Nejlepší sustain pedály 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Medeli P80-A Sustain pedal
86 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sustain pedál

  • Sustain pedál patří mezi univerzální zařízení určené pro klávesové nástroje, který slouží k prodloužení tónů při hraní. Spadá do kategorie spínacích pedálů, které lze rozdělit podle funkce do tří typů.
  • Sustain pedály lze zakoupit ve dvou základních variantách. Tu levnější představují pedály z plastu, dražší jsou vyrobeny z kovu.
  • Tento typ pedálu lze zakoupit samostatně nebo v kombinaci s dalšími typy pedálů. Praktickou funkcí je „half pedal“, tu ale kromě pedálu musí podporovat také konkrétní hudební nástroj.

Sustain pedál - náš výběr

Medeli P80-A Sustain pedal
přečíst recenzi
Výrobce: Medeli
Typ: pedály
Zobrazit více
Pedál Medeli P80-A slouží pro elektronické klávesy. Nabízí vyšší stabilitu oproti plochým modelům a mechaničtěji odpovídá klavírním pedálům. Mění hraný tón při sešlápnutí. Vhodný pro různé značky díky přepínači polarity. Obsahuje propojovací kabel s koncovkou jack 6.3mm.
Zobrazit méně
Veles-X SPU Sustain Pedal Universal
přečíst recenzi
Výrobce: Veles-X
Typ: pedály
Zobrazit více
Veles-X SPU je univerzální sustain pedál s polaritním přepínačem, navržený pro replice zvuku akustických pian. Kompatibilní se všemi modely klávesnic, syntezátorů a digitálních a stage pian. Je opatřen pryžovými nožkami pro stabilitu a 1,8m kabelem s konektorem Jack 6,3mm.
Zobrazit méně
Medeli P50 Sustain pedál
přečíst recenzi
Výrobce: Medeli
Typ: pedály
Zobrazit více
Soustřeďme se na technické parametry produktu Medeli P50. Jedná se o sustain pedál určený pro elektronické klávesy, který lze připojit pomocí jack konektoru o průměru 6,3 mm. Důležitou vlastností je i délka kabelu, která činí 1,8 metru.
Zobrazit méně

Sustain pedály Yamaha

Yamaha FC 5A
Výrobce: Yamaha
Zobrazit více
Yamaha FC 5A je pedál typu sustain, který je kompatibilní se všemi klávesnicemi, syntezátory a přenosnými digitálními piany značky Yamaha. Jeho hlavním účelem je prodloužení tónu na nástroji, což napomáhá hudebnímu výrazu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sustain pedál

Jak vybrat sustain pedál

Typy spínacích pedálů

Sustein pedály se zpravidla řadí do kategorie spínacích pedálů. Tyto pak lze podle funkce rozdělit do tří základních typů. Nicméně jejich použití zpravidla souvisí s konkrétní značkou nástroje.

Hra na elektrický klavír

Sustsin pedál využijete při hraní na klávesách, iStock / porah

  • Spínací pedály – při klidové poloze má tento pedál kontakty rozepnuty a naopak při sešlápnutí se sepnou; zpravidla je používán u značek jako Roland, Korg, Nord a další
  • Rozpínací pedál – funguje opačně než předchozí typ, tedy v klidové poloze jsou kontakty sepnuty a naopak; běžně se používá u značek Yamaha a Waldorf
  • Univerzální pedál – lze použít prakticky u jakékoliv značky; jsou vybaveny přepínačem, který umožňuje změnu polarity

Polaritu jako takovou ve velké míře umožňují nastavit i samotné digitální nástroje a to přes nabídku MENU. Polarita je velmi důležitá s ohledem na požadovaný efekt. Pokud nebude nastavena správně, může dojít např. místo prodloužení tónu k jeho ukončení.

Víte, že…?

Vhodnost sustain pedálu lze ověřit po jeho zapojení do nástroje a to standardním kabelem s konektory typu TS nebo TRS. Pokud tóny po puštění kláves neznějí, je zapotřebí pedál spínací; pokud všechny tóny znějí jako by byl pedál stále stisknutí, bude zapotřebí varianta rozpínací.

Výrobní materiál

Sustain pedál
Medeli P80-A Sustain pedal

V případě sustein pedálu je možné se setkat se dvěma základními variantami:

  • Plastová „kostička“ – jedná se o levnější variantu, u které je plast nejčastějším materiálem; plní de facto stejnou funkci, jako dražší varianta, což ocení zejména začínající hudebníci; pedály mají malou hmotnost, což má vliv na jejich pohyblivost při hraní, při používání se snadno poodsunou a musí se vrátit zpět na místo
  • Kovové pedály – konstrukce je podobná jako u běžných pedálů akustických pian; vzhledem k vyšší váze nedochází k jejich cestování po podlaze, tak jako u předchozí varianty; mohou mít také pokročilejší funkci (half pedal)
Typ pedáluVýhodyNevýhody
PlastovýNižší pořizovací cenaKvůli nízké váze velmi snadno „cestuje“ po podlaze
 Plní stejnou funkci, jako dražší varianty 
KovovýKvalitnější, konstrukčně zpracovaný stejně jako klasické pedályVyšší pořizovací cena
 Robustnější provedení brání „cestování“ po podlaze 
 Mohou mít i další funkci 

Víte, že…?

Sustain pedál umožňuje prodloužení dozvuků již hraných tonů, respektive těch, které se již nedrží prstem na klávesnici. Zároveň prodlužuje tóny aktuálně hrané, čímž dochází k plynulém navazování – slévání tónů dohromady.

Pohled na hráče na piano

Sustain pedál se postará o specifický zvuk, iStock / puhimec

Jeden nebo více pedálů v jednom

Sustain pedály lze zakoupit samostatně nebo v kombinaci s dalšími dvěma pedály, které se používají především u klasické hře na klavír. Zpravidla se jedná o následující:

  • Soft pedál – jeho úkolem je změkčení tónů; v případě klasických pian dojde ke vsunutí tenkého koberečku mezi strunu a kladívko, díky tomu se ztlumí náraz a výsledkem je tišší, měkčí zvuk; obdobný výsledek je pak i u moderních digitálních pian
  • Sostenuto pedál – slouží k prodloužení tónů hraných před sešlápnutím pedálu; na následně hrané tóny po sešlápnutí se již funkce nevztahuje

Funkce „half pedal“

Sustain pedály Yamaha
Yamaha Sustain FC 5

Jedná se o pokročilejší funkci kvalitnějších modelů sustain pedálů. Jiné označení je „continuous“ nebo jinak řečeno průběžný pedál. Běžné pedály bez této funkce umožňují dvě základní polohy a to sešlápnuto nebo nesešlápnuto. S funkcí „half pedal“ vysílá pedál průběžné signály, které souvisí s tím, v jaké poloze je pedál sešlápnutí. Lze tak simulovat různé varianty barvy i znění tlumených tónů piana.
Aby byl pedál 100% funkční, je nutné, aby funkci „half pedal“ podporoval také konkrétní model piana nebo syntetizéru. V opačném případě nemá smysl průběžný pedál vůbec zapojovat.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sustain pedál?

Z hlediska polarity lze rozlišit dva základní pedály a to spínací nebo rozpínací, existuje ale i univerzální pedál, u kterého je možné polaritu měnit. Levnější modely jsou vyrobeny z plastu, dražší pak z kovu. Sustain pedál lze doplnit o další typy pedálů, které ale slouží zejména pro klasickou klavírní hudbu. Zvážit lze také funkce „half pedal“, kterou disponují zejména dražší modely.

Je rozdíl mezi sustain a sostenuto pedálem?

Vzhledem k tomu, že mají tyto pedály obdobnou funkce, bývají často zaměňovány. Nicméně malý rozdíl mezi nimi je. V případě sustain pedálu dochází k prodloužení všech tónu jak před jeho sešlápnutím, tak i po něm. Sostenuto pedál prodlužuje pouze tóny zahrané před sešlápnutím.
Zobrazit kompletní nabídku Sustain pedál