Nejlepší lopatky a smetáčky 2024 a jak vybrat

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Leifheit 41401 Classic smetáček s lopatkou
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lopatku a smetáček

Při výběru lopatky a smetáčku je důležité zvážit několik klíčových faktorů, aby byly tyto nástroje co nejefektivnější a nejpohodlnější při úklidu:

  • Velikost a tvar: Zvažte velikost lopatky a smetáčku tak, aby odpovídaly prostoru, kde budou používány, a byly snadno skladovatelné.
  • Materiál: Vyberte materiál, který bude odolný a dlouho vydrží; například kovová lopatka a pevné štětiny na smetáčku jsou vhodné pro tvrdší nečistoty, zatímco plastové varianty mohou být lehčí a dostatečné pro běžný domácí úklid.
  • Design a ergonomie: Ergonomický design může pomoci předcházet nepohodlí nebo bolesti zápěstí a zad, obzvlášť při častém používání.
  • Vlastnosti lopatky: Některé lopatky mají gumový okraj pro lepší přilnutí k povrchu a efektivnější zametání, nebo třeba záchytný mechanismus pro snadnější manipulaci s odpadem.
  • Délka rukojeti: Jestliže nechcete při úklidu společných ploch neustále ohýbat záda, vyberte model s delší rukojetí.

Tento seznam by měl být základem pro informovaný výběr lopatky a smetáčku, který bude vyhovovat vašim specifickým potřebám.

Lopatka a smetáček - náš výběr

Leifheit 41401 Classic smetáček s lopatkou
přečíst recenzi
Výrobce: Leifheit
Druh: sety
Zobrazit více
Leifheit 41401 je sada smetáčku a lopatky z plastu v tyrkysové barvě. Rozměry lopatky jsou 9 x 26 x 30 cm s 30 cm šířkou záběru. Smetáček je 9 cm široký s jemnými štětinkami a ergonomickou rukojetí. Lopatka má gumové zakončení pro usnadnění zametání a protiskluzovou úpravu.
Zobrazit méně
York Quick Smetáček a lopatka na tyči
Výrobce: York
Zobrazit více
Smetáček York Quick s lopatkou na tyči má celkovou výšku 79 cm, je určený pro sběr odpadků v domácnostech nebo kancelářích a umožňuje pracovat ve stoje, bez nutnosti se ohýbat.
Zobrazit méně
Livarno home Sada na zametání 2dílná štětiny PET
přečíst recenzi
Zobrazit více
Sada na zametání Livarno home obsahuje lopatku a smetáček s štětinami z PET. Vyrobeno z 50 % recyklovaného PP, s certifikací GRS. Lopatka a smetáček mají poutko pro zavěšení a škrabku ke čištění štětin. Sada je určena pro všechny druhy podlah. Rozměry jsou 35,5 x 22,5 x 10 cm, hmotnost PET modelu činí 216 g.
Zobrazit méně
Klein Uklízecí set červený plastový smetáček a lopatka
přečíst recenzi
Výrobce: Klein
Určení: pro holky
Věk od: 3 let
Zobrazit více
Plastový set pro děti, skládající se z lopatky a smetáčku v červeném provedení, je určen pro děti od 3 let. Rozměry hračky jsou 25,5 x 16,5 x 7 cm. Set je nabízen ve variantě smetáček a lopatka, a je určen k simulaci úklidových činností.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Lopatka a smetáček

Jak vybrat lopatku a smetáček

Jak čistit a udržovat lopatku a smetáček pro dlouhou životnost

Aby vaše lopatka a smetáček sloužily co nejdéle, je důležité je pravidelně čistit a udržovat. Lopatku je možné otřít vlhkým hadříkem a případně odstranit ulepené nečistoty. Smetáček pravidelně vyklepejte, abyste odstranili usazený prach a nečistoty mezi štětinami. Pokud je to potřebné, štětiny můžete také omýt vodou s mírným čistícím prostředkem a poté nechat důkladně vyschnout. Dbejte na to, aby štětiny smetáčku nebyly dlouhodobě deformovány – po použití je vhodné smetáček pověsit nebo uložit tak, aby štětiny nebyly stlačené.

Je lepší volba lopatka a smetáček s krátkou nebo dlouhou rukojetí?

Volba mezi lopatkou a smetáčkem s krátkou nebo dlouhou rukojetí závisí na tom, kde a jak často budou nástroje používány.

  • Dlouhá rukojeť je lepší pro ty, kteří chtějí uklízet vstoje a chránit záda před zbytečným ohýbáním.
  • Krátká rukojeť naopak umožňuje lepší kontrolu a přesnost při zametání menších oblastí nebo stolů. Přemýšlejte, jak často a v jakém kontextu nástroje budete používat, a na základě toho učiňte svou volbu.

Jaké přídavné funkce mohou mít lopatka a smetáček pro usnadnění úklidu

Některé lopatky a smetáčky mají navíc přídavné funkce, které mohou úklid usnadnit. Například lopatka může být vybavena záchytným mechanismem, který pomáhá udržet smetený odpad na místě. Existují i modely se štěrbinami pro snadné odstraňování vláken a vlasů ze štětin smetáčku. Dále může být rukojeť smetáčku upravená s očkem či hákem pro pohodlné pověšení a ušetření místa při skladování.

Má vliv materiál štětin smetáčku na jeho účinnost při různých typech nečistot

Lopatka a smetáček
Leifheit 41401 Classic smetáček s lopatkou

Ano, materiál štětin má velký vliv na účinnost smetáčku při zametání různých typů nečistot. Pevnější štětiny jsou vhodné pro hrubší nečistoty a pro venkovní použití, neboť dokáží lépe zachytit větší smetí a třísky. Měkké štětiny jsou zase ideální pro jemné prachy a lépe se hodí pro užití v interiérech, jelikož jsou šetrnější k podlahám a nábytku.

Lze lopatku a smetáček používat i pro venkovní úklid

Lopatka a smetáček mohou být určeny i pro venkovní použití. Pro úklid na zahradě, terase nebo chodníku je důležité zvolit model s odolnými materiály a pevnými štětinami, které odolají hrubší nečistotě a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Doporučuje se také zvolit lopatku s ocelovou nebo hliníkovou rukojetí a větší povrchovou plochou, aby bylo možné pohodlně zametat i větší množství listí nebo zeminy.

Zobrazit kompletní nabídku Lopatka a smetáček