Nejlepší lepidla na ochranu stromů 2024 a jak vybrat

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
AgroBio VERMIFIX PM Lepidlo na ochranu stromů 400 ml

Jak vybrat lepidlo na ochranu stromů

Při výběru lepidla na ochranu stromů je důležité zvážit několik klíčových faktorů, aby váš výběr byl co nejúčinnější:

  • Účinnost proti cílovým škůdcům: Zajistěte, že lepidlo je efektivní proti hmyzu či škůdcům, které se snažíte odradit.
  • Ekologický dopad: Vyberte lepidlo, které má minimální negativní dopad na životní prostředí a není škodlivé pro užitečné organismy.
  • Délka účinnosti: Ujistěte se, že lepidlo zůstává účinné po potřebné období, což může být důležité v závislosti na sezóně a podmínkách.
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům: Lepidlo by mělo odolávat dešti a jiným vnějším vlivům, aby neztratilo svou lepivost a účinnost.
  • Snadnost aplikace: Lepidlo by mělo být snadné aplikovat okolo kmene stromu, bez nutnosti speciálního nářadí.
  • Bezpečnost pro strom: Vyhněte se lepidlům, které mohou poškodit kůru nebo zasáhnout zdraví stromu.

Lepidlo na ochranu stromů - náš výběr

AgroBio VERMIFIX PM Lepidlo na ochranu stromů 400 ml
Výrobce: Papírna Moudrý
Hmotnost: 460 g
Určení: mravenci
Objem: 0.4 l
Typ: insekticidy
Forma prostředku: lepové pásy/desky
Zobrazit více
AgroBio VERMIFIX PM je lepidlo ve spreji o objemu 400 ml určené na vytváření bariéry na kůře stromů a ke keřům proti škůdcům, jako jsou mravenci a housenky. Aplikuje se ve dvou vrstvách na vzdálenost 5-10 cm od kůry; lze aplikovat i na různé materiály pro výrobu lapačů.
Zobrazit méně
FORESTINA Zdravá zahrada lepidlo na ochranu stromů 250ml
přečíst recenzi
Výrobce: Forestina
Typ: insekticidy
Forma prostředku: lepidlo
Objem: 0.25 l
Určení: lezoucí hmyz
Zobrazit více
Lepidlo FORESTINA Zdravá zahrada je formulováno z ataktického polypropylénu, určené na vytváření fyzikálních bariér proti škůdcům. Odolává slunečnímu záření, není smradlavé a neobsahuje insekticidy. Aplikovatelné v teplotním rozmezí 6 - 55 °C. Vhodné pro použití na kmeny stromů i jako lepová deska s možností změny barvy pro zvýšení efektivity.
Zobrazit méně
Papírna Moudrý Vermifix lepidlo ve spreji na ochranu stromů a rostlin 400 ml
přečíst recenzi
Výrobce: AgroBio
Hmotnost: 0.15 kg
Oblast použití: pro zeleninu
Objem: 0.4 l
Zobrazit více
Vermifix je lepidlo ve spreji objemu 400 ml určené k ochraně stromů před lezoucími škůdci, aplikovatelné na borku nebo jako složka pastí a lapačů. Je možné kombinovat feromony pro zvýšení efektivity. Aktivní den po aplikaci, neobsahuje fytotoxické látky, vhodné i pro mladé stromy a keře.
Zobrazit méně
FORESTINA Lepidlo na ochranu stromů ZDRAVÁ ZAHRADA 400 ml
Výrobce: Forestina
Hmotnost: 380 g
Objem: 0.4 l
Zobrazit více
FORESTINA je sprejové lepidlo objemu 400 ml, navržené pro ochranu stromů a keřů před lezoucími škůdci, jako jsou mravenci či puklice, kde nelze využít lepové pásy. Tvorba bariéry je účinná i na hrubých kmenech.
Zobrazit méně
Maják ostaní Lepidlo na ochranu stromů ZDRAVÁ ZAHRADA 400 ml
Výrobce: Forestina
Zobrazit více
Lepidlo "Maják ostaní" slouží jako prostředek k prevenci napadení stromů lezoucími škůdci. Aplikace je možná přímo na kůru, vhodné pro ochranu mladých stromků a keřů. Vytváří neprostupnou vrstvu proti mravencům, píďalkám a dalším škůdcům. Obsah balení je 400 ml, produkty neobsahuje pro rostliny toxické látky.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Lepidlo na ochranu stromů

Jak vybrat lepidlo na ochranu stromů

Proč je lepidlo na ochranu stromů významné a kdy ho použít

Lepidlo na ochranu stromů je důležitým pomocníkem v boji proti škůdcům, jako jsou mravenci, housenky a jiný hmyz, kteří se pokoušejí vyšplhat na strom a poškodit jeho listy, plody nebo kůru. Používá se zejména v obdobích, kdy je aktivita škůdců nejvyšší, tedy nejčastěji na jaře a v létě. Uplatnění najde především v sadech, ovocných výsadbách nebo i v zahradách, kde chrání stromy před invazí hmyzu, který může stromu přenášet choroby nebo parazity a tím způsobit jeho oslabení nebo dokonce uhynutí.

Jak správně aplikovat lepidlo na ochranu stromů

Správná aplikace lepidla je klíčem k jeho účinnosti. Lepidlo by se mělo nanášet v kontinuálním pásu kolem kmene stromu v dostatečné šířce, obvykle několik centimetrů, aby se zabránilo hmyzu v překročení bariéry. Pás by měl být umístěn ve výšce, kde je kmen již rovný, nikoliv na nerovnostech, kde by škůdci mohli lepidlo snadno obejít. Nezapomeňte odstranit veškerou starou kůru a nečistoty, které by mohly oslabit lepivost materiálu. Je také důležité pravidelně kontrolovat účinnost lepidla a v případě potřeby provést jeho obnovení.

Jak často obnovovat lepidlo na ochranu stromů

Doporučuje se obnova lepidla v průběhu sezóny, obvykle každé 2-4 týdny, v závislosti na počasí a aktivitě škůdců. Pokud dojde k výrazným srážkám, je možné, že bude nutné lepidlo aplikovat častěji, protože déšť může snížit jeho lepivost a účinnost. Dále je důležité sledovat, jestli na lepidlo není příliš mnoho zachyceného hmyzu, což by mohlo snížit jeho efektivitu a přitahovat predátory, kteří by mohli lepidlo poškodit nebo znečistit.

Je lepidlo na ochranu stromů bezpečné pro domácí zvířata a divokou faunu

Lepidlo na ochranu stromů
AgroBio VERMIFIX PM Lepidlo na ochranu stromů 400 ml

Pokud se lepidlo aplikuje správně a pouze na stromy, je jeho přímý kontakt s domácími zvířaty nebo divokou faunou nepravděpodobný. Nicméně je třeba být opatrný, aby se lepidlo neaplikovalo tam, kde by mohli přistupovat například ptáci nebo jiná zvířata. Vždy si přečtěte pokyny výrobce a zajistěte, aby lepidlo bylo umístěno mimo dosah nežádoucích kontaktů.

Existují alternativy k lepidlu na ochranu stromů

Ano, existují alternativní metody ochrany stromů před škůdci, jako jsou mechanické bariéry (například hliníkové nebo plastové pásy), biologické prostředky (například použití parazitických vos nebo entomopatogenních hub) nebo chemické přípravky. Každá z těchto metod má své klady a zápory a jejich vhodnost závisí na konkrétní situaci a druhu škůdce. Přesto je lepidlo často voleno pro svou jednoduchost, účinnost a nízký dopad na životní prostředí.

Zobrazit kompletní nabídku Lepidlo na ochranu stromů