Nejlepší lenonky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vuch lenonky Oila P10300
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lenonky

  • Lenonky jsou brýle typické svým specifickým tvarem, respektive kulatými skly a jednoduchými obroučkami. Tento typ brýlí lze zakoupit jak ve variantě dioptrické, tak sluneční.
  • Z hlediska tvaru obličeje se brýle lenonky nejlépe hodí pro osoby s oválným, hranatým nebo trojúhelníkovým obličejem.
  • V případě slunečních brýlí je vhodné se zaměřit na několik základních parametrů. Důležitý je stupeň zatmavění brýlí, Hodnota UV ochrany, a nebo např. speciální vlastnosti skel brýlí.

Lenonky - náš výběr

Vuch lenonky Oila P10300
přečíst recenzi
Značka: Vuch
Určení: dámské
Materiál obroučků: plastové
Tvar brýlí: lenonky
Barva obrouček: černé
Velikost: univerzální
Zobrazit více
Vuch lenonky Oila P10300 jsou černé sluneční brýle s zakulaceným designem. Skla mají růžovou barvu a jsou kategorie 3, což znamená střední úroveň ochrany před UV světlem (UV 400). Na brýlích je logo značky Vuch.
Zobrazit méně
OEM lenonky Pond růžová barevnáL6583
Určení: dámské
Materiál obroučků: plastové a kovové
Tvar brýlí: lenonky
Barva obrouček: růžové
Retro: ano
Velikost: univerzální
Zobrazit kompletní nabídku Lenonky

Jak vybrat lenonky

Dioptrické versus sluneční

Brýle lenonky patří mezi oblíbený, i když trochu extravagantní typ brýlí. Typické jsou pro ně kulaté skla a také jednoduché obroučky. Vyrábí se v obou základních variantách.

Dioptrické brýle

Dioptrické brýle slouží ke korekci zrakových vad a zpravidla jsou indikovány na základě lékařského doporučení. Co se týká nabídky tvarů, barev a dalších designových vlastností, je nabídka stejně pestrá jako v případě slunečních brýlí. Dioptrické brýle tak mohou být velmi efektivním doplňkem.

Žena s kulatými slunečními brýlemi

Lenonky můžete koupit jako dioptrické i sluneční brýle, iStock / LazorPhotography

Sluneční brýle

Sluneční brýle patří do základní výbavy nejen pro letní dny, ale prakticky vždy, když svítí slunce. Jsou pro ně typická tmavá skla. V případě lenonek se pak může jednat o skla barevná. V případě slunečních brýlí je nutné se zaměřit na několik základních parametrů a to stupeň zatmavění a UV filtr. Velmi praktickou vlastností je polarizace.

Víte, že…?

Lenonky
Vuch lenonky Oila P10300

Když se řekne jméno John Lennon, většině lidí se vybaví nejen to, že se jedná o výborného zpěváka, ale také jeho typická image doplněná o brýle s kulatými skly. Po něm tento typ brýlí také získal své jméno a to právě proto, že byl jedním z prvních lidí, který je předvedl světu.

Pro koho jsou nejvhodnější

Brýle jsou v současné době vnímány nejen jako nutnost, ať už z důvodu zrakové vady nebo potřeby ochránit oči před sluncem, ale také jako stylový doplněk. Jeho výběr je vhodné přizpůsobit např. tvaru obličeje. Správně zvolené brýle pak mohou nejen podtrhnout přednosti, ale také umí zakrýt případné nedokonalosti.

Oválný obličej

Osoby s oválným obličejem mají bezesporu největší výhodu. Volit lze totiž prakticky ze všech možných druhů brýlí. To je také důvod, proč je možné ve volbě trochu experimentovat a sáhnout i po méně tradičních modelech.

