Kukačky

Klasický i moderní doplněk do domácnosti.

ca. 4 000 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat kukačky

  • Kukačky jsou hodiny které známe z chalup našich babiček a dědečků, v dnešní době ovšem dostávají nový rozměr.
  • Rozdělujeme je podle hodinového stroje do tří skupin, kterými jsou elektrické kukačky, jednodenní a osmidenní kukačky.
  • Hlavním výrobním materiálem je dřevo, ovšem setkáte se i s plastem, niklem kovem nebo kartonem.
  • Design kukačkových hodin je v dnešní době jak klasický, tak i moderní.

-Typy

Důležitou roli při rozhodování hraje zvolený hodinový stroj, podle kterého dělíme kukačky na tři typy. Jsou to kukačky elektrické, jednodenní a osmidenní.

Kukačky elektrické

Hodiny mají elektrický strojek, který je poháněný dvěma bateriemi. Tento typ hodin většinou nabízí kromě kukání kukačky také imitující zvuk lesa a potůčku. Nemusíte mít strach, hraní i kukání lze zeslabit nebo úplně vypnout. Výhodou je také noční vypínání, které zajišťuje světelný senzor, který se řídí intenzitou světla v místnosti.

Na chatu
Hönes 350Q

Kukačky mechanické jednodenní

Jak je z názvu zřejmé, jedná se o hodiny, které fungují na jedno natažená po celý den. Obsahují dvě závaží. Jedno pohání kukání, druhé zase chod hodin. Kukání lze úplně vypnout.

Kukačky mechanické osmidenní

U tohoto typu hodin postačí, když je natáhnete jednou za osm dní. Mají dvě až tři závaží, kdy jedno pohání kukačku, druhé chod hodin a třetí závaží pohání pohybování a tančení například postav, které mohou být součástí kukaček. I zde je možné kukání zcela vypnout.

Materiál

Kukačkové hodiny se odjakživa vyráběly ze dřeva. Tento materiál je využíván k jejich zhotovení i dnes. Kromě dřeva však můžete narazit na další materiály, jako je například plast, nikl, kov nebo dokonce i karton.

Elegantní
AMS 7391

Design

Jakmile se někde řekne kukačky, všichni si představí klasické dřevěné nástěnné hodiny, které vypadají jako chaloupka s vyřezávanými detaily a malými dvířky nad ciferníkem. Nesmíme zapomenout na malého ptáčka, který z dvířek každou celou hodinu vylétne a zakuká. Tento design kukaček není problém koupit i v dnešní době, protože se stále vyrábí. K dispozici jsou ale i další novodobější verze, které mají stejnou funkci, avšak vypadají moderně. Co se týče barev, na trhu je široká škála různých provedení, jako například červené, bílé, žluté nebo třeba černé hodiny. Někteří tvůrci kladou důraz na minimalismus, takže není problém sehnat kukačky, které na první pohled vypadají jednoduše a moderně.

Napájení

Když si chcete pořídit elektrické kukačkové hodiny, nemusíte mít strach, že budete muset řešit zásuvku. Napájení tohoto typu stroje je prostřednictvím baterií. Většinou se jedná o dvě až tři baterie. U dalších typů kukaček, které nemají zabudovaný elektrický strojek, musíte natahovat hodiny ručně.

Hlasitost

Výhodou je, že v dnešní době lze u některých typů kukačkových hodin regulovat hlasitost. Obvykle mívá hlasitost tři režimy, a to tichý, střední a hlasitý.

Lipové dřevo
PRIM E07.3178.52

Výrobci

Na trhu se pohybuje opravdu široké spektrum společností, které vyrábí kukačkové hodiny. Vždy si ale dejte pozor, aby byl výrobce osvědčený a jeho výrobky byly kvalitní. Pro inspiraci je v následující tabulce uvedeno několik výrobců, se kterým budete určitě spokojeni.

Výrobce Informace
AMS Jedná se o německého výrobce, který je známý svými elegantními a precizními výrobky. Výrobou hodin se zabývají více než 100 let. Pro výrobu hodin používají materiály té nejvyšší kvality, což jejich výrobky zařazuje mezi jedničky na trhu.
Hönes Další ze světově významných výrobců kukačkových hodin. Opět se jedná o německou značku, která se zaměřuje na ručně vyřezávané a malované hodiny v nejrůznějších provedeních.
Progetti Italská značka, která se zaměřuje na výrobu doplňků nejen do domácností, ale i do firem. Zaměřují se na poctivou řemeslnou výrobu, která respektuje životní prostředí. Tato společnost využívá přírodní a ekologické materiály.
Morrows Jedná se o českého výrobce z Brna. Jejich výrobky mají severského ducha. Využívá materiály jako je filc a karton. Od tohoto výrobce můžete očekávat precizní produkty ruční výroby.

Ceny

Co se týče ceny kukačkových hodin, velkou roli zde hraje vaše volba mezi obyčejnými hodinami z obchodu nebo ruční výrobou.

  • 1 000 – 3 000 Kč – Za tuhle hodnotu pořídíte kukačky, které svoje poslání s přehledem splní. Design může být jak klasický, tak i moderní. Ovšem co se materiálu týče, neočekávejte vysoce kvalitní dřevo.
  • 3 000 – 10 000 Kč – Cenové rozpětí, ve kterém zakoupíte už i ručně vyřezávané hodiny, ovšem bez nějakých vyřezávaných postav či přírody. Produkty jsou vyrobeny z kvalitního lipového dřeva.
  • Nad 10 000 Kč – Kvalitní materiál je zde samozřejmostí. Více než deset tisíc korun utratíte za ručně vyřezávané hodiny, které budou zdobeny ručně vyřezávanými postavami a dalšími drobnostmi, náročnými na vyřezání. Také si můžete za tuto sumu pořídit moderní kukačky od špičkového výrobce.
Moderní
AMS 7287

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kukačky?

U hodin hraje nejdůležitější roli vzhled a uživatelský komfort. Zatímco někdo upřednostňuje klasickou retro podobu hodin a nevadí mu ruční natahování, jiní raději sáhnou po moderních hodinách na baterii.

Jsou tyto hodiny stále in?

Záleží zcela na vašem vkusu. Kukačky nebo také kukačkové hodiny patří zejména do chalup našich babiček a dědečků. Představa většiny z vás budou nejspíš nástěnné hodiny ze dřeva, pravděpodobně ve tvaru chaloupky se spoustou vyřezávaných detailů. Nedílnou součástí jsou dvířka, ze kterých každou hodinu, někdy půlhodinu, vykoukne malý dřevěný ptáček se svým charakteristickým zvukem. Časy se mění, kukačky zůstávají, ale získávají moderní nádech.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na chatu
Elegantní
Lipové dřevo
Moderní
Image
Produkt
Hönes 350Q
AMS 7391
PRIM E07.3178.52
AMS 7287
Kyvadlové
Materiál
dřevo
dřevo
dřevo
Výrobce
Hönes
AMS
PRIM
AMS
Cena ca. 4 000 CZK ca. 2 900 CZK ca. 6 200 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena