zeslabovat, dokonce i úplně vypnout. Další funkcí, kterou možná oceníte, je noční vypínání, které zajišťuje světelný senzor, který se řídí intenzitou světla v místnosti.

Netradiční
Kukačkové nástěnné hodiny dřevěné s kukačkou AMS 7395, AMS 7396, AMS 7397 154522 7397 černá

Kukačky mechanické jednodenní

Jak napovídá název, jedná se o hodiny, které fungují na jedno natažení po celý den. Obsahují dvě závaží. Jedno pohání kukání, druhé zase chod hodin. Kukání lze úplně vypnout.

Kukačky mechanické osmidenní

U téhle varianty zdaleka postačí, když ji natáhnete jednou za osm dní. Mají dvě až tři závaží, kdy jedno pohání kukačku, druhé chod hodin a třetí závaží pohání pohybování a tančení například postav, které mohou být součástí kukaček. I zde je možné kukání zcela vypnout.

Materiál

Zcela základním a odjakživa používaným materiálem pro výrobu kukaček, je dřevo. Tento materiál je využíván k jejich zhotovení i dnes. Kromě dřeva však můžete narazit na další materiály, jako je například plast, nikl, kov nebo dokonce i karton.

Klasika
Kukačkové Schwarzwaldské hodiny – EL + 1.konzultace s bytovým architektem ZDARMA

Víte, že…?

Kukačkové hodiny jsou známé již od 17. století. Větší oblíbenosti ovšem dosáhly začátkem 19. st., kdy se rozšířili z německé oblasti Schwarzwald. Zde se hodiny po domácku vyřezávaly a zdobily, zejména šlo o motivy listů a ptáků, případně dalšími dekory především z mysliveckého prostředí.

Velikost

Velikost jednotlivých hodin se samozřejmě různí a záleží jen na vás, jestli zvolíte modely menší či větší. Velikost je třeba přizpůsobit také prostoru, do kterého budou umístěny, aby adekvátně doplnily daný interiér.

Funkce

Základní funkce kukaček je jasná a tedy správně a spolehlivě ukazovat čas, což zajišťuje kvalitní hodinový stroj. U některých moderních modelů můžete narazit i na řízení hodin prostřednictvím radiového signálu, který zaručuje stoprocentní přesnost.
Mezi další funkce patří zejména:

Propracované
Kukačkové hodiny Hones 8717/4 ko
Funkce Popis
Nastavení zvuků Zesílení, zeslabení, vypnutí
Světelný senzor Zajistí automatické vypnutí zvuků na noc

Design

Asi každý z nás si pod pojmem kukačky představí klasické dřevěné nástěnné hodiny, které vypadají jako chaloupka s vyřezávanými detaily a malými dvířky nad ciferníkem. Neodmyslitelnou součástí je také malý ptáček, který z dvířek každou celou hodinu vylétne a zakuká. Není problém tento design sehnat i na dnešním trhu. K dispozici jsou ovšem i novodobější verze, které mají stejnou funkci, ale vypadají moderně. Co se týče barev, na trhu je široká škála různých provedení, jako například červené, bílé, žluté nebo třeba černé hodiny. Někteří tvůrci kladou důraz na minimalismus, takže není problém sehnat kukačky, které na první pohled vypadají jednoduše a moderně.

Cena

Co se týče ceny kukačkových hodin, velkou roli zde hraje vaše volba mezi obyčejnými hodinami z obchodu nebo ruční výrobou.

  • 1 000 – 3 000 Kč – Za tuhle hodnotu pořídíte kukačky, které svoje poslání s přehledem splní. Design může být jak klasický, tak i moderní. Ovšem co se materiálu týče, neočekávejte vysoce kvalitní dřevo.
Stojící
Stojící kukačkové hodiny Trenkle 501 QM
  • 3 000 – 10 000 Kč – Cenové rozpětí, ve kterém zakoupíte už i ručně vyřezávané hodiny, ovšem bez nějakých vyřezávaných postav či přírody. Produkty jsou vyrobeny z kvalitního lipového dřeva.
  • Nad 10 000 Kč – Kvalitní materiál je zde samozřejmostí. Více než deset tisíc korun utratíte za ručně vyřezávané hodiny, které budou zdobeny ručně vyřezávanými postavami a dalšími drobnostmi, náročnými na vyřezání. Také si můžete za tuto sumu pořídit moderní kukačky od špičkového výrobce.

Otázky a odpovědi

S jakým typem napájení se u kukačkových hodin setkáme?

Když si chcete pořídit elektrické kukačkové hodiny, nemusíte mít strach, že budete muset řešit zásuvku. Napájení tohoto typu stroje je prostřednictvím baterií. Většinou se jedná o dvě až tři baterie. U dalších typů kukaček, které nemají zabudovaný elektrický strojek, musíte natahovat hodiny ručně.

Od jakého výrobci si kukačky pořídit?

Na trhu se pohybuje opravdu široké spektrum společností, které vyrábí kukačkové hodiny. Vždy si ale dejte pozor, aby byl výrobce osvědčený a jeho výrobky byly kvalitní. Pro inspiraci můžeme uvézt značky Hönes, Progetti, Morrows nebo AMS.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.