Kulatý obličej

Lenonky
OEM lenonky Pond růžová barevnáL6583

V případě kulatého obličeje nejsou brýle lenonky tou nejvhodnější volbou. Lépe je zaměřit se na brýle, které obličej opticky protáhnou. Doporučují se brýle s hranatými skly a ideálně tenkými obroučkami.

Hranatý obličej

Hranatý obličej představuje protipól obličeje kulatého a týká se to i výběru vhodných brýlí. Do tváře je vhodné dostat kulatější rysy, což brýle lenonky jednoznačně splňují. Vhodnou volbou jsou také sklíčka oválná. Skla je pak ideální kombinovat s úzkými obroučkami.

Obličej tvaru trojúhelníku

I v tomto případě jsou nejvhodnější brýle s kulatými nebo oválnými skly a tenkými obroučkami. Ty totiž dokáží zúžit čelo, ale také zjemnit rysy lícních kostí.

Na co se zaměřit v případě slunečních brýlí

Aby ochrana před sluncem byla co nejefektivnější, je nutné sledovat několik základních parametrů. Mezi ty nejdůležitější pak patří stupeň zatmavění a UV filtr.

Žena se slunečními brýlemi

Při výběru slunečních brýlí je třeba sledovat několik parametrů, iStock / yuriyzhuravov

Stupeň zatmavění

Výběr stupně zatmavění souvisí s účelem používání slunečních brýlí, respektive na tom, kde budou brýle nejčastěji používány. Brýle určené pouze pro venkovní použití mohou být zcela určitě co nejtmavší. Tmavší tónování totiž dokáže lépe ochránit před intenzivním slunečním zářením. Pokud budou ale brýle používány i v interiéru, je nutné volit čočky s menším zatmavěním, protože méně omezují viditelnost.

UV filtr

UV filtr má značný vliv na ochranu zraku v případě přímého kontaktu s UV zářením. To má na oči velmi negativní vliv a proto je třeba se před ním adekvátně chránit. Vhodně zvolené sluneční brýle pak mohou být velmi účinnou bariérou chránící zrak. U většiny modelů je uvedený UV filtr s hodnotou 400, která je ideální pro ochranu očí před UV i UVB zářením. Sluneční brýle lze s ohledem na UV filtr také rozdělit do pěti kategorií.

Označení kategoriePropustnost světla v procentech
080 až 100
143 až 80
218 až 43
38 až 18
43 až 8
Žena v brýlích

Skla brýlí mohou mít různou povrchovou úpravu, iStock / Damir Khabirov

Speciální efekty sklíček brýlí

Některá skla mohou mít specifické vlastnosti, které jsou praktické v mnoha situacích:

  • Polarizované brýle – dokonale blokují odlesky; zlepšují rozlišovací schopnosti oka i jeho zaostření; brýle vhodné zejména pro řízení vozidla
  • Fotochromatické brýle – jedná se o samozabarvovací čočky, které reagují na odlišné světelné podmínky; v přímém kontaktu se slunečním zářením tmavnou a naopak při přesunu do místnosti se mění na průhledné; vlastnost ideální pro brýle dioptrické, oblíbené jsou také u sportovců
  • Zrcadlové brýle – umí dokonale odrážet světlo; zrcadlová vrstva poskytuje soukromí, protože není vidět do očí jejich nositele; snižují množství světla, které prochází do oka

Otázky a odpovědi

Jak vybrat lenonky?

Brýle lenonky jsou charakteristické svými kulatými skly, které se hodí zejména pro osoby s oválným, hranatým nebo trojúhelníkovým obličejem. Vybírat lze jak ve variantách dioptrických, tak slunečních. V případě slunečních brýlí je vhodné se zaměřit na důležité parametry jako UV ochrana nebo stupeň zatmavění.

Co jsou brýle lenonky?

Označení lenonky se používá pro brýle charakteristického vzhledu. Jedná se o modely s kulatými, často různobarevnými skly a tenkými obroučkami.
Zobrazit kompletní nabídku Lenonky