Laminovačka

Pomocník pro delší životnost Vašich dokumentů i fotek. Poradíme Vám s výběrem.

ca. 1 900 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 500 CZK
ca. 400 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat laminovačku

Laminovačka najde využití v domácnosti i kanceláři. Laminováním se rozumí pokrytí povrchu tiskoviny fólií. Takto upravený povrch má vysokou mechanickou odolnost. Běžně se používá k prodloužení životnosti různých tiskovin. Chrání je před poškozením, nečistotami nebo vlhkostí. S pomocí laminovačky vyrobíte vizitky, diplomy, cedule nebo pomůcky do školy.

Laminování

Laminovat lze za tepla nebo za studena. Výsledný efekt je většinou k nerozeznání. Laminování za tepla probíhá při teplotách okolo 110°C. Pro laminování za tepla je nutné používat kvalitní tiskové barvy. U těch je větší jistota, že působením vysoké teploty nedojde ke změně barvy nebo struktury. Při laminování za tepla je možné laminované archy dále zpracovávat hned po provedení laminace.

Laminace za studena je jednodušší. Může být jednostranná nebo oboustranná. Lze ji rozdělit na suchou a mokrou. Při suché laminaci se používá samolepící fólie, která se na potištěný papír lepí tlakem pracovního válce laminátoru. Mokrá laminace se používá ve větších tiskařských provozech. V tomto případě je mezi fólii a papír nanášena vrstva lepidla. U studené laminace je nutné počkat minimálně 24 hodin, než je možné dokumenty dále zpracovávat.

Rychlý start
Fellowes Saturn3i A4
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Před samotným nákupem zvažte, jak často a na co budete laminátor potřebovat. Na trhu najdete mnoho výrobků, které se liší zejména velikostí papíru a tloušťkou fólie.

Materiál a design

Domácí levnější laminátory jsou vyrobené ve většině případů z plastu. V případě kancelářských nebo profesionálních přístrojů je konstrukce kovová. Díky tomu je zajištěná větší odolnost a delší životnost.

Mezi barevných provedením se často setkáte s klasickou bílou nebo černou barvou. Pokud chcete něco veselejšího, potěší vás také mnoho variant barevného provedení. Mezi ně patří růžové, červené, modré, šedé a další barevné variace.

4v1
Genie LA300A4
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Levnější přístroje jsou díky svým minimálním rozměrům velmi lehké a skladné. Hmotnost se pohybuje kolem 1 kg. Dražší výkonnější modely se čtyřmi a více válci mohou mít hmotnost 3 – 6 kg, hmotnost profesionálních typů může přesáhnout i 20 kg.

Tloušťka papíru a fólie

Laminovací přístroje mají různé šířky vstupu. Pro běžné domácí použití je nejčastější variantou formát A4 a A3. Koupit můžete také ty s menším nebo větším vstupem. Na každém přístroji je uveden maximální rozměr formátu. Znamená to tedy, že přístroj zalaminuje i formát menší.

Většina přístrojů zpracuje také papír s vyšší gramáží, nemusíte tedy používat pouze ten klasický kancelářský. Při výběru vhodného laminovacího přístroje tedy nepodceňujte ani údaj výšky laminace.

Úsporná
SENCOR SLA 310 A3
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Tloušťka fólie se udává v mikronech. Běžné tloušťky jsou 80, 100 a 125 mic. Lze zakoupit tenčí i silnější. Čím tlustější fólii použijete, tím bude dokument pevnější.

Stejně jako je tomu v případě šířky papíru, stejně tak u tloušťky fólie výrobce udává maximální tloušťku, která se vejde do přístroje. Tloušťka jakou přístroj zvládne, se samozřejmě promítne na jeho pořizovací ceně. Levné modely mají hraniční hodnotu 125 mic, dražší si pak poradí i s 250 mic.

Fólie má dvě vrstvy. Horní vrstva nelepí, spodní lepí při zahřátí. Laminovací fólie je dvojice svařená k sobě na kratší straně, vypadá tedy jako kapsa.

Do malé kanceláře
DSB HQ-335
ca. 900 CZK
Aktuálni cena

Tloušťka fólie má vliv na celkovou životnost dokumentů. Tvrdší listy nejen lépe vypadají, ale vydrží déle. Na druhou stranu příliš tvrdý materiál ztrácí pružnost. Tloušťka kapes se měří v mikrometrech na jednu stranu. Proto se výsledná tloušťka násobí 2x.

Klasický a rolový laminátor

U klasických laminátorů funguje laminování tak, že se papír vloží mezi laminovací fólie, tedy do tzv. laminovací kapsy. Poté se nechá projít skrz laminátor, kde se tepelně spojí a spolehlivě přilnou k dokumentu. Spoj je vlhkotěsný a odolný. Nevýhodou je, že ho nelze snadno ohnout. Fólie se vkládá do stroje svařeným spojem. V opačném případě může dojít k jejímu zaseknutí uvnitř přístroje. Při tomto klasickém provedení lze laminovat vždy jen jeden papír.

Pokud budete laminovat opravdu velké množství materiálu, vyplatí se investovat do rolového laminátoru.
Rolový laminátor má stále upevněné 2 role fólie a vkládají se do něj už jen samotné dokumenty určené k laminování. Tyto přístroje mají robustní konstrukci, jsou ve většině případů kovové. Pořizovací cena se pohybuje od 15 000 Kč a přesáhnout může až 100 000 Kč. Své využití najdou především v tiskárnách nebo kancelářích, kde se laminuje ve velkém.

Tichá
SENCOR SLA 210 A4
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

Technologie laminace

Laminovačky nabízí tři různé druhy zpracování. Jde o výhřev vnějším topidlem, vnitřní výhřev a výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou. Každá technologie funguje jinak a každá má svoje pro a proti.

Typ technologie Princip Možnost využití Výhody Nevýhody
Výhřev vnějším topidlem Papír prochází dvěma válci, to zaručuje poměrně rovnoměrné rozložení tepla V domácnosti Nízká cena Horší kvalita fólie, nízká rychlost laminace, možnost použití slabších fólií
Vnější topidlo s topnou deskou Dva válce s topnou deskou uprostřed, které zajišťují rovnoměrné zahřátí Kancelář, domácnost Kvalitnější a rychlejší laminace, možnost použití silnější fólie Vyšší pořizovací cena
Vnitřní výhřev Vnitřní válce jsou vyhřívány kondukčním topidlem. To zajišťuje jemnou a hladkou laminaci. Profesionální kanceláře Top kvalita a rychlost laminace, použití velkých formátů Vysoká pořizovací cena

Rychlost zahřívání a laminování

Různé stroje pro laminaci jsou různě výkonné. Rychlost laminování se pohybuje v rozmezí 10 – 60 sekund.
Samotná rychlost zpracování je tedy dalším důležitým parametrem při výběru vhodného přístroje. Významným parametrem je také počet párů válců. Nejlevnější přístroje mají válce dva. To pochopitelně znamená, že laminovačka nepracuje tak rychle. Proto, aby se fólie zahřála, se musí válce otáčet pomalu. Tím, že se fólie při projížděním přístrojem nenapíná, není výsledná laminace kvalitní a výsledný dokument nemusí být ideálně hladký.

V případě, že budete laminátor používat méně často, vám tento levnější model postačí. Jestli ji ale chcete používat častěji, nebo vám záleží na kvalitním výsledném efektu, volte větší počet válců. S tímto čtyř nebo šesti válcovým modelem dosáhnete rychlejšího a kvalitnějšího výsledku.

Do školy
Peach Home Office A4 PL707
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Některé modely automaticky poznají tloušťku fólie a přizpůsobí tomu teplotu a rychlost. Jiné tuto funkci nemají. Je ale možné nastavit tyto hodnoty ručně. Setkáte se i s takovými, které tuto možnost vůbec nenabízí, potom výsledný efekt záleží na dobře zvolené tloušťce fólie.

Příkon

Levnější typy mají příkon mezi 110 – 250 W. Doba zahřívání se v tomto případě pohybuje kolem 3 – 5 minut. Dražší přístroje mají příkon kolem 500 W. Zde je celková doba zahřátí asi 3 minutu. Nejkvalitnější modely mají příkon větší než 1 500 W a jsou připraveny k práci do 1 minuty.

Funkce

Laminovačky jsou doplněné o několik funkcí. Každá přídavná funkce zkvalitňuje a usnadňuje celou práci. Setkat se můžete i s přístroji, které mají v ceně další příslušenství. Mezi ně patří například sada s několika kusy fólie, pravítko nebo ořezávač.

2v1
AVELI Combi A4
ca. 700 CZK
Aktuálni cena
 • Zpětný chod – umožňuje vysunutí papíru, zejména v případě, pokud se zasekne a uvízne uvnitř přístroje.
 • Ochrana proti zaseknutí – JAM free technologie, zamezuje možnost zaseknutí papíru.
 • Regulace teploty – umožňuje nastavit požadovanou teplotu válců v rozmezí 0 – 140°C.
 • Laminace za studena – možnost vypnutí nahřívání válců, laminace fólií se provádí pomocí lepidla.
 • Ruční nastavení laminace – lze nastavit teplotu válců nebo tloušťku fólie.
 • Sleep mode – energeticky úsporný režim, do kterého se přístroj sám přepne po určité době nečinnosti.
 • Světelná signalizace – upozorňuje na zapnutí přístroje nebo jeho připravenost k práci.
 • InstaHeat technologie – zrychlený výhřev stroje na pracovní teplotu.
 • HeatGuard technologie – ochranný prvek snižující povrchovou teplotu přístroje.
 • Automatické vypnutí – přístroj se po určité době nečinnosti sám vypne.
 • AutoSense technologie – automaticky detekuji tloušťku laminovací fólie a přizpůsobuje stroj k optimálním provozním hodnotám.

Cena

Na trhu najdete velké množství výrobků. Ty nejjednodušší mají malé rozměry a hmotnost. Jsou vhodné a plně dostačující pro občasné domácí použití. Dražší modely nabízí lepší kvalitu provedení, budou se hodit v případě, že je budete využívat častěji. Profesionální rolové laminátory najdou svoje uplatnění především ve firmách. Cena těchto zařízení se může šplhat až do 100 000 Kč.

Mezi kvalitní výrobce patří například Leitz, DSB, Peach, Olympia, Fellowes, Hanami a další.

 • Do 1 000 Kč – nejlevnější laminátory mají ve většině případů formát A4. Mají 2 válce s automaticky řízenou teplotou. Ta je schopná zpracovat fólii silnou 2×125 mic. Zahřívací doba je 3 – 5 minut. Mezi funkcemi najdete Jam Release, laminování za studena nebo automatickou kontrolu teploty.
 • Od 1 000 – 3 000 Kč – můžete vybírat formát A4 nebo A3. Díky většímu příkonu se zkracuje doba, kdy je přístroj připraven k práci. Laminátory již bývají vybaveny 4 válci. Mezi funkce patří zpětný chod, laminace za tepla, úsporný režim sleep mode.
 • Od 3 000 – 10 000 Kč – zvládají formát A2, jsou vybaveny 4 válci. Tloušťka lamina je až 250 mic. Příkon kolem 1 000 W umožňuje rychlé zahřátí. Umožňují regulovat teplotu. Ovládání je pomocí přehledného LED displeje.
 • Nad 10 000 Kč – jedná se o profesionální přístroje se 6 válci, tloušťka laminace může být do 3 mm. Jsou vybaveny světelnou signalizací, chladicím systémem, laminací za tepla i studena. Umožňují plynulé nastavení teploty a zpětný chod. V cenové relaci nad 15 000 Kč lze zakoupit také rolové laminátory formátu A3. Ceny rolových laminátorů největších formátů přesahují cenu 100 000 Kč.

Víte, že…?

Pokud vám není lhostejné životní prostředí, ve kterém žijete, kupujte ekologické balení kancelářského papíru. Eko papír nabízí mnoho internetových obchodů a jeho nákupem přispíváte na další výsadbu stromů. Zakoupit lze i další ekologické kancelářské potřeby. V nabídce jsou samolepící štítky nebo pásky, pákové pořadače, závěsné papírové desky a mnoho dalšího. Tyto výrobky snadno rozpoznáte podle zeleného grafického příznaku EKO výrobek v obrázku produktu.

Nomination
Rychlý start
4v1
Úsporná
Do malé kanceláře
Tichá
Do školy
2v1
Image
Product
Fellowes Saturn3i A4
Genie LA300A4
SENCOR SLA 310 A3
DSB HQ-335
SENCOR SLA 210 A4
Peach Home Office A4 PL707
AVELI Combi A4
Výrobce
Fellowes
Genie
Sencor
DSB
Sencor
Peach
Olympia
Rozměry
432 x 140 x 105 mm
355 x 150 x 64 mm
475 x 164 x 68 mm
145 x 65 x 450 mm
330 x 190 x 57 mm
335 x 11 x 65 mm
387 x 142 x 99 mm
Cena ca. 1 900 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 500 CZK ca. 400 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena