Kultivátor

Zahradničení už nebude taková dřina.

ca. 3 500 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 300 CZK
ca. 2 300 CZK

Jak vybrat kultivátor

 • Kultivátor je výkonný stroj, který využijete při hloubkovém orání.
 • K dostání jsou méně výkonné elektrické a výkonnější benzínové stroje. Pro obdělávání menších ploch lze koupit ruční kultivátor.
 • Při výběru vhodného stroje vezměte v potaz šířku záběru, ta se u hobby kultivátorů pohybuje v rozmezí 30 – 60 cm.
 • Ke kultivátorům je možné dokoupit další příslušenství.

Kultivátor nebo rotavátor?

Ještě předtím, než se dostaneme k jednotlivým parametrům, považujeme za důležité vysvětlit rozdíl mezi pojmy kultivátor a rotavátor. Laici i prodejci je totiž velmi často chybně zaměňují. Ačkoliv úkol obou spočívá v kypření a kultivací půdy, každý je trochu jiné konstrukce a poradí si s odlišnými podmínkami. Více informací a popis rozdílů naleznete v následující tabulce:

Typ Charakteristika Výhody Nevýhody
Kultivátor Výkonné ocelové stroje, určené k orání do hloubky, mnohdy dovolují použití přídavných adaptérů Hloubková orba, multifunkční využití, vysoký výkon, možnost vyorávání plodin Vyšší hmotnost, výrazná cena, obtížnější manipulace, méně ekologický chod
Rotavátor Jednodušší stroje s hvězdicemi do hloubky 15 cm pro povrchové prokypření půdy Jednodušší manipulace, vhodné pro hnojení, pohodlná údržba menších pozemků Neobracejí a hloubkově neorají, plevel pouze vytáhnou na povrch

Z tabulky je patrné, že majitelům drobnějších záhonků skvěle poslouží i levnější rotavátory, běžně vybavené ekologickými elektromotory. Naproti tomu farmáři a náročnější pěstitelé by měli v každém případě dát přednost klasickým kultivátorům, s nimiž bude práce mnohem rychlejší a pohodlnější. Multifunkční uplatnění je jen jakousi třešničkou na dortu.

Tichý
HECHT 745

Typ

V rozsáhlé nabídce různorodých modelů nebývá jednoduché se zorientovat. I proto se v poslední době ustálilo jejich rozčlenění do tří základních skupin podle klíčových charakteristik:

 • Minikultivátory – nejmenší, určené do drobných záhonů, motory do 50 ccm, odstředivá spojka a šneková převodovka pro spolehlivý chod
 • Hobby řemenové kultivátory – motor do 200 ccm, klínový řemen a šnekové převody
 • Profi kultivátory – čtyřválcové motory s odstředivou spojkou a rychloupínacím zařízením, ozubené převody

Víte, že…?

Výše uvedené rozdělení doporučujeme respektovat. Od určení stroje se totiž odvíjí kvalita všech jeho součástí. Minikultivátory „odvaříte“ i po několika hodinách intenzivní práce na náročném terénu, zatímco materiál profesionálních strojů je natolik předimenzován, že si poradí prakticky s čímkoliv.

Benzínový
VeGA 36-60

Typ pohonu

Důležitou roli při práci každého stroje, kultivátory nevyjímaje, sehrává jejich pohonná jednotka. Její provedení a druh paliva mají vliv na rychlost a efektivitu orby a přímo ovlivňují, pro jak velký kus pozemku se zařízení hodí. V současné době tedy rozlišujeme dva základní druhy kultivátorů:

 • Elektrické kultivátory – na menší pozemky, snadno ovladatelné, lehké, šetrné k životnímu prostředí, neporadí si s těžkou nebo kamenitou půdou, nutné neustálé připojení ke zdroji energie
 • Benzínové kultivátory – perfektní pro velké pozemky s těžší půdou, vysoký výkon, značná hmotnost, neomezený pohyb, nutnost pravidelné údržby, finančně i ekologicky méně šetrné

Před výběrem samotným doporučujeme dobře si prohlédnout své pozemky a zejména zhodnotit stav půdy. V náročnějších podmínkách zkrátka s elektrickými modely neuděláte prakticky nic, ale podobně zbytečné je lopotit se s benzínovým kultivátorem na měkkém záhonku u chaty.

Snadno ovladatelný
Riwall PRO RET 4014 ET21A1501061B

Víte, že…?

Jestliže plánujete zařízení využít i pro další práce, nákupu benzínového modelu se nevyhnete. Elektrické stroje jsou určeny výhradně ke kypření půdy a nelze je žádným způsobem modifikovat.

Pracovní záběr

Množství plochy, jež najednou obstaráte, ovlivňuje pracovní záběr kultivátoru. Jejich šíře je ovlivněná především kategorií, do níž spadají:

 • Minikultivátory – 30–50 cm
 • Hobby kultivátory – 60–90 cm
 • Profesionální kultivátory – 30–115 cm
Ruční
Fiskars 136517

Zatímco první dvě skupiny mívají rozsah fixně daný výrobcem a není možné s ním hýbat, u profesionálních strojů jej lze nastavit plně podle potřeby. Vždy byste měli volit s ohledem na charakter půdy. Zatímco měkkou zeminu opracujete bez problémů i při nastavení maximální šíře, u velmi tvrdé půdy se vyplatí záběr zúžit a daný úsek projet vícekrát. Jednak tím bude prostor lépe provzdušněný, jednak ušetříte svému stroji zbytečné trápení.

Provedení nožů

Kvalitní nožové ústrojí je základem všeho. Bez něj byste po svém záhonku jen tak popojížděli a nic by se nedělo. Aby to nebylo tak jednoduché, v obchodech se setkáte hned se dvěma možnými provedeními nožů:

 • Pravoúhle zakřivené nože – pro snadný a rychlý průnik jemnou půdou, zabraňují zahrabání nože
 • Kopinaté nože – pro snadný a efektivní průnik tvrdou zeminou
Elektrický
Fieldmann FZK 2004-E

Průměr nožů se liší podle typu zařízení. U nejmenších strojů se pohybuje do 25 centimetrů, což plně dostačuje pro menší květinové záhonky. Zato hobby a profesionální zařízení mají nože dlouhé i přes 40 cm, jež mnohem lépe připraví půdu pro zasazení náročnějších plodin.

Odpovídající pozornost věnujte i materiálu z něhož je nožové ústrojí vyrobeno. Vzhledem k zátěži, jíž jsou při práci vystaveny, se nelze divit tomu, že se nevyhnete jejich relativně časté výměně. Postupem času dochází k jejich opotřebení, ztenčení a otupění. Základem by měla být tvrdá a kvalitní kalená ocel. Jestliže vás někde v supermarketu zaujal kultivátor s plechovým nožovým ústrojím, raději se mu obloukem vyhněte.

Výkon

Nepojednávali bychom o zahradním náčiní, kdybychom se nezabývali i jeho výkonem. Ten se odvíjí od záběru a účelu zařízení. Pro minikultivátory o šířce do 40 cm plně dostačuje výkon okolo 1 kW. Připravte sestroj, že s takovýmto náčiním zkrátka do náročnějšího terénu nevyrazíte.

Benzínové motory standardně dosahují daleko vyšší síly pohybující se v rozmezí od 3 do 5 kW. I zde volte s ohledem na šířku záběru. Jestliže kupujete mohutný stroj s více než metrovou šířkou, rozhodně vybírejte motor u vrchní hranice intervalu. Naproti tomu šířku 60 cm bez problémů obstarají i 3 kW.

Doporučujeme vždy volit zlatou střední cestu. Příliš slabá pohonná jednotka vede k nedostatečnému výkonu na náročnějších půdách, zatímco předimenzovaný motor je zbytečně těžký a obtížně ovladatelný.

Konstrukce

Plánujete zvolit svého favorita přes e-shop? Dobře si svůj plán promyslete a přeci jen se v nějaké té kamenné prodejně zastavte. Jedině tak budete moci zkontrolovat jakost konstrukčních materiálů. Vzhledem k tomu, že pro výrobu šasi bývá standardně vyžíván plast, rozhodně musí být dostatečně tvrdý, aby odolal zátěži při práci.

Pozornost věnujte i rukojeti. U benzínových kultivátorů si ověřte, jak je odizolována, neboť se stará o tlumení vibrací vznikajících při chodu zařízení. Dejte si též pozor na dobrou dostupnost ovládacích prvků. Jen málo věci naštve více, než když není všechno v dosahu a se při práci musíte ohýbat.

Příslušenství

Věděli jste, že při troše snahy se z kultivátor může proměnit v celou řadu dalších zařízení? Stačí se jen poohlédnout v nejvyšších kategoriích, jejichž cena sice dosahuje výšin, avšak současně vám ušetří peníze, které byste zbytečně vynaložili za samostatná zařízení. Tzv. stavebnicové systémy s odstředivou spojkou dovolují přístroj proměnit třeba na:

 • Tažná náprava – pro převoz materiálů nebo tahání
 • Pluh, hřebové brány, radlice, tažený vozík – pro jednodušší provádění polních nebo sadařských prací
 • Bubnová sekačka
 • Fréza na sníh
 • Drtič odpadu
 • Mulčovač
 • Vodní čerpadlo

Uplatnění stavebnicových systémů se neustále rozšiřuje, jelikož výrobci navrhují další a další příslušenství, které lze pomocí stavebnicového systému na šasi kultivátoru napasovat. Domácí kutilům a vášnivým farmářům jistě přiroste k srdci.

Nejvýznamnější značky

Jistě jste již nejednou při svých toulkách hypermarketem objevili zajímavě vyhlížející a velice levný kultivátor. Lákají vás superlativy uvedené na krabici, podle nichž patrně jde o model určený profesionálům, který se jen náhodou ocitl ve výrazné slevě? Vezměte do ruky mobil a pořádně si prolustrujte jeho výrobce. Z největší pravděpodobnosti jste bohužel narazili na neznačkový kousek, který se při prvním vjetí do brázdy začne potýkat s obrovskými problémy.

Za všech okolností se vyplatí poohlédnout se po modelech renomovaných a ověřených značek. Známé firmy si totiž nedovolí hazardovat se svým dobrým jménem, a proto si u nich můžete být jisti funkčností a tím, že všechny informace na krabici jsou pravdivé. Do klubu dobrých společností řadíme kupříkladu značky Hecht, MTD, Wolf-Garten, Husqvarna, Gardena, Fiskars, Pubert či Vari.

Cena

Kultivátory slouží stejně dobře na drobném záhonku u domku, stejně jako na širých lánech farmářů. I proto se nelze divit širokému rozpětí cen, v němž si však každý najde přesně to, co potřebuje. Nám se podařilo na základě analýzy trhu objevit hned tři základní intervaly:

 • Do 5 000 Kč
 • 5 000–10 000 Kč
 • Nad 100 000 Kč

Cena do 5 000 Kč

Potřebujete zorat květinové záhony nebo drobná políčka? Plně si vystačíte s modely z nejnižší cenové skupině. Obvykle se řadí mezi tzv. minikultivátory a pohání je úsporný elektromotor. I z toho důvodu nejsou určeny na vzdálené nebo velké plochy, neboť potřebují být neustále připojeny ke zdroji energie.
Počítejte s výkonem okolo 1 400 W a šíří záběru do 40 cm, což je naprosto ideální kombinaci. Slabším jedincům udělá radost nižší hmotnost dosahující maximálně 10 kilogramů.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Druhá kategorie snese označení střední třída, neboť se v ní nacházejí hlavně hobby řemenové kultivátory. Hlavní pohonnou jednotkou je již neekologický, ale výrazně výkonnější spalovací motor. Nemusíte se obávat je vypustit ani na rozsáhlejší pozemek nebo tvrdší půdu, i když je stále ještě zapotřebí jistá míra opatrnosti.
Výkon motoru v rozmezí od 2 do 5 kW bez větších problémů utáhne i 80centimetrovou šířku záběru. Připravte se na výraznější hmotnost, jež u nejvýkonnějších modelů přesahuje i 30 kilogramů.

Cena nad 10 000 Kč

Nejvyšší cenová skupina již obsahuje profesionální náčiní určené náročným nadšencům nebo profesionálním farmářům. Samozřejmostí je mohutný motor s výkonem přesahujícím 5 kW a více než metrová šířka záběru. Na hranici 15 000 korun potom začínají i multifunkční stavebnicové systémy, jež bez problémů nahradí celou řadu jinak plně samostatných pomocníků.

Otázky a odpovědi

Co je ruční kultivátor?

Ruční kultivátor si lze představit jako nástroj, který disponuje 3 zahnutými rohy. Tento kovový konec je nasazen na různě dlouhé násadě. Větší jsou rotační kultivátory, které využívají pohon člověka.

Co znamená stavebnicový systém?

Kultivátory se stavebnicovým systémem můžete pomocí dalšího příslušenství přestavět na různé stroje. Tuto možnost mají pouze dražší stroje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Tichý
Benzínový
Snadno ovladatelný
Ruční
Elektrický
Image
Produkt
HECHT 745
VeGA 36-60
Riwall PRO RET 4014 ET21A1501061B
Fiskars 136517
Fieldmann FZK 2004-E
Hmotnost
11.6 kg
36 kg
11 kg
0.32 kg
9.5 kg
Výrobce
Hecht
VeGA
Riwall PRO
FISKARS
Fieldmann
Provzdušňovací šířka
40 cm
60 cm
40 cm
40 cm
Výkon
1.5 kW
2.6 kW
1.4 kW
1.2 kW
Cena ca. 3 500 CZK ca. 6 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 300 CZK ca. 2 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.