Jak vybrat lepidlo na kov
- Lepidla na kov jsou nejčastěji dvousložková, známá jsou i jako tekutý kov.
- K dostání jsou tekutá lepidla, ale také tmely nebo pasty.
- Lepidlo na kov je k dostání v železářství i hobby marketu.
Lepidlo na kov - náš výběr
Lepidla na sklo a kov
Lepidla na kov a plast
Jak vybrat lepidlo na kov
Charakteristika
Nejprve ztraťme pár slov o tom, v čem jsou lepidla na kov výjimečná. Rozdíl u epoxidových lepidel oproti běžným lepidlům je především v práci s těmito lepidly. Než se pustíte do nákupu lepidla na kov, tak je nutné si práci promyslet a zohlednit, co budete lepit, z jakého kovu to je a jaká zátěž bude na lepený spoj působit. Potom můžete přejít k nákupu a vybrat si z:
- jednosložkového lepidla na kov
- dvousložkového lepidla na kov
- vícesložkového lepidla na kov
Jednosložková lepidla jsou nejobyčejnější a práce s nimi je nejsnazší, v podstatě lepidlo nanesete na slepované místo, spojíte a máte hotovo.
Dvousložková lepidla jsou složitější v tom, že lepidlo dostanete ve formě dvou nádob. V jedné z nich je plnivo, ve druhé lepidlo a musí dojít k promíchání obou složek. Ty spolu reagují a vytváří lepící hmotu. K promíchání dojde díky tomu, že obě složky ústí do jednoho otvoru, na něm nejčastěji bývá nasazena šroubovitá trubice, ve které se složky míchají. Tento typ lepidla je v praxi nejpoužívanější a ve zbytku článku se budeme věnovat především těmto lepidlům.
Vícesložková lepidla fungují obdobně jako dvousložková, ale dochází k promíchání více složek a používají se na speciální aplikace.
Na trhu jsou k dostání také polyuretanová dvousložková lepidla, která se hojně využívají v průmyslu, protože jsou odolná vůči vysokým teplotám, povětrnostním vlivům a také spoje z těchto lepidel jsou odolné a vydrží častou manipulaci s lepeným tělesem.
Plnič lepidla
Jak bylo zmíněno výše, u dvousložkových lepidel dochází k reakci, díky které lepidlo funguje. Z tohoto důvodu se také těmto lepidlům říká dvousložková reakční lepidla. Dále tyto lepidla dělíme na dva typy a to:
- lepidla s plnivem
- lepidla bez plniva
Lepidla s plnivem se vyznačují tím, že jedna z jejich složek obsahuje kovové nebo minerální částečky. Kvůli tomu se jim také říká tekutý kov. Mají lepší schopnost vyplňovat prostor, takže se používají tam, kde nechcete jen něco spojit, ale také vyplnit. Hodí se zejména na opravy poškození kovových dílů. Tato lepidla doopravdy nahrazují svařování, takže se často říká, že s nimi svařujete za studena.
Lepidla bez plniva jsou pryskyřičná a vyznačují se čirou nebo žlutou barvou. Ta nevyplňují tolik prostor, ale mají velkou sílu lepeného spoje. Využívají se při výrobě, kde se slepují součástky například při konstruování, modelářství atd.
Viskozita
Podle účelu, pro který budete lepidlo potřebovat, si můžete také vybrat viskozitu lepidla na kov. Ty se vyrábějí od tekutých, až po tmely nebo plastelínu. Pro menší spoje a precizní práci se hodí tekuté lepidlo. Naopak tmely, pasty a plastelíny se hodí na velké spoje. Nejčastěji se používají k lepení prasklin na různých nádobách jako vany, barely, chladiče apod. Jejich výhoda je, že po zatvrdnutí se dají také brousit.
Rychlost slepení spoje
Dalším parametrem, který výrobce lepidla uvádí a který můžete při výběru zohlednit je to, jak dlouho lepidlo potřebuje, aby zatvrdlo a spoj se definitivně spojil. Během této doby nesmíte také se spojem hýbat a zasahovat do něj, protože byste ho porušili a nebyl by tak pevný.
Na trhu jsou lepidla, kterým stačí několik vteřin, několik minut nebo celé hodiny i celý den. Nejčastější variantou, se kterou se potkáte, je přibližně pět minut, po které musíte spojené kusy nechat v klidu a lepidlo pracovat. Delší časy se většinou týkají průmyslových aplikací.
Pevnost spoje
S předchozím bodem úzce souvisí také pevnost spoje. Čím delší je doba zpracování, tedy trvalého slepení spoje, tím větší pevnost spoje můžete očekávat. Tuto hodnotu opět udávají výrobci v technickém listu k lepidlu a udává se jako maximální hmotnost, která může působit na cm2 spoje.
U lepidel s krátkou dobou zpracování je to většinou kolem 100 kg/cm2 a s rostoucí délkou vytvrzování spoje roste i pevnost, takže dostanete lepidla, která mají hodnotu i 300 kg/cm2.
Výrobci
Výrobci lepidel na kov dodávají na trh celou řadu výrobků, kterou koupíte v dobrém železářství, hobby marketu nebo na internetu. Výrobců lepidel, kteří na český trh dodávají své produkty, není tolik, ale mají různé značky, pod kterými si lepidla můžete koupit. Zmiňme například Loctite, Henkel, DELO, UHU, Pattex, Chemopren nebo Sicomet. Vybírat je z čeho.
Cena
S cenou lepidel na kov to není tak snadné. Tím, že druhů je mnoho a prodávají se v různých velikostech balení, tak kategorizovat ceny a srovnávat není vůbec snadné. I za malé dvousložkové lepidlo s objemem do 40 ml zaplatíte kolem 200 Kč a ta dražší lepidla stojí do 500 Kč při tomto menším balení.
Ještě dražší jsou polyuretany, které mohou stát i více než 500 Kč. Samozřejmě dražší jsou i větší balení, ale ta se vyplatí kupovat, jen pokud máte větší spotřebu. Tato lepidla mají omezenou dobu expirace a po otevření rychle ztrácí na kvalitě.