Nejlepší lenonky 2024 a jak vybrat
Jak vybrat lenonky
- Lenonky jsou brýle typické svým specifickým tvarem, respektive kulatými skly a jednoduchými obroučkami. Tento typ brýlí lze zakoupit jak ve variantě dioptrické, tak sluneční.
- Z hlediska tvaru obličeje se brýle lenonky nejlépe hodí pro osoby s oválným, hranatým nebo trojúhelníkovým obličejem.
- V případě slunečních brýlí je vhodné se zaměřit na několik základních parametrů. Důležitý je stupeň zatmavění brýlí, Hodnota UV ochrany, a nebo např. speciální vlastnosti skel brýlí.
Lenonky - náš výběr
Jak vybrat lenonky
Dioptrické versus sluneční
Brýle lenonky patří mezi oblíbený, i když trochu extravagantní typ brýlí. Typické jsou pro ně kulaté skla a také jednoduché obroučky. Vyrábí se v obou základních variantách.
Dioptrické brýle
Dioptrické brýle slouží ke korekci zrakových vad a zpravidla jsou indikovány na základě lékařského doporučení. Co se týká nabídky tvarů, barev a dalších designových vlastností, je nabídka stejně pestrá jako v případě slunečních brýlí. Dioptrické brýle tak mohou být velmi efektivním doplňkem.
Sluneční brýle
Sluneční brýle patří do základní výbavy nejen pro letní dny, ale prakticky vždy, když svítí slunce. Jsou pro ně typická tmavá skla. V případě lenonek se pak může jednat o skla barevná. V případě slunečních brýlí je nutné se zaměřit na několik základních parametrů a to stupeň zatmavění a UV filtr. Velmi praktickou vlastností je polarizace.
Víte, že…?
Když se řekne jméno John Lennon, většině lidí se vybaví nejen to, že se jedná o výborného zpěváka, ale také jeho typická image doplněná o brýle s kulatými skly. Po něm tento typ brýlí také získal své jméno a to právě proto, že byl jedním z prvních lidí, který je předvedl světu.
Pro koho jsou nejvhodnější
Brýle jsou v současné době vnímány nejen jako nutnost, ať už z důvodu zrakové vady nebo potřeby ochránit oči před sluncem, ale také jako stylový doplněk. Jeho výběr je vhodné přizpůsobit např. tvaru obličeje. Správně zvolené brýle pak mohou nejen podtrhnout přednosti, ale také umí zakrýt případné nedokonalosti.
Oválný obličej
Osoby s oválným obličejem mají bezesporu největší výhodu. Volit lze totiž prakticky ze všech možných druhů brýlí. To je také důvod, proč je možné ve volbě trochu experimentovat a sáhnout i po méně tradičních modelech.
Kulatý obličej
V případě kulatého obličeje nejsou brýle lenonky tou nejvhodnější volbou. Lépe je zaměřit se na brýle, které obličej opticky protáhnou. Doporučují se brýle s hranatými skly a ideálně tenkými obroučkami.
Hranatý obličej
Hranatý obličej představuje protipól obličeje kulatého a týká se to i výběru vhodných brýlí. Do tváře je vhodné dostat kulatější rysy, což brýle lenonky jednoznačně splňují. Vhodnou volbou jsou také sklíčka oválná. Skla je pak ideální kombinovat s úzkými obroučkami.
Obličej tvaru trojúhelníku
I v tomto případě jsou nejvhodnější brýle s kulatými nebo oválnými skly a tenkými obroučkami. Ty totiž dokáží zúžit čelo, ale také zjemnit rysy lícních kostí.
Na co se zaměřit v případě slunečních brýlí
Aby ochrana před sluncem byla co nejefektivnější, je nutné sledovat několik základních parametrů. Mezi ty nejdůležitější pak patří stupeň zatmavění a UV filtr.
Stupeň zatmavění
Výběr stupně zatmavění souvisí s účelem používání slunečních brýlí, respektive na tom, kde budou brýle nejčastěji používány. Brýle určené pouze pro venkovní použití mohou být zcela určitě co nejtmavší. Tmavší tónování totiž dokáže lépe ochránit před intenzivním slunečním zářením. Pokud budou ale brýle používány i v interiéru, je nutné volit čočky s menším zatmavěním, protože méně omezují viditelnost.
UV filtr
UV filtr má značný vliv na ochranu zraku v případě přímého kontaktu s UV zářením. To má na oči velmi negativní vliv a proto je třeba se před ním adekvátně chránit. Vhodně zvolené sluneční brýle pak mohou být velmi účinnou bariérou chránící zrak. U většiny modelů je uvedený UV filtr s hodnotou 400, která je ideální pro ochranu očí před UV i UVB zářením. Sluneční brýle lze s ohledem na UV filtr také rozdělit do pěti kategorií.
Označení kategorie | Propustnost světla v procentech |
---|---|
0 | 80 až 100 |
1 | 43 až 80 |
2 | 18 až 43 |
3 | 8 až 18 |
4 | 3 až 8 |
Speciální efekty sklíček brýlí
Některá skla mohou mít specifické vlastnosti, které jsou praktické v mnoha situacích:
- Polarizované brýle – dokonale blokují odlesky; zlepšují rozlišovací schopnosti oka i jeho zaostření; brýle vhodné zejména pro řízení vozidla
- Fotochromatické brýle – jedná se o samozabarvovací čočky, které reagují na odlišné světelné podmínky; v přímém kontaktu se slunečním zářením tmavnou a naopak při přesunu do místnosti se mění na průhledné; vlastnost ideální pro brýle dioptrické, oblíbené jsou také u sportovců
- Zrcadlové brýle – umí dokonale odrážet světlo; zrcadlová vrstva poskytuje soukromí, protože není vidět do očí jejich nositele; snižují množství světla, které prochází do oka