Nejlepší magnetické papíry 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Canon 3634C002
82 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat magnetický papír

  • Magnetický papír představuje způsob jak vytvářet vlastní magnety ať už k osobnímu tak profesnímu využití. Jeho alternativou je pak magnetická folie
  • Výběr papíru je přímo závislý na typu tiskárny, na které bude použitý. Důležité je také ověření informace o maximální tloušťce papíru, kterou lze použít.
  • Základním parametrem je pak volba formátu, která ale opět úzce souvisí s typem tiskárny. Magnetické papíry jsou k dostání ve třech základních formátech a to A3, A4 a A5.

Magnetický papír - náš výběr

Canon 3634C002
přečíst recenzi
Výrobce: Canon
Formát: 10x15
Povrchová úprava: lesklé
Počet listů: 5
Zobrazit více
Canon 3634C002 je magnetický fotografický papír s lesklým povrchem, gramáží 670 g/m2 a tloušťkou 0,330 mm. Balení obsahuje 5 listů o rozměrech 10x15 cm. Papír je určený pro inkoustové tiskárny a umožňuje vytváření magnetických fotografií. EAN produktu je 4549292137583 a záruka je 24 měsíců.
Zobrazit méně
BT fotopapír magnetický lesklý A4 (5listů)
Zobrazit více
BT fotopapír A4 s magnetickou lesklou povrchovou úpravou je k dispozici v balení po 5 listech. Tento fotopapír umožňuje výpis až do rozlišení 9600dpi, s rychle schnoucím inkoustem pro snížení rizika rozmazání. Nutno podotknout, že výsledný výtisk na tento typ papíru může být magneticky připevněn.
Zobrazit méně
Colorway PGA690005MA4
Výrobce: Colorway
Formát: A4
Povrchová úprava: lesklé
Gramáž: 690 g
Počet listů: 5
Typ papíru: pro inkoustový tisk
Zobrazit více
Magnetické: ano
ColorWay PMA650005MA4 je magnetický papír typu A4 vhodný pro inkoustové tiskárny. Udávaná gramáž je 650 g/m2. Materiál je voděodolný a má speciální povrch pro tisk s rozlišením až 2880 dpi. Může být využit pro tisk magnetických sdělení a reklamních materiálů určených pro umístění na kovové povrchy.
Zobrazit méně
Colorway PMA650005MA4
přečíst recenzi
Výrobce: Colorway
Formát: A4
Povrchová úprava: matné
Gramáž: 650 g
Počet listů: 5
Typ papíru: pro inkoustový tisk
Zobrazit více
Magnetické: ano
Colorway PMA650005MA4 je magnetický papír formátu A4 o gramáži 690 g/m2. Papír je vhodný pro inkoustový tisk s rozlišením až 2880 dpi. Obě strany jsou potisknutelné, jedna strana je matná a druhá magnetická. Balení obsahuje 5 listů. Je voděodolný a umožňuje použití pigmentových i vodorozpustných inkoustů.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Magnetický papír

Jak vybrat magnetický papír

Magnetický papír nebo folii

V obou případech se jedná o produkty, které se využívají k tisku nejrůznějších předmětů. Jisté rozdíly tu ale jsou, stejně tak případné výhody a nevýhody jednotlivých typů.

Hra s magnety

Díky magnetickému papíru si můžete vyrobit vlastní magnety, iStock / designer491

Magnetický papír

Magnetický papír vzniká kombinací běžného papíru a magnetizované pryže. Vyrábí se v několika různých formátech i tloušťkách. Provedení papíru může být lesklé i matné. Zpravidla se hodí jak pro tisk v inkoustové, tak laserové tiskárně. Magnetický papír je často využívaný pro krátkodobé marketingové nebo reklamní účely. Je možné z něho vytvořit např. magnety na lednici z vlastních fotografiích, různé vzdělávací pomůcky atd. Takto vytvořené magnety pak lze ideálně připevnit k pevným kovovým plochám. Materiál je sám o sobě poddajný, takže je velmi snadné ho rozstříhat nůžkami.

Magnetická folie

I magnetické folie jsou vhodné pro nejrůznější reklamní účely. Typický je např. reklamní polep auta, který má velmi snadnou aplikaci a v případě potřeby je zároveň snadno odstranitelný, aniž by došlo k poškození laku. Zejména ale při větších formátech, je nutné mít k tisku opravdu kvalitní tiskárnu. Kromě tisku je ale možné volit i nalepenou grafiku. I přes větší formát je nutno poukázat, že magnetickou folii nelze využít jako magnetickou nástěnku, protože další magnety na ní držet nebudou.

TypVýhodyNevýhody
PapírDle volby typu je možné jeho použití v laserové i inkoustové tiskárněSpíše pro domácí použití nebo krátkodobé reklamní účely
 Poddajný materiál umožňuje stříhání na požadované tvary a velikosti 
FolieVelký formát umožňuje vytváření větších reklamU silnějších fólií může docházet k zhoršení kvality tisku
 Vhodná i na polep automobilů, aniž by poničila lak na rozdíl od samolepících fólií 

Víte, že…?

Magnetický papír
Canon 3634C002

Magnetický efekt papíru vytváří např. magnetický prášek ferit stroncia, kterým se zalívá elastická pryž nebo plast, který je na zadní straně listu papíru. Použít lze i jiným magnetizovaný materiál.

Výběr papíru podle možností tiskárny

Magnetické papíry se, jak už bylo řečeno, používají pro tisk nejrůznějších předmětů. Z tohoto důvodu je v první řadě nutné vybrat papír vhodný pro konkrétní typ tiskárny. Magnetické papíry se z tohoto hlediska dělí na:

  • Typ určený pro inkoustovou tiskárnu
  • Typ určený pro laserovou tiskárnu

Větší část magnetických papírů je určena pro tisk v inkoustové tiskárně. Důvodem je, že díky materiálům, které papír obsahuje, je tento tisk zpravidla bezpečnější než při použití v tiskárnách laserový. Nicméně i u starších typů inkoustových tiskáren může docházet k problémů s tiskem a to zejména, kvůli většímu množství tepla, které produkují.
U jednotlivých tiskáren je vhodné si také ověřit, jakou maximální tloušťku papíru lze do daného modelu vložit.

Víte, že…?

Magnetický papír
BT fotopapír magnetický lesklý A4 (5listů)

Z magnetického papíru lze vytvořit např. fotografie určené na ledničku, magnetické vizitky, informační nebo propagační letáčky. Své využití mají i ve školách a to při výrobě učebních pomůcek.

Muž upravuje vizitky v tiskárně

Typ fmagnetického papíru urřuje podoba tiskárny, iStock / Iuliia Burmistrova

Volba formátu

Formát magnetického papíru představuje základní parametr a udává velikost jednotlivých listů.

  • Pro snadný tisk se nejčastěji vyrábí ve velikosti A4, ale běžně jsou k dostání také formáty A3 nebo A5.
  • Kromě samotné velikosti lze vybírat tento papír také v různé tloušťce. Ta se nejčastěji pohybuje v rozmezí 0,3 až 0,5 mm. Tloušťka magnetu pak ovlivňuje jeho přilnavost. Nicméně je třeba počítat i s tím, že silnější magnetický papír může být z hlediska tisku omezenější. Obecně se velikost formátu i tloušťky papíru volí podle daných možností konkrétní tiskárny.
  • Magnetické folie se mimo klasický formát jako u magnetického papíru prodává také v metráži. Jejich tloušťka začíná na cca 0,5 mm a více. Na rozdíl od papíru se prodávají v různých barevných kombinacích.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat magnetický papír?

Z hlediska účelu lze kromě papíru vzít v potaz také magnetickou fólii. Mezi obecné parametry patří formát a tloušťka papíru. V obou případech je třeba vycházet z možností dané tiskárny. S ohledem na typ tiskárny je nutné zvolit správný typ papíru.

Na co je nutné si dát pozor při tisku na magnetický papír?

V první řadě je třeba vkládat papíry do tiskárny postupně. V opačném případě by se mohly k sobě slepit. Důležité také je, aby se papír z tiskárny vysouval naplocho, jinak může dojít k deformaci tištěného obrazu. Přílišné vystavení UV záření může mít vliv na magnetické vlastnosti papíru.
Zobrazit kompletní nabídku Magnetický papír