Lednice prosklená

Chladící vitrína pro komerční využití.

ca. 15 100 CZK
ca. 21 500 CZK
ca. 49 600 CZK
ca. 10 200 CZK

Jak vybrat prosklenou lednici

 • Mezi prosklené lednice lze zařadit dva typy chladících zařízení a to vitríny nebo případně minibary. Ty mohou, ale zároveň nemusí prosklenými dveřmi disponovat. Obojí pak slouží k uložení nápojů i dalších pochutin.
 • Mezi základní parametry patří např. objem spotřebiče, teplotní rozsah nebo energetická náročnost.
 • Doplňkové funkce bývají součástí obou typů lednic s prosklenými dveřmi. Konkrétní funkce případně jejich množství se liší u jednotlivých modelů.

Typy

Na našem trhu najdete prakticky dva typy lednic, u kterých jsou prosklené dveře. Prvním z nich je chladící vitrína, druhý představuje minibar.

Chladící vitrína

S chladící vitrínou se nejčastěji setkáte v restauracích, cukrárnách a jiných gastronomických provozech případně v prodejnách potravin. Existují větší i menší verze těchto spotřebičů. Druhý typ je pak vhodný i jako domácí spotřebič např. na uskladnění nápojů.
Chladící vitríny mají vždy prosklené dveře, protože jsou primárně určeny k prezentaci uložených nápojů nebo nejrůznějších pochutin. Může se jednat o jednodveřovou nebo vícedveřovou variantu. Na našem trhu se můžete setkat s několika typy chladících vitrín a to:

Podbarová
SP Lednice prosklená podbarová 140 l
 • Volně stojící
 • Přístěnné
 • Stolní
 • Pultové

Minibar

Minibary se řadí mezi malé lednice, které také nejčastěji najdete v nejrůznějších provozech, jako jsou např. hotelové pokoje, restaurace nebo kluby. Vzhledem k svým rozměrům se může stát minibar i stálou výbavou běžné domácnosti, kde např. vyřeší problém s nedostatkem místa v klasické lednici. Primárně slouží k chlazení nápojů, ale lze do něj umístit i jiné pochutiny.
Minibary se prodávají jak ve verzi s klasickými dveřmi, které pak mohou také sloužit, jako dodatečný úložný prostor nebo jsou modely s dveřmi prosklenými.

Typ Výhody Nevýhody
Chladící vitrína Uložení a prezentace nápojů a jiných potravin Primárně určeny do gastronomických provozů
    Většinou velké rozměry
    Vyšší pořizovací cena
Minibar Vhodný i pro běžnou domácnost Pouze doplňkový chladící spotřebič
  Kompaktní rozměry  
  Levnější než předchozí varianta  

Víte, že…?

Pokud hledáte lednici primárně na uchování konkrétních typů nápojů, můžete se zaměřit také např. na vinotéky nebo pivotéky. I tento typ chladících zařízení může mít transparentní dveře.

Chladící skříň
Ugur Prosklená lednice USS 374 D2K

Objem

Objem je jeden ze základních parametrů těchto spotřebičů. Udává množství lahví nebo pochutin, které lze v lednici uchovávat. Objem se u jednotlivých typů liší.

 • Chladící vitríny – malé modely disponují objemem mezi 120 až 160 litry; u středních vitrín se pohybuje kolem 235 litrů; velké spotřebiče mohou mít objem až 500 litrů; sledovat můžete také počet polic a jejich rozložení, které je důležité zejména pro potřeby prezentace výrobků
 • Minibary – u domácích verzí se nejčastěji setkáte s objemem kolem 20 litrů; běžně se kapacita pohybuje mezi 30 až 50 litry; Větší modely mohou přesáhnout i hodnotu 70 litrů

Teplota

Chladící vitríny slouží zejména ke krátkodobému chlazení, čemuž odpovídá i teplotní rozsah, který se ve většině případech pohybuje mezi 0°C až 10°C. Nejsou tedy vhodné ani ke kratšímu uskladnění např. drůbežího masa.
Obdobné teploty je možné nastavit i u minibarů. Nicméně můžete narazit také na modely, které jsou vybaveny mrazákem, který rozšiřuje teplotní rozsah i pod bod mrazu.

Komerční
Polair prosklená lednice DM 114 SD, posuvné dveře

Spotřeba

I tyto lednice musí být opatřeny energetickým štítkem s označením konkrétní třídy. Ty jsou v současné době značeny písmeny A až G. Nejúspornější jsou pak modely v energetické třídě A a samozřejmě naopak, spotřebiče označené písmenem G se řadí mezi nejméně úsporné.

Funkce

Jak chladící vitríny, tak minibary mohou být vybaveny dalšími praktickými funkcemi jako je např.

 • LED osvětlení – zajišťuje lepší přehled o uskladněných nápojích a pochutinách
 • Ionizátor – pohlcuje pachy a brání jejich případnému mísení, brání vzniku bakterií
 • Manuální regulace chlazení – nastavení teplot dle potřeby
 • Samoodrazování (NoFrost) – rovnoměrná cirkulace vzduchu snižuje vlhkost, eliminuje námrazu atd.
 • Displej – usnadňuje nastavení, má informační funkci
Do domácnosti
Scan prosklená lednice DKS 62

Ceny a výrobci

Chladící vitríny a minibary s prosklenými dveřmi bývají velmi často zařazeny do stejné kategorie spotřebičů. Jejich cena se pak zpravidla pohybuje v rozmezí od 3000 Kč až do několika set tisíc korun. Dolní cenová hranice představuje právě zejména minibary. Chladící vitríny začínají na částce kolem 10000 Kč. V horní hranici najdete profesionální chladící zařízení s vysokou kapacitou, které jsou vhodné pouze pro komerční využití.
Mezi výrobce chladících vitrín patří např. NORDline, Snaige, Polair nebo Vestfrost. Minibary vyrábí např. Guzzanti, Klarstein nebo Tefcold.

Otázky a odpovědi

Který z typů prosklených lednic je vhodný pro domácí použití?

Oba zmíněné typy jsou určeny pro komerční využití. V domácnosti se pak lépe uplatní zejména minibar, který může sloužit jako doplněk ke klasické lednici. Existují ale i menší verze chladících vitrín, které jsou pro domácí použití vhodné také.

Jaké parametry je důležité sledovat?

Základním parametrem je pravděpodobně objem daného spotřebiče, který udává, jaké množství nápojů nebo jiných pochutin budete moci v lednici uskladnit. Všechny lednice také musí být vybaveny energetickým štítkem, který je dokladem o energetické náročnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.