Látková skříň

Jednoduchá alternativa šatní skříně.

ca. 1 500 CZK
ca. 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat látkovou skříň

 • Látkové skříně představují alternativu klasických šatníků. Jsou vhodné při častém stěhování, ale také jako cestovní skříňka.
 • Konstrukce bývá vyrobena z kovu nebo dřeva. Důležitý je také materiál samotné skříně. Jeho vlastnosti mají vliv na životnost výrobku i na účel používání.
 • Z technických parametrů lze zmínit např. velikost nebo nosnost. Na kapacitu má vliv také vnitřní členění, kdy využití polic je z hlediska množství uložených věcí rozhodně efektivnější.

Kam se textilní skříně hodí

Tento typ skříní je vhodný zejména při častém stěhování. Mohou sloužit jako dočasné řešení, ale i jako trvalou alternativu klasických skříní.
Obecně lze textilní skříně využít jako:

 • Botník
 • Na oblečení
 • Koupelnová skříň
 • Cestovní skříň
Spousta úložného prostoru
tectake 402527 látková s 12 ti přihrádkami 150x175x45cm béžová

Konstrukce a materiál

Látkové skříně sestávají z odolného rámu, který je „zabalen“ do textilního obalu. Vnitřní prostor je pak rozdělen na jednotlivé části.

 • Rám bývá nejčastěji vyroben z odolného kovu, ale také ze dřeva.
 • Co se týká samotné textilie, je třeba se zaměřit na kvalitní zpracování. Textilie by měla být prodyšná, ale zároveň odolná vůči vnější vlhkosti. Neméně důležitá je také co nejjednodušší údržba. Tu zaručí zejména to, pokud je látka potažena nebo přímo vyrobena z polypropylenu.

Víte, že…?

Látkové šatní skříně mohou mít různé způsoby otevírání – uzavírání. Nejčastěji se přední část roluje do horní části, kde je následně zajištěna. Skříně mohou být také vybaveny zipy, které umožňují otevřít jen část skříně.

Lehká konstrukce
DecoKing Adara látková šedá černá 175x110x45 Šedá

Jakou vybrat velikost

Látkové skříně se vyrábí v různých velikostech. Ta pak souvisí se samotnou kapacitou skříně, která je velikosti přímo úměrná. Velikost je tedy třeba . Mezi nejmenší modely patří závěsné šatní skříně. Největší se pak mohou přiblížit klasickému nábytku.

Nosnost

V případě látkových skříní je třeba počítat s nižší nosností. Zpravidla se pohybuje v rozmezí 7 až 15 kilogramů. V každém případě se nevyplatí nosnost překračovat, protože může dojít velmi snadno k poškození výrobku. Nosnost může mít vliv na cenu výrobku, kdy modely s nižší nosností jsou levnější než ty s vyššími hodnotami. Údaj o nosnosti by měl být vždy uveden v technickém popisu výrobku.

Členění látkových skříní

To kolik se do skříně vejde věcí, nezáleží jen na samotné velikosti, ale také na jejím efektivním členění. Látkové skříně mohou být vybaveny:

Odolná proti vlhkosti
HOMEDE Calen černá 175x150x45 cm
 • Šatní tyčí – zpravidla jí jsou vybaveny všechny modely
 • Police – skříň jimi může a nemusí být vybavena; s větším počtem polic roste i kapacita skříně

Nejčastější varianta členění textilních skříní je kombinace obou možností. V tomto případě je skříň rozdělena na několik částí, kdy jedna obsahuje právě šatní tyč. Počet polic se pak u jednotlivých modelů liší.

Design

Textilní šatní skříně mají ve většině případech velmi jednoduchý design. Rozdíl je prakticky jen v barevnosti. Škála je poměrně široká, mezi nejčastější barvy pak patří neutrální odstíny – bílá, černá šedá, ale také hnědá nebo modrá. Látka může být i potištěna a to různými vzory, jednoduchými motivy, ale také reálnými fotografiemi. Tyto skříně se pak mohou stát i designovým prvkem v místnosti.

Botník
ZELLER Textilní skříň s 16 přihrádkami, organizátor obuvi s kovovým rámem 66 x 84 x 35 cm

Proč si pořídit látkovou skříň?

Pro standardní nábytek stejně jako pro tento atypický platí, že má svá pozitiva i negativa. Jejich souhrn v tabulce níže.

Pozitiva Negativa
Snadná údržba – možnost praní látkových vložek slouží nebo možnost čištění pomocí vlhkého hadříku Poměrně nízká nosnost, kterou se nevyplatí překračovat
Snadné sestavení i případné rozložení Nižší životnost, menší odolnost vůči poškození (zejména u příliš levných výrobků)
Minimální pořizovací náklady oproti klasickým modelům šatních skříní Velmi jednoduchý design
Většinou dobře prodyšné, umožňují stálý přísun vzduchu  
Mobilita – vhodné při častém stěhování  
Ve složeném stavu je poměrně skladná  
Široká škála využití  

Výrobci a ceny

V nabídkách lze najít látkové šatní skříně značek jako Tempo Kondela, Falco, HomeLife, Nabytek Bogart nebo např. TFY.
Jejich cena začíná na cca 500 Kč. Zde se jedná o jednoduché modely s nižší kapacitou. Nejdražší skříně mohou stát cca 4000 Kč. Skříně mají kombinované členění a pojmou opravdu hodně věcí.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat látkovou skříň?

Stejně jako u klasického nábytku se začíná hlavním účelem. Od toho se pak odvíjí zejména velikost nebo nosnost skříně. Kapacitu ovlivňuje vnitřní členění.

Jak se látkové skříně udržují?

Údržba zpravidla souvisí s materiálem, ze kterého je skříň vyrobena. Výhodou je, pokud je potah vyrobený z polypropylenu. Nečistoty lze jednoduše setřít vlhkým hadříkem. Tato varianta bývá nejčastější. U některých modelů je možné i praní jednotlivých částí v pračce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Spousta úložného prostoru
Lehká konstrukce
Odolná proti vlhkosti
Botník
Image
Produkt
tectake 402527 látková s 12 ti přihrádkami 150x175x45cm béžová
DecoKing Adara látková šedá černá 175x110x45 Šedá
HOMEDE Calen černá 175x150x45 cm
ZELLER Textilní skříň s 16 přihrádkami, organizátor obuvi s kovovým rámem 66 x 84 x 35 cm
Výrobce
TecTake
Homede
Homede
Zeller
Barva
béžové
černé
černé
béžová
Hloubka
45 cm
45 cm
45 cm
35 cm
Výška
175 cm
175 cm
175 cm
66 cm
Šířka
150 cm
110 cm
150 cm
84 cm
Cena ca. 1 500 CZK ca. 700 CZK ca. 600 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